Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τασο εμαθα μια κουβεντα μεσω ενος κουμπαρου μου απο εναν γερο οπλπουργο που πιθανον να μημ ζει σημερα
Δεν ξερω εαν ειναι αληθεια αλλα προσωπικα το πιστεψα και θα στην πω γιατι τα αγαπας πολυ

Λεει λοιπον οτι οι βελονες (επικρουστηρες) τον μπαικαλ δεν σπανε
Εννοοντας οτι ειναι πολυ δυσκολο εως εξαιρετικα σπανιο να κοπουν

Ειναι φτιαγμενες απο ειδικο μεταλλο και για να δεις την γνησιοτητα τους αρκει να τις βαλεις στην φωτια οπου θα δεις σταδιακα να αλλαζουν σε χρωματα

Αυτο τουλαχσιατον για τα παλια μοντελα καθως η κουβεντα αν και την εμαθα προσφατα ειναι μιας δρκαπενταετιας
 
Ενδιφερον.. ξερω ακριβως αν ισχυει η οχι ..
Αυτο που ξερω ειναι το δικαννο μου που εχει περιπου τα ιδια χρόνια κ με πολλααα φυσιγγια στα χερια μου, η βελονες του κ τα ελατηρια ειναι πολυ ισχυρα..Τις προαλλες για να το τσεκάρω εβαλα απο ενα 5λεπτο στις οπες των επικρουστηρων κ το πεταξαν ψηλα με πολυ δυναμη,κ του αφησαν και σημαδι..
Παντως σε ολα τα οπλα ανεξαρτητου μάρκας είναι πολυ δυσκολο να σπασει η βελονα εφοσον δεν πεφτει σε αδεια θαλαμη..
 
Παντως σε ολα τα οπλα ανεξαρτητου μάρκας είναι πολυ δυσκολο να σπασει η βελονα εφοσον δεν πεφτει σε αδεια θαλαμη..
Σωστη κουβέντα.
Αν ειναι δισκανδαλο με απλους εξολκεις αφοπλιζει κρατώντας το ανοιχτο, πατώντας τις 2 σκανδαλες και κλεινοντας απαλα.
Αλλιως εχουμε ενα ριγμενο καλυκα, φυσιγγι αδρανειας για αυτη τη δουλειά.
Να σου βγει ο καπρος και η βελονα να σου κανει τσικ... Εφιαλτης.
 
αυτο το αρθο το διαβασα οταν εψαχνα να βρω να παρω την πρωτη καραμπηνα πριν δυο μιση χρονια το βρηκα πολυ σωστο κατα την αποφη μου κριμα που δεν ειχα βρει καποιο να αγορασω τοτε ουτε μεταχειρησμενω αλλα κ τα αυτα που υπειρχαν καινουργια ηταν με την με κανες 71 76 κ ετυχε κ πειρα αλλης μαρκας οπλο,αλλα καποια στιγμη θα το εχω στον οπλοβαστο μου.

http://www.amynastospiti.gr/baikal-mp-153-oplo-gia-oles-tis-douleies-pliris-dokimi/
 
Καλημέρα στήν ομάδα! Κάπου έχασα και δε ξέρω πως το μοχλό οπλισεως από την 155! Από πού να τον παραγγείλω, καμιά ιδέα!
φιλαρακι εκατσες στην περιπτωσει ακριβως το ιδιο επαθα πριν μερικες μερες που πηγα σε ενα χωραφι και πλακωθηκα στης τουφεκιες δεν ξερω ποσα φυσιγκια εριξα και ξαφνηκα οταν τελιωσα βλεπω λειπη ο μοχλος οπλησεως απο το πολυ τουφεκιδι το πεταξε και δεν θα το ειχα κουμπωσει καλα εγω απανω την προηγουμενη που το καθαρησα !!!

λοιπον αν θες εχει να βρεις απο παντου αλλα ειναι κολοπιασιμο η ανθρωποι δεν παιζονται 30 ευρα και 25 για εναν γαμομοχλο οπλισεως δεν υπαρχουν μιλαμε αυτοι νομιζουν οτι πουλανε χρυσαφι την βολεψα την δουλεια με ενα κλειδη απλο κλειδαριας για κανα 2 κυνηγια να ανοιγω το κλειστρο και μετα το εβγαζα μεχρι να κατσω να δω τι θα κανω!!!

