Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Θέμα συνήθειας ειναι παιδιά η αλλαγή σκανδάλης και προς τα πίσω και προς τα μπροστά. Εγώ που κυνηγάω μόνιμα με δισκάνδαλο πάει το δάχτυλο ασυναίσθητα εκεί που θέλω. Εχω όμως και έναν θείο μου που πούλησε ένα robust saint etien manufrance και ένα verney carron πλάγιο με diamond κάννες από τα παλιά τα γνήσια αυθεντικά (και όχι τα καινούρια τα μαιμου vercar) που κατασκευαζόταν στην Γαλλία επειδή δεν μπορούσε να συνηθίσει την διπλή σκανδάλη. Τώρα τα ζητάει πίσω και αυτός και εγώ και δεν μας τα ξαναπουλάνε.
 
Αν ήταν 3-3 θα μειονεκτούσε στα κυνηγια που κάνεις?
Τώρα είναι σαν να έχουμε μια καραμπίνα με σταθερό 3* και να την κυνηγάμε βάζοντας δυο φυσίγγια........

Μπορεί το δικαννο να έχει ένα φυσίγγι μείον σε σχέση με αυτές αλλα έχει κ το πλεονεκτημα τον δυο διαφορετικών τσοκ,εμείς ποιος ο λόγος να το ακυρώσουμε έχοντας δυο ίδια σταθερά τσοκ 3-3,4-4,1-1 η ότι αλλο??

Σιγουρα θα υπάρχουν κ κάποιοι που κυνηγάν με δικαννα που έχουν τσοκακια κ σε κάποιες περιπτωσεις μπορεί χρησιμοποιουν δυο ίδιες συσφιξεις...
Όπως το βλέπει ο καθένας...

Εγώ παντως δικαννο με δυο ίδια σταθερά τσοκ δεν θα το ήθελα....
 
Last edited:
Πάσο.
Αλλο σε ρωτάω.Σε ποιά κυνηγια που κάνεις ή σε ποιές περιπτώσεις νομίζεις ότι θα μειονεκτούσε αν ήταν mod-mod.
Για τα είδη των θηράματων που κυνηγάω στο περπατητο οκ...
Όμως στα καρτερια είναι χρήσιμο μαζί με το 3* να υπάρχει και το 1*.....


Και ακόμα καλυτερη θα ήταν η περιπτωση που ενα δικαννο θα έχει εναλλασομενα τσοκ βοηθάει περισσοτερο γιατί έχεις κ μεγαλυτερη γκάμα επιλογων σε κάθε είδος κυνηγιου κ θήραμα συν ότι αν θες μπορεις να ρίχνεις μόνο φυσίγγια με συγκεντρωτηρα χωρίς να ψάχνεις για διασποράς που είναι κ ακριβότερα....

Η ακόμα μπορεί κ για κάποιο λογο να θέλεις να κάνεις εναν πιο "ακραίο" συνδιασμο πχ 4*-1*

Ένας από τους λόγους που ένα δικαννο θεωρείται πιο "κυνηγετικο" από μια καραμπίνα είναι κ αυτός.....


Και ξαναλέω λοιπον ότι και βέβαια μπορει κάποιος εφόσον το θελει να κυνηγησει με ένα δικαννο που έχει δυο ίδια τσοκ, στις καραμπίνες που έχουν τρία φυσίγγια κ ενα τσοκ πως κυνηγαμε?


Πιστευω τώρα να σε κάλυψα,πεσμου τώρα κ την δική σου αποψη......
Γιατί για καποιο λογο ρώτησες κ οχι τυχαία...
 
