Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
πρωσοπηκα δεν παω με την προοπτηκη αν παρω το ταδε οπλο αν θα χρειαστω εξτρα τσοκ η αν καποια στιγμη θα χρειαστη βαφη η θα μου βγαλει κατι θα φτασει το μπατζετ τοσο οσο αν θα επερνα κατι αλλο λογικο μεν αλλα εξισου μπορει να βρω ενα μεταχηρισμενω σε πολυ καλη κατασταση να εχει κ καλητερα η εξτρα τσοκ κ καλητερη ποιοτητα σε υλικα ;)
πρωτα θα κοιταγα στο μπατζετ που διαθετω να παρω κατι που να μου αρεση να μην χαλαει ευκολα να ταιριαζει κ να κανει για τι χρηση που το θελω:)
 
Πήγα είδα μερικά όπλα. Για το bαikal 155 στο κατάστημα μου είπε για να δουλέψει σωστά θελει 32γρ και πάνω. Οσο για τη χειροκίνητη ρύθμιση του πιστονιου το ρυθμιζεις στις βαριές γομωσεις αλλά όχι ότι θέλει συνεχώς για κάθε γραμμάριο ρύθμιση.
Ειναι καλύτερα να είναι magnum ή super magnum το οπλο; Μου είπαν οτι το 2ο δε θα χρειαστεί. Ισχύει;
 
Τι εννοεί για να δουλέψει σωστα? Προφανώς εννοεί οπως γραφει και στο manual του οπλου οτι για να κανει σωστο κυκλο λειτουργιας το πιστόνι πρεπει στην αρχη να ρίξεις 4 κουτιά φυσιγγια απο 32 ως τα 34 γραμμαρια.μετα ρίχνεις τα παντα.το πιστονι συνήθως αν στρώσει καλα ριχνει απο 28 ως 36 χωρις καμμια ρύθμιση και καλο ειναι να μην ενοχλειτε οτι δεν σας ενοχλει.το s.magnum στην Ελλάδα ειναι αχρηστο
 
Last edited:
Kastoras δηλ προτείνεις beretta αν κατάλαβα σωστα;
Εκει δηλ δε θα χρειαστώ τίποτα επιπλέον;
Γιατί αν θέλει κι εκει εξτρα ,τσοκ κλπ ξεφεύγει το κόστος για μένα.
Οσο αφορά την ερώτηση του φίλου. Ακόμη δε ξερω τι θα κυνηγάω. Τωρα μπαίνω στο χώρο. Θα δοκιμάσω σε παρέα αρχικά και βλέπουμε.
Μ' ενδιαφέρει και η πρακτική σκοποβολή για εξάσκηση.
Αν σε ενδιαφέρει η πρακτική σκοποβολή, θα έλεγα 153..σηκώνει πολύ μονόβολο..και μεταχειρισμένη σε καλή κατάσταση, θα σου κάνει δουλειά και θα γλιτώσεις λεφτά..
 
Είχα την 155 με 71 εκ κάννη απλή magnum - δεν μου χρειαζόταν ούτε παραπάνω magnum , ούτε παραπάνω κιλά- και δεν είχα σχεδόν κανένα πρόβλημα ιδιαίτερα βλητικά . Την είχα πάρει πέρσι προς το τέλος της περιόδου και άργησα να ρίξω τα 200 φυσίγγια που λέει μέσα στο manual για να την στρώσω, αλλά δεν βγήκε πρόβλημα ούτε κατά το στρώσιμο ούτε μετά. Έριχνε τα πάντα από 28 γρ και πάνω που χρησιμοποίησα, χωρίς πρόβλημα και εμπλοκές και το πιστόνι δεν το πείραξα καθόλου. Και ήταν ελαφρύ και μανιτζέβελο όπλο . Πράγματι το αυτάκι του κλείστρου σου δίνει την εντύπωση οτι θα φύγει στην επόμενη τουφεκιά αλλά ποτέ δεν έφυγε και γενικά δεν δίνει την εντύπωση στιβαρού όπλου. Θέλω να πω οτι πχ οταν κλείνεις ενα ΙΖ27 - για να κάνουμε συγκρίσεις στην ίδια μάρκα - έχεις την αίσθηση οτι κλείνει χρηματοκιβώτιο. Με την 155 τέτοια αίσθηση δεν είχα. Και οι κολλήσεις της ρίγας φαίνονται άσχημα αλλά οσο την είχα σκουριά δεν είδα.
Επειδή είχα δύο δίκαννα ΙΖ27 με εναλλασσόμενα τσοκ ήδη είχα όλα τα τσοκ της BAIKAL , μερικά μαμίσια αλλά τα περισσότερα Carlson . Τελικά σε φάσσα , λαγό που κυνηγάω έβαλα το Impruved Modifide της Carlson και δεν το άλλαξα.
Επίσης το σύστημα αντικατάστασης του φυσιγγίου που βρίσκεται στην θαλάμη φαίνεται χρήσιμο, αλλά μία φορά που ήμουν για λαγό και μου βγήκαν γουρούνια, απ' την μία ίσα - ίσα πρόλαβα να αλλάξω το φυσίγγι της θαλάμης με δράμια, αλλά η κίνηση - θόρυβος του κλεισίματος του κλείστρου έκανε τα γουρούνια να εξαφανιστούν. Οπότε δεν το είδα και πολύ λειτουργικό στην πράξη.
Τι με ενόχλησε και άλλαξα την 155; το οτι έφευγε η βαφή της βάσης πολύ εύκολα - οπότε την έδωσα γρήγορα για να είναι σε καλή κατάσταση - , η ασφάλεια που είναι τριγωνική και αν και όμορφη είναι ασαφής αλλά και πληγώνει τον αντίχειρα και το κυριότερο, τα άσχημα φινιρίσματα ιδίως στην εγκοπή που πηγαινοέρχεται το αυτάκι του κλείστρου - αυτή από όπου πετάει τους κάλυκες - , που κάθε φορά που άνοιγα το όπλο, μου έτρωγε το χέρι και αναγκαζόμουν να χρησιμοποιώ γάντια και το καλοκαίρι, γιατί χωρίς γάντια είχα μόνιμα πληγή στο μικρό δάκτυλο του δεξιού χεριού.
Ελπίζω να βοήθησα.
 
Να επανέλθω στο θέμα της πάπιας για το μονόκαννο, ο Κύργιας μας έχει εγγεγραμένους εις δίδυμους γεννητικούς αδένας, του έχω στείλει δύο φορές και δεν έχει απαντήσει.
Και για να συνοψίσω για αυτά που μου είπε ο Παπαδάκης, ξέρει απλά ότι η πάπια από τα καινούρια δεν κάνει στα σοβιετικά και ότι πρέπει να ρωτήσω οπλουργό αν θα μπορέσει να εφαρμόσει καινούρια πάπια σε παλιό όπλο...
Άρα το οπλάκι δεν φτιάχνεται μάλλον...
 
Να επανέλθω στο θέμα της πάπιας για το μονόκαννο, ο Κύργιας μας έχει εγγεγραμένους εις δίδυμους γεννητικούς αδένας, του έχω στείλει δύο φορές και δεν έχει απαντήσει.
Και για να συνοψίσω για αυτά που μου είπε ο Παπαδάκης, ξέρει απλά ότι η πάπια από τα καινούρια δεν κάνει στα σοβιετικά και ότι πρέπει να ρωτήσω οπλουργό αν θα μπορέσει να εφαρμόσει καινούρια πάπια σε παλιό όπλο...
Άρα το οπλάκι δεν φτιάχνεται μάλλον...
Για να μη νομίζεις ότι σε έχουμε ξεχάσει....
έχει γίνει εκτεταμένη έρευνα σε ρωσικά site που ψάχνω γενικώς καμιά πατέντα.
Από τα δύο μεταλλικά ανταλλακτικά της πάπιας, Δίνουν μόνο το "κλείστρο" της πάπιας που θα δεις παρακάτω.
http://magazinprikladov.ru/catalog/.../zashchelka-tsevya-izh-27-izh-18-izh-43-P642/
Το άλλο μεταλλικό κομμάτι που κάνει την άρθρωση με τη βάση δεν το χω βρει πουθενά. Απ’ όσο θυμάμαι Το κομμάτι της άρθρωσης είχε πάνω χτυπημένο το νούμερο του όπλου. Ίσως αυτός είναι ο λόγος που δεν το βρίσκεις σαν ανταλλακτικό.
Τώρα οι επιλογές που μπορώ να φανταστώ ότι έχεις είναι:.
Πρώτη περίπτωση η αν το όπλο έχει συναισθηματική αξία είναι να βρεις ό,τι πιο φθηνό Στις αγγελίες και κατά προτίμηση " χωριάτικο" (καταλαβαίνεις)
Να πάρεις το ανταλλακτικό σου να σου Μείνουν και τα υπόλοιπα για πειραματισμούς.. ...
Άλλη περίπτωση Είναι να αγοράσεις το ανταλλακτικό κλείστρο και αν είναι εφικτό από ένα μηχανουργών να σου αντιγράψει το μέταλλο της άρθρωσης. δύσκολο να ασχοληθεί κάποιος και δεν ξέρω άν αξίζει .
στην αναζήτηση που κάνεις .. κανε και ενα τηλέφωνο στον ΑΛΕΞΊΟΥ στα Γιάννενα μήπως εχει αυτός κάτι ξεχασμένο εκεί ή μπορεί να σου βρει μια λύση !
http://ioannina-hunting.blogspot.gr/
 
Σ ευχαριστώ πολύ Χρηστάρα!! .love1.
Άλλη μια ιδέα είναι να ρωτησουμε εδω γυρω αμα εχει κανεις το καινουριο και να δουμε αμα κανει η παπια πανω του, ενα ξαδερφακι μου εχει το 36αρι το καινουριο, να δοκιμασω με αυτο λες;;
 
Αν δεν υπαρχει ενα αντιστοιχο απαρτιο για να γινει αντιγραφο του,απευθυνεσαι σε εφαρμοστη...
Αν βρεις!
Δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολη κατασκευη.
Παιζει ρολο,αυτο που ειπε ο Χρηστος.
Το κομματι αυτο του μετάλλου της παπιας που εφαπτεται στην μπασκουλα,φερει αριθμο.:(
Αααν βρεθει καποιο,εστω κι απο μεταγενέστερο,θα ειναι ευχης εργο να μην "κολυμπαει".
Ετσι,αφήνει τα περιθωρια εφαρμογης.
Αν ειναι μεγαλυτερο στις διαστασεις,εκει που εφαρμοζει με την μπασκουλα,ΔΕΝ κανει!
 
Σ ευχαριστώ πολύ Χρηστάρα!! .love1.
Άλλη μια ιδέα είναι να ρωτησουμε εδω γυρω αμα εχει κανεις το καινουριο και να δουμε αμα κανει η παπια πανω του, ενα ξαδερφακι μου εχει το 36αρι το καινουριο, να δοκιμασω με αυτο λες;;
Το ξυλο της παπιας,ειναι το τελευταιο που θα επρεπε ν'απασχολει!
Ειναι το ευκολοτερο...:)
 
Παιδιά ευχαριστώ για τις πληροφορίες για το bαikal 153 & 155.
Στο baikal να πω οτι δε μ'εμδιαφερει το θέμα βαφής.Κυρίως η σωστη λειτουργία και η αξιοπιστία που όπως λέτε με τα σωστα γρ. την εχει.
Τι αλλο έχετε να προτείνετε; Αν παω δηλ σε κάποιο θεωρητικά(και πρακτικα ισως)καλύτερο
Βλέπω και αερίου και αδρανειας.
Έως 1000€ περίπου.
 
Τι αλλο έχετε να προτείνετε; Αν παω δηλ σε κάποιο θεωρητικά(και πρακτικα ισως)καλύτερο
Βλέπω και αερίου και αδρανειας.
Έως 1000€ περίπου.
αν θες να παιξεις πρακτικη οι πιο πολυ πανε σε αδρανεια αλλα εξαρτατε τι σου αρεση παντως εχεις επιλογες μεχρι αυτο μπατζετ απο
FABARM,BERRETA ου ανεφεραν πιο πανω FRANCHI
 
Παιδιά ευχαριστώ για τις πληροφορίες για το bαikal 153 & 155.
Στο baikal να πω οτι δε μ'εμδιαφερει το θέμα βαφής.Κυρίως η σωστη λειτουργία και η αξιοπιστία που όπως λέτε με τα σωστα γρ. την εχει.
Τι αλλο έχετε να προτείνετε; Αν παω δηλ σε κάποιο θεωρητικά(και πρακτικα ισως)καλύτερο
Βλέπω και αερίου και αδρανειας.
Έως 1000€ περίπου.
Στο χιλιαρικο και κατω.m2 ,es100 ,belmonte , fabarm h4, sx3
Όπλα δοκιμασμένα
 
Παιδιά ευχαριστώ για τις πληροφορίες για το bαikal 153 & 155.
Στο baikal να πω οτι δε μ'εμδιαφερει το θέμα βαφής.Κυρίως η σωστη λειτουργία και η αξιοπιστία που όπως λέτε με τα σωστα γρ. την εχει.
Τι αλλο έχετε να προτείνετε; Αν παω δηλ σε κάποιο θεωρητικά(και πρακτικα ισως)καλύτερο
Βλέπω και αερίου και αδρανειας.
Έως 1000€ περίπου.
Λοιπον αφού θες να ρίχνεις και πρακτικη και να μην ψαχνεσαι και με τσοκ η επιλογη σου λεγεται στο 1000 beretta a350 xtrema wild bore και τελειωσες.αυλος 18,6 κανη βλητικα άψογη και τσοκ άψογα απο συμπεριφορα.ουτε ανάκρουση ουτε τα Ντιν νταν στο κεφάλι της αδράνειας ουτε αναπηδηση για να ψαχνεις που ειναι η κανη σου στη 2η τουφεκια
 
Φιλε DrV,
Κατά αρχάς να πω ότι οι αντιπρόσωποι δεν είναι πάντα γνώστες τοσης λεπτομέρειας. Εγώ εψαχνα ξύλο πάπιας για ΙΖ27 και με ρωτούσαν από την αντιπροσωπεία , αν είναι για οπλο με αυτόματους εξολκεις ή όχι . Τελικα διαπίστωσα ότι η πάπια ήταν η ίδια και για τα δύο.
Άποψη μου είναι αν κάποιος από τους φίλους που συμμετεχουν στην κουβεντα έχει το ζητούμενο ας το βγάλει μια φωτογραφία , άντε δύο, μια το μεταλλικό εξάρτημα και μια το ξύλινο για να ξερουμε τι ψαχνουμε. Έχω την εντύπωση ότι ένας καλός οπλουργος με μικρή επέμβαση θα μπορέσω να εφαρμόσει την πάπια κι ας μην είναι ακριβώς αυτή που πρέπει για το συγκεκριμένο όπλο. Τι στο καλο ίδια όπλα είναι πόσο θα διαφέρουν;
 
Παιδιά ναι ειδα καποια απο τα παραπάνω όπλα.Το θεμα τωρα απο αυτά εχει αδράνειας και αερίων. Τι θεωρείται καλύτερο; Ισως μεγάλη κουβέντα. Αλλα ποια ειναι τα υπέρ και τα κατα αδράνειας και αερίου;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top