Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καιρός ήταν να ανοίξω αυτό το θέμα και πολύ αργησα...my man.
Κάτοχος τριών Baikal εδώ και χρονια( ij 43m ussr-ij 18 cal 36-ij 18m em)και είμαι πολυ ευχαριστημένος δίχως κανένα πρόβλημα δυσλειτουργίας.
Ας γράψουμε λοιπόν τα πάντα γύρω από τα baikal:)
Καλησπέρα,χθες αγόρασα ένα super pose από κατάστημα,καινούργιο.
Σήμερα είδα κάποια σημάδια στο μέταλλο της πάπιας,και όπου αλλού είχε νίκελ.
Το παρουσίασε χθες.
Ξέρεις κάποιος τι συνέβη;
Δεν το ψεκασα με κάτι.
Δεν βραχηκε.
Ευχαριστώ.

.
 

Attachments

  • IMG_20211229_165212.jpg
    IMG_20211229_165212.jpg
    182 KB · Προβολές: 92
  • IMG_20211229_165237.jpg
    IMG_20211229_165237.jpg
    134,9 KB · Προβολές: 91
  • IMG_20211229_165149.jpg
    IMG_20211229_165149.jpg
    177,9 KB · Προβολές: 92
Ξέρεις κάποιος τι συνέβη;

Το όπλο δεν φαίνεται να έχει ξεθωριάσει(όπως ειπώθηκε αρχικα)....
Απο ότι φαίνεται κ αν δεν γελάει η φωτο έχει σκάσει το χρώμα συν ότι υπάρχουν και γρατζουνιές............
Την αιτία θα στην πουν στο καταστήματα που θα το πας κ εννοείται ότι χρήζει αντικαταστασης........
 
Το όπλο δεν φαίνεται να έχει ξεθωριάσει(όπως ειπώθηκε αρχικα)....
Απο ότι φαίνεται κ αν δεν γελάει η φωτο έχει σκάσει το χρώμα συν ότι υπάρχουν και γρατζουνιές............
Την αιτία θα στην πουν στο καταστήματα που θα το πας κ εννοείται ότι χρήζει αντικαταστασης........
Ευχαριστώ!!
 
Το όπλο δεν φαίνεται να έχει ξεθωριάσει(όπως ειπώθηκε αρχικα)....
Απο ότι φαίνεται κ αν δεν γελάει η φωτο έχει σκάσει το χρώμα συν ότι υπάρχουν και γρατζουνιές............
Την αιτία θα στην πουν στο καταστήματα που θα το πας κ εννοείται ότι χρήζει αντικαταστασης........
Τάσο χρώμα ειναι ή επιχρωμίωση;
 
Καλησπέρα,χθες αγόρασα ένα super pose από κατάστημα,καινούργιο.
Σήμερα είδα κάποια σημάδια στο μέταλλο της πάπιας,και όπου αλλού είχε νίκελ.
Το παρουσίασε χθες.
Ξέρεις κάποιος τι συνέβη;
Δεν το ψεκασα με κάτι.
Δεν βραχηκε.
Ευχαριστώ.

.
Μπορεί να ήταν μερικά χρόνια σε βιτρίνα, να το έπιασαν κι αρκετά χέρια μέσα στο μαγαζί, οπότε να προέκυψαν αυτά.
Αν το είδες εκεί στο μαγαζί και το πήρες ίσως να ισχύει αυτό το σενάριο.
Αν το παρήγγειλες και ήρθε έτσι απ' το κουτί μέσα...έχουμε πρόβλημα!
 
Τάσο χρώμα ειναι ή επιχρωμίωση;
Απο όσο ξέρω τα baikal nickel είναι λευκό ατσάλι "γυμνό" χωρίς κάποια επιχρωμιωση η βαφή...
Ωστόσο στην φωτο βλέπω σε κάποια σημεία κ ειδικά στο σίδερο στην παπια να φαίνεται σαν να έχει ξεφλουδίσει το "χρώμα" (το λέω γενικά κ λαϊκά).....

Αν είναι έτσι όπως φαίνεται τότε είναι παραξενη κατάσταση............
 
Καλησπέρα,χθες αγόρασα ένα super pose από κατάστημα,καινούργιο.
Σήμερα είδα κάποια σημάδια στο μέταλλο της πάπιας,και όπου αλλού είχε νίκελ.
Το παρουσίασε χθες.
Ξέρεις κάποιος τι συνέβη;
Δεν το ψεκασα με κάτι.
Δεν βραχηκε.
Ευχαριστώ.