Last edited:
Πιστευω τώρα να σε κάλυψα,πεσμου τώρα κ την δική σου αποψη......
Γιατί για καποιο λογο ρώτησες κ οχι τυχαία...
Ακου μια κουτή?φάση.
Πριν πολλά χρόνια στα ορτύκια με το rizzini 1-3.
9αράκια μέσα κ πολύ κόσμο στην Λαυρεωτική.
Ακούμε με τον συγκυνηγό τουφεκιές ψηλές σε ψηλωμένο τρυγόνι και να πλησιάζει μαζεύοντας από τους ορτυκάδες με τις φούφες κάργα μολύβι και ξεπουπούλιασμα..μιλάμε δεν το ξεχνάω..τριάρες κάργα κ παληκάρι αυτό...ο διπλανός μου να πεδεύται μ μία centro να βγάλει το πρώτο διασποράς μπας κ κάνει κάτι.
Εχω γυρίσει τον επιλογέα , το τουφεκάω κ το παίρνω αλλά όχι στουπί.ήταν αρκετά ψηλά
Αν δεν είχα γυρίσει τον επιλογέα πιστεύω ότι θα του πάταγα κ τις 2 κ μπορεί να είχα κ το ίδιο αποτέλεσμα.
Δεν θυμάμαι ξανά όσα χρόνια που έριχνα με αυτό να έχω δουλέψει τον επιλογέα.
Ισως στην μπεκάτσα μόνο να βολεύει ένα τσοκά ρισμα 5-3 και πάλι όχι πάντα.
Το 1-3 που συνήθως είναι τα σταθερά δίκανα εκτός από κάποια καρτέρια μόνο δεσμευση είναι η γνώμη μου.
Το β25 που συνηθως πάω είναι 1.5-3,5 και σκέφτομαι ν το κάνω 3.5-3.5.Φρενάρω για να μην χάσει αξία.
Πάντα σε μένα μου έπαιρνε το μυαλό το διαφορετικό τσοκάρισμα όταν σήκωνα το όπλο.Τώρα δεν δίνω τόση σημασία γιατί εχω συνηθίσει απ το σκοπευτήριο δουλεύοντας ίδια τσοκ κ το ξεχνάω.
Είναι μειονέκτημα να βάζουμε τέτοια πράγματα στο μυαλό την ώρα που τουφεκάμε.
Πιστεύω ότι είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που ωφελεί το διαφορετικό τσοκάρισμα
Το μονοσκάνδαλο είναι ποιό γρήγορο στους ντουμπέδες αν δεν προλαβαίνεις να το γυρίσεις.
Το πλάγιο παραδοσιακά δεν θα τό θελα μονοσκάνδαλο μ τπτ.
 
Ακου μια κουτή?φάση.
Πριν πολλά χρόνια στα ορτύκια με το rizzini 1-3.
9αράκια μέσα κ πολύ κόσμο στην Λαυρεωτική.
Ακούμε με τον συγκυνηγό τουφεκιές ψηλές σε ψηλωμένο τρυγόνι και να πλησιάζει μαζεύοντας από τους ορτυκάδες με τις φούφες κάργα μολύβι και ξεπουπούλιασμα..μιλάμε δεν το ξεχνάω..τριάρες κάργα κ παληκάρι αυτό...ο διπλανός μου να πεδεύται μ μία centro να βγάλει το πρώτο διασποράς μπας κ κάνει κάτι.
Εχω γυρίσει τον επιλογέα , το τουφεκάω κ το παίρνω αλλά όχι στουπί.ήταν αρκετά ψηλά
Αν δεν είχα γυρίσει τον επιλογέα πιστεύω ότι θα του πάταγα κ τις 2 κ μπορεί να είχα κ το ίδιο αποτέλεσμα.
Δεν θυμάμαι ξανά όσα χρόνια που έριχνα με αυτό να έχω δουλέψει τον επιλογέα.
Ισως στην μπεκάτσα μόνο να βολεύει ένα τσοκά ρισμα 5-3 και πάλι όχι πάντα.
Το 1-3 που συνήθως είναι τα σταθερά δίκανα εκτός από κάποια καρτέρια μόνο δεσμευση είναι η γνώμη μου.
Το β25 που συνηθως πάω είναι 1.5-3,5 και σκέφτομαι ν το κάνω 3.5-3.5.Φρενάρω για να μην χάσει αξία.
Πάντα σε μένα μου έπαιρνε το μυαλό το διαφορετικό τσοκάρισμα όταν σήκωνα το όπλο.Τώρα δεν δίνω τόση σημασία γιατί εχω συνηθίσει απ το σκοπευτήριο δουλεύοντας ίδια τσοκ κ το ξεχνάω.
Είναι μειονέκτημα να βάζουμε τέτοια πράγματα στο μυαλό την ώρα που τουφεκάμε.
Πιστεύω ότι είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που ωφελεί το διαφορετικό τσοκάρισμα
Το μονοσκάνδαλο είναι ποιό γρήγορο στους ντουμπέδες αν δεν προλαβαίνεις να το γυρίσεις.
Το πλάγιο παραδοσιακά δεν θα τό θελα μονοσκάνδαλο μ τπτ.
Όπως έχω ξαναπεί Αρι,η "κυνηγετική" μου εμπειρία βασίζεται σε δυο τσοκ.......