και ετσι εγινε εκατσα και εφτιαξα μοχλο εχω στο υπογειο τροχους σταθερους τρυπανια σταθερα και γενικα ολα τα εργαλεια εχω εργαστηρι γιατι τραβιεμαι συστηματικα και με το ψαροντουφεκο και ολα τα φτιαχνω εγω ,, ετσι πηρα ενα ρεταλι που ειχα απο βεργα απο ψαροντουφεκο απο μια 7αρα οποιος γνωριζει η 6.5αρα δεν κανει κολυμπαει και την τροχησα με λεπτομερεια στον σταθερο τροχο και εχω κανει μιλαμε μοχλο πολυτελειας και λιγο πιο μεγαλο να ειναι πιο προσιτος και ευκολος ,, εχω το οπλο στην μανα μου αυριο αν το θυμηθω θα το φερω να δειξω την δουλεια !!!
αν εχεις κανα φιλαρακι να ασχολητε με σηδερα κ.λ.π να εχει κανα τροχο σταθερο η κανα εργαλειο να κατσεις η να τον πεις να το κανετε απο ενα ρεταλι ατσαλι μικρο η ινοξ κατι να μην σκουριαζει και να ειναι σκληρο περιπου στα μετρα και μετα το δουλευετε ευκολα τζαμπα λεφτα ειναι τα 30 ευρα για αυτο το αρχηδακι του κλεφτες ημαρτον και πιστεψεμε αν ασχοληθεις λιγο θα το κανεις και οπως γουσταρεις εσυ στα μετρα σου !!!
 
φιλαρακι εκατσες στην περιπτωσει ακριβως το ιδιο επαθα πριν μερικες μερες που πηγα σε ενα χωραφι και πλακωθηκα στης τουφεκιες δεν ξερω ποσα φυσιγκια εριξα και ξαφνηκα οταν τελιωσα βλεπω λειπη ο μοχλος οπλησεως απο το πολυ τουφεκιδι το πεταξε και δεν θα το ειχα κουμπωσει καλα εγω απανω την προηγουμενη που το καθαρησα !!!

λοιπον αν θες εχει να βρεις απο παντου αλλα ειναι κολοπιασιμο η ανθρωποι δεν παιζονται 30 ευρα και 25 για εναν γαμομοχλο οπλισεως δεν υπαρχουν μιλαμε αυτοι νομιζουν οτι πουλανε χρυσαφι την βολεψα την δουλεια με ενα κλειδη απλο κλειδαριας για κανα 2 κυνηγια να ανοιγω το κλειστρο και μετα το εβγαζα μεχρι να κατσω να δω τι θα κανω!!!

και ετσι εγινε εκατσα και εφτιαξα μοχλο εχω στο υπογειο τροχους σταθερους τρυπανια σταθερα και γενικα ολα τα εργαλεια εχω εργαστηρι γιατι τραβιεμαι συστηματικα και με το ψαροντουφεκο και ολα τα φτιαχνω εγω ,, ετσι πηρα ενα ρεταλι που ειχα απο βεργα απο ψαροντουφεκο απο μια 7αρα οποιος γνωριζει η 6.5αρα δεν κανει κολυμπαει και την τροχησα με λεπτομερεια στον σταθερο τροχο και εχω κανει μιλαμε μοχλο πολυτελειας και λιγο πιο μεγαλο να ειναι πιο προσιτος και ευκολος ,, εχω το οπλο στην μανα μου αυριο αν το θυμηθω θα το φερω να δειξω την δουλεια !
αν εχεις κανα φιλαρακι να ασχολητε με σηδερα κ.λ.π να εχει κανα τροχο σταθερο η κανα εργαλειο να κατσεις η να τον πεις να το κανετε απο ενα ρεταλι ατσαλι μικρο η ινοξ κατι να μην σκουριαζει και να ειναι σκληρο περιπου στα μετρα και μετα το δουλευετε ευκολα τζαμπα λεφτα ειναι τα 30 ευρα για αυτο το αρχηδακι του κλεφτες ημαρτον και πιστεψεμε αν ασχοληθεις λιγο θα το κανεις και οπως γουσταρεις εσυ στα μετρα σου !!!
Πάνο τη παρήγγειλα από Κυργια 23 ευρωπουλα! Σήμερα θα τον έχω.
Ωστόσο όμως μπορεί να πειραματιστώ να φτιάξω και ας υπάρχει στη καβαντζα!
 
Καλή είναι και η επιλογή των πλαστικών μερών στα πλάγια και ποζέ.
ΜΗ με ριξετε στην πυρά συνάδελφοι σαν αιρετικό.
Πλαστική (ποιοτική πάντα) απομίμηση ξύλου, και όχι μόνο. Αποδεδειγμένα πλέον, δεν σαπίζει, δεν ραγίζει, δεν σπάει...
 