.
Φαίνεται σαν να ήταν σε βιτρίνα για χρόνια με τα λάδια-γρασσα του τα οποία μαζί με την σκόνη έχουν φτιάξει μία κρουστα σαν κερί πάνω στο μέταλλο. Αν το σκουπίσεις ελαφρά με ένα πανάκι δεν φεύγουν;
 
Παιδιά κατάθεσα και εγώ τα δικαιολογητικά για την αγορά όπλου όπου θα είναι καινούριο δικαννο Baikal.
Το θέλω για γενικο κυνήγι και χρήση και σε σκοπευτήριο για εξάσκηση.
Το ερώτημα ειναι να το αγοράσω με εναλλασόμενα και να του πάρω καλά aftermarket τσοκς ( πχ. Carlsons ή Brain) ή με σταθερό τσοκάρισμα.
 
Παιδιά κατάθεσα και εγώ τα δικαιολογητικά για την αγορά όπλου όπου θα είναι καινούριο δικαννο Baikal.
Το θέλω για γενικο κυνήγι και χρήση και σε σκοπευτήριο για εξάσκηση.
Το ερώτημα ειναι να το αγοράσω με εναλλασόμενα και να του πάρω καλά aftermarket τσοκς ( πχ. Carlsons ή Brain) ή με σταθερό τσοκάρισμα.
Εναλλασσόμενα και αν δεν σε καλύπτουν τα μαμά τσοκ brain BL και MR ηTM θα έπαιρνα εγώ.
 
Καλησπέρα,χθες αγόρασα ένα super pose από κατάστημα,καινούργιο.
Σήμερα είδα κάποια σημάδια στο μέταλλο της πάπιας,και όπου αλλού είχε νίκελ.
Το παρουσίασε χθες.
Ξέρεις κάποιος τι συνέβη;
Δεν το ψεκασα με κάτι.
Δεν βραχηκε.
Ευχαριστώ.
Δεν το ελεγξες στο κατάστημα ; Σχεδόν όλη η βάση έχει πρόβλημα.Ειναι και γεμάτο γρατσουνιές ,λες και έχει γίνει προσπάθεια να φύγει η ψωρίαση από την επινικελωση.
 
Παιδιά κατάθεσα και εγώ τα δικαιολογητικά για την αγορά όπλου όπου θα είναι καινούριο δικαννο Baikal.
Το θέλω για γενικο κυνήγι και χρήση και σε σκοπευτήριο για εξάσκηση.
Το ερώτημα ειναι να το αγοράσω με εναλλασόμενα και να του πάρω καλά aftermarket τσοκς ( πχ. Carlsons ή Brain) ή με σταθερό τσοκάρισμα.
Πρωτα απ'ολα δεν ειναι αυτο το κυριαρχο πραγμα που πρεπει να κοιταξεις στην αγορα αυτη.......
Το πρωτο πραγμα που κοιταμε στην αγορα οπλου και μαλιστα οταν προκειται για δικαννο ειναι να μας ερχεται καλα το οπλο....δηλ τα μετρα του κοντακιου.
Τωρα παμε και στην χρηση...........μιλας για σκοπευτηριο αρα μιλαμε για ποζε.....
Σιγουρα θα ενδιαφερεσαι για μονοσκανδαλο αφου εχεις σκοπο να εξασκηθεις και στα πιατακια......εδω εχω μια ενσταση.
Ειναι γνωστο πως σε τετοιας χρηματικης κατηγοριας οπλα αποφευγουμε τους αυτοματισμους διοτι εχουν παρουσιασει προβληματα και οχι μονο στα Baikal.
Θα σου προτεινα λοιπον ανεπιφυλακτα να πας σε δισκανδαλο και ας ''χασεις'' λιγο απο την σκοπευτικη χρηση του οπλου........................................στο σκοπευτηριο θα χασεις ενα πιατακι.....στο κυνηγι ομως τα πραγματα αλαζουν.......ισως το θηραμα αυτο να μην το ξανα δεις.
Παμε τωρα στα τσοκακια.................εδω θα σου πω και παλι ανεπιφυλκτα πως εχει πεσει πολυ παραμυθι απο τις διαφορες εταιριες του χωρου...........το γνωστο Marketing!!!!!!!!!!!
30+ χρονια με Baikal ποτε δεν ''ζηλεψα'' τα τσοκακια..........το μυστικο ειναι αλλου........
Ο σωστος συνδιασμος φυσιγγιου με την κανη σου.........αυτο σημαινει δοκιμες και παλι δοκιμες στον πινακα για να βρεις αυτο που σου ταιριαζει..........οταν μαλιστα τα τσοκαρισματα ειναι σταθερα τοτε θα το βρεις και ποιο γρηγορα.
Οταν εχει τσοκακια το οπλο εκει θα εχεις περισσοτερη δουλεια ..........
Αν τελικα επιλεξεις οπλο με τσοκακια κρατα τα τσοκ αυτα που εχεις και ψαξε τον συνδιασμο που θα σου δωσει το καλιτερο αποτελεσμα........μην ξοδευεις αλλο χρηματα σε aftermarket τσοκακια που θα ξεπερασουν την αξια του οπλου σου ........δεν αξιζει η διαφορα τοσα χρηματα.
Η προταση μου λοιπον απο εναν που κυνηγα πολλα χρονια με τετοια οπλα και ιδιογωμοτη 35+ ειναι ενα δισκανδαλο με απλους εξολκεις και σταθερα τσοκαρισματα...................εαν ηθελα να εχω το κατι παραπανω θα τα εδινα σε ενα σετ Baikal με τα δυο ζευγαρια καννες και σε καμια περιπτωση σε aftermarket τσοκακια.
 