Χροοονια πολλα κυνηγουσα με το 3* μόνιμα στην καραμπίνα μέχρι αυτό αυτό που κολλησε στην κάννη...
Δεν είναι βέβαια δικαιολογία αλλά αν αλλαζα συνέχεια τσοκ θα το καθάριζα**, αλλιως το βαριόμουν βγάλε-βάλε συνέχεια (καθημερινές εξοδοι τότε) κ καθάριζα μονο την κάννη.....
Ο μόνος λόγος που είπα σε οπλουργο να το ξεκολλήσει(ανεπιτυχείς οι δικές μου προσπαθειες) ήταν γιατί ήθελα να δοκιμάσω τα brain που άκουγα καλά λόγια(άριστα τσοκ στην "κυνηγετικη πραξη")...

Για χρόνια είχα χάσει το 4*(αντε να είχα κάνει 2-3 κυνήγι) και το 1*(κανενα κυνήγι) κ πρόπερσι τα ξαναπηρα θέλοντας να τα δοκιμασω......

Θέλω να καταλήξω κ το έχω πει πολλες φορες οτι το 3* είναι ένα τσοκ πασπαρτου, ουτε κ είναι τυχαίο που κ για χρόνια στο εξωτερικό θεωρείται μια πολυ καλη επιλογή...

Τι περπατητα, τι απογευματινα(τότε δουλευαν) ,τι μπασιματα ήμουν πολυ ευχαριστημένος......

Ποια ειναι η διαφορα με το full του δικαννου?

Καταρχήν έχουν πεσει παμπολα θηράματα από αυτή την κάννη κ σε αποστάσεις που το full ήταν πραγματικα περιττό κ...υπερβολικο....
Παρομοίως εχω παρει κ πολλα θηράματα που θεωρώ ότι με το 3* ίσως να μην έπεφταν, η να έπεφταν ζωντανά.....

Στα μπασιματα παροτι δεν συνηθίζω να ρίχνω σε τσίχλες που φαίνονται σπουργίτια,
μπορει να θελησω κάποιες φορές να έχω ένα δικαννο-μονοκαννο ρίχνοντας μόνο με την αριστερή κάννη κ εκει φαίνεται η διαφορά γιατί οπως κ να το κάνουμε άλλο το ένα τσοκ κ άλλο το αλλο........
Ουτε μπορώ να θεωρήσω κ τυχαίο ότι τις πιο μακρινές μου τσίχλες τις έχω παρει με αυτό το τσοκ...

Επίσης έχω μια κακια(για κάποιους συνήθεια) κ δεν ντρεπομαι να το πω η οποία προφανώς κ πηγαζει απο τα παιδικα μου χρόνια, δεν το επιδιώκω αλλά αν μου τυχει εν ώρα κυνηγίου καθιστό θήραμα δεν θα πω οχι κ πιστεψτε με ότι αυτό δεν κόβεται ευκολα......
Και πριν κατηγορηθω να πω ότι αν το κυνήγι είναι "αμαρτία" η αμαρτία αυτή ισχυει για όλους, σε κάθε περιπτωση αφαιρείται μια ζωή, κακά τα ψέματα...
Όποτε στην περιπτωση που θα τυχει κ αναλόγως την απόσταση έχω μια άμεση επιλογη εφόσον έτυχε να είμαι με το δίκαννο....

