Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Φιλε μου Ηρακλη μια σαβουρα χοντρη γκομενα αμα θες δυο μπουκαλια να της ξαπλωσεις θες 200€ με 30€ χτυπας μοντελο δε λεω κακια απλα ειπε να κανει ενα ομορφο και με αντοχη φινιρισμα ειδα τα βερνικια στα κοντακια σου φευγει το φυσιγγι απο τη θαλαμη στο κοντακι και ξεφτιζει αμεσος το κοματακι
Παιδια σορυ για τι ετσι που το εγραψα αφηνω να ενωηθει για τα κοντακια του Ηρακλη αλλα εγω μιλαω για τα εργοστασικα τωρα το ειδα Και το διορθονω και συγνωμμη στον ηρακλη δεν εχω δει κοντακι δικο του απο κοντα και αλλα αυτα που εχω δει εως τωρα μου εχουν αρεσει εξου και τα λαικ και τα κολακευτικα σχολια ξεκαθαριζω οτι ουτε μου εκανε παρατηριση κανεις ουτε παρεξυγηση προηγηθικε απλα τωρα που το ξαναδιαβασα διορθωνω
 
το πενταρι με το 10 καρι μπορει να εισαι μπροστοβαρος πολυ.
Εκτός αυτού θα είναι πολύ πίσω το στόχαστρο και θα σε μπερδεύει....
στο δυαρι αν υπάρχει
Ασχέτος για το βαρος κλπ απο θεμα συγκεντρωσης και σημαντικοντερα κατανομης θα ηθελα να ξερω τι ρολο βαρανε γιατι τα μανισια δεν λενε και πολλα στην 155..δυστυχώς τα αλλαξανε τα μπαικαλακια..τα παλια που ειχαν αυλο 18,2 εβλεπες κατι τουφεκιες τοσο μακρινες οσο και ακαριαιες οτι πετυχενες τιναζοταν στον αερα…πολυ καλα οπλα τα παλια..γι την καραμπινουλα τωρα δεν ξερω πως να την συμμορφώσω λιγακι..και ψαχνω να βρω κανενα τσοκακι της προκοπης..εχω ενα καρλσον 3αρι και θα ηθελα να αγορασω ενα 2αρι και εναν ασσο για τα μακρινα μας και γι αυτο ρωταω μηπως εχει δοκιμασει κανενας σας τπτ..αν εχετε καμια γνωμη για τα brain Πειτε μου και απο αυτα τι παιζει…ευχαριστω!!!
 
Αν και ΤΟΖ θα το ποσταρω εδώ αφού εξάλλου δεν παύει να είναι Ρώσσικο

@PredatoZ αυτό ειναι το ΤΟΖ Μc 21-12 ελατηρίου
75cm 1*
Made in U.S.S.R & βάρος 3.700kg.
Μου το εκαναν δώρο το Δεκέμβριο του 2013....το εχω βολευτεί πολυ σε καρτέρια διαφόρων πτηνών....

20211226_230925.jpg20211226_230958.jpg
20211226_231219.jpg20211226_231256.jpg20211226_231115.jpg
 
Αν και ΤΟΖ θα το ποσταρω εδώ αφού εξάλλου δεν παύει να είναι Ρώσσικο

@PredatoZ αυτό ειναι το ΤΟΖ Μc 21-12 ελατηρίου
75cm 1*
Made in U.S.S.R & βάρος 3.700kg.
Μου το εκαναν δώρο το Δεκέμβριο του 2013....το εχω βολευτεί πολυ σε καρτέρια διαφόρων πτηνών....

View attachment 38478View attachment 38479
View attachment 38480View attachment 38481View attachment 38482
Κωστή το παχυμετρο σου μετράει λάθος στις εξωτερικές δαγκάνες, αυτό το 16,5χιλ που βγάζει δεν είναι φουλ τσοκ, αλλά διπλάσια σύσφιγξη, που δεν γίνεται. Κάπου εκεί βγαίνει το φουλ για cal.16 σκέψου. Βρες κι ένα άλλο παχυμετρο μηχανικό και δες ;) ακόμα και με τις άλλες δαγκάνες να το πας κατά προσέγγιση ακουμπώντας τες στα χείλη του στομίου θα δεις τη διαφορά στη μέτρηση, γιατί είναι μεγάλο το σφάλμα του οργάνου
 
