Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πέρασαν από τα χέρια μου κατά καιρούς τρια ΙΖ27 και ενα ΤΟΖ34 (τωρα μου έμειναν τα 2 ΙΖ27) και εκανα πορτινκ σε ολα.
Εκτός από εναν παράξενο σφιριχτο θόρυβο που κάνει το όπλο (απο εμένα δεν γινεται αντιληπτός τις περισσότερες φορές ) κατά την τουφεκιά και που μπορεί να ενοχλήσει τους διπλανούς στο σκοπευτήριο, το πορτινκ δεν κάνει κανένα κακό. Αν είσαι μόνος στο βουνό κανένα πρόβλημα.
Αντιθέτως το πόρτινκ μόνο καλά κάνει. Πολύ σημαντική μείωση του κλωτσήματος και καλύτερες κατανομές είναι τα σημαντικότερα από τα πλεονεκτήματα του.
Απόδειξη του οτι το πόρτινκ κάνει μόνο καλά είναι οτι πολύ σημαντικές εταιρείες προσφέρουν πλέον τα σκοπευτικά όπλα τους με μαμίσια πορτινκ. Επίσης ο Νικήτας ο Κυπρίδημος με τον οποίο αλληλογραφώ συχνά, θεωρεί και αυτός οτι το πόρτινκ μόνο καλά προσφέρει - εκτός του θορύβου που προανέφερα-.
Εγώ έκανα σε ένα ΙΖ27 και από τότε έκανα και στα άλλα όπλα μου όπως γραφω παραπάνω. Εννοώ σε αυτά που χρειάζονται πχ σε ένα Browning 525 που έχω , δεν εκανα γιατί δεν κλωτσούσε καθόλου και οι κατανομές του ήταν από την αρχή φανταστικές.

Τωρα χωρίς να ξέρω το γιατί ο Δημήτρης ο Χατζηνάκος , (τον οποίο περεμπιπτόντως θεωρώ πάρα πολύ καλό οπλουργό και είναι και πολύ καλό παιδί) είναι αρνητικός στο πόρτινκ. Οσες φορές του μίλησα για πόρτινκ με απέτρεψε να το κάνω. Εγω το έκανα παίρνοντας την ευθύνη πάνω μου και δεν το μετάνοιωσα. Νομίζω μάλιστα οτι Δημήτρης δεν κάνει κι όλας πορτινκ. Κάνε μια ερώτηση και θα δείς.

Εγω τα πόρτινκ τα έκανα στον Παπατσαρούχα και η δουλειά του είναι αριστουργημα. Αλλά στοιχίζει 60€ η κάθε κάννη και πρέπει να συνυπολογίσεις μεταφορικά και ΦΠΑ γιατί κόβεται υποχρεωτικά τιμολόγιο (βλπ παραπάνω ανάρτησή μου). Σύμφωνα με τον Παπατσαρούχα δεν επηρρεάζεται η βαφή και η χρωμίωση των καννών. Και πράγματι έκανε το πόρτινκ χωρίς τέτοιες εργασίες.

Τώρα σε ένα ΤΟΖ34 που έκανα πόρτινκ πριν από 2 μήνες, το έκανα στον Μιχαηλίδη στην Ηλιούπολη (μιλάω για Θεσ/νικη ε;). Πολύ καλή δουλειά επίσης αλλά αυτός μου είπε οτι χρειάζεται βαφή των καννών. Η πλάκα είναι οτι και αυτός χρεώνει τα ίδια με τον Παπατσαρούχα και δεν χρεώνει παραπάνω για την βαφή. Μια παρατήρηση όμως . Ο Μιχαηλίδης κάνει μόνο μία σειρά από τρύπες ενω ο Παπατσαρούχας 2 σειρές.(Εχω φωτογραφίες που δεν είναι πολύ καλές αλλά θα καταλάβεις, θα προσπαθήσω να τις ανεβάσω). Αλλά με τον Γιώργο τον Μιχαηλίδη γλυτώνεις μεταφορικά και μέσα στα 60€ είναι εκτός από την βαφή και ο ΦΠΑ. Επίσης η βαφή που κανει είναι ματ και το ΤΟΖ έγινε φανταστικό.







Πάντως για το πόρτινκ μονο θετικά έχω να πω. Ελπίζω να βοήθησα
Σ' ευχαριστώ πολυ
 
Πέρασαν από τα χέρια μου κατά καιρούς τρια ΙΖ27 και ενα ΤΟΖ34 (τωρα μου έμειναν τα 2 ΙΖ27) και εκανα πορτινκ σε ολα.
Εκτός από εναν παράξενο σφιριχτο θόρυβο που κάνει το όπλο (απο εμένα δεν γινεται αντιληπτός τις περισσότερες φορές ) κατά την τουφεκιά και που μπορεί να ενοχλήσει τους διπλανούς στο σκοπευτήριο, το πορτινκ δεν κάνει κανένα κακό. Αν είσαι μόνος στο βουνό κανένα πρόβλημα.
Αντιθέτως το πόρτινκ μόνο καλά κάνει. Πολύ σημαντική μείωση του κλωτσήματος και καλύτερες κατανομές είναι τα σημαντικότερα από τα πλεονεκτήματα του.
Απόδειξη του οτι το πόρτινκ κάνει μόνο καλά είναι οτι πολύ σημαντικές εταιρείες προσφέρουν πλέον τα σκοπευτικά όπλα τους με μαμίσια πορτινκ. Επίσης ο Νικήτας ο Κυπρίδημος με τον οποίο αλληλογραφώ συχνά, θεωρεί και αυτός οτι το πόρτινκ μόνο καλά προσφέρει - εκτός του θορύβου που προανέφερα-.
Εγώ έκανα σε ένα ΙΖ27 και από τότε έκανα και στα άλλα όπλα μου όπως γραφω παραπάνω. Εννοώ σε αυτά που χρειάζονται πχ σε ένα Browning 525 που έχω , δεν εκανα γιατί δεν κλωτσούσε καθόλου και οι κατανομές του ήταν από την αρχή φανταστικές.

Τωρα χωρίς να ξέρω το γιατί ο Δημήτρης ο Χατζηνάκος , (τον οποίο περεμπιπτόντως θεωρώ πάρα πολύ καλό οπλουργό και είναι και πολύ καλό παιδί) είναι αρνητικός στο πόρτινκ. Οσες φορές του μίλησα για πόρτινκ με απέτρεψε να το κάνω. Εγω το έκανα παίρνοντας την ευθύνη πάνω μου και δεν το μετάνοιωσα. Νομίζω μάλιστα οτι Δημήτρης δεν κάνει κι όλας πορτινκ. Κάνε μια ερώτηση και θα δείς.

Εγω τα πόρτινκ τα έκανα στον Παπατσαρούχα και η δουλειά του είναι αριστουργημα. Αλλά στοιχίζει 60€ η κάθε κάννη και πρέπει να συνυπολογίσεις μεταφορικά και ΦΠΑ γιατί κόβεται υποχρεωτικά τιμολόγιο (βλπ παραπάνω ανάρτησή μου). Σύμφωνα με τον Παπατσαρούχα δεν επηρρεάζεται η βαφή και η χρωμίωση των καννών. Και πράγματι έκανε το πόρτινκ χωρίς τέτοιες εργασίες.

Τώρα σε ένα ΤΟΖ34 που έκανα πόρτινκ πριν από 2 μήνες, το έκανα στον Μιχαηλίδη στην Ηλιούπολη (μιλάω για Θεσ/νικη ε;). Πολύ καλή δουλειά επίσης αλλά αυτός μου είπε οτι χρειάζεται βαφή των καννών. Η πλάκα είναι οτι και αυτός χρεώνει τα ίδια με τον Παπατσαρούχα και δεν χρεώνει παραπάνω για την βαφή. Μια παρατήρηση όμως . Ο Μιχαηλίδης κάνει μόνο μία σειρά από τρύπες ενω ο Παπατσαρούχας 2 σειρές.(Εχω φωτογραφίες που δεν είναι πολύ καλές αλλά θα καταλάβεις, θα προσπαθήσω να τις ανεβάσω). Αλλά με τον Γιώργο τον Μιχαηλίδη γλυτώνεις μεταφορικά και μέσα στα 60€ είναι εκτός από την βαφή και ο ΦΠΑ. Επίσης η βαφή που κανει είναι ματ και το ΤΟΖ έγινε φανταστικό.







Πάντως για το πόρτινκ μονο θετικά έχω να πω. Ελπίζω να βοήθησα
Έχεις προσωπικό μηνυμα
 
Να επανέλθω στο θέμα της πάπιας για το μονόκαννο, ο Κύργιας μας έχει εγγεγραμένους εις δίδυμους γεννητικούς αδένας, του έχω στείλει δύο φορές και δεν έχει απαντήσει.
Και για να συνοψίσω για αυτά που μου είπε ο Παπαδάκης, ξέρει απλά ότι η πάπια από τα καινούρια δεν κάνει στα σοβιετικά και ότι πρέπει να ρωτήσω οπλουργό αν θα μπορέσει να εφαρμόσει καινούρια πάπια σε παλιό όπλο...
Άρα το οπλάκι δεν φτιάχνεται μάλλον...
Βασίλη, όταν είδα το θέμα σου ήμουν στο χωριό και δεν είχα το Baikal μου εκεί, γι'αυτό σου απαντώ τώρα. Πιστεύω ότι δεν υπάρχει διαφορά στο συγκεκριμένο εξάρτημα (σίδερο της πάπιας) μεταξύ του "σοβιετικού" και του "ρώσικου". Διαφορά υπάρχει μόνο στο ξύλο της πάπιας, που στο παλιό ήταν πιο στενή και είχε και μια υποτυπώδη ψάθα, απ' ότι είχα δει σε ένα κάποτε στο σκοπευτήριο (και το είχα ρίξει κιόλας ... και κλωτσούσε σαν μουλάρι εν αντιθέσει με το δικό μου), καθώς και σε φωτογραφίες. Γι' αυτό πιστεύω (χωρίς να παίρνω και όρκο βέβαια !!! ) ότι δεν τίθεται θέμα ταιριάσματος, δεν ξέρω όμως αν μπορεί να βρεθεί ανταλλακτικό, ακριβώς επειδή όπως είπαν και οι φίλοι πιο πάνω, το συγκεκριμένο κομμάτι φέρει πάνω και τον σειριακό αριθμό.
Φιλε DrV,
Κατά αρχάς να πω ότι οι αντιπρόσωποι δεν είναι πάντα γνώστες τοσης λεπτομέρειας. Εγώ εψαχνα ξύλο πάπιας για ΙΖ27 και με ρωτούσαν από την αντιπροσωπεία , αν είναι για οπλο με αυτόματους εξολκεις ή όχι . Τελικα διαπίστωσα ότι η πάπια ήταν η ίδια και για τα δύο.
Άποψη μου είναι αν κάποιος από τους φίλους που συμμετεχουν στην κουβεντα έχει το ζητούμενο ας το βγάλει μια φωτογραφία , άντε δύο, μια το μεταλλικό εξάρτημα και μια το ξύλινο για να ξερουμε τι ψαχνουμε. Έχω την εντύπωση ότι ένας καλός οπλουργος με μικρή επέμβαση θα μπορέσω να εφαρμόσει την πάπια κι ας μην είναι ακριβώς αυτή που πρέπει για το συγκεκριμένο όπλο. Τι στο καλο ίδια όπλα είναι πόσο θα διαφέρουν;
Κατ'αρχήν συμφωνώ με το Μήτσο σχετικά με τις ... γνώσεις των αντιπροσώπων και εμπόρων !!! :D
Προσπάθησα χθες βράδυ να βγάλω κάποιες φωτογραφίες από το δικό μου ... αλλά δεν νομίζω ότι βοηθάνε στο να καταλάβεις αν η πάπια ταιριάζει στο παλιό (σοβιετικό). Αυτό που μπορεί ίσως να βοηθήσει είναι κάποιες πρόχειρες μετρήσεις που έκανα: η ακτίνα καμπυλότητας της επιφάνειας επαφής μπάσκουλας και σίδερου της πάπιας, δηλαδή η απόσταση από το κέντρο του πίρου μέχρι την άκρη της μπάσκουλας, είναι 15 mm. Και η απόσταση από το βάθος της εγκοπής του γάντζου της κάννης (όπου "δένει" και ασφαλίζει η πάπια) μέχρι την πίσω άκρη της κάννης (που εφάπτεται στον "καθρέπτη") είναι 15 cm (150 mm). Αν βοηθάνε αυτά μπορώ να κάνω κι άλλες πιο ακριβείς και λεπτομερείς μετρήσεις ...
Επίσης να πω ότι η πάπια στο μονόκαννο Izh 18, εκτός από το να συγκρατεί την κάννη να μην την αφήνει να φεύγει όταν ανοίγουμε το όπλο, και τη χρησιμότητά της για το πιάσιμο με το εμπρός χέρι, δεν παίζει κανένα άλλο ρόλο στην λειτουργία του όπλου, ούτε στο κλείδωμα, ούτε στην όπλιση της σφύρας, ούτε στην λειτουργία του εξολκέα, κλπ.
Δεν προτρέπω κανέναν, με αυτό που λέω, να πυροβολεί με το όπλο χωρίς πάπια ... ;)
Απλά πιστεύω ότι, σε περίπτωση που δεν μπορεί να βρεθεί πάπια κομπλέ, είναι πολύ εύκολο για ένα οπλουργό να κατασκευάσει το μεταλλικό τμήμα (έστω και χωρίς να είναι απόλυτα όμοιο με το αυθεντικό, αρκεί να έχει τη σωστή καμπυλότητα) και να το εφαρμόσει σε μια πάπια ιδιοκατασκευή, που επίσης είναι παιχνιδάκι για ένα "μερακλή μάστορα" του ξύλου... ;)Το θέμα είναι ποιος θα κάτσει να ασχοληθεί (μόνο αν είναι γνωστός - φίλος) ... και να μην σε χρεώσει 2-3 φορές την αξία του όπλου !!! o_O
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ κύριε Στέλιο, θα βάλω το φιλαράκι μου να μετρήσει αυτές τις δύο "αποστάσεις" κατάλαβα επακριβώς ποιες εννοείτε! ;)
Το ξέρω ότι η πάπια του δεν προσφέρει κάτι στη λειτουργία του όπλου, απλά σωστό είναι να υπάρχει προφανώς για να τουφεκιστεί το όπλο!
Το όπλο είναι το πρώτο που είχε ο πατέρας του συγκυνηγού μου και το είχε βρει πεταμένο από χρόνια σε μια αποθήκη σε κακή κατάσταση χωρίς την πάπια, το περιποιηθήκανε, το κοντάκι το φτιάξανε, αλλά δεν βρήκανε ποτέ πάπια...
 
Παιδιά στην 155 η έκδοση sυper magnum εχει ελαχιστα ευρω παραπάνω. Ναι μεν δεν τα χρησιμοποιούμε συχνα εως καθόλου τα φυσίγγια αυτα αλλα δεν ειναι καλύτερα να μπορει να ριξει ενα οπλο απ'ολα; Έστω αν χρειάζεται μια στο τόσο;. Η διαφορά ειναι 30-40€ magnum με s.magnum.
Υστερεί ενα s.magnum κάπου; Εννοώ σε αλλο τομέα;
 
Παιδιά στην 155 η έκδοση sυper magnum εχει ελαχιστα ευρω παραπάνω. Ναι μεν δεν τα χρησιμοποιούμε συχνα εως καθόλου τα φυσίγγια αυτα αλλα δεν ειναι καλύτερα να μπορει να ριξει ενα οπλο απ'ολα; Έστω αν χρειάζεται μια στο τόσο;. Η διαφορά ειναι 30-40€ magnum με s.magnum.
Υστερεί ενα s.magnum κάπου; Εννοώ σε αλλο τομέα;
"Υστερεί" στα κανονικά φυσίγγια,διότι έχει πολύ μεγαλύτερη θαλαμη,αλλά είναι αμελητέα η διάφορα στη βλητικη όπως λενε,αλλά σκέψου ότι σε έναν 70αρι καλύκα θα έχεις μόνο 6 χιλιοστά ακόμη,ενώ αν είναι super magnum θα έχεις 19 χιλιοστά,όπου μπορεί να διαφεύγουν αέρια κ να χαλάνε την κατανομή,όπως λένε οι γνωστές πάντα,χωριά που μπορεί εκτός από αυτό η κάνη με θαλαμη super magnum μπορεί να είναι πιο βαριά από την magnum,έχω την benelli super nova με κάνη super magnum κ το Δεν έχω ρίξει ποτέ μου πάνω από 36 gr κ μια φορά μόνο 38gr για να δω ποσό δουλεύει το κοντακι με το σύστημα comfort,την πήρα super magnum γιατί έβγαινε με αλλαγή κλίσεων το κοντάκι της,ενώ η magnum δεν είχε καθόλου φλατζες,τώρα εχω Baikal s.pose κ δεν Ρίχνω πάνω από 34gr,γιατί δεν χρειάζεται πιστεύω,ακόμη κ πάπια να κυνηγήσεις που είναι μονόδρομος τα ατσάλινα σκάγια το magnum σε καλύπτει πλήρως κ πάλι,επιλογή σου ειναι,αλλά εγώ αν ήταν να ξανά πάρω την benelli θα πήγαινα στην nova κ όχι στην super nova,που έχουν διάφορα 110gr στις slug κανες,θα μου πεις σιγά το πράγμα,αλλά άλλο 3600gr με την 71cm κάνη κ άλλο 3400gr κ είναι κ μπροσθοβαρο
 
Last edited:
Και οι δύο (Nova & Super Nova) έχουν θαλάμη 3.5".
Στις δικές μου δοκιμές δεν παρατήρησα διαφορά ρίχνοντας φυσίγγια 70χιλ. σε θαλάμη 89χιλ.
Εκτός βέβαια από το ότι το όπλο μετατρέπεται σε "διευρυμένου αυλού".sarcastic.
 
Παιδιά στην 155 η έκδοση sυper magnum εχει ελαχιστα ευρω παραπάνω. Ναι μεν δεν τα χρησιμοποιούμε συχνα εως καθόλου τα φυσίγγια αυτα αλλα δεν ειναι καλύτερα να μπορει να ριξει ενα οπλο απ'ολα; Έστω αν χρειάζεται μια στο τόσο;. Η διαφορά ειναι 30-40€ magnum με s.magnum.
Υστερεί ενα s.magnum κάπου; Εννοώ σε αλλο τομέα;
Υστερεί σε βάρος. Επώμισα και την magnