Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δυστυχως, στο κυνηγι, υπαρχουν πολλοι που εχουν το συνδρομο της πουτσας που λεω εγω...
Κυνηγαω γρουνι, την εχω τερασρτια.
Κυνηγαω λαγο, λιγο μικροτερη.
Και οποιος κυνηγαει τσιχλα, τον κλαιν οι ρεγγες.
Πολλοι θα γελασουν.
καποιοι λιγοι θα χλευασουν, ταυτιζομενοι πληρως με τα περι πουτσας και ειδος κυνηγιου.
Δυστηχως υπαρχουν πολλοι συναναμεταξυ μας, που λεμε και στο χωριο μου.
Άμα πεις σε μακρυτσουτσουνο ότι πας για τσίχλες σου λέει χαμογελώντας κυνηγάς τσονια.Μου έχει συμβεί.
 
όλα τα κυνήγια είναι επικίνδυνα.
το γουρούνι είναι το διπλάσιο.
για έναν που δεν έχει κυνηγήσει ξανά το τετραπλάσιο.
το μεγάλο τίμημα θα το πληρώσουν άλλοι και αυτός μικρότερο.
Έτσι είναι .Αν δεν υπήρχε εκπαίδευση οδηγών, εξετάσεις και δίπλωμα ,τι θα λέγαμε στον νέο υποψήφιο ,ξεκινα από το ποδήλατο;
 
Last edited:
Άμα πεις σε μακρυτσουτσουνο ότι πας για τσίχλες σου λέει χαμογελώντας κυνηγάς τσονια.Μου έχει συμβεί.
Αμάν με την ειλικρίνειά σου, να λες πάω για ελέφαντες στην Αφρική αλλά όταν είμαι Ελλάδα κυνηγάω καμιά τσίχλα έτσι για να ξεσκάσω. 😂
Θα σου δώσουν κατευθείαν μπίλιες και θα σε βάλουν στο καλύτερο καρτέρι.
Έτσι γίνονται οι δουλειές.
 
Αμάν με την ειλικρίνειά σου, να λες πάω για ελέφαντες στην Αφρική αλλά όταν είμαι Ελλάδα κυνηγάω καμιά τσίχλα έτσι για να ξεσκάσω. 😂
Θα σου δώσουν κατευθείαν μπίλιες και θα σε βάλουν στο καλύτερο καρτέρι.
Έτσι γίνονται οι δουλειές.
Να λέω καλύτερα ότι πάω για μεγάλα τριχωτά με κυνηγετικό μαχαίρι;Να δεις πως ζαρώνουν οι φουτσες..sarcastic.
 
Να λέω καλύτερα ότι πάω για μεγάλα τριχωτά με κυνηγετικό μαχαίρι;Να δεις πως ζαρώνουν οι φουτσες..sarcastic.
Μην βαράτε βρε ... είναι καλά παιδιά οι παλιογουρουνάδες.
Απλά μερικοί είναι λίγο τζαζεμένοι.
😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂
 
Άμα πεις σε μακρυτσουτσουνο ότι πας για τσίχλες σου λέει χαμογελώντας κυνηγάς τσονια.Μου έχει συμβεί.
Ελα ρε Παναγιώτη, πολλοί δεν κυνηγανε τσιχλα γιατι πεφτει το κλαμπανι συννεφο. Τι τσονια και μαλακιες τωρα. Παρτον μια φορα μαζι σου και πες του οτι θα του βαλεις τα φυσιγγια, να δουμε αμα θα ρθει.
 