Τώρα, μην νομίζετε ότι μια ζωή κυνηγω με το άγχος για το πια σκανδαλη θα ρίξω πρωτη ή ότι προσπαθώ εκείνη την στιγμή να μετρησω με.. ακρίβεια την απόσταση για να επιλέξω κ την κάννη...
Κάθε αλλο....

Ομως είναι κ φορές που θεωρώ ότι πρεπει να το κάνω για καλυτερα αποτελέσματα...


**
Για του λόγου το αληθες,το αριστερό είναι το "ταλαιπωρημένο" 3*IMG_20211216_102948.jpg
 
Κακιά συνήθεια τα καθιστά?Δεν νομίζω.
Με καθιστά ξεκίνησαν οι ποιό πολλοί!
Σιγά μην τους κάνω πρρρ να σηκωθούν.
Οταν πρωτοξεκίνησα μετα το μονόκανο έριχνα κ με το masqulier 1-2 σταθερά.
Στα ψηλωμένα πάταγα πρώτα την αριστερή....και πολλές φορές ευστοχούσα μ τη δεύτερη...
Δε σου έχει τύχει αυτό με το πλάγιο?
 
Κακιά συνήθεια τα καθιστά?Δεν νομίζω.
Με καθιστά ξεκίνησαν οι ποιό πολλοί!
Σιγά μην τους κάνω πρρρ να σηκωθούν.
Και ομως στον "κυκλο" μας κ απο πολλους θεωρείτε το μέγιστο "αμαρτημα" διότι λέγεται πως δεν δίνει στο θήραμα δυνατότητα να διαφύγει..
Εγω αυτό που έχω να πω είναι ότι υπάρχουν κ τα μικρότερα διαμετρηματα για αυτό τον λόγο, όπως κ το "μάγκικο" μονοκαννο αλλά δεν είναι κ για πολλούς.........

Μια τσίχλα νεκρή στα καθιστά+μια τσίχλα νεκρη στο φτερό= δυο αψυχες τσίχλες....

Τα υπόλοιπα εγώ προσωπικα τα ακουω "σαν και περσι που χιόνισε"..
Να σε κάψω Γιάννη να σε αλειψω λάδι........



Στα ψηλωμένα πάταγα πρώτα την αριστερή....και πολλές φορές ευστοχούσα μ τη δεύτερη...
Δε σου έχει τύχει αυτό με το πλάγιο?
Για να λέω την αλήθεια έτσι ακριβώς οπως το λες δεν θυμάμαι να το έχω επειχηρησει , αλλά το πιστευω απόλυτα ότι μπορεί να γίνει....
Όλα γίνονται στο κυνήγι...
 
Last edited:
Παλιά θεωρούσα μειονεκτήματα το σταθερό τσοκαρισμα 1-3. Τώρα το θεωρώ ιδανικό ( εννοείται με δύο σκανδαλες). Με το κατάλληλο φυσίγγι όλα γίνονται. Πολλές οι τσίχλες που έχω πάρει με την αριστερή κάννη ( φουλ) και κοντά και μακριά. Ευτυχώς, αν και σκέφτηκα να ανοίξω τα τσοκ σε οπλουργο, δεν το πραγματοποίησα.
 
