Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
 Τελικά ολα τα μεγαλα οπλα εχουν όνομα. Οπως κανανε οι ιππότες!
Την δικια μου την αποκαλω "φαρμάκι" (poison) .ha ha ha.,,, αν και το πρωτο διαστημα μου περασε να την βαφτισω "κλαμπάνια" .big smile.
μι μας βάζετε ιδέες!!! όταν τσατίζεται η γυναίκα μου μου λέει " άντε τράβα στις Ρωσίδες σου την Σφετλάνα και την Ταμάρα"
 
Τι φυσιγγια σου αρεσαν με το baikal;
Της B&P τα φυσίγγια προτιμώ, tricolor χάρτινο, mb classic, για αποστάσεις έως 30μ.
Για μακρινές βολές έχω δοκιμάσει το mb long range πράσινο κάλυκα κουτί με 25 ή Remington express
το οποίο δεν έχει αντίπαλο. Σπάνια θα ρίξω σε λαγό μετα τα 30-35 μέτρα οποτε δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις..
Τελευταία βάζω φυσίγγια ιδιογόμωσης 33-34γρ με άριστα αποτέλεσμα κοντά ή μακριά.
Δεν έτυχε να έχω baikal παρά την μεγάλη εκτίμηση που του έχω, είδα στο σκοπευτήριο του φίλου μου Μύρο με σταθερά τσοκ άψογες κατανομές στον πίνακα.
Και το δικό μου πλάγιο δισκανδαλο με σταθερά τσοκ ειναι.
 
Της B&P τα φυσίγγια προτιμώ, tricolor χάρτινο, mb classic, για αποστάσεις έως 30μ.
Για μακρινές βολές έχω δοκιμάσει το mb long range πράσινο κάλυκα κουτί με 25 ή Remington express
το οποίο δεν έχει αντίπαλο. Σπάνια θα ρίξω σε λαγό μετα τα 30-35 μέτρα οποτε δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις..
Τελευταία βάζω φυσίγγια ιδιογόμωσης 33-34γρ με άριστα αποτέλεσμα κοντά ή μακριά.
Δεν έτυχε να έχω baikal παρά την μεγάλη εκτίμηση που του έχω, είδα στο σκοπευτήριο του φίλου μου Μύρο με σταθερά τσοκ άψογες κατανομές στον πίνακα.
Και το δικό μου πλάγιο δισκανδαλο με σταθερά τσοκ ειναι.
Σ' ευχαριστω πολυ Νικολη
Το mb long range που θελω πολυ να το δοκιμασω,αλλα δεν το βρισκω,βρηκα το f2 long range κ ειπα να το δοκιμασω;δεν ξερω τι διαφορες εχουν στην αποδοση σχετικα με τις καιρικες συνθηκες,εκτος του οτι το f2 εχει επινικελωμενα σκαγια
 
Σ' ευχαριστω πολυ Νικολη
Το mb long range που θελω πολυ να το δοκιμασω,αλλα δεν το βρισκω,βρηκα το f2 long range κ ειπα να το δοκιμασω;δεν ξερω τι διαφορες εχουν στην αποδοση σχετικα με τις καιρικες συνθηκες,εκτος του οτι το f2 εχει επινικελωμενα σκαγια
Πολυ καλο το f2.και παντος καιρου με λιγες πιεσεις.μη το φοβασαι..
 
Σ' ευχαριστω πολυ Νικολη
Το mb long range που θελω πολυ να το δοκιμασω,αλλα δεν το βρισκω,βρηκα το f2 long range κ ειπα να το δοκιμασω;δεν ξερω τι διαφορες εχουν στην αποδοση σχετικα με τις καιρικες συνθηκες,εκτος του οτι το f2 εχει επινικελωμενα σκαγια
Το mb long range ειναι με μολύβδινα σκάγια και mb36 πυρίτιδα.
Το f2 έχει νίκελ σκάγια και f2X36 πυρίτιδα.
 
