Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μη το λες 4 baikal ρχουν περασει απο τα χερια μου δεν με χτυπησε κανενα.
Το ειπα!!! Εμενα που εχω κι κοντα χέρια παρακαλούσα να μην περάσει τπτ για να μην ρίξω . Μικρός βεβαια δεν ειχα αλλο οπλο .
 
Μιας και γραφουν για ανακρουση στη Μπραουνιγκ,ΙΖΗ-27 με 18.4 αυλο μου εχει κανει τεραστια εντυπωση η χαμηλη ανακρουση αυτου του αλληλεπιθετου.

Μη το λες 4 baikal ρχουν περασει απο τα χερια μου δεν με χτυπησε κανενα.
Δεν ξέρω για το Izh-27 αλλά το μονόκαννο Izh-18 που έχω, με αυλό 18,4 ("made in Russia") ποτέ δεν με ενόχλησε από θέμα ανάκρουσης, κι έχω ρίξει σχεδόν τα πάντα από 24 μέχρι 36 γραμμάρια!!! Αλλά τον καιρό που το πήρα και το πήγαινα σκοπευτήριο για δοκιμές, έτυχε κι έφερε μια μέρα κάποιος το παλαιότερο "αδερφάκι" του το "made in USSR" . Από περιέργεια το πήρα κι έριξα 3-4 και τότε πραγματικά κατάλαβα τι θα πει λάκτισμα !!! Ημέρα με νύχτα η διαφορά από το δικό μου !!! (Με τα ίδια φυσίγγια εννοείται). Γι' αυτό θεωρώ ότι ο αυλός και ο κώνος παίζει σημαντικό ρόλο στην αίσθηση της ανάκρουσης, πέρα από τους άλλους παράγοντες (βάρος όπλου, μέτρα κοντακιού κλπ )
 
αλλά το μονόκαννο Izh-18 που έχω, με αυλό 18,4 ("made in Russia") ποτέ δεν με ενόχλησε από θέμα ανάκρουσης
Μέρα παρά μέρα κυνηγούσα από 14 μου κ μέχρι τα 16 με αυτό το όπλο κ ποτέ δεν με ενόχλησε.Μεχρι 32γρ έριχνα όμως.
Λίγο το καλοκαίρι την ψιλοακουγα σε βαθμό όμως που να μην φοβαμε να πατήσω την σκανδάλη..
Ειχε κάνει το κακόμοιρο κάτι βουτιές μέσα σε θάμνους μόλις άκουγα αμάξι να περνάει,και μετά σφύριζα αδιάφορα...sarcastic.
 
Έίναι κοντό το κοντάκι σου, ένας φίλος είχε το ίδιο πρόβλημα με το ίδιο όπλο.
Στο δικο μου που ηταν μεγαλο το κοντακι γιατι με χτυπαγε?.xm. Παντως οι σκανδαλες στο δικο μου ηταν πολυ σκληρες το ειχα γραψει παλαιοτερα και τις εφτιαξα πριν λιγο καιρο. Μολις βεβαια θα ριξω τοτε θα δω το αποτελεσμα, αλλα με ξηρη ντουφεκια ειναι πλεον πολυ πιο μαλακες....
 
Πως μπορει να φτασεις το προφυλακτηρα αμα το κοντακι ειναι μακρυ.xm.,δεν ειχα ποτε προβλημα με αυτο το θεμα στα δικα μου...αυτο που λες με τις σκανδαλες σηκωνει ρυθμηση αμεσα,δεν ειναι πρακτικες,απο τη πρωτη μερα εννοειται.
Το δικο μου ηταν στα ορια μου σε μηκος, αλλα πιστευω οτι ολη η ζημια ηταν οι σκανδαλες, τωρα πλεον το προβλημα εχει λυθει μετα την επεμβαση του οπλουργου(Αλεξιου)
 
Στο δικο μου που ηταν μεγαλο το κοντακι γιατι με χτυπαγε?.xm. Παντως οι σκανδαλες στο δικο μου ηταν πολυ σκληρες το ειχα γραψει παλαιοτερα και τις εφτιαξα πριν λιγο καιρο. Μολις βεβαια θα ριξω τοτε θα δω το αποτελεσμα, αλλα με ξηρη ντουφεκια ειναι πλεον πολυ πιο μαλακες....
Τι να σου πώ, όταν του έβαλε πέλμα 1 πόντο παραπάνω, δεν τον ξαναχτύπησε....
 