Δηλαδή ρε παιδιά ο μπαρμπας ο browning από το 1926 που έκανε μονοσκάνδαλο τόσο μαλάκας μας βγήκε ?και οι άλλοι τον αντέγραψαν?
Σίγουρα το δισκάνδαλο είναι ποιό ευχρηστο στο να επιλέξεις με ποιά θα ρίξεις πρώτα και το προτιμώ στο πλαγιόκαννο.
Αλλά εγώ τα ποζέ τα προτιμώ για το ζύγισμα και την αίσθηση που προσφέρουν και όχι τοσο για τα τσοκ.Και γιαυτον το λόγο δουλεύω τα ίδια τσοκ πάνω κάτω στο 90+% των περιπτώσεων.
Φίλοι μου @chevy z71 και leon50 (δεν ξέρω τa όνοματα σας)
Κατ' αρχήν να εξηγήσω γιατί γράφω ότι γράφω
Στην συζήτηση αυτή μπορεί να συμμετέχουμε 10 άτομα αλλά την παρακολουθούν άλλοι 100, μεταξύ των οποίων κάποιοι που θα επηρεαστούν στις επιλογές τους - ειδικά νέοι στο συνάφι
ε, λοιπόν από την στιγμή που κάνουν τον κόπο να διαβάσουν τα γραφόμενά μου θέλω να τους βοηθήσω, αποτρέποντάς τους από κακές επιλογές και η επιλογή μονοσκάνδαλου δίκαννου για το κυνήγι είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κακή επιλογή!

Ίσως μερικές φορές να τα γράφω κάπως έντονα και να στεναχωρώ άθελά μου κάποιους φίλους...... δεν το θέλω, δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου......
Σεβαστή η επιλογή του καθενός μας και θεμιτή η υποστήριξή της με επιχειρήματα....

Ο αείμνηστος Browning στον οποίο οφείλουμε πολλά και κυρίως σεβασμό στη μνήμη του, οδηγήθηκε στην επιλογή του μονοσκάνδαλου για εμπορικούς λόγους. Το 1925 στις ΗΠΑ είχαν ήδη επικρατήσει τα αυτογεμή και επαναληπτικά (καθώς και τα μονοσκάνδαλα ραβδωτά), το πλαγιόκαννο δυσκόλευε τα αμερικανάκια με τις 2 σκανδάλες του, χώρια που το θεωρούσαν αναχρονισμό (Μιλάμε για πριν έναν αιώνα!!!!)

δείτε λίγο και εδώ:
https://www.go-outdoor.gr/wp-content/uploads/2008/08/BROWNING_B25_164.pdf
 
Παλιά θεωρούσα μειονεκτήματα το σταθερό τσοκαρισμα 1-3.
Μια φορά κ έναν καιρό ενδεχομένως να ήταν......
Σήμερα ομως με την πληθωρα των φυσιγγιων, η πιο σωστά των διαφορων βυσματωσεων που φέρουν αυτά, μπορείς ανετα να πραγματοποιήσεις το κάθε σου κυνήγι....

Ευτυχώς, αν και σκέφτηκα να ανοίξω τα τσοκ σε οπλουργο, δεν το πραγματοποίησα.
Ουτε εγώ θα το έκανα......

Κσποτε με βασάνιζε η ιδέα(είχα παρασυρθει κ από τα άρθρα του κυπριδημου)να κάνω σπειρωμα για εσωτερικά τσοκακια στο μονοκαννο,ίσως κ porting..
Γιατί είναι ένα οπλακι μου με ελκύει σαν εμφάνιση κ ήθελα να του δώσω κ κάποιες δυνατότητες...
Αλλά μετά σκέφτηκα κ γιατι να το κάνω αφου μπορω να "παιξω" με τα φυσιγγια?
Και αν για καποιο λογο δεν με ευχαριστήσει τι θα κάνω μετα??
Συν ότι κ αυτό το οπλο το έχω πιτσιρικας κ δεν ήθελα να του κάνω κάτι που ίσως να ήταν μη αναστρέψιμο...
 
Τώρα για την επιλογή σκανδάλης που ουσιαστικά γίνεται αυθόρμητα, ας σκεφτούμε κάτι. Όταν οδηγείτε και πεταχτεί κάτι μπροστά σας πατάτε μόνο φρένο ή και συμπλέκτη; Και όταν συμβαίνει αυτό ,το σκέφτεστε ή είναι μια κίνηση που την κάνετε αυθόρμητα; Ούτε η επιλογή σκανδάλης είναι δύσκολο πράγμα ούτε η ταχύτητη επανοπλιση της επαναληπτική καραμπίνας. Απλά πράγματα. Βέβαια κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Υπάρχουν και άνθρωποι που ξεκινάνε να κάνουν παρέλαση και πάνε ίδιο χέρι- ίδιο πόδι και χρειάζεται χρόνος και πολύ μαμιση για να ξεμπλοκαρουν, τι να κάνουμε.
 
