Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα συνάδελφοι,
ζητώ τη βοήθειά σας σε κάτι:
στο baikal iz27 που έχω, σε μια τουφεκιά δεν εξόλκευσε το φυσίγγι, το έβγαλα με τη βέργα στο καθάρισμα, αλλά βγήκε και ο εξολκέας μαζί!
Προσπαθώντας να δω πώς μπαίνει, έβαλα τον εξολκέα χωρίς το ελατήριό του και τώρα δεν μπορώ να τον βγάλω για να τον ξαναβάλω σωστά με τον πίρο και το ελατήριο.
'Εχει κάποιος ασχοληθεί με αυτή την εργασία;
Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια.
Επισης οταν το βαλεις πατατον 4 με 5 φορες για να συγουρευτεις οτι κουμποσε καλα.
 
χαιρετω την Baikalo παρεα!
και εγω χαρουμενος και απολυτα ικανοποιημενος κατοχος Βaikal 67,5 μηκος, μονοσκανδαλο, αυτοματους,εναλασομενα τσοκ.
Ηταν η πρωτη μου αγορα, το πηγα λογικα ακουγοντας τις συμβουλες δυο πολυ στενων μου φιλων που εχουν baikal k Toz αντιστοιχα 20 και 30 χρονια τωρα ,με ενα φορτηγοο λαγους ο ενας και δυο κονταινερ πουλια ο αλλος! χεχε και τους εμπιστευτηκα απολυτα και δεν εχασα! ασχετα οτι μου αρεσαν πολλα και ακριβοτερα μοντελα απο δικαννα και καραμπινες.....το πηρα και δεν το μετανιωσα,μου αρεσει να το κραταω στα χερια μου! το εχω βρει σκοπευτικα, νιωθω σιγουρια οταν το κραταω! οτι θα πετυχω τον στοχο, οτι θα ριξω και τις δυο τουφεκιες αν τις χρειαστω....που πολλες φορες συμβαινει ειδικα στις τσιχλες που ειναι και το αγαπημενο μου θηραμα! γενικα με ικανοποιει πληρως . ασχετως με τα μειονεκτηματα του που δεν τα υπολογιζω καν, τα βλεπω.., τα ξερω.. αλλα κανω τα στραβα ματια....χεχε. εννοω κοντακι, βαρος ,τσοκακια, ζυγισμα.
τωρα βεβαια που τσιμπησα το μικροβιο του κυνηγιου και εχω δεσει τον γαιδαρο μου ,που λενε, εχω το σιγουρο οπλο μου!
τωρα αρχιζει και το παιχνιδι του μυαλου .........ψαχνομαι ακομα περισσοτερο για οπλα, να δοκιμασω και ενα Browning, μια Beretta! αρχιζουν να μου γυαλιζουν και τα σκαλισματα και το ονομα, ωραιες και οι καραμπινες θελω να κυνηγησω και με αυτες......
αστα ξεκινησε η αεναη αυτη μαχη στο μυαλο του μικρου παιδιου ......
μεταξυ της ιδεας....αν ηταν πιο ελαφρυ??? αν δεν ειχε ανακρουση??? αν ειχε ωραια σκαλισματα??? μου αρεσει να τα κοιταω καθως το κρατω , καθως το καθαριζω....
ωραια και τα αυτογεμη.... εχεις και μια τριτη τουφεκια......μπορει να χρειαστει δεν ξερεις......και δεν εχουν ανακρουση....και απεκτησαν και αυτα ωραια σκαλισματα.......και kick off......και μου καθονται και αυτες ωραια στον ωμο οπως τα δικαννα..............
αμαν τι εχει παθει το παιδι .............αυτες η σκεψεις περναν απο το μυαλο του σαν το τραινο.............μαλλον πιο γρηγορα απο το τραινο..........σε κλασματα δευτερολεπτου......αστα ξεκαθαριστα.....
τελικα τα θελει ΟΛΑΑΑΑΑ!!!!!!! ειναι και μικρο παιδιιιιιιιιι!
αλλα παντα θα θυμαται και θα κυνηγαει το πρωτο του οπλο!!!! θα παρει και αλλα σιγουρα!!!!αλλα ενα ηταν και θα ειναι το πρωτο του!!!!!και μετα ξεκιναει η συλλογη..........χεχε
 
