Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γεια σας παιδες! Ενα πολυχρονο ονειρο μου...ετυχε (λογω ευτελους ποσου) και εγινε πραγματικοτητα.....πλαγιοκαννο baikal IJ43.....
1* & 3*! Το Σαββατο θα βαλω φωτο και πιθανον την Κυριακη να παω για τσιχλιτσες....!
Καλορίζικο το δημούτσουνο
και καλές τουφεκιές!
Ευχαριστω πολυ....ανυπομονω....
Αν σου πω ότι εγώ ανυπομονώ πιο πολυ απο εσένα τι θα πεις?? :rolleyes:
 
δεν καταλαβαίνω το παράδειγμά σου που φταίει το δισκάνδαλο δίκαννο εδώ;;;;
Nα διαβάσεις ποιό προσεκτικά τις προηγούμενες δημοσιεύσεις και θα καταλάβεις ότι στην αφλογιστία δεν σε σώζει κανένα όπλο γιατί η αφλογιστία μπορεί να είναι και δεύτερη.(Συγκρίναμε αδρανείας με μηχανικά ή δισκάνδαλα)......
τι δεν κατάλαβες; νομίζω ότι ήμουν σαφής ότι ο ΜΕΓΑΛΟΣ J.M. Browning οδηγήθηκε στη μονή σκανδάλη για εμπορικούς λόγους!
Δεν σημαίνει κάτι σε εσένα ότι έχτισε αυτό το όνομα στην μονή σκανδάλη?Μας ενδιαφέρει αν οι λόγοι ήταν εμπορικοί ή δεν ξέρω εγώ τί?
Πάντα το αποτέλεσμα μετράει.Και εδώ έχουμε ενα αποτέλεσμα και έναν μηχανισμό που επιβιώνει και πρωταγωνιστεί 100 χρόνια.
 
Last edited:
Γεια σας παιδες! Ενα πολυχρονο ονειρο μου...ετυχε (λογω ευτελους ποσου) και εγινε πραγματικοτητα.....πλαγιοκαννο baikal IJ43.....
1* & 3*! Το Σαββατο θα βαλω φωτο και πιθανον την Κυριακη να παω για τσιχλιτσες....!
Καλορίζικο.
Τώρα αυτήν την παλιοκαραμπίνα που έχεις....τι θα την κάνεις?? :) δώστην...κάποιος θα βρεθεί...
 
Καλορίζικο.
Τώρα αυτήν την παλιοκαραμπίνα που έχεις....τι θα την κάνεις?? :) δώστην...κάποιος θα βρεθεί...
Η mp153 ειναι του αδερφου μου...θα την παρει το Σαββατο.....εκτος εαν λες για την Beretta - ΛΑΤΡΕΙΑ A300 ('75) :D
 
Μηχανική σκανδάλη το καλύτερο .Σίγουρα ρίχνει το δισκανδαλο τις πιο δύο γρήγορες αφού τραβάς και τις δύο μαζί αλλά έχοντας στη τσέπη κάνα panadol/bepon/aspirini ότι υπάρχει καλό είναι .Υπάρχει 10αρι δίκανο που τραβώντας τη μια σκανδάλη ρίχνει και τις δύο κανες για να δημιουργεί πέπλο σκαγιων για κυνήγι χήνας σε κοπάδια .Αλλά αντί να σπάσεις τον ώμο σου παίρνεις μια σούπερ μαγκουμ και τη κανείς να ρίχνει κατά ριπή και σώζεται.
 
Σίγουρα ρίχνει το δισκανδαλο τις πιο δύο γρήγορες αφού τραβάς και τις δύο μαζί
Γιαννη κανεις δεν θα πατησει κ τις δυο σκάνδαλες ταυτοχρονα για να γυρίσει να σου πει ότι έκανε την πιο γρήγορη βολή με δισκανδαλο.......
Μην παλαβωσουμε τελείως......

Υπάρχει 10αρι δίκανο που τραβώντας τη μια σκανδάλη ρίχνει και τις δύο κανες
Verney-carron canarduze με μονή σκανδάλη κ επιλογεα..
όπου επιλέγεις αν θες να ρίξεις μια-μια βολή η και τις δυο ταυτόχρονα....
Εδώ όμως μιλάμε για κάτι εξειδικευμένο σε συγκεκριμένα βαλτοκυνηγια κ ενα όπλο για πολυυυυυ λιγους.....
 