Λιοντάρι κυνηγάμε??
Όχι δεν κυνηγάμε λιοντάρι, αλλά και πέρδικα ή λαγός να χαθεί από αφλογιστία είναι ζήτημα!!!!! να μην αναφέρω τον αγριόχοιρο που είναι και θέμα ασφάλειας
Κοιτάξτε να δείτε το δισκανδαλο είναι σαφώς πιο γρήγορο στην επιλογή .Και σίγουρα πιο ασφαλή.Τωρα αν αλλάξουμε τη σειρά και αποφασίσουμε να τουφεκαμε πρωτα τη λεγόμενη αριστερή κάτω κανη στο αληλεπιθετο δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα ρίξεις τη δεύτερη ντουφέκια αφού χρειάζεται να πάει το δάχτυλο μπροστά για την επόμενη κάτι που δεν είναι εύχρηστο.Ισως είναι το μόνο μειονέκτημα του δισκανδαλου για μένα έναντι του μονοσκανδαλου δικανου
κατευθείαν πάει τ
Αν ήταν 3-3 θα μειονεκτούσε στα κυνηγια που κάνεις?
Πουθενά.
Μόνο στα παπιά στον θεό και στο ότι δεν θα είχε εναλλασσόμενα τσοκ. :)
Να απαντήσω εγώ και να διαφωνήσω (επιτέλους μια φορά) με τον Βασίλη!
ΠΑΝΤΟΥ θα μειονεκτούσε σε όλα τα κυνήγια!
καρτερι, περπατητό τσίχλας, φέρμα, λαγό.... παντού!!!!
το Ντεμί τσοκ είναι μια "χρυσή τομή" ΧΡΗΣΙΜΟΤΑΤΟ σε μονή κάννη, πλην όμως είναι συμβιβασμός: κάτι που να πιάνει και τα κοντινά και τα μακρινά χωρίς να κάνει για κανένα από τα δύο, μου θυμίζει το κυνήγι λαγού ή γουρουνιού που όταν μας λείπουν τουφέκια πιάνουμε ένα τουφέκι 2 καρτέρια, με το σκεπτικό να τρέξεις να καλύψεις το καρτέρι απ' όπου θα περάσουν τα θηράματα, έτσι αντί να σου βγει το γουρούνι στα 10 μ θα βγει στα 50-60-70 και μετά από τρέξιμο λαχανιασμένος θα πρέπει να το σημαδέψεις σωστά παρότι μακριά κ.λ.π. κ.λ.π. ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ

Ενώ με δυο διαφορετικές στενώσεις και διαφορετικά φυσίγγια κάνεις ότι θέλεις χωρίς δεσμεύσεις.
Τι συζητάμε τώρα ,έχεις ΔΥΟ ΟΠΛΑ σε ένα, αλλά μόνο 2βολές....
Έχω ένα πλάγιο του 1937, στενώσεις 1/10 και 7/10 με συνδυασμούς από διαφορετικά φυσίγγια έκανα όλα τα κυνήγια από μπεκάτσα μέχρι φάσσα χωρίς συμβιβασμούς (άντε να εξαιρέσω τα παπιά)....
 