Φέτος αγόρασα ματαχειρισμενο ένα baikal j27 made usser ο προηγούμενος κάτοχος του είχε φροντίσει να το προικισει και με ένα ακόμα ζευγάρι καννες στα 66cm με τσοκ κυλίνδρου -κυλίνδρου που είχαν προσαρμοστεί από κάποιον οπλουργο έτσι το όπλο είχε 2 καννες και στα 350 ευρώ το θεώρησα μια καλή επιλογή για να το χρησιμοποιήσω στο βουνό κυρίως στην περδικα η στην μπεκάτσα τα τελευταία χρόνια κυνηγάω μόνο με super pose αλλά έχοντας στην κατοχή μου 2 sporting beretta με ακριβές σειρές από επώνυμα τσοκακια για τα οποία έχω ξοδέψει αρκετά λεφτά να τα αποκτήσω θα ήθελα να πω ότι οι καννες του baikal με αυλο 18,2 και σταθερό τσοκ 1και 3 έχουν καταπληκτική απόδοση στις μακρινές τουφεκιες που με έχει έκπληξη θετικά από κάθε άποψη θα ήθελα λοιπόν να από εδώ να γράψω ένα Respect σε όλους αυτούς που έχουν στην κατοχή αυτούς τους τίμιους γίγαντες!!!
 
θα ήθελα να πω ότι οι καννες του baikal με αυλο 18,2 και σταθερό τσοκ 1και 3 έχουν καταπληκτική απόδοση στις μακρινές τουφεκιες που με έχει έκπληξη θετικά από κάθε άποψη
Χαιρομαι που εισαι ενας απο τους παρααα πολλους που εμεινες ευχαριστημενος..
Ποτε δεν θα συναστησεις καποιον να σου πει το αντιθετο..Τωρα για τον 18,2 αυλο ας λενε οτι θελουν..;)
 
Φέτος αγόρασα ματαχειρισμενο ένα baikal j27 made usser ο προηγούμενος κάτοχος του είχε φροντίσει να το προικισει και με ένα ακόμα ζευγάρι καννες στα 66cm με τσοκ κυλίνδρου -κυλίνδρου που είχαν προσαρμοστεί από κάποιον οπλουργο έτσι το όπλο είχε 2 καννες και στα 350 ευρώ το θεώρησα μια καλή επιλογή για να το χρησιμοποιήσω στο βουνό κυρίως στην περδικα η στην μπεκάτσα τα τελευταία χρόνια κυνηγάω μόνο με super pose αλλά έχοντας στην κατοχή μου 2 sporting beretta με ακριβές σειρές από επώνυμα τσοκακια για τα οποία έχω ξοδέψει αρκετά λεφτά να τα αποκτήσω θα ήθελα να πω ότι οι καννες του baikal με αυλο 18,2 και σταθερό τσοκ 1και 3 έχουν καταπληκτική απόδοση στις μακρινές τουφεκιες που με έχει έκπληξη θετικά από κάθε άποψη θα ήθελα λοιπόν να από εδώ να γράψω ένα Respect σε όλους αυτούς που έχουν στην κατοχή αυτούς τους τίμιους γίγαντες!!!
καλορίζικο
όπλο που δείχνει πολλάααααα χρόνια την αξία του στην εμπιστοσύνη όσων τα κατέχουν
όμως και ο συνδυασμός καννών κάνουν αυτό το όπλο ακόμα καλύτερο και σπάνιο θα έλεγα άσχετα με την αξία του :)
 
Καλησπέρα και καλή Σαρακοστή στην παρέα
Κοιτούσα και ειδα για το καινούριο υποτίθεται μπ156
Πως ειναι δυνατόν να εχει παρουσιαστεί σε έκθεση και να μην υπάρχει στη σελίδα τις μπαικαλ και πουθενά να μην υπάρχουν χαρακτηριστικά
Στα ρωσικά εκανα κατι μεταφράσεις και κατάλαβα πως δεν διαφέρει σε τίποτα παρα μόνο κατα 30 γραμαρια λιγότερο στο βάρος
ξέρει κανεις τι παίζει;;;
 
Last edited:
Καλησπέρα και καλή Σαρακοστή στην παρέα
Κοιτούσα και ειδα για το καινούριο υποτίθεται μπ156
Πως ειναι δυνατόν να εχει παρουσιαστεί σε έκθεση και να μην υπάρχει στη σελίδα τις μπαικαλ και πουθενά να μην υπάρχουν χαρακτηριστικά
Στα ρωσικά εκανα κατι μεταφράσεις και κατάλαβα πως δεν διαφέρει σε τίποτα παρα μόνο κατα 30 γραμαρια λιγότερο στο βάρος
ξέρει κανεις τι παίζει;;;
Μπορει να το παρουσιαζουν σαν concept και να το εχουν στις δοκιμες ακομα
 