Ελα ρε Παναγιώτη, πολλοί δεν κυνηγανε τσιχλα γιατι πεφτει το κλαμπανι συννεφο. Τι τσονια και μαλακιες τωρα. Παρτον μια φορα μαζι σου και πες του οτι θα του βαλεις τα φυσιγγια, να δουμε αμα θα ρθει.
Κώστα δεν μιλάω για όλους ,μην ανοίξουμε άλλο μέτωπο αλλά είναι μερικοί που για να έρθουν για τσίχλες , πρέπει αυτές να ζυγίζουν από 50 κιλά και πάνω ;)
 
Ελα ρε Παναγιώτη, πολλοί δεν κυνηγανε τσιχλα γιατι πεφτει το κλαμπανι συννεφο. Τι τσονια και μαλακιες τωρα. Παρτον μια φορα μαζι σου και πες του οτι θα του βαλεις τα φυσιγγια, να δουμε αμα θα ρθει.
Μεγάλη αλήθεια
 
Κώστα δεν μιλάω για όλους ,μην ανοίξουμε άλλο μέτωπο αλλά είναι μερικοί που για να έρθουν για τσίχλες , πρέπει αυτές να ζυγίζουν από 50 κιλά και πάνω ;)
Συμφωνω μαζι σου Παναγιωτη. Ο συμπεθερος μου που κυνηγαμε μαζι λαγο , και ολοι οι γνωστοι μου λαγαδες οταν τελειωσει η περιοδος του λαγου κρεμανε τα τουφεκια τους. Θυμαμαι πριν χρονια ειχα με τα χιλια ζορια πεισει ενα φιλο λαγοκυνηγο να παμε για απογευματινο καρτερι τσιχλας. Ενω περνουσαν τα πουλια απο το καρτερι του εκεινος με κρεμασμενο το οπλο εψαχνε για κακαρατζες απο ζουδια οπως ελεγε.
 
Ελα ρε Παναγιώτη, πολλοί δεν κυνηγανε τσιχλα γιατι πεφτει το κλαμπανι συννεφο. Τι τσονια και μαλακιες τωρα. Παρτον μια φορα μαζι σου και πες του οτι θα του βαλεις τα φυσιγγια, να δουμε αμα θα ρθει.
Κωστα πιστευω οτι δεν ειναι θεμα φυσιγγιων μονο. Ειναι και νοοτροπιας.
 
Συμφωνω μαζι σου Παναγιωτη. Ο συμπεθερος μου που κυνηγαμε μαζι λαγο , και ολοι οι γνωστοι μου λαγαδες οταν τελειωσει η περιοδος του λαγου κρεμανε τα τουφεκια τους. Θυμαμαι πριν χρονια ειχα με τα χιλια ζορια πεισει ενα φιλο λαγοκυνηγο να παμε για απογευματινο καρτερι τσιχλας. Ενω περνουσαν τα πουλια απο το καρτερι του εκεινος με κρεμασμενο το οπλο εψαχνε για κακαρατζες απο ζουδια οπως ελεγε.
Μπορεί να μην το σήκωνε επειδή μάλλον θα γελούσαν κι οι κακαρετζες....
Οι περισσότεροι λαγοί,από παλιούς λαγαδες που κυνηγούσαν με μεγάλη δίωξη και καρτέρι,χτυπιοντουσαν στάσιμοι!
Κλείσιμο το μάτι,σιγουρεμα,πάτημα!
Θυμάμαι πιτσιρικάς που έριχνα ενστικτωδώς με διοφθαλμη ότι με κωλοχεριαζαν για να κλείνω το μάτι!
Κόντεψα να πιστέψω ότι είχα αναπηρία! :(
Εννοείται ότι μιλάω για κάποιους!
Δεν τους παίρνει όλους η μπάλα!:)
Ξέρω λαγαδες που είναι φωτιά και λαύρα!!
 
Άμα πεις σε μακρυτσουτσουνο ότι πας για τσίχλες σου λέει χαμογελώντας κυνηγάς τσονια.Μου έχει συμβεί.
Ειναι ολοι αυτοι που εχουν το τουφεκι ετοιμο "ματιασμενο" και περιμενουν !!! Το γουρουνι και παει και το κλαμπανι οπως λετε συννεφο! Γιατι απο σκοπευτικη ικανοτητα αστα βραστα !!!!
 
