Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Eνα οπλο για να το μαθαινεις οσο το δυνατον καλυτερα.
Ειμαστε εντελως οφφτοπικ, αλλα θα σου δωσω ενα παραδειγμα

Εχω στην κατοχη μου μονο superpose οπλα. Κυνηγω κυριως με ενα, και περιστασιακα παιρνω και αλλα. Παρολο που η σκοπευτικη γραμμη ειναι σχεδον ιδια, η μεταβαση απο το ενα στο αλλο, ειναι περιπετεια. Αν βαλεις στην εξισωση και το πλαγιο, χανεις τα αυγα και τα πασχαλια.

Βεβαια οπως και σε ολους, παντα θα δω κατι που θα με εξιταρει, και θα ονειρευομαι να το παρω. Ευτυχως τα οικονομικα δεν το επιτρεπουν, αλλιως δε θα χωρουσα στο σπιτι;)
 
Eνα οπλο για να το μαθαινεις οσο το δυνατον καλυτερα.
Ειμαστε εντελως οφφτοπικ, αλλα θα σου δωσω ενα παραδειγμα

Εχω στην κατοχη μου μονο superpose οπλα. Κυνηγω κυριως με ενα, και περιστασιακα παιρνω και αλλα. Παρολο που η σκοπευτικη γραμμη ειναι σχεδον ιδια, η μεταβαση απο το ενα στο αλλο, ειναι περιπετεια. Αν βαλεις στην εξισωση και το πλαγιο, χανεις τα αυγα και τα πασχαλια.

Βεβαια οπως και σε ολους, παντα θα δω κατι που θα με εξιταρει, και θα ονειρευομαι να το παρω. Ευτυχως τα οικονομικα δεν το επιτρεπουν, αλλιως δε θα χωρουσα στο σπιτι;)
Αν είναι ίδια σχεδόν τα κοντάκια η μετάβαση είναι ποιο απλή;)
 
Τα προχθεσινα κυνηγετικα(κυκλοφορουν ακομα)ειχαν ενα αφιερωμα στα ποζε κ πλαγια baikal.
"Βaikal να ναι και οτι να ναι.."
Σας παραθετω ενα αποσπασμα..
Baikal ειναι η εμπορικη ονομασια των κυνηγετικων οπλων που κατασκευαζονται απο το εργοστασιο
IZHEVSK MEKANICHESKY ZAVOD
στη Ρωσια.Η παραγωγη οπλων αρχισε
το 1942,για να καλύψει τις ανάγκες του ρωσικου στρατου.
Αμεσως μετα τον πολεμο αρχισε η κατασκευή κυνηγετικων οπλων.
Η γενικη ονομασια Βaikal καθιερωθηκε το 1960 κ κρατα ως τις μερες μας.
Μεχρι τα τελη της δεκαετιας 2000,καθε μοντέλο ηταν κωδικοποιημενο με ενα χαρακτηριστικο αριθμο (18 για τα μονοκανα,43 για τα δικαννα,27 για τα αλληλεπιθετα κ.ο.κ.)
Μπροστα απο τον αριθμο εμπαιναν τα αρχικα του εργοστασίου ΙΖΗ.
Τα τελευταια χρονια χωρις στην ουσια να εχει αλλαξει τιποτε απο τεχνικης πλευρας στα οπλα,το προθεμα του κωδικου αλλαξε απο IZH σε ΜΡ.
Εκτος απο οπλα το εργοστασιο κστασκευαζει ιατρικα μηχανηματα κλπ,απαχολοντας περισσότερους απο 11.000 εργαζόμενους.
Οι εξαγωγες οπλων ειναι οι μεγαλύτερες απο καθε αλλη βιομηχανία οπλων!
 
Καλησπέρα!Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την διαφορά του "ΙΖ 18ΕΜ" με το "ΜΡ 18 ΕΜ" ?