Last edited:
Γεια σας παιδες! Ενα πολυχρονο ονειρο μου...ετυχε (λογω ευτελους ποσου) και εγινε πραγματικοτητα.....πλαγιοκαννο baikal IJ43.....
1* & 3*! Το Σαββατο θα βαλω φωτο και πιθανον την Κυριακη να παω για τσιχλιτσες....!
Καλορίζικο!!!!
 
Nα διαβάσεις ποιό προσεκτικά τις προηγούμενες δημοσιεύσεις και θα καταλάβεις ότι στην αφλογιστία δεν σε σώζει κανένα όπλο γιατί η αφλογιστία μπορεί να είναι και δεύτερη.(Συγκρίναμε αδρανείας με μηχανικά ή δισκάνδαλα)......

Δεν σημαίνει κάτι σε εσένα ότι έχτισε αυτό το όνομα στην μονή σκανδάλη?Μας ενδιαφέρει αν οι λόγοι ήταν εμπορικοί ή δεν ξέρω εγώ τί?
Πάντα το αποτέλεσμα μετράει.Και εδώ έχουμε ενα αποτέλεσμα και έναν μηχανισμό που επιβιώνει και πρωταγωνιστεί 100 χρόνια.
και προσεκτικά διάβασα τα μηνύματα και το ξέρω ότι στην εξαιρετικά σπάνια μέγιστη κακοτυχία δεν σε σώζει τίποτα, ούτε τρισκάνδαλο, ούτε τετρασκάνδαλο!!!
Εσύ έχεις καταλάβει ότι όταν έχεις δυσκάνδαλο έχεις ΔΥΟ όπλα; κι όταν έχεις μονοσκάνδαλο έχεις ΈΝΑ;;
Σαφώς και "μας ενδιαφέρει αν οι λόγοι ήταν εμπορικοί"!!!! όταν το μαρκετινγκ υπερισχύει της χρηστικότητας ποιο είναι το αποτέλεσμα; Σαφώς και έχουμε έναν μηχανισμό που επιβιώνει και πρωταγωνιστεί 100 χρόνια και θα συνεχίσει να πρωταγωνιστεί!!! αυτό τι σημαίνει; ότι είναι άμοιρος μειονεκτημάτων; Σαφώς και πλεονεκτεί του δισκάνδαλου στο σκοπευτήριο ή ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ και σε κάποια κυνήγια με προκαθορισμένες πορείες θηραμάτων. Στα κυνήγια όμως που κάνουμε στην Ελλάδα και στην Κύπρο μειονεκτεί!
Θεμιτή η επιλογή μονοσκάνδαλου για σκοπευτήριο.
Θεμιτή και πολύ σωστή η επιλογή μονοσκάνδαλου από κάποιον που έχει συνηθίσει την μονή σκανδάλη και δεν έχει την υπομονή και την θέληση να μάθει την διπλή! ή από κάποιον που δεν μπορεί να συνηθίσει στην ακαριαία μεταφορά της λαβής πιο πίσω ή στην "αλλαγή" διαστάσεων του κοντακιού στην δεύτερη βολή.
Λάθος όμως μέγιστο να πάει κάποιος που ξέρει το δισκάνδαλο σε μονοσκάνδαλο ή να ξεκινήσει νέος κατευθείαν στη μονή σκανδάλη!
Κάθε τύπος έχει τα πλεονεκτήματά του και τα μειονεκτήματά του!
Αντικειμενικά όμως το δισκάνδαλο ΠΛΕΟΝΕΚΤΕΙ για τα κυνήγια μας!

Ο μηχανισμός του Browning είναι ο αγαπημένος μου κι επειδή το γκρουπ της μπραουνιγκ δεν κατασκευάζει προσιτά δισκάνδαλα, ούτε μπορεί να γίνει εύκολα και οικονομικά η μετατροπή ενός Citori ή 525 σε δισκάνδαλο, γι αυτό κι έχω δύο σουπερποζέ με τον μηχανισμό του και μάλιστα βελτιωμένο με σχαστηρία ανάσχεσης = δυο IZH-27!

.my man.
topic.
 