Το mb long range ειναι με μολύβδινα σκάγια και mb36 πυρίτιδα.
Το f2 έχει νίκελ σκάγια και f2X36 πυρίτιδα.
Αυτες τις διαφορες τις ξερω,βλητικα δεν ξερω σαν long range που ειναι κ τα 2,πιο ειναι καλυτερο;το mb με την καταπληκτικη πυριτιδα ή το f2 με τα επινικελωμενα;
 
Εγω θα το παρω στο πιο απλο που υπαρχει,δηλαδη δισκανδαλο,απλους εξολκεις κ σταθερα τσοκ,μ' αρεσουν περισσοτερο απο τα βιδωτα,το σκεφτομουν 3 μηνες κ τελικα αυτη ειναι η αποφαση μου
Ηρακλη μιας κ εισαι της λεπτομερειας σαν κ μενα μηπως ξερεις μικρη κ μεγαλη κλιση στο κοντακι;
Συνολικο μηκος οπλου;
Ακριβες βαρος;
Οχι Μανωλη,δεν εχω τετοια στηχεια να σου δωσω,δεν το κρατησα πολυ.
 
Αυτες τις διαφορες τις ξερω,βλητικα δεν ξερω σαν long range που ειναι κ τα 2,πιο ειναι καλυτερο;το mb με την καταπληκτικη πυριτιδα ή το f2 με τα επινικελωμενα;
Τα νίκελ σκάγια έχουν μεγάλη διατρητική ικανότητα λόγω αυξημένης σκληρότητας, αντοχή των παραμορφώσεις που δημιουργούνται από τις τριβές μεταξύ τους κατά τη διαδρομή τους μέσα στην κάνη και κατά τη δίοδό τους από υψηλές συσφίξεις (φουλ και έξτρα φουλ).
Το καλύτερο φυσίγγι θα το ορίσεις εσύ στο μέρος και την απόσταση που κυνηγάς.
Εγώ λόγο πληθώρας πετρωμάτων στους τόπους που κυνηγώ τα νίκελ ή χάλκινα σκάγια μου ειναι άχρηστα ακόμα και επικίνδυνα διότι εξοστρακίζονται. Το mb long range μου ειναι υπεραρκετό σε σπάνιες περιπτώσεις, σε δοκιμή στα 45μ με 2* δίνει άριστη κατανομή.
 
Last edited by a moderator:
Αυτες τις διαφορες τις ξερω,βλητικα δεν ξερω σαν long range που ειναι κ τα 2,πιο ειναι καλυτερο;το mb με την καταπληκτικη πυριτιδα ή το f2 με τα επινικελωμενα;
Στις δύο πυρίτιδες η χημική βάση είναι ίδια (περίπου 90% Νίτρο κυτταρίνη και 10% Νίτρο γλυκερίνη ), επομένως δεν μπορεί να είναι μία από τις δύο καλύτερη για το κρύο ή την υγρασία.
Στο βαλλιστικό επίπεδο, η F2x36 είναι ειδικά διαμορφωμένη στα 35/37 γραμμάρια στο διαμέτρημα 12 και 26/28 γραμμάρια στο διαμέτρημα 20.
Η MBx36 είναι ένα αέρα πιο αργή στον χρόνο καύσης με καλή ενεργειακή απόδοση στα 36 γραμμάρια, τα χαρακτηρίστηκα της την αριστεύουν στα 37/38 γραμμάρια και 27/29 γραμμάρια στο διαμέτρημα 20.
 
χαιρετω ολους τους μπαικαλακιδες.νεος στο φορουμ και τρελαμενος μπαικαλακιας και εγω.εχω το σουπερ ποζε με ολα τα κομφορ(μονοσκανδαλο αυτοματοι εξωλκεις τσοκακια)κυνηγαω με αυτο το οπλο 15 χρονια τωρα και εχω παρει ολα τα θηραματα.απο ορτυκι μεχρι αγριογουρουνο.το οπλο εναι σκυλι παιδια.ουτε ενα προβλημα μεχρι τωρα.ειχα καραμπινα (breda astro)και τη πουλησα οταν το πηρα πριν 15 χρονια και κυνηγαω αποκλειστικα με αυτο και ελπιζω για πολλα χρονια ακομη
 