Καλήμερα στην ομάδα
Παιδια ψάχνω να παρω baikal 155 αριστερή με 66 κάνη
Ο κυρίας δεν εχει καλκατζακος δεν
Αν πεσει στην αντίληψη σας κατι αν ειναι εύκολο να μου πειτε
Έστω και μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση

Ευχαριστώ
 
Καλή είναι και η επιλογή των πλαστικών μερών στα πλάγια και ποζέ.
ΜΗ με ριξετε στην πυρά συνάδελφοι σαν αιρετικό.
Πλαστική (ποιοτική πάντα) απομίμηση ξύλου, και όχι μόνο. Αποδεδειγμένα πλέον, δεν σαπίζει, δεν ραγίζει, δεν σπάει...
Η μόνη τέτοια περίπτωση που έχω υπόψη μου, πριν πολλά χρόνια που διάβαζα αμερικάνικα περιοδικά (πριν την εμφάνιση του ιντερνετ), ήταν το Ruger Red Label, (ένα καθαρά american made O/U), σε κάποια φάση είχε βγει το μοντέλο All-weather με συνθετικά (μαύρα) κοντάκι και πάπια, και κάννες από ανοξείδωτο ατσάλι !!! (η βάση και τα υπόλοιπα μεταλλικά μέρη ήταν ούτως ή άλλως ανοξείδωτα σε όλα τα όπλα της Ruger).
Μου άρεσε πάρα πολύ σαν ιδέα και εμφάνιση, αλλά ήταν κάπως βαρύ για τα γούστα μου τότε, η τιμή του ήταν τσουχτερή, και το κυριότερο, τα Ruger δεν εισάγονταν στην Ελλάδα!
Μάλλον δεν πήγε καλά εμπορικά, δεν ξέρω για ποιο λόγο, και σταμάτησε να παράγεται σχετικά σύντομα ...
 
Και το cynergy δε βγαινει με πλαστικα μερη;
Ναι αλλα εξοσον ξερω μαυρα
Το χει φιλος μου και μαλιστα εχει και δευτερο πελμα μεσα για αλλαγη πιτς και μηκους αν θυμαμαι σωστα
Τωρα με πλαστικα σε χρωμα ξυλου δεν ξανακουσα εκτος απο επικαλυ ψεις φιλμ κατι που χε εφαρμοσει καποτε η φαμπαρμ και το ονομαζε αν θυμαμια καλα τριγουντ και η φραντζι
 
Ναι σωστα, δεν το ειχα σκεφτει ετσι. Πλαστικο με ξυλινη οψη. Στα αυτογεμη νομιζω ειναι πιο συνηθισμενο. Eιχα δει καποτε ενα δικανο, δεν θυμαμαι ομως ποια μαρκα με ξυλο και επικαλυψη οψης μαρμαρου. Αηδιαστικο .asking.
 
Και το cynergy δε βγαινει με πλαστικα μερη;
Σωστός, φυσικά ... Αλλά όχι και με ανοξείδωτες κάννες !!!
Και από την άλλη, το σουηδικό Caprinus είναι εξ ολοκλήρου ανοξείδωτο, αλλά με κοντάκι και πάπια ξύλινα ... ;)
Ίσως να υπάρχουν κι άλλα ...
 
Καλήμερα στην ομάδα
Παιδια ψάχνω να παρω baikal 155 αριστερή με 66 κάνη
Ο κυρίας δεν εχει καλκατζακος δεν
Αν πεσει στην αντίληψη σας κατι αν ειναι εύκολο να μου πειτε
Έστω και μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση

Ευχαριστώ
Nεκταριε εχω την εντυπωση οτι baikal εχει και ο Αβραμιδης στην ελευσινα
 
Καλήμερα στην ομάδα
Παιδια ψάχνω να παρω baikal 155 αριστερή με 66 κάνη
Ο κυρίας δεν εχει καλκατζακος δεν
Αν πεσει στην αντίληψη σας κατι αν ειναι εύκολο να μου πειτε
Έστω και μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση

Ευχαριστώ
κοιτα κ εδω αν εχει
https://www.hobbi.gr/karampines-imiaytomates-c-718_49_69_106.html?company=18
 
Παιδια Καλημερα δεν εχει κανενας απο αυτούς 66 μόνο 71-76
Ουτε ο κυρίας μόνο αν εχει ξεμείνει κάπου σε κάποιο μαγαζί
http://www.giannoulakis-outdoor.gr/weapons/hmiautomates-karampines/baikal-mp-155-pvc-356-detai
http://kapoulitsas-outdoors.gr/inde...pines/baikal-mp155-magnum-pvc-lefthand-detail
κοιτα κ σε αυτους αλλα θα ειναι δυσκολο θα πρεπει να παρεις ενα ενα τα μαγαζια
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top