Δυστυχως, στο κυνηγι, υπαρχουν πολλοι που εχουν το συνδρομο της πουτσας που λεω εγω...
Κυνηγαω γρουνι, την εχω τερασρτια.
Κυνηγαω λαγο, λιγο μικροτερη.
Και οποιος κυνηγαει τσιχλα, τον κλαιν οι ρεγγες.
Πολλοι θα γελασουν.
καποιοι λιγοι θα χλευασουν, ταυτιζομενοι πληρως με τα περι πουτσας και ειδος κυνηγιου.
Δυστηχως υπαρχουν πολλοι συναναμεταξυ μας, που λεμε και στο χωριο μου.
το σοβαρο θεμα γιαννη με ορισμενους που την εχουν μεγαλη ειναι οτι στο βουνο δεν μπορεις να πας τοιχο τοιχο
 
Last edited:
.....
Κλείσιμο το μάτι,σιγουρεμα,πάτημα!
Θυμάμαι πιτσιρικάς που έριχνα ενστικτωδώς με διοφθαλμη ότι με κωλοχεριαζαν για να κλείνω το μάτι!
Κόντεψα να πιστέψω ότι είχα αναπηρία! :(
Εννοείται ότι μιλάω για κάποιους!
.........
εμ όταν λέω για μέντορες - κομπογιαννίτορες!!!!
κι εγώ είχα πέσει σε κάποιους τέτοιους
"ο καλός ο δικανάκιας δουλεύει με 2 δαχτυλα τις σκανδάλες", "κλείνε μάτι", "ο αγκώνας να σηκώνεται στο ύψος του ώμου όταν επωμίζεις", "το πίπερ κόβει μακρυά επειδή τα καίει καλά τα σκάγια" κ.λ.π. μπαρούφες ολκής! .very funny.
 
Οι φίλοι Άλεξ, Ηρακλής και Βασίλης τα είπανε σχεδόν όλα .shake hands.

κακά τα ψέμματα ο νέος κυνηγός χρειάζεται μέντορα, αλλά αν ο μέντορας του βγει του βγει κομπογιαννίτορας ΚΑΗΗΗΗΗΚΚΚΚΕΕΕΕΕ!!!!! .yelling.
Μαριε....τα περισσοτερα μου τα εχουν πει παλιοι κυνηγοι! Ειχα την τυχη να ξεκινησω με το κυνηγι του αγριογουρουνου διπλα σε "ιερα τερατα" που δυστυχως δεν ειναι πλεον μαζι μας!!! Παντα τους ακουγα και στο παραμικρο που ελεγαν, παρεα 5 με 7 ατομα, δεν πηγαινε κανεις τοτε γιατι δεν υπηρχαν γουρουνια και σπανια βαραγαν....εγω ημουν πιτσιρικας και εκεινοι 65+! Νιωθω ευλογημενος γιατι εχω ακομα τον πατερα και κυνηγαμε μαζι!
 
το σοβαρο θεμα γιαννη ειναι με ορισμενους που την εχουν μεγαλη οτι στο βουνο δεν μπορεις να πας τοιχο τοιχο
το σοβαρο θεμα γιαννη ειναι με ορισμενους που την εχουν μεγαλη οτι στο βουνο δεν μπορεις να πας τοιχο τοιχο
Εμ δεν ειναι αυτο το σοβαρο. Το σοβαρο ειναι να παει καποιος στο βουνο, και ο 10ιντσος να παει σπιτι του κυνηγου.
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
 
Μαριε....τα περισσοτερα μου τα εχουν πει παλιοι κυνηγοι! Ειχα την τυχη να ξεκινησω με το κυνηγι του αγριογουρουνου διπλα σε "ιερα τερατα" που δυστυχως δεν ειναι πλεον μαζι μας!!! Παντα τους ακουγα και στο παραμικρο που ελεγαν, παρεα 5 με 7 ατομα, δεν πηγαινε κανεις τοτε γιατι δεν υπηρχαν γουρουνια και σπανια βαραγαν....εγω ημουν πιτσιρικας και εκεινοι 65+! Νιωθω ευλογημενος γιατι εχω ακομα τον πατερα και κυνηγαμε μαζι!
Εχεις απολυτο δικιο ,εμενα καποιο μυστικα μου τα εμαθε ενας γεροντας ο οποιος πραγματικα σκεφτονταν σαν φασσα, Να ειναι καλα ο ανθρωπος γιατι τωρα ειναι 80 φευγα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top