Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τι συμφωνείς εσυ ρε τρομάρα σου??? .yelling.
Σε ποιον εφτιαξες κυνηγετικον κοντάκιον??? .yel.
Σε μαστορα καραβομαραγκο.Του είπε φεύγοντας να μην βάζει πάνω από 20+ γιατί στραβωνει η προπέλα.Οταν δεν πάει για κυνήγι το βουτάει στο νερό και το τσιμπάνε κουτσομούρες.
 
πρεπει να το μακρυνω λιγο....
Να το κάνεις, γιατί πραγματι μπορεί να σου πεφτει κοντό...
Και καλυτερα αυτό να γίνει με ένα καλό πελμα, παρά προσθέτοντας φέτες λαστιχου ή ξυλου ανάμεσα στον βακελίτη...
εριξα καμια 10αρια φυσιγγια αλλα θελει συνηθεια....

.και βασικα μου φαινοταν περιεργη η εικονα των 2 καννων
Εεεεεε πρωτη μερα.........
Θα ήταν κ "άθλος' αν καταφερνες να το συνηθίσεις με την μια....
Και φαντάσου πως κάποιοι δεν καταφέρνουν ποτε να "ξεπεράσουν" αυτή την εικόνα(για αυτό κ ενίοτε ο πλαγιοκαννακιας δέχεται κ "περιεργες" ματιές από συναδέλφους.....)

Εσυ όμως θα παρεις γρήγορα το "κολαι"........
Πάμε γερά στο επόμενο κυνήγι!!!!
 
Να το κάνεις, γιατί πραγματι μπορεί να σου πεφτει κοντό...
Και καλυτερα αυτό να γίνει με ένα καλό πελμα, παρά προσθέτοντας φέτες λαστιχου ή ξυλου ανάμεσα στον βακελίτη...



Εεεεεε πρωτη μερα.........
Θα ήταν κ "άθλος' αν καταφερνες να το συνηθίσεις με την μια....
Και φαντάσου πως κάποιοι δεν καταφέρνουν ποτε να "ξεπεράσουν" αυτή την εικόνα(για αυτό κ ενίοτε ο πλαγιοκαννακιας δέχεται κ "περιεργες" ματιές από συναδέλφους.....)

Εσυ όμως θα παρεις γρήγορα το "κολαι"........
Πάμε γερά στο επόμενο κυνήγι!!!!
Μακαρι....επεσα και σε πολυ αερα....δεν πειραζει....την επομενη.....
 
Να το κάνεις, γιατί πραγματι μπορεί να σου πεφτει κοντό...
Και καλυτερα αυτό να γίνει με ένα καλό πελμα, παρά προσθέτοντας φέτες λαστιχου ή ξυλου ανάμεσα στον βακελίτη...



Εεεεεε πρωτη μερα.........
Θα ήταν κ "άθλος' αν καταφερνες να το συνηθίσεις με την μια....
Και φαντάσου πως κάποιοι δεν καταφέρνουν ποτε να "ξεπεράσουν" αυτή την εικόνα(για αυτό κ ενίοτε ο πλαγιοκαννακιας δέχεται κ "περιεργες" ματιές από συναδέλφους.....)
Δεν συνηθίζεται ρε φίλε.Το ποζέ έχει άλλη χάρη, μόνο του πάει στο στόχο.
Οχι δεν ειναι ετσι ακριβως....εχει ενα κενο που φαινεται το ξυλο......αλλα εγω αλλο μου φανηκε οτι λειπει
Και το δικό μου USSR αλά είναι σαν του Τάσου.Βγάλε το κόκαλο από πίσω και βάλε πλαστικό πέλμα 3,5 εκατοστών.
βάση baikal.jpg
 
Δεν συνηθίζεται ρε φίλε.Το ποζέ έχει άλλη χάρη, μόνο του πάει στο στόχο.
Προφανώς και...αστιευεσαι φιλε Στέφανε....
Υπάρχουν κυνηγοί που με ένα πλαγιοκαννο κάνουν κ καρτέρι κ περπατητο με την ίδια ευκολία.....
Σαφώς κ υπήρχαν κάποιοι που το επιχείρησαν κ δεν τους έκατσε, κ ξαναγύρισαν πίσω στην μια κάννη η στο ποζε(που έχει την ίδια σκοπευτικη γραμμή)....
Εξαλλου μιλάμε για έναν τυπο όπλου με παμπαλαια κυνηγετική ιστορία (και) στα καρτερια κ οχι μονο στην χώρα μας...

Λες πως το ποζε(και μάλλον εννοείς κάθε όπλο με "μια" κάννη) οτι πάει μόνο του στον στόχο..
Εγώ σου λέω πως στα περπατητα κυνηγια το πλαγιοκαννο υπερέχει, γιατί χάρις στην διάταξη των καννων του σε βοηθάει να μπεις κ να "σπεπαζεις" γρηγορότερα τον στόχο σου...
Και ποσο μάλλον όταν το οπλο αυτο είναι κ καλοζυγισμενο.......