Κωστή το παχυμετρο σου μετράει λάθος στις εξωτερικές δαγκάνες, αυτό το 16,5χιλ που βγάζει δεν είναι φουλ τσοκ, αλλά διπλάσια σύσφιγξη, που δεν γίνεται. Κάπου εκεί βγαίνει το φουλ για cal.16 σκέψου. Βρες κι ένα άλλο παχυμετρο μηχανικό και δες ;) ακόμα και με τις άλλες δαγκάνες να το πας κατά προσέγγιση ακουμπώντας τες στα χείλη του στομίου θα δεις τη διαφορά στη μέτρηση, γιατί είναι μεγάλο το σφάλμα του οργάνου
17.5 βγαινει οπως λεει ο Άγγελος...απλα κατα προσεγγιση μετρισε ετσι....16.5 δεν ειναι...με το 1 χερι φωτο κ παχυμετρο δεν πανε.
 
Για φουλ τσοκ θελω ενα αλλα δεν ξερω σε ποιο απο τα δυο να κατασταλαξω…στο δεκαρι η στο πενταρι;
Πάρε το πεντάρια, το εχω σε 3* κ 2* βγάζουν πολύ ωραίες ντουφεκιες, το δεκάρι εκτός ότι είναι πολύ αντιεσθητικο δεν νομίζω να έχει κάποια αξιόλογη διαφορά στη συγκέντρωση!
Προτού πάρεις δοκίμασε τον 1* το μαμά σε μακρινα κ θα μείνεις ικανοποιημένος, τα κοντινά θα τα χάνεις, έτσι γίνεται σχεδόν πάντα με τα στενά τσοκ, οτι κερδας στα μακρινα το χάνεις στα κοντινά!
 
Πάρε το πεντάρια, το εχω σε 3* κ 2* βγάζουν πολύ ωραίες ντουφεκιες, το δεκάρι εκτός ότι είναι πολύ αντιεσθητικο δεν νομίζω να έχει κάποια αξιόλογη διαφορά στη συγκέντρωση!
Προτού πάρεις δοκίμασε τον 1* το μαμά σε μακρινα κ θα μείνεις ικανοποιημένος, τα κοντινά θα τα χάνεις, έτσι γίνεται σχεδόν πάντα με τα στενά τσοκ, οτι κερδας στα μακρινα το χάνεις στα κοντινά!
Μαλλον αυτο θα γινει θα το παρω σε δυο και τρια οσο αφορα την κατανομη και γενικοτερα τα σκοτωματα βλεπεις διαφορα με τα μανισια;
 
Καλησπερα σε ολους,και καλως σας βρηκα!

Νεος στο κυνηγι,και σκεφτομαι να αγορασω απο φιλο εμπιστο,και λατρη του κυνηγιου, ενα Baikal-USSR mod. IJ-18 cal.12. Το οπλο ειναι σε αριστη κατασταση,καθως ο φιλος ειναι κατοχος 9 οπλων,και τα εχει ολα στην πενα.
Ψαχνω πληροφοριες για το οπλο,αλλα δεν μπορω να βρω κατι. Πχ ετος κυκλοφοριας και γενικα πληροφοριες για αυτο.
Το οπλο θα χρησιμοποιηθει για κυνηγι τσιχλας περπατητο βασικα.

Καλησπερα σε ολους! Μολις εγινε η μεταβιβαση του οπλου και το παρελαβα.
Τελικα ειναι ΒIAKAL IHZ 18M το μοντελο. Και για τα χρονια του ειναι σε αριστη κατασταση το οπλο.
 