Παλιά θεωρούσα μειονεκτήματα το σταθερό τσοκαρισμα 1-3. Τώρα το θεωρώ ιδανικό ( εννοείται με δύο σκανδαλες). Με το κατάλληλο φυσίγγι όλα γίνονται. Πολλές οι τσίχλες που έχω πάρει με την αριστερή κάννη ( φουλ) και κοντά και μακριά. Ευτυχώς, αν και σκέφτηκα να ανοίξω τα τσοκ σε οπλουργο, δεν το πραγματοποίησα.
εγώ το αντίστροφο το θεωρούσα πλεονέκτημα και τώρα μειονέκτημα, βέβαια έπαιζα με τα διασποράς όπως λέει και ο Τάσος......
τα ανοιχτά τσοκ γεμίζουν την τσάντα..... 1-3 μόνο για παπιά και γουρούνια ούτε για λαγό.....
 
Να απαντήσω εγώ και να διαφωνήσω (επιτέλους μια φορά) με τον Βασίλη!
ΠΑΝΤΟΥ θα μειονεκτούσε σε όλα τα κυνήγια!
καρτερι, περπατητό τσίχλας, φέρμα, λαγό.... παντού!!!!
το Ντεμί τσοκ είναι μια "χρυσή τομή" ΧΡΗΣΙΜΟΤΑΤΟ σε μονή κάννη, πλην όμως είναι συμβιβασμός: κάτι που να πιάνει και τα κοντινά και τα μακρινά χωρίς να κάνει για κανένα από τα δύο, μου θυμίζει το κυνήγι λαγού ή γουρουνιού που όταν μας λείπουν τουφέκια πιάνουμε ένα τουφέκι 2 καρτέρια, με το σκεπτικό να τρέξεις να καλύψεις το καρτέρι απ' όπου θα περάσουν τα θηράματα, έτσι αντί να σου βγει το γουρούνι στα 10 μ θα βγει στα 50-60-70 και μετά από τρέξιμο λαχανιασμένος θα πρέπει να το σημαδέψεις σωστά παρότι μακριά κ.λ.π. κ.λ.π. ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ

Ενώ με δυο διαφορετικές στενώσεις και διαφορετικά φυσίγγια κάνεις ότι θέλεις χωρίς δεσμεύσεις.
Τι συζητάμε τώρα ,έχεις ΔΥΟ ΟΠΛΑ σε ένα, αλλά μόνο 2βολές....
Έχω ένα πλάγιο του 1937, στενώσεις 1/10 και 7/10 με συνδυασμούς από διαφορετικά φυσίγγια έκανα όλα τα κυνήγια από μπεκάτσα μέχρι φάσσα χωρίς συμβιβασμούς (άντε να εξαιρέσω τα παπιά)....
Σιγά μην δεν διαφωνούσαμε. :)
Το είπα με την εξής λογική.
Κυνηγάω με αυτογεμές Mod μόνιμα (πλην παπιών) και κάνω όλα τα κυνήγια.
Δεν μειονεκτώ θεωρώ, αλλά επιλέγω φυσίγγια.
Δεν έχω απλά την δυνατότητα επιλογής 1ου 2ου.

Θεωρώ μεγάλο λάθος να αγοράζεται σήμερα δίκανο χωρίς εναλλάξιμα τσοκ.
Το Mod είναι ένα τσοκ που δεν σε περιορίζει πολύ.
Με ένα δίκανο Mod-Mod μπορείς να τουφεκίσεις κοντά μακρυά αλλά κουβαλάς 2 τύπους φυσιγγίων.
Σε νορμάλ αποστάσεις πάλι δεν περιορίζεσαι χρησιμοποιώντας διαφορετικά φυσίγγια για το πρώτο - δεύτερο.

Με ένα 2* - 4* πολύ κοντά και πολύ μακρυά πάλι θες 2 ειδών φυσίγγια.
Πχ μπεκάτσα πρώτη τουφεκιά στα 15 δεύτερη στα 20.
Παπί εξερχόμενο πρώτη στα 35 δεύτερη στον θεό. Ποια να πατήσω πρώτη ;;;;
Οπότε μια από τα ίδια.

Επαναλαμβάνω και πάλι ότι δεν θα έπαιρνα δίκανο με σταθερά τσοκ.
Τα τσοκ βολεύουν αφάνταστα όταν κάνεις πολύ διαφορετικά κυνήγια.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top