και προσεκτικά διάβασα τα μηνύματα και το ξέρω ότι στην εξαιρετικά σπάνια μέγιστη κακοτυχία δεν σε σώζει τίποτα, ούτε τρισκάνδαλο, ούτε τετρασκάνδαλο!!!
Εσύ έχεις καταλάβει ότι όταν έχεις δυσκάνδαλο έχεις ΔΥΟ όπλα; κι όταν έχεις μονοσκάνδαλο έχεις ΈΝΑ;;
Σαφώς και "μας ενδιαφέρει αν οι λόγοι ήταν εμπορικοί"!!!! όταν το μαρκετινγκ υπερισχύει της χρηστικότητας ποιο είναι το αποτέλεσμα; Σαφώς και έχουμε έναν μηχανισμό που επιβιώνει και πρωταγωνιστεί 100 χρόνια και θα συνεχίσει να πρωταγωνιστεί!!! αυτό τι σημαίνει; ότι είναι άμοιρος μειονεκτημάτων; Σαφώς και πλεονεκτεί του δισκάνδαλου στο σκοπευτήριο ή ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ και σε κάποια κυνήγια με προκαθορισμένες πορείες θηραμάτων. Στα κυνήγια όμως που κάνουμε στην Ελλάδα και στην Κύπρο μειονεκτεί!
Θεμιτή η επιλογή μονοσκάνδαλου για σκοπευτήριο.
Θεμιτή και πολύ σωστή η επιλογή μονοσκάνδαλου από κάποιον που έχει συνηθίσει την μονή σκανδάλη και δεν έχει την υπομονή και την θέληση να μάθει την διπλή! ή από κάποιον που δεν μπορεί να συνηθίσει στην ακαριαία μεταφορά της λαβής πιο πίσω ή στην "αλλαγή" διαστάσεων του κοντακιού στην δεύτερη βολή.
Λάθος όμως μέγιστο να πάει κάποιος που ξέρει το δισκάνδαλο σε μονοσκάνδαλο ή να ξεκινήσει νέος κατευθείαν στη μονή σκανδάλη!
Κάθε τύπος έχει τα πλεονεκτήματά του και τα μειονεκτήματά του!
Αντικειμενικά όμως το δισκάνδαλο ΠΛΕΟΝΕΚΤΕΙ για τα κυνήγια μας!

Ο μηχανισμός του Browning είναι ο αγαπημένος μου κι επειδή το γκρουπ της μπραουνιγκ δεν κατασκευάζει προσιτά δισκάνδαλα, ούτε μπορεί να γίνει εύκολα και οικονομικά η μετατροπή ενός Citori ή 525 σε δισκάνδαλο, γι αυτό κι έχω δύο σουπερποζέ με τον μηχανισμό του και μάλιστα βελτιωμένο με σχαστηρία ανάσχεσης = δυο IZH-27!

.my man.
topic.
Συμφωνούμε σε λίγα πράγματα αλλά δεν λέει τίποτα αυτό και δεν υπάρχει πρόβλημα.
Αλλα ζητάω εγώ από ένα όπλο και άλλα κάποιος αλλος κ είναι λογικό.
Μέσα από την κουβέντα που πάντα βγαίνει κάτι θα ήθελα σταθώ στην τελευταία παραγραφο που περιγράφεις την βελτίωση της σκανδάλης στα όπλα σου.
Μπορείς να είσαι λίγο ποιό αναλυτικός και αν είναι εφικτό να ανεβάσεις κάποια φωτό.
Υποθέτω την έκανες στην Κύπρο.
Σε ρωτάω γιατί στο Β-25 μου θέλω να κάνω αυτήν την βελτίωση ,δηλαδή να δημιουργήσω τις δεύτερες χαρακιές? στους σχαστήρες να το πούμε έτσι που λείπουν έναντι των citori.
Θα βάλω κ φωτό το βράδυ να δείξω τι εννοώ.
 
Φυσικά και δεν χρειάζεται να συμφωνούμε σε όλα, αλίμονο! καλή προαίρεση να υπάρχει...
Οι σχαστηρίες ανάσχεσης είναι έτσι κατασκευασμένες από την Baikal, οι σοβιετικοί πήραν το σχέδιο και το βελτίωσαν..
Ότι άλλες βελτιώσεις έχω κάνει τις έχω κάνει στον Ντινο Παπατσαρούχα.
Δεν είμαι από Κύπρο δεν έχω πάει καν εκεί, είμαι όμως κοντά στην Κύπρο....
 