Attachments

  • IMG_20211228_173157.jpg
    IMG_20211228_173157.jpg
    192 KB · Προβολές: 50
  • IMG_20211228_173137.jpg
    IMG_20211228_173137.jpg
    162,9 KB · Προβολές: 37
  • IMG_20211228_172740.jpg
    IMG_20211228_172740.jpg
    82,5 KB · Προβολές: 51
  • IMG_20211228_172938.jpg
    IMG_20211228_172938.jpg
    70,9 KB · Προβολές: 50
Μαλλον αυτο θα γινει θα το παρω σε δυο και τρια οσο αφορα την κατανομη και γενικοτερα τα σκοτωματα βλεπεις διαφορα με τα μανισια;
Το 3* το μαμά είναι 3,5* το τζεμινι το 3* βάζει περισσότερα σκαγια στο στόχο, εγώ χρησιμοποιώ το 4* κ 3* μαμά για περπατητο κ καρτέρι, γιατί απλά βαράω περισσότερα πουλιά, όσο ποιο σφιχτή κατανομη έχεις τόσο ποιο καλός σκοπευτής πρέπει να είσαι, αμα νομίζεις ότι είσαι τόσο καλός παίξε με τα σφιχτά τσοκ εάν σε βολεύει το τερέν που κυνηγάς κ το θυραμα που κυνηγάς!
 
Το 3* το μαμά είναι 3,5* το τζεμινι το 3* βάζει περισσότερα σκαγια στο στόχο, εγώ χρησιμοποιώ το 4* κ 3* μαμά για περπατητο κ καρτέρι, γιατί απλά βαράω περισσότερα πουλιά, όσο ποιο σφιχτή κατανομη έχεις τόσο ποιο καλός σκοπευτής πρέπει να είσαι, αμα νομίζεις ότι είσαι τόσο καλός παίξε με τα σφιχτά τσοκ εάν σε βολεύει το τερέν που κυνηγάς κ το θυραμα που κυνηγάς!
Έτσι ακριβώς !
 
Καλησπερα σε ολους! Μολις εγινε η μεταβιβαση του οπλου και το παρελαβα.
Τελικα ειναι ΒIAKAL IHZ 18M το μοντελο. Και για τα χρονια του ειναι σε αριστη κατασταση το οπλο.
Ανέβασε και άλλες πληροφορίες-φωτογραφίες από τις σφραγίδες και τα specs της κάνης του για να σου πούμε τι φυσίγγια θα πρέπει να ρίχνεις.
 
Εδώ παραθέτουμε ερωτήσεις και απορίες περί τεχνικών θεμάτων και λειτουργίας των Forums...
Καλησπέρα.
Χθες αγόρασα ένα super pose baikal καινούργιο.
Δεν το πείραξα καθόλου.
Ούτε έριξα σε σκοπευτήριο.
Ούτε σε κυνήγι πήγα.
Ούτε καν πρόλαβα να το καθαρίσω.
Το πρόβλημα είναι ότι το μεταλλο-νίκελ στην πάπια,όπως και σε οποιοδήποτε άλλο μέρος του όπλου που έχει μέταλλο-νικελ έχει ξεθωριάσει!!
 
Καλησπέρα.
Χθες αγόρασα ένα super pose baikal καινούργιο.
Δεν το πείραξα καθόλου.
Ούτε έριξα σε σκοπευτήριο.
Ούτε σε κυνήγι πήγα.
Ούτε καν πρόλαβα να το καθαρίσω.
Το πρόβλημα είναι ότι το μεταλλο-νίκελ στην πάπια,όπως και σε οποιοδήποτε άλλο μέρος του όπλου που έχει μέταλλο-νικελ έχει ξεθωριάσει!!
Καλησπερα κ καλώς ήρθες!


Αυτό έγινε μέσα σε μια μέρα?
Δεν το προσεξες στο καταστημα?

Το καλυτερο που έχεις να κάνεις αφου είναι ολοκαίνουργιο όπλο είναι να το πας πισω στο κατάστημα για αντικατάσταση....

Ίσως να μην κάτι σοβαρό, κάποια θαμπάδα που επιδιορθώνεται άμεσα....
 
Καλησπερα κ καλώς ήρθες!


Αυτό έγινε μέσα σε μια μέρα?
Δεν το προσεξες στο καταστημα?

Το καλυτερο που έχεις να κάνεις αφου είναι ολοκαίνουργιο όπλο είναι να το πας πισω στο κατάστημα για αντικατάσταση....

Ίσως να μην κάτι σοβαρό, κάποια θαμπάδα που επιδιορθώνεται άμεσα....
Πήρα τηλέφωνο και όντως μου είπαν να το πάω να το δουν.
Αλλά μου είπε ότι ΠΟΤΕ δεν έχει αναφερθεί πρόβλημα σε μέταλλα στο Baikal.
Εντάξει,αλλά στεναχωρήθηκα και νευρίασα λίγο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top