χαιρετω ολους τους μπαικαλακιδες.
Σε περιμενα με αγωνια....mornin cof
εχω το σουπερ ποζε με ολα τα κομφορ(μονοσκανδαλο αυτοματοι εξωλκεις τσοκακια)κυνηγαω με αυτο το οπλο 15 χρονια τωρα και εχω παρει ολα τα θηραματα.απο ορτυκι μεχρι αγριογουρουνο.το οπλο εναι σκυλι παιδια. Κανενα προβλημα μεχρι τωρα
Αυτο ειναι ευχάριστο μιας κ αναφέρεσαι στο μονοσκανδαλο με τους αυτοματους εξολκεις..
Tα μονα τρωτα σημεια των baikal απο οτι λεγεται..Αλλα κ αυτο δεν ειναι παντα ο κανονας..
Με τα δικα του τσοκ κυνηγας?
 
Last edited:
χαιρετω ολους τους μπαικαλακιδες.νεος στο φορουμ και τρελαμενος μπαικαλακιας και εγω.εχω το σουπερ ποζε με ολα τα κομφορ(μονοσκανδαλο αυτοματοι εξωλκεις τσοκακια)κυνηγαω με αυτο το οπλο 15 χρονια τωρα και εχω παρει ολα τα θηραματα.απο ορτυκι μεχρι αγριογουρουνο.το οπλο εναι σκυλι παιδια.ουτε ενα προβλημα μεχρι τωρα.ειχα καραμπινα (breda astro)και τη πουλησα οταν το πηρα πριν 15 χρονια και κυνηγαω αποκλειστικα με αυτο και ελπιζω για πολλα χρονια ακομη
Καλησπέρα. Πες μου οτι κυνηγας μακεδονια..
 
χαιρετω ολους τους μπαικαλακιδες.νεος στο φορουμ και τρελαμενος μπαικαλακιας και εγω.εχω το σουπερ ποζε με ολα τα κομφορ(μονοσκανδαλο αυτοματοι εξωλκεις τσοκακια)κυνηγαω με αυτο το οπλο 15 χρονια τωρα και εχω παρει ολα τα θηραματα.απο ορτυκι μεχρι αγριογουρουνο.το οπλο εναι σκυλι παιδια.ουτε ενα προβλημα μεχρι τωρα.ειχα καραμπινα (breda astro)και τη πουλησα οταν το πηρα πριν 15 χρονια και κυνηγαω αποκλειστικα με αυτο και ελπιζω για πολλα χρονια ακομη
Καλως ηρθες κ καλη σεζον να εχουμε ολοι;)
Θα ηθελα τις αποψεις σου για τα φυσιγγια που χρησιμοποιεις για καθε θηραμα
 
γειας σας παιδες μπαικαλες.φιλε tasos hunter με τα δικα του τσοκ κυνηγαω και εχω πανω μονιμα το 4* στη κατω κανη και το 3* στη πανω.αν και σκεφτομαι για αγορα carlsons στα ιδια αστερια.αξιζει τον κοπο η τζαμπα τα λεφτα?ενοειται οτι τουφεκαω σε λογικες αποστασεις και οχι οπου περναει το πουλι αντε μπαμ και αν πεσει.γεια σου φιλε kasdtoras-αποστολε μεγαλε λαγα με τη bereta σου
 
αν και σκεφτομαι για αγορα carlsons στα ιδια αστερια.αξιζει τον κοπο η τζαμπα τα λεφτα?
Δεν ειμαι ο καταλληλος να σου απαντησω..Αλλα απο οτι λενε οι φιλοι εδω τα μαμα τσοκ δεν αποδιδουν τα αναμενόμενα οποτε σιγουρα η αγορα αφτερμαρκετ τσοκ ειναι μονοδρομος..
Απο την αλλη,αφου ριχνεις σε νορμαλ αποστασεις(και αφου εισαι ευχαριστημενος) ισως κ να μην σου χρειαζονται τοσο..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top