Λοιπον παιδιά κ τα δισκανδαλα δικαννα κ τα μονοσκανδαλα είναι καλά, το θέμα είναι εμείς ΤΙ γουστάρουμε κ κυρίως ΤΙ είναι αυτό που μας βολευει καλυτερα.......

Πριν λίγα χρόνια(το είχα ξαναγραψει τότε στην τσιχλα-κοτσυφι) είχα παει περπατητο με το φιλαράκι που παντα κυνηγάει με δισκανδαλο πλαγιοκαννο κ απλους εξωλκεις...

Σε μια φάση ακουω 5 τουφεκιές σε χρόνο dt.. Λεω τι γίνεται, είναι κ άλλος κυνηγός δίπλα..
Τον φωνάζω κ μου λέει περιμενε λιγο χτυπησα 3 πουλια..........

Με λίγα λόγια όταν έχεις συνηθίσει κάτι κ έχει γίνει ένα με τον "εγκέφαλο" σου κ είσαι σβέλτα τότε τι να μας λέει......

Εκείνη την στιγμη σκέφτηκα...
Πάρε δίκαννο με αυτόματους εξωλκεις να γεμίζεις γρήγορα η καραμπίνα...

Κολοκυθια τουμπανα.....


και εννοείτε πως κ τα δισκανδαλα κάποτε μπορει να βγάλουν βλάβη που παρομοιαζει μονοσκανδαλο δίκαννο...
Συνηθως με δυνατά φυσιγγια κ από τον κραδασμο πεφτει κ η άλλη σφυρα που έχει το προβλημα,ελατήριο κλπ......
Και έτσι έχουμε ένα δισκανδαλο με...ομοβροντια.....
Αυτό επισκευαζεται ευκολα σε κάποιο οπλουργο....
 
Λοιπον παιδιά κ τα δισκανδαλα δικαννα κ τα μονοσκανδαλα είναι καλά, το θέμα είναι εμείς ΤΙ γουστάρουμε κ κυρίως ΤΙ είναι αυτό που μας βολευει καλυτερα.......

Πριν λίγα χρόνια(το είχα ξαναγραψει τότε στην τσιχλα-κοτσυφι) είχα παει περπατητο με το φιλαράκι που παντα κυνηγάει με δισκανδαλο πλαγιοκαννο κ απλους εξωλκεις...

Σε μια φάση ακουω 5 τουφεκιές σε χρόνο dt.. Λεω τι γίνεται, είναι κ άλλος κυνηγός δίπλα..
Τον φωνάζω κ μου λέει περιμενε λιγο χτυπησα 3 πουλια..........

Με λίγα λόγια όταν έχεις συνηθίσει κάτι κ έχει γίνει ένα με τον "εγκέφαλο" σου κ είσαι σβέλτα τότε τι να μας λέει......

Εκείνη την στιγμη σκέφτηκα...
Πάρε δίκαννο με αυτόματους εξωλκεις να γεμίζεις γρήγορα η καραμπίνα...

Κολοκυθια τουμπανα.....


και εννοείτε πως κ τα δισκανδαλα κάποτε μπορει να βγάλουν βλάβη που παρομοιαζει μονοσκανδαλο δίκαννο...
Συνηθως με δυνατά φυσιγγια κ από τον κραδασμο πεφτει κ η άλλη σφυρα που έχει το προβλημα,ελατήριο κλπ......
Και έτσι έχουμε ένα δισκανδαλο με...ομοβροντια.....
Αυτό επισκευαζεται ευκολα σε κάποιο οπλουργο....
Το δικο μου που ριχνει την ασφαλεια οταν ριχνω την πρωτη βολη? Νομιζω παντα πατουσα την μπροστα σκανδαλη και οταν πηγαινα να ριξω με την δευτερη ειχε βαλει ασφαλεια :D

Ο κουμπαρος μου ακομα στο καρτερι μου λεει για χαβαλε ¨ ρε κουμπαρε παλι η ασφαλεια? " γιατι εριχνα μια τουφεκια .yel.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top