Εν κατακλείδι είναι μεγάλο σφάλμα να κρίνουμε το οποιοδήποτε όπλο βάση των δικών μας προτιμησεων κ συνηθειών.....

Είναι σαν να παρω μια χραπα-χρουπα, να μπερδευω τα χέρια μου, και να αργώ στην δευτερη βολή κ να παω να πω σε όποιον έχει μάθει να την χειρίζεται άψογα κ να την "κυνηγαει"...

Ρε φίλε δεν συνηθίζεται με τιποτα αυτό το όπλο, και χάνω και τον στόχο.............

Τι θα μου πει αυτός?
Ναι έχεις δίκιο έτσι είναι??
 
Last edited:
Εν κατακλείδι είναι μεγάλο σφάλμα να κρίνουμε το οποιοδήποτε όπλο βάση των δικών μας προτιμησεων κ συνηθειών.....
αυτό ακριβώς μην κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια
το πλάγιο έχει κι άλλο προτέρημα: οι κάννες μπορούν να "δουλέψουν" σαν "αποστασίομετρο διόρθωσης προσκόπευσης" για κάποιον που ξέρει...
 
αυτό ακριβώς μην κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια
το πλάγιο έχει κι άλλο προτέρημα: οι κάννες μπορούν να "δουλέψουν" σαν "αποστασίομετρο διόρθωσης προσκόπευσης" για κάποιον που ξέρει...
Ο πιο "ψείρας" αρθρογράφος που έχει περασει ποτε στα Ελληνικά συγγράμματα κατά την γνώμη μου ήταν ο Δημήτρης Παπαδέας....
Μεγαλες αναλυσεις σε θέματα βλητικης κ προσκοπευσεις με αριθμους, πολλαπλασιασμους, προσθεσεις κ αφαιρέσεις......
Όλα αυτά αν μη τι άλλο μαρτυρουσαν κ ενα άτομο με κάποιο μορφωτικό επίπεδο.......

Όπως ήταν αναμενόμενο κάποτε είχε "θίξει" κ αυτό που λες(αν εννοείς αυτό,κ δεν κατάλαβα λαθος)....
Θυμάμαι είχε φωτο με μια τραβερσατη τσίχλα που ήταν "κολλητά" στην ακρη της καννης του πλαγιοκαννου, κ έγραφε ότι σε αυτή την φάση που η τσίχλα φτερουγιζει στην άκρη της καννης η προσκοπευση που έχουμε βάλει πχ στα 30μ είναι η τάδε.....

Θεωρώ όμως ότι όλα αυτά είναι για τους πολυ "ψαγμένους" για αυτό κ δεν έδωσα κ ιδιαίτερη σημασία σε αυτό το άρθρο....
 
Εχεις δικιο....και τα ξυλα θα τα βαψω....ισως δοκιμασω και το βερνικι θαλασσης που μου προτεινε και ο "ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΝΗΓΟΣ"
Αν ειναι δυνατον σημερα να θελουμε να περιποιηθουμε τα ξυλα στα οπλα μας με βερνικι θαλασσης.........τι εχουμε ??κανενα σκαφος που θα μπαινει στην θαλασσα???
Αυτοματα η καρυδια ''ζητα'' λινελαιο και η οξια βερνικι(satine)
 
Αν ειναι δυνατον σημερα να θελουμε να περιποιηθουμε τα ξυλα στα οπλα μας με βερνικι θαλασσης.........τι εχουμε ??κανενα σκαφος που θα μπαινει στην θαλασσα???
Αυτοματα η καρυδια ''ζητα'' λινελαιο και η οξια βερνικι(satine)
Οποτε βερνικι προτεινεις? Για το tru oil τι αποψη εχεις?
 
Για τι ξυλο μιλαμε?
Μπορεί να ζεις δίκιο αλλά εγώ είχα περάσει ένα ακριβό βερνίκι θαλάσσης σε μια 302 μετά από επιμελή καθαρισμό των ξύλινων μερών και ακόμη μετά από τόσα χρόνια την έχει φίλος τώρα αν τη δεις νομίζεις ότι δεν πέρασε μια μέρα αντοχή τεράστια .
 
Λογικα οξυα ειναι.....εκτος και αν κανω λαθος
Oχι ..δεν κανεις λαθος......οξια ειναι ........ομως εδω μεσα ειναι καποιοι που ειναι ποιο ''γνωστες'' απο μενα οποτε περασε βερνικι θαλασης η πατωματων και εισαι οκ......κατι θα ξερουν παραπανω!!!!!
 
Oχι ..δεν κανεις λαθος......οξια ειναι ........ομως εδω μεσα ειναι καποιοι που ειναι ποιο ''γνωστες'' απο μενα οποτε περασε βερνικι θαλασης η πατωματων και εισαι οκ......κατι θα ξερουν παραπανω!!!!!
Ηρακλη....η ερωτηση μου προς εσενα ισχυει....εαν θελεις σε παρακαλω να μου πεις.....το tru oil ειναι καλο για την οξυα? Ή απλο βερνικι?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top