Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
τασσο να δώσω και εγω λίγο πόνο?
https://www.tdbaikal.ru/article/751/
και άλλο λίγο "πόνο" με 43άρι
https://tdbaikal.ru/piece-guns/class_prestige/MP-43_№25/
και λίγο ακόμα...
https://tdbaikal.ru/piece-guns/class_prestige/izh-43_frost/
https://tdbaikal.ru/piece-guns/class_prestige/MP-43_№26/
κ ένα ωραίο άρθρο αφιερωμένο Τασσο
http://www.ethnos.gr/opla/arthro/thaumastes_tou_baikal-64223140/
Ομορφα οπλα αλλα ποτε δεν ηρθαν Ελλαδα γιατι;;;;
Ακριβα;;;
Τα 2. 43αρια δεν νομιζω να στοιχιζαν πανακριβα κι ομως ποτε δεν ηρθαν εστω και σαν δοκιμη στην αγορα .xm.
 
Last edited:
παιδιά εγώ είμαι κάτοχος πιο παλιού μοντέλου πλαγιοκαννου του IJ 58 το έχω από τον πάτερα μου,από όταν έφτιαξα το κοντάκι λίγο στα μετρά μου η τουφεκιές που μου έχει δόση είναι αξέχαστες,φέτος θα να ανανεώσω τα μεταλλικά κ ξύλινα μερί του όπλου,κ ετοιμάζομαι να πάρω κ άλλο ρωσικό τις άλλης εταιρία
 
Είμαι πολύ περίεργος να δώ πως θα αποδίδει ένα baikal με αυλό 18.4 mm με διευρυμένο κώνο και porting (το ποζέ δεν έχει ανάγκη λόγω της μικρής του αναπήδησης) +τσοκάκια εφόσον είναι με ενλλάξιμα ή ακόμη και τα σταθερά. .xm..xm.
Εγω δεν θελω να φανταστο τι θα κανει ενα με 18,2 αυλο μεγαλο κωνο απλεσ θαλαμεσ και τσοκ 3/1. Το απόλυτο οπλο καρτεριου
 
Ηλια, οχι ιδιαιτερα πραματα, τουλαχιστον οχι σε σχεση με αλλα οπλα. Δυστυχως ειναι βαρυ και αγαρμπο και ακυρωνει τα πλεονεκτηματα του. Αν εδιναν μια προσοχη στη λεπτομερεια λιγο παραπανω, ειδικα στο κοντακι, θα μιλαγαμε για αλλο οπλο, και με οχι και τοσο διαφορα στη τιμη.

Το οπλο που περιγραφεις παραπανω, το χω. Δεν εχω παραπονο, και κυνηγια εχω κανει καλα, και ολα, απλα με ξενιζουν τα χαρακτηριστικα του πλεον. Θα το δοκιμασω παλι βεβαια, σε καποιο καρτερι ετισ για το καλο.
 
Εγω δεν θελω να φανταστο τι θα κανει ενα με 18,2 αυλο μεγαλο κωνο απλεσ θαλαμεσ και τσοκ 3/1. Το απόλυτο οπλο καρτεριου
Και οχι μονο. Αν ειναι στα μετρα σου το κοντακι και με ελαφριες γομωσεις οχι μονο καρτερι αλλα και στο περπατημα θα δεις. Nx 27 18.2 1,3 70αρες θαλαμες ΦΩΤΙΑ.
 
Ηλια, οχι ιδιαιτερα πραματα, τουλαχιστον οχι σε σχεση με αλλα οπλα. Δυστυχως ειναι βαρυ και αγαρμπο και ακυρωνει τα πλεονεκτηματα του. Αν εδιναν μια προσοχη στη λεπτομερεια λιγο παραπανω, ειδικα στο κοντακι, θα μιλαγαμε για αλλο οπλο, και με οχι και τοσο διαφορα στη τιμη.

Το οπλο που περιγραφεις παραπανω, το χω. Δεν εχω παραπονο, και κυνηγια εχω κανει καλα, και ολα, απλα με ξενιζουν τα χαρακτηριστικα του πλεον. Θα το δοκιμασω παλι βεβαια, σε καποιο καρτερι ετισ για το καλο.
Βικτωρα οντως ειναι λιγο αγαρμπα τα μπαικαλ σε συγκριση με ακριβοτερα οπλα π. Χ ιταλικα.
Την αδρανεια που εχει το μπαικαλ μου σε συγκριση με αλλα δικαννα και αυτογεμη, δεν την εχω βρει πουθενα. Στις τραβερσες δε ξερω τι θα πει "σταματησα την κινηση". Οσο για τη φαρδια παπια του, με βολευει πολυ μιας και τα χερια μου ειναι κουπια. Το βαρος του εξισορροπει τη νευρικη μου επωμιση σε "κλασσικα θηραματα".
Εμενα τα μπαικαλ μου θυμηζουν κατι απο παλια αυτοκίνητα. Αρκει να ξερεις να οδηγεις και να εχεις "καυσιμα". Απλα, σκληρα εργαλεια απο καρυδια και ατσάλι.
 