Πράγματι μικρή ανάκρουση αλλά δεν ξέρω τι φταίει και μου πληγώνει τα δάχτυλα στις σκανδάλες...
ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ
Έίναι κοντό το κοντάκι σου, ένας φίλος είχε το ίδιο πρόβλημα με το ίδιο όπλο.

Πολύ πιθανό αφού το έχω κοντύνει μόνος μου. Μάλλον το έκοψα περισσότςερο από όσο έπρεπε και από αυτό να προέρχεται το χτύπημα στα δάχτυλα...
 
Το προβλημα με το χτυπημα το ειχα και γω με το ΜΡ43 οταν το πηρα. Με χτυπουσε εντονα ο υποφυλακτηρας στο μεσαιο δαχτυλο οταν εριχνα με την δεξια. Τελικα το διορθωσα λυνοντας τον υποφυλακτηρα στραβωνοντας λιγο προς τα εμπρος για να αμβλυνθει λιγο η πισω γωνια που εκανε και λιμαροντας τον ακριβως πανω στην γωνια εκει που ηταν κολλημενος με το εξτρα λαμακι που εχει και το οποιο ερχεται πισω απο την δευτερη σκανδαλη, κανοντας μια πολυ ομαλη και πολυ πιο ομορφη καμπυλη απο αυτη που ειχε απο το εργοστασιο.Αυτο ηταν η μια βελτιωση,η αλλη ηταν στις σκανδαλες στις οποιες χαμηλωσα το πατημα τους πανω στις σχαστηριες κατα μερικα χιλιοστα οποτε αυτες πλησιαζοντας στο πισω μερος τους προς το μηχανισμο ηρθε και η θεση τους εκει που πιανει το δαχτυλο προς τα πισω και ετσι το δαχτυλο που ακουμπουσε πανω στον υποφυλακτηρα οταν τραβουσα την εμπρος σκανδαλη απομακρυνθηκε αρκετα. Τωρα δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα χτυπηματος στα δαχτυλα
 
Παλικάρια να μοιραστώ τον προβληματισμό μου μαζί σας.
Πρόσφατα έγινα κάτοχος μίας Baikal MP-153 magnum(12x76) camo, ψάχνοντας ένα αξιόλογο στιβαρό όπλο για το κυνήγι του βάλτου.
Στο πρώτο της λύσιμο-δέσιμο και καθάρισμα, παρατήρησα ότι λείπει από την κάννη της το σύμβολο για τα ατσάλινα σκάγια.(ή εγώ είμαι τυφλός και είναι σε άλλο σημείο και δεν φαίνεται από το καμουφλάζ)
thumbnail_proof_mark_for_Steel_shot_Baikal_zpsrri55idm.png

Είχε κάτι άλλα σύμβολα, ένα σαν κεφαλαίο Π και ένα με ένα βέλος που δείχνει προς τα επάνω με ένα κεφαλαίο Σ σε κάθε του πλευρά, το ένα αντεστραμμένο.
thumbnail_Photo0265_zpshx9cezvf.jpg

Ο πωλητής με διαβεβαίωσε ότι ρίχνει ατσάλινα, το ίδιο και ότι διάβασα εδώ μέσα. Υπάρχει λόγος ανησυχίας.? Η γνώμη σας θα με καθησύχαζε.
Επίσης να τονίσω ότι θα χρησιμοποιείτε με τσοκ Carlson Sporting Clay Blued Choke Tube, εγκεκριμάνο για ατσάλινα, σε σύσφιξη Improved Modified(το πιο σφιχτό που επιτρέπει η Carlsons για ατσάλινα), οπότε από τσοκ δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
 