Τα προχθεσινα κυνηγετικα(κυκλοφορουν ακομα)ειχαν ενα αφιερωμα στα ποζε κ πλαγια baikal.
"Βaikal να ναι και οτι να ναι.."
Σας παραθετω ενα αποσπασμα..
Baikal ειναι η εμπορικη ονομασια των κυνηγετικων οπλων που κατασκευαζονται απο το εργοστασιο
IZHEVSK MEKANICHESKY ZAVOD
στη Ρωσια.Η παραγωγη οπλων αρχισε
το 1942,για να καλύψει τις ανάγκες του ρωσικου στρατου.
Αμεσως μετα τον πολεμο αρχισε η κατασκευή κυνηγετικων οπλων.
Η γενικη ονομασια Βaikal καθιερωθηκε το 1960 κ κρατα ως τις μερες μας.
Μεχρι τα τελη της δεκαετιας 2000,καθε μοντέλο ηταν κωδικοποιημενο με ενα χαρακτηριστικο αριθμο (18 για τα μονοκανα,43 για τα δικαννα,27 για τα αλληλεπιθετα κ.ο.κ.)
Μπροστα απο τον αριθμο εμπαιναν τα αρχικα του εργοστασίου ΙΖΗ.
Τα τελευταια χρονια χωρις στην ουσια να εχει αλλαξει τιποτε απο τεχνικης πλευρας στα οπλα,το προθεμα του κωδικου αλλαξε απο IZH σε ΜΡ.
Εκτος απο οπλα το εργοστασιο κστασκευαζει ιατρικα μηχανηματα κλπ,απαχολοντας περισσότερους απο 11.000 εργαζόμενους.
Οι εξαγωγες οπλων ειναι οι μεγαλύτερες απο καθε αλλη βιομηχανία οπλων!
.well done. Έτσι ακριβώς, μπράβο Τάσο για το απόσπασμα που παραθέτεις ... το IZH ήταν η απόδοση στα αγγλικά των ρωσικών γραμμάτων ИЖ που βλέπουμε πάνω στα όπλα Baikal , δηλαδή Ι και Zh (Z με παχιά προφορά), και επομένως έτσι ήταν σωστό να γράφεται ... και όχι IJ όπως συνήθιζαν να το γράφουν πολλοί, και κυρίως οι Έλληνες αντιπρόσωποι ... ;)
 
σημερα δοκημασα ενα μπαικαλ σουπερ ποζ με διπλες σκανταλες και τσοκ αυτοματους εξολκης και μαγνουμ 12χ76 , το δοκημασα γιατι προκητε να το αγορασω , εβαλα τα ιδια φυσιγγια το 31 γραμμαριων ιδιογωμοσης που στο δικο μου μπαικαλ πλαγιο 12χ70 με τον ιδιο καιρο εχα πολυ καλη αποδοση , με το σουπερ ποζε ομως δε , ειχα πολλα τραυματηζμενα πουλια , μηπως πρεπει να το γεμηζω με ποιο πολλα γραμμαρια μια και ειναι μαγνουμ
 
σημερα δοκημασα ενα μπαικαλ σουπερ ποζ με διπλες σκανταλες και τσοκ αυτοματους εξολκης και μαγνουμ 12χ76 , το δοκημασα γιατι προκητε να το αγορασω , εβαλα τα ιδια φυσιγγια το 31 γραμμαριων ιδιογωμοσης που στο δικο μου μπαικαλ πλαγιο 12χ70 με τον ιδιο καιρο εχα πολυ καλη αποδοση , με το σουπερ ποζε ομως δε , ειχα πολλα τραυματηζμενα πουλια , μηπως πρεπει να το γεμηζω με ποιο πολλα γραμμαρια μια και ειναι μαγνουμ
 
τα μπαικαλ με τσοκ επειδη εχω το 27 θελουν οπωσδηποτε aftermarket τσοκακια για ν αποδωσουν τα μεγιστα.δεν εχει σχεση αν ειναι μαγκνουμ.απλα το δικο μου δεν εχει ανακρουση και χωνευει ολα τα γραμμαρια.αλλα μπαικαλ με 18,5 αυλους δεν εχω δει.μηπως ειναι 18,4??? εγω εχω βαλει carlson τσοκ κι εχω βρει την υγεια μου
 
τα μπαικαλ με τσοκ επειδη εχω το 27 θελουν οπωσδηποτε aftermarket τσοκακια για ν αποδωσουν τα μεγιστα.δεν εχει σχεση αν ειναι μαγκνουμ.απλα το δικο μου δεν εχει ανακρουση και χωνευει ολα τα γραμμαρια.αλλα μπαικαλ με 18,5 αυλους δεν εχω δει.μηπως ειναι 18,4??? εγω εχω βαλει carlson τσοκ κι εχω βρει την υγεια μου[/QUOTE Αν μετρήσεις τον αυλο σε κάποιον οπλουργο θα δεις ότι μπορεί και ο δικός σου μπορεί να είναι 18.5!!!!
 
ρε παιδια με τσοκ ειναι και τα δυο και αυλους 18,4 και το σουπερ και το πλαγιο , η μονη διαφορα ειναι στην θαλαμη η μια ειναι 70 η αλλη 76 ,
και λεω τωρα για οσους εχουν παροομιο οπλο , να του βαζω ποιο πολλα γραμμαρια 33 και πανω
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top