Πρωτα απ'ολα δεν ειναι αυτο το κυριαρχο πραγμα που πρεπει να κοιταξεις στην αγορα αυτη.......
Το πρωτο πραγμα που κοιταμε στην αγορα οπλου και μαλιστα οταν προκειται για δικαννο ειναι να μας ερχεται καλα το οπλο....δηλ τα μετρα του κοντακιου.
Τωρα παμε και στην χρηση...........μιλας για σκοπευτηριο αρα μιλαμε για ποζε.....
Σιγουρα θα ενδιαφερεσαι για μονοσκανδαλο αφου εχεις σκοπο να εξασκηθεις και στα πιατακια......εδω εχω μια ενσταση.
Ειναι γνωστο πως σε τετοιας χρηματικης κατηγοριας οπλα αποφευγουμε τους αυτοματισμους διοτι εχουν παρουσιασει προβληματα και οχι μονο στα Baikal.
Θα σου προτεινα λοιπον ανεπιφυλακτα να πας σε δισκανδαλο και ας ''χασεις'' λιγο απο την σκοπευτικη χρηση του οπλου........................................στο σκοπευτηριο θα χασεις ενα πιατακι.....στο κυνηγι ομως τα πραγματα αλαζουν.......ισως το θηραμα αυτο να μην το ξανα δεις.
Παμε τωρα στα τσοκακια.................εδω θα σου πω και παλι ανεπιφυλκτα πως εχει πεσει πολυ παραμυθι απο τις διαφορες εταιριες του χωρου...........το γνωστο Marketing!!!!!!!!!!!
30+ χρονια με Baikal ποτε δεν ''ζηλεψα'' τα τσοκακια..........το μυστικο ειναι αλλου........
Ο σωστος συνδιασμος φυσιγγιου με την κανη σου.........αυτο σημαινει δοκιμες και παλι δοκιμες στον πινακα για να βρεις αυτο που σου ταιριαζει..........οταν μαλιστα τα τσοκαρισματα ειναι σταθερα τοτε θα το βρεις και ποιο γρηγορα.
Οταν εχει τσοκακια το οπλο εκει θα εχεις περισσοτερη δουλεια ..........
Αν τελικα επιλεξεις οπλο με τσοκακια κρατα τα τσοκ αυτα που εχεις και ψαξε τον συνδιασμο που θα σου δωσει το καλιτερο αποτελεσμα........μην ξοδευεις αλλο χρηματα σε aftermarket τσοκακια που θα ξεπερασουν την αξια του οπλου σου ........δεν αξιζει η διαφορα τοσα χρηματα.
Η προταση μου λοιπον απο εναν που κυνηγα πολλα χρονια με τετοια οπλα και ιδιογωμοτη 35+ ειναι ενα δισκανδαλο με απλους εξολκεις και σταθερα τσοκαρισματα...................εαν ηθελα να εχω το κατι παραπανω θα τα εδινα σε ενα σετ Baikal με τα δυο ζευγαρια καννες και σε καμια περιπτωση σε aftermarket τσοκακια.
Καλημερα Ηρακλη! Μια ερωτηση.....για το πλαγιοκαννο baikal nk43 με σταθερα 1* & 3*.....ποσα γραμμαρια γομωσης ειναι ιδανικα για κυνηγι τσιχλας?
 
Φαίνεται σαν να ήταν σε βιτρίνα για χρόνια με τα λάδια-γρασσα του τα οποία μαζί με την σκόνη έχουν φτιάξει μία κρουστα σαν κερί πάνω στο μέταλλο. Αν το σκουπίσεις ελαφρά με ένα πανάκι δεν φεύγουν;
Δεν φεύγει τίποτα.
Έχει παραμείνει έτσι.
 
Να κληρονομήσεις από τον πατέρα σου ένα δίκανο με σταθερά τσοκ 1-3 να το καταλάβω ,να πας να το αγοράσεις σημερα καινούργιο το θεωρώ μεγάλη οπισθοδρόμηση.Για την μόνη σκανδάλη στα Baikal δεν έχουν όλα πρόβλημα και όσα βγάλουν φτιάχνονται όπως έχει γραφτει.Οτι βολεύει τον καθένα.
 