.xm..xm..xm..... όντως είναι λίγο "προβληματική" η κατάσταση και έχει απασχολήσει πολλούς που έχουν τα ίδια ερωτήματα με εσένα. Αν κάνεις μια αναζήτηση στο google θα δεις ότι έχουν γραφτεί πολλά, για το συγκεκριμένο μοντέλο που δεν φέρει την σφραγίδα, στην Αμερική. Πες μου κάτι. Τα μαμίσια τσοκ, γράφουν επάνω steel shot approved ?
 
.xm..xm..xm..... όντως είναι λίγο "προβληματική" η κατάσταση και έχει απασχολήσει πολλούς που έχουν τα ίδια ερωτήματα με εσένα. Αν κάνεις μια αναζήτηση στο google θα δεις ότι έχουν γραφτεί πολλά, για το συγκεκριμένο μοντέλο που δεν φέρει την σφραγίδα, στην Αμερική. Πες μου κάτι. Τα μαμίσια τσοκ, γράφουν επάνω steel shot approved ?
Καλημέρα και ευχαριστώ.. Τα μαμίσια τσοκ δεν υπάρχουν πλέον αλλά ο βελτιωμένος κύλινδρος(****) και το Μισό(***) γράφανε πάνω και steel shot, το Φουλ(*) όχι. Άρα σαν να μου λες εμμέσως, ότι αφού τα μαμίσια τσοκ τα "τρώνε" τα ατσάλια, τότε........? :D
Δυστυχώς από Αμερικάνικα site δεν έχω κοιτάξει και πολλά, μόνο εδώ μέσα και σε άλλα Ελληνικά φόρουμ..
 
Άρα σαν να μου λες εμμέσως
Όχι εμμέσως δεν λεω τίποτα, σε τέτοια θέματα δεν χωράνε έμμεσες απαντήσεις.
Σε ρώτησα να μας πεις τι γράφουνε επάνω τα μαμίσια για να δω αν πρόκειται για το ίδιο όπλο για το οποίο διάβασα πληροφορίες σε Αμερικάνικα forums.
Για να μην στα μεταφέρω και κουράζουμε, εγώ και μόνο εγώ προσωπικά, θα έριχνα ατσάλινα με αυτό το όπλο, μόνο με δύο προϋποθέσεις.
Να μην υπερβώ την σύσφιξη των 3* και να μην έχει υποστεί η κάννη κάποια εργασία αφαίρεσης μετάλλου.
 
Όχι εμμέσως δεν λεω τίποτα, σε τέτοια θέματα δεν χωράνε έμμεσες απαντήσεις.
Σε ρώτησα να μας πεις τι γράφουνε επάνω τα μαμίσια για να δω αν πρόκειται για το ίδιο όπλο για το οποίο διάβασα πληροφορίες σε Αμερικάνικα forums.
Για να μην στα μεταφέρω και κουράζουμε, εγώ και μόνο εγώ προσωπικά, θα έριχνα ατσάλινα με αυτό το όπλο, μόνο με δύο προϋποθέσεις.
Να μην υπερβώ την σύσφιξη των 3* και να μην έχει υποστεί η κάννη κάποια εργασία αφαίρεσης μετάλλου.

Έχεις δίκαιο, συγνώμη αν πήρα θάρρος... Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.
 
Το θάρρος και η αμεσότητα της ηλικίας μου βλέπεις.! :)
Να συμπληρώσω ότι αυτή τη στιγμή το όπλο έχει ΜΟΝΟ 2 τσόκ, calsons sporting clays blued choke tubes, εσω έξω, το ενα improved modified και το άλλο improved cylinder. και τα 2 συμφωνα με την εταιρια, ριχνουν τα παντα(ατσαλια, hevishot κτλ). Επειδη αναφέρατε όχι πιο σφιχτο απο 3*, να μην επιχειρήσω με το Improved Modified.? .xm.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top