Δεν ειναι αχρηστα, προς Θεου. Απλα ειναι ατσαλα, εαν δεν ξερεις τι κανεις. Σαφως αν σταματας στις τραβερσες, το οτι ειναι εμπροσθοβαρα ειναι ενα συν. Δεν ειναι βαρια οπλα, απλα ειναι κακοζυγισμενα, και γιαυτο. Ακομα ομως και αυτο δε θα με πειραζε, εαν ειχαν σωστα κοντακια.
 
Το Βaikal ειναι σαν μια γκομεναρα αμακιγιαριστη με προχειρα ρουχα. ;)
Εχει και αυτο την ομορφιά του.. Αρεσουν σε πολλους οι αμακιγιαριστες γκομενες κ η φυσικη ομορφια τους χωρις φτιασιδωματα, Χωρις φρου φρου και αρωματα..
Ενα μειονεκτημα βρισκω μονο στα baikal οτι ειναι λιγο βαρια κ αζυγιστα οντως.
Ομως για εμενα δεν ειναι(οσο κραταν τα χερια μου βεβαια..) γιατι εχω συνηθισει να κυνηγω με οπλα που εχουν τα κιλα τους..
Εξωτερικα τα ξυλα τους ειναι πολυ ομορφα ασχετα που ειναι οξυα,την στιγμη ομως που εχουν αντεξει και αντεχουν δεν υπαρχει προβλημα..
Το πιο σημαντικο για εμενα ειναι οτι οι ρωσοι ποτε δεν πουλησαν φυκια για μεταξωτες κορδελες οπως ενδεχομένως εκαναν αλλα εργοστασια..
 
Συμφωνω, γιαυτο το παραπονο μου παραπανω. Ποιοτητα μεταλλων εχεις καλη. Μηχανισμο εξαιρετικο. Ριχνεις την ποιοτητα στα ξυλα, να κρατησεις τη τιμη χαμηλα, σωστο και αυτο. Αλλα δεν γινεται να εχεις παιδικα κοντακια, χωρις να προσφερεις εστω ενα σετακι να μακρυνει σωστα. Ολα τα αλλα, και τα φρουφρου, και το κακο ζυγισμα θα το συγχωρουσα, και δεν με πειραξε και ποτε, το οτι εμαθα σε κοντο κοντακι και γινομουν μπλε μαρεν, ειναι για μενα απαραδεκτο για εξαγωγικη εταιρια. Δεν θα κοστιζε τιποτα στον κατασκευαστη να εφτιαχνε 2-3 φλαντζες να μεγαλωσει το μηκος.
 
Πλεον υπαρχουν baikal ποζε κ πλαγια
με πελμα η κ βακελιτη οπως παλια..
Με το πελμα ειχα μετρησει τις προαλλες ποζε σε κυνηγομαγαζο με συνολικο μηκος κοντακιου 37,5 εκ.
Ισως να υπαρχουν κ αλλες επιλογες δεν ξερω.
Τοσο ειναι και το δικο μου. Έβαλα και μια φλατζα 4χιλ.για το χειμωνα, και εχω + αλλη μια 4 χιλ για πιο ηπιους καιρούς. Ολα γίνονται.
 
Ενας ξαδερφος μου εχει το πλαγιο με την λευκη βαση σε μονοσκανσαλο και τσοκακια
Του εκανε προβλημα ο επικογεας και δεν εριχνε
Τωρα παιζουν και οι δυο καννες ταυτοχρονα
Μηπως ξερετε ποσο ευκολα φτιαχνεται και αν στοιχιζει;
Ευχαριστω
 
Φτιαχνεται αλλα δεν ξερω με τι κοστος κ προπαντων δεν ξερω αν θα κρατησει η επισκευη..
Για αυτο οταν μιλαμε για δικαννα baikal επιλέγουμε δισκανδαλα,Για να ειμαστε σιγουροι οτι βρεξει χιονισει τις δυο τουφεκιες θα τις ριξουμε απροβληματιστα.
Η αληθεια να λεγεται..
 
αυτο του φιλου μας του νικου.σχολια απο τον ιδιο
LWveRSg.jpg
 
αυτο του φιλου μας του νικου.σχολια απο τον ιδιο
LWveRSg.jpg
3.240 βαρος 1.3 τσοκαρισμα 18.2. 70αρες θαλαμες. Μια μικρη προεκταση στο κοντακι να μου κουμπωνει καλα ελαφρια 30αρια η 28 και γενικης κυνηγητικης χρησης καρτερι περπατημα. Εγω δεν εχω παραπονο. Ευχαριστω Ευριπιδη για το ανεβασμα της φωτο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top