Μπορεί να ήταν μερικά χρόνια σε βιτρίνα, να το έπιασαν κι αρκετά χέρια μέσα στο μαγαζί, οπότε να προέκυψαν αυτά.
Αν το είδες εκεί στο μαγαζί και το πήρες ίσως να ισχύει αυτό το σενάριο.
Αν το παρήγγειλες και ήρθε έτσι απ' το κουτί μέσα...έχουμε πρόβλημα!
Πήγα στο κατάστημα το είδα και ήταν μια χαρά.
Δεν είχε φύγει το χρώμα.
 
Πήγα στο κατάστημα το είδα και ήταν μια χαρά.
Δεν είχε φύγει το χρώμα.
Κατακαβαινω την τσαντιλα σου αλλα καταρχην ηρεμησε. Πιες ενα καφεδακι και περιμενε να ανοιξουν τα μαγαζια και πηγαινε το να δουμε τι θα σου πουν. Αυτο μαλλον ειναι καποιος αποχρωματισμος του μεταλλου και ειναι μονο αισθητικη η ζημια. Ολα φτιαχνουν μην ανησυχεις Αν στο αλλαξουν παρε μαυρο. Ειχα κι εγω ενα σαν το δικο σου και οταν το πηρα ηταν ετσι αλλα μονο στο σιδερο της παπιας.
 
Πρωτα απ'ολα δεν ειναι αυτο το κυριαρχο πραγμα που πρεπει να κοιταξεις στην αγορα αυτη.......
Το πρωτο πραγμα που κοιταμε στην αγορα οπλου και μαλιστα οταν προκειται για δικαννο ειναι να μας ερχεται καλα το οπλο....δηλ τα μετρα του κοντακιου.
Τωρα παμε και στην χρηση...........μιλας για σκοπευτηριο αρα μιλαμε για ποζε.....
Σιγουρα θα ενδιαφερεσαι για μονοσκανδαλο αφου εχεις σκοπο να εξασκηθεις και στα πιατακια......εδω εχω μια ενσταση.
Ειναι γνωστο πως σε τετοιας χρηματικης κατηγοριας οπλα αποφευγουμε τους αυτοματισμους διοτι εχουν παρουσιασει προβληματα και οχι μονο στα Baikal.
Θα σου προτεινα λοιπον ανεπιφυλακτα να πας σε δισκανδαλο και ας ''χασεις'' λιγο απο την σκοπευτικη χρηση του οπλου........................................στο σκοπευτηριο θα χασεις ενα πιατακι.....στο κυνηγι ομως τα πραγματα αλαζουν.......ισως το θηραμα αυτο να μην το ξανα δεις.
Παμε τωρα στα τσοκακια.................εδω θα σου πω και παλι ανεπιφυλκτα πως εχει πεσει πολυ παραμυθι απο τις διαφορες εταιριες του χωρου...........το γνωστο Marketing!!!!!!!!!!!
30+ χρονια με Baikal ποτε δεν ''ζηλεψα'' τα τσοκακια..........το μυστικο ειναι αλλου........
Ο σωστος συνδιασμος φυσιγγιου με την κανη σου.........αυτο σημαινει δοκιμες και παλι δοκιμες στον πινακα για να βρεις αυτο που σου ταιριαζει..........οταν μαλιστα τα τσοκαρισματα ειναι σταθερα τοτε θα το βρεις και ποιο γρηγορα.
Οταν εχει τσοκακια το οπλο εκει θα εχεις περισσοτερη δουλεια ..........
Αν τελικα επιλεξεις οπλο με τσοκακια κρατα τα τσοκ αυτα που εχεις και ψαξε τον συνδιασμο που θα σου δωσει το καλιτερο αποτελεσμα........μην ξοδευεις αλλο χρηματα σε aftermarket τσοκακια που θα ξεπερασουν την αξια του οπλου σου ........δεν αξιζει η διαφορα τοσα χρηματα.
Η προταση μου λοιπον απο εναν που κυνηγα πολλα χρονια με τετοια οπλα και ιδιογωμοτη 35+ ειναι ενα δισκανδαλο με απλους εξολκεις και σταθερα τσοκαρισματα...................εαν ηθελα να εχω το κατι παραπανω θα τα εδινα σε ενα σετ Baikal με τα δυο ζευγαρια καννες και σε καμια περιπτωση σε aftermarket τσοκακια.
Ποιο μπαικαλ έρχεται με δυο ζευγάρια κάννες κύριε Ηρακλή; Πολύ μου άρεσε σαν προοπτική. Προτιμώ και εγώ τα σταθερά τσοκ. Ένα δίκαννο με δύο ζευγάρια κάννες πχ με 1-3 και 2-4 τσοκ το θεωρώ πολύτιμο εργαλείο. Ουσιαστικά φτιάχνεις και ένα κοντάκι και έχεις δύο όπλα σε ένα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top