Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παιδιά ναι ειδα καποια απο τα παραπάνω όπλα.Το θεμα τωρα απο αυτά εχει αδράνειας και αερίων. Τι θεωρείται καλύτερο; Ισως μεγάλη κουβέντα. Αλλα ποια ειναι τα υπέρ και τα κατα αδράνειας και αερίου;
Τακη,παρε το οπλο που θα σου κάνει ...κατι!:)
Αν ρωτησεις 10 αυτο που ρωτας,θα παρεις απαντήσεις μισες μισες.
Αντε οι 6 να σου πουν τι ένα και οι 4 το άλλο.
Τα υπερ και τα κατα των συστημάτων ειναι χιλιογραμμένα και χιλιοειπωμενα!
Ψαξε-ρωτα ,πιο μοντελο παρουσιαζει τα ΛΙΓΟΤΕΡΑ προβλήματα λειτουργιας!;)
 
Τακη,παρε το οπλο που θα σου κάνει ...κατι!:)
Αν ρωτησεις 10 αυτο που ρωτας,θα παρεις απαντήσεις μισες μισες.
Αντε οι 6 να σου πουν τι ένα και οι 4 το άλλο.
Τα υπερ και τα κατα των συστημάτων ειναι χιλιογραμμένα και χιλιοειπωμενα!
Ψαξε-ρωτα ,πιο μοντελο παρουσιαζει τα ΛΙΓΟΤΕΡΑ προβλήματα λειτουργιας!;)
Θα συμφωνήσω
 
Τακη,παρε το οπλο που θα σου κάνει ...κατι!:)
Αν ρωτησεις 10 αυτο που ρωτας,θα παρεις απαντήσεις μισες μισες.
Αντε οι 6 να σου πουν τι ένα και οι 4 το άλλο.
Τα υπερ και τα κατα των συστημάτων ειναι χιλιογραμμένα και χιλιοειπωμενα!
Ψαξε-ρωτα ,πιο μοντελο παρουσιαζει τα ΛΙΓΟΤΕΡΑ προβλήματα λειτουργιας!;)
Οπως πάντα τα ειπες ολα ω σεβάσμια μορφή
.RESPECT.
 
Θεωρώ το αδρανείας ποιο "καθαρό" σύστημα, δυστυχώς όμως οι Ρώσοι τώρα κάνουν τα παρθενικά τους βήματα σε αυτό τον τομέα.
Το σύστημα αερίων είναι πιο αξιόπιστο καθώς αξιοποιεί την δύναμη των αερίων για την λειτουργία του, και για αυτό το λόγο έχει μεγαλύτερο λειτουργικό εύρος γομώσεων. Επίσης λειτουργεί στην πλειονότητα των περιπτώσεων όταν τραβάμε την σκανδάλη, δίχως να μας απασχολεί αν επομίσαμε καλά (οοοοχι δεν αναφέρομαι σε γνωστή Ιταλική μάρκα), δίχως να μας απασχολεί αν θα πάθουμε εμπλοκή λόγω υπερβολικού κρύου (οοοοοοοοοχι, δεν ξανά αναφέρομαι στην ίδια εταιρία :D )
Στην αδράνεια για να επιτύχεις το ίδιο θέλει θεωρητικά ελατήριο διαφορετικής προφόρτισης, αν και πλέον υπάρχουν συστήματα αδρανείας με εύρος γομώσεων αντίστοιχο του συστήματος αερίων.
Προσωπικά αν κάποια στιγμή η Baikal φτιάξει μία ημιαυτόματη αδρανείας στα επίπεδα αξιοπιστίας της 153, θα την αγοράσω χτες.!
Για μένα το ιδανικό σύστημα αδρανείας φιλοξενεί το ελατήριο στην σωλήνα αποθήκης, ακριβώς όπως τα αερίων, για λόγους επίβλεψης και συντήρησης.
Είναι μεγάλο δέλεαρ για μένα να χρειάζεται να καθαρίζεις μόνο την κάννη εσωτερικά και όχι να καθαρίζεις πιστόνια, αποθήκη (αχ αυτή η αποθήκη τη κάπνα μαζεύει).
Επειδή είμαι ψυχαναγκαστικός με το καθάρισμα και καθαρίζω τα όπλα μου μετά από κάθε τουφέκισμα θέλοντας να τα έχω σαν καινούρια, για αυτό τον λόγω πλέον κυνηγώ με το 43 πλάγιο...
Είπαμε όμως, αν κάποια στιγμή η Baikal φτιάξει μία ημιαυτόματη αδρανείας στα επίπεδα αξιοπιστίας της 153, με τα λειτουργικά χαρακτηριστικά της 153 και όχι 155 (σκανδαλοθήκη, ασφάλεια, cut-off ) θα την αγοράσω χτες.!
 
Ναι σ'ενα μαγαζι που πήγα πριν λίγο μου είπαν χοντρικά. Αδράνεια πιο "τεμπελικο" σε θέμα καθαρισμού αλλα λιγο μεγαλύτερη ανάκρουση σε βαριες γομωσεις(εχει και εξαιρέσεις μου είπε για μπενελλι κυριως) στο αέριο έχεις μικρότερη ανάκρουση αλλά θέλει τακτικό καθαρισμό
Βλέπεις τι θελεις τι σε βολεύει και ποσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις. Για πρακτική μου είπε οτι και ο φίλος Ευριπίδης Α350 που βγαίνει με ετοιμη αποθήκη ή sx3-4 με μεγάλη ταχυβολια αλλα εκει θέλει έξτρα αποθήκη.
Για την 155 είπε πολύ καλο οικονομικό για αυτα που παρέχει μειονέκτημα η βαφή και το χειροκίνητο πιστόνι.
Βασικα το μαγαζι μου είπε να παω αρχικά σε 155 μήπως και δε μου αρεσει στη πορεία το κυνήγι ή η σκοποβολή(λεει μήπως είμαι σε ενθουσιασμό) και να μη δωσω μεγάλο ποσό. Αν σου αρεσει λεει και δε σε καλύπτει πλέον η 155 το δίνεις εδω σ'εμας ή αλλου και παίρνεις ενα αλλο καλύτερο
Φίλε Εύθυμη ησουν κατατοπιστικός, ωραίος!
 
Last edited:
Κοντα στα 1000 m2 αδράνεια με κλειστά ματια. Αεριων η xlr5 της fabarm πρωτα και η beretta Α350 μετά είναι πολύ καλές επιλογές. Επειδή τη fabarm δεν την ειχα και σε μεγάλη εκτίμηση με τη συγκεκριμένη αναθεωρησα πληρως την αποψη μου βλέποντας από φίλο που τη πηρε φέτος τι ντουφεκιες κάνει και ποσο προσεγμενο οπλό ειναι. Αν είναι σε λάθος ποστ να μεταφερθεί από τους διαχειριστές
 
Πέτρο γιατί η 155 δε σηκώνει μονοβολα;
Εννοώ σε σχεση με την 153.Ή το λες επειδή ειναι πιο οικονομικό λόγω παλαιότερου μοντέλου;
Όχι..απλά δεν νομίζω ότι προσφέρει πολλά παραπάνω η 155.. Φέτος έπεσε στα χέρια μου μια 153 προς το τέλος της σεζόν, για 250€ και μπορώ να πώς έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος!
 
Kastoras δηλ προτείνεις beretta αν κατάλαβα σωστα;
Εκει δηλ δε θα χρειαστώ τίποτα επιπλέον;
Γιατί αν θέλει κι εκει εξτρα ,τσοκ κλπ ξεφεύγει το κόστος για μένα.
Οσο αφορά την ερώτηση του φίλου. Ακόμη δε ξερω τι θα κυνηγάω. Τωρα μπαίνω στο χώρο. Θα δοκιμάσω σε παρέα αρχικά και βλέπουμε.
Μ' ενδιαφέρει και η πρακτική σκοποβολή για εξάσκηση.
Τακη οταν συγκρινουμε οπλα δεν μετραει μονο το αν θα χρειαστεί τσοκ η αν θα ξεβαψει η βαση. Αυτα κανονικα είναι αυτονοητα και δεν θα επρεπε να ασχολουμαστε. Αναμεσα στηνβμπελλμοντε που εχω και την 155 που πηγα και ειδα απο κοντα, υπαρχουν διαφορες στην αισθηση, στις γραμμες των οπλων στο ζυγισμα, στην αισθηση της χρήσης τους, στον μηχανισμο.
Με τα μαμα τσοκ η βλητικη της μπελλμοντε ειναι καλυτερη απο την μαμα νλητικη της μπαικαλ. Εχθρός του καλου, το καλυτερο.
 
Παιδιά ναι ειδα καποια απο τα παραπάνω όπλα.Το θεμα τωρα απο αυτά εχει αδράνειας και αερίων. Τι θεωρείται καλύτερο; Ισως μεγάλη κουβέντα. Αλλα ποια ειναι τα υπέρ και τα κατα αδράνειας και αερίου;
Εάν δε βαριέσαι το καθάρισμα αερίων!
 
Έχει κάνει κανείς porting σε δικαννο baikal mp-iz-izh-ij 27;
πόσο κοστίζει περίπου μια τέτοια επέμβαση;
Ποια τα θετικά κ ποια τα αρνητικά;
Θα χρειαστούν βάψιμο οι κάνες;
Θα πειραχτεί η χρωμιωση των κανών;
Ο οπλουργος μου είναι ο κ.Χατζηνακος,έχει κάνει κανείς τέτοια επέμβαση στον συγκεκριμένο;
 
Έχει κάνει κανείς porting σε δικαννο baikal mp-iz-izh-ij 27;
πόσο κοστίζει περίπου μια τέτοια επέμβαση;
Ποια τα θετικά κ ποια τα αρνητικά;
Θα χρειαστούν βάψιμο οι κάνες;
Θα πειραχτεί η χρωμιωση των κανών;
Ο οπλουργος μου είναι ο κ.Χατζηνακος,έχει κάνει κανείς τέτοια επέμβαση στον συγκεκριμένο;
Ειχα κανει σ'ενα ΤΟΖ34.
Δεν χρειαστηκε αποχρωμιωση η επαναβαφη.
Αρνητικο δεν ειδα τιποτα.
Καποιοι λένε για ενοχλητικο ηχο.
Δεν το αντιλήφθηκα!
Ειχα καλυτερη δευτερη τουφεκια,λογω μη αναπηδησης στομιου,καλυτερες κατανομες μετρήσιμα .
Βελτιωση και στην συγκεντρωση.
Το ειχα κανει στον Παπατσαρουχα.
Εχω κανει τουλαχιστον 6 κανες απο οπλα μου.gif upload
Για αυτο το porting λεω...
 
Με τρυπανι,Λευτερη.
Τουλαχιστον αυτο μου ειχε πει.
Κρινοντας απο το αποτελεσμα και την "καθαρη"δουλεια,μικρη φρεζα.
Δεν ειχε τι παραμικρο γρεζι.
Ξεχωρα από αυτο,καθε τρύπα φαινεται πως γινεται με αλλαγη στις μοιρες τρυπηματος.
 
Ειχα κανει σ'ενα ΤΟΖ34.
Δεν χρειαστηκε αποχρωμιωση η επαναβαφη.
Αρνητικο δεν ειδα τιποτα.
Καποιοι λένε για ενοχλητικο ηχο.
Δεν το αντιλήφθηκα!
Ειχα καλυτερη δευτερη τουφεκια,λογω μη αναπηδησης στομιου,καλυτερες κατανομες μετρήσιμα .
Βελτιωση και στην συγκεντρωση.
Το ειχα κανει στον Παπατσαρουχα.
Εχω κανει τουλαχιστον 6 κανες απο οπλα μου.gif upload
Για αυτο το porting λεω...
Σ' ευχαριστώ πολύ Γιαννη
 
Έχει κάνει κανείς porting σε δικαννο baikal mp-iz-izh-ij 27;
πόσο κοστίζει περίπου μια τέτοια επέμβαση;
Ποια τα θετικά κ ποια τα αρνητικά;
Θα χρειαστούν βάψιμο οι κάνες;
Θα πειραχτεί η χρωμιωση των κανών;
Ο οπλουργος μου είναι ο κ.Χατζηνακος,έχει κάνει κανείς τέτοια επέμβαση στον συγκεκριμένο;

Πέρασαν από τα χέρια μου κατά καιρούς τρια ΙΖ27 και ενα ΤΟΖ34 (τωρα μου έμειναν τα 2 ΙΖ27) και εκανα πορτινκ σε ολα.
Εκτός από εναν παράξενο σφιριχτο θόρυβο που κάνει το όπλο (απο εμένα δεν γινεται αντιληπτός τις περισσότερες φορές ) κατά την τουφεκιά και που μπορεί να ενοχλήσει τους διπλανούς στο σκοπευτήριο, το πορτινκ δεν κάνει κανένα κακό. Αν είσαι μόνος στο βουνό κανένα πρόβλημα.
Αντιθέτως το πόρτινκ μόνο καλά κάνει. Πολύ σημαντική μείωση του κλωτσήματος και καλύτερες κατανομές είναι τα σημαντικότερα από τα πλεονεκτήματα του.
Απόδειξη του οτι το πόρτινκ κάνει μόνο καλά είναι οτι πολύ σημαντικές εταιρείες προσφέρουν πλέον τα σκοπευτικά όπλα τους με μαμίσια πορτινκ. Επίσης ο Νικήτας ο Κυπρίδημος με τον οποίο αλληλογραφώ συχνά, θεωρεί και αυτός οτι το πόρτινκ μόνο καλά προσφέρει - εκτός του θορύβου που προανέφερα-.
Εγώ έκανα σε ένα ΙΖ27 και από τότε έκανα και στα άλλα όπλα μου όπως γραφω παραπάνω. Εννοώ σε αυτά που χρειάζονται πχ σε ένα Browning 525 που έχω , δεν εκανα γιατί δεν κλωτσούσε καθόλου και οι κατανομές του ήταν από την αρχή φανταστικές.

Τωρα χωρίς να ξέρω το γιατί ο Δημήτρης ο Χατζηνάκος , (τον οποίο περεμπιπτόντως θεωρώ πάρα πολύ καλό οπλουργό και είναι και πολύ καλό παιδί) είναι αρνητικός στο πόρτινκ. Οσες φορές του μίλησα για πόρτινκ με απέτρεψε να το κάνω. Εγω το έκανα παίρνοντας την ευθύνη πάνω μου και δεν το μετάνοιωσα. Νομίζω μάλιστα οτι Δημήτρης δεν κάνει κι όλας πορτινκ. Κάνε μια ερώτηση και θα δείς.

Εγω τα πόρτινκ τα έκανα στον Παπατσαρούχα και η δουλειά του είναι αριστουργημα. Αλλά στοιχίζει 60€ η κάθε κάννη και πρέπει να συνυπολογίσεις μεταφορικά και ΦΠΑ γιατί κόβεται υποχρεωτικά τιμολόγιο (βλπ παραπάνω ανάρτησή μου). Σύμφωνα με τον Παπατσαρούχα δεν επηρρεάζεται η βαφή και η χρωμίωση των καννών. Και πράγματι έκανε το πόρτινκ χωρίς τέτοιες εργασίες.

Τώρα σε ένα ΤΟΖ34 που έκανα πόρτινκ πριν από 2 μήνες, το έκανα στον Μιχαηλίδη στην Ηλιούπολη (μιλάω για Θεσ/νικη ε;). Πολύ καλή δουλειά επίσης αλλά αυτός μου είπε οτι χρειάζεται βαφή των καννών. Η πλάκα είναι οτι και αυτός χρεώνει τα ίδια με τον Παπατσαρούχα και δεν χρεώνει παραπάνω για την βαφή. Μια παρατήρηση όμως . Ο Μιχαηλίδης κάνει μόνο μία σειρά από τρύπες ενω ο Παπατσαρούχας 2 σειρές.(Εχω φωτογραφίες που δεν είναι πολύ καλές αλλά θα καταλάβεις, θα προσπαθήσω να τις ανεβάσω). Αλλά με τον Γιώργο τον Μιχαηλίδη γλυτώνεις μεταφορικά και μέσα στα 60€ είναι εκτός από την βαφή και ο ΦΠΑ. Επίσης η βαφή που κανει είναι ματ και το ΤΟΖ έγινε φανταστικό.







Πάντως για το πόρτινκ μονο θετικά έχω να πω. Ελπίζω να βοήθησα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top