Μετά από αρκετό ψάξιμο χωρίς να βγάζω άκρη από ρωσικά φόρουμ είπα να κάνω το αυτονόητο και να στείλω ένα mail στην ίδια την Μπαϊκάλ Μέσα σε δύο μέρες μου έστειλαν αυτό το μήνυμα νομίζω έχει τις διαφορές που θα θέλαμε όλοι να Γνωρίζουμε ανάμεσα στην 155\156
Πιστεύω να σας φανεί χρήσιμο και όσοι ενδιαφέρονται λίαν συντόμως θα την έχουμε κοντά μας προσωπικά εγώ ήτανε να αγοράσω μία τουρκική Τσώρτσιλ αλλά τελικά δε νομίζω μάλλον πάλι για Μπαϊκάλ θα πάω

μαιλ απο baikal

Dear Sir,



Attached please find some info’ on this new mode.

The gun is not distributed yet to our customers.

After certification tests it may by supplied to our dealers.

Regards,



Yuri D. Blinov

Senior Expert

Sales dpt., “IMZ” JSC (Baikal)

www.imzcorp.com





image.jpg

2_MP_156_1_P.jpg
2_MP_156_1_P.jpg
 
Last edited:
Χαιρομαι που εισαι ενας απο τους παρααα πολλους που εμεινες ευχαριστημενος..
Ποτε δεν θα συναστησεις καποιον να σου πει το αντιθετο..Τωρα για τον 18,2 αυλο ας λενε οτι θελουν..;)

Για το παλιο Σοβιετικο IJ27 δεν θα ακουσεις κακα λογια απο κανενα. Θελει ομως λιγο ψαξιμο στα φυσιγγια, γιατι τρως κατι κλωτσιες που ειναι ολες δικες σου, ενω αν φτιαξεις το κοντακι οπως πρεπει πιθανοτατα οι κλωτσιες να μειωθουν στο βαθμο που εχουν και τα αλλα δικανα. Ειναι καπως αυστηρο το τσοκαρισμα του, ενα 2/4 ισως ηταν καλυτερο, σε συνδυασμο με τον στενο αυλο, για καρτερια που ειναι σε κανονικες αποστασεις, αλλα και αυτο βολευεται με κατασκευη φυσιγγιων για την πολυ κλειστη κανη. Σε γενικες γραμμες δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο κανενα οπλο, αλλωστε το οπλο ειναι το μεσον, αυτος που το κραταει ειναι το θεμα τι κανει.
 
Μετά από αρκετό ψάξιμο χωρίς να βγάζω άκρη από ρωσικά φόρουμ είπα να κάνω το αυτονόητο και να στείλω ένα mail στην ίδια την Μπαϊκάλ Μέσα σε δύο μέρες μου έστειλαν αυτό το μήνυμα νομίζω έχει τις διαφορές που θα θέλαμε όλοι να Γνωρίζουμε ανάμεσα στην 155\156
Πιστεύω να σας φανεί χρήσιμο και όσοι ενδιαφέρονται λίαν συντόμως θα την έχουμε κοντά μας προσωπικά εγώ ήτανε να αγοράσω μία τουρκική Τσώρτσιλ αλλά τελικά δε νομίζω μάλλον πάλι για Μπαϊκάλ θα πάω

μαιλ απο baikal

Dear Sir,



Attached please find some info’ on this new mode.

The gun is not distributed yet to our customers.

After certification tests it may by supplied to our dealers.

Regards,



Yuri D. Blinov

Senior Expert

Sales dpt., “IMZ” JSC (Baikal)

www.imzcorp.com





image.jpg

2_MP_156_1_P.jpg
2_MP_156_1_P.jpg
Αδρανο-Μπενελάκιδες τρέμετεεεεε.....!!!!!
 
Μετά από αρκετό ψάξιμο χωρίς να βγάζω άκρη από ρωσικά φόρουμ είπα να κάνω το αυτονόητο και να στείλω ένα mail στην ίδια την Μπαϊκάλ Μέσα σε δύο μέρες μου έστειλαν αυτό το μήνυμα νομίζω έχει τις διαφορές που θα θέλαμε όλοι να Γνωρίζουμε ανάμεσα στην 155\156
Πιστεύω να σας φανεί χρήσιμο και όσοι ενδιαφέρονται λίαν συντόμως θα την έχουμε κοντά μας προσωπικά εγώ ήτανε να αγοράσω μία τουρκική Τσώρτσιλ αλλά τελικά δε νομίζω μάλλον πάλι για Μπαϊκάλ θα πάω

μαιλ απο baikal

Dear Sir,



Attached please find some info’ on this new mode.

The gun is not distributed yet to our customers.

After certification tests it may by supplied to our dealers.

Regards,



Yuri D. Blinov

Senior Expert

Sales dpt., “IMZ” JSC (Baikal)

www.imzcorp.com





image.jpg

2_MP_156_1_P.jpg
2_MP_156_1_P.jpg
Φέρνει σε m2 ακόμα περισσότερο.
Θελω να επωμισω το 12/70 να δω ζυγισμα.
Αν το επαιρνα, προς εκει θα κοιτουσα. Απο 28 εως 40 γρ.
 
Στο baikal που μου το κανε ειχε απλους. Η λογικη λεει βεβαια, οτι οσο μεγαλυτερη η επιφανεια που πιανει ο εξωλκεας, τοσο ευκολοτερη η εξολκευση, με τα αυτογεμη να εχουν τη μικροτερη, και τους απλους εξολκεις τη μεγαλυτερη.
Επιβεβαιωνω. Και εμενα με τους απλους μου εκανε καβαλημα του εξολκεα.
 
Καλησπέρα!
Φέτος είναι η τελευταία χρονιά που θα ανήκω ως ενεργό μέλος στο Baikal team. Το δίκαννο μου άλλαξε χέρια και πλέον θα γυρνάει σε άλλους κυνηγότοπους ,πιο νότιους!
Ηταν το όπλο που με άνδρωσε στο κυνήγι, μου έμαθε να ρίχνω στο φτερό και μου χαρισε πολλές χαρές και συγκινήσεις!
Το κυνήγησα αποκλειστηκά εγώ και μπορώ να πώ πως είναι ένα εργαλείο συγκομιδής θηραμάτων σε τίμιες για τα θηράματα αποστάσεις.

Απο του χρόνου να είμαστε καλά, θα υπάρξουν ριζικές αλλαγές στον τύπο του όπλου που θα με συντροφεύσει. Εδω θα είμαστε να τα κουβεντιάζουμε στο σκέφτομαι να αγοράσω και στις βλητικές δοκιμές, μιας και θα υπάρξει αναζήτηση φυσιγγίων :)
Φυσικά και θα μείνω ως επίτιμο μέλος;) στην ομάδα!!
Σας χαιρετώ με μερικές φωτογραφικές στιγμές!






ωπα ρε επιτιμε. μπραβο πολυ ωραιος
 
λοιπον το εχω ξαναπει και θα το ξαναπω. κακο ζυγισμα μπροστοβαρο χωρις φινιρισμα αλλα κλειδια browning μεταλα αθανατα και με εξωεργοστασιακα τσοκ γινεται ενα πολυ ακριβοτερο οπλο. το πιο σημαντικο για μενα ειναι οτι εχει μηδεν ανακρουση ακομα και με φυσιγγια 36 γραμ. ενα πολυεργαλειο που δεν θα φυγει ποτε απ τα χερια μου. με χρηση σε σκοπ. και κυνηγι αν και το εχω παρει μεταχ. ακομα ανοιγοκλεινει δυσκολα.επομενος μου στοχος το sporting
 
Αν το εκανε με μια συγκεκριμένη μαρκα τοτε οκ,Αν ομως το εκανε και με αλλα φυσιγγια με 8mm τοτε σιγουρα κατι συμβαινει..
Ισως ομως να παιζει ρολο κ η ποιοτητα του καλυκα..

Ολα μου τα εκανε με τα φυσιγγια Baikal που ειχα παρει τοτε. Αντε βγαλε ακρη τωρα...
 
λοιπον το εχω ξαναπει και θα το ξαναπω. κακο ζυγισμα μπροστοβαρο χωρις φινιρισμα αλλα κλειδια browning μεταλα αθανατα και με εξωεργοστασιακα τσοκ γινεται ενα πολυ ακριβοτερο οπλο. το πιο σημαντικο για μενα ειναι οτι εχει μηδεν ανακρουση ακομα και με φυσιγγια 36 γραμ. ενα πολυεργαλειο που δεν θα φυγει ποτε απ τα χερια μου. με χρηση σε σκοπ. και κυνηγι αν και το εχω παρει μεταχ. ακομα ανοιγοκλεινει δυσκολα.επομενος μου στοχος το sporting
Εγω καταλαβα ενα πραγμα Ευριπιδη ....το πολυτιμοτερο και ακριβοτερο οπλο....ειναι αυτο που αγαπαμε και εχει γραψει την ιστορια του μαζι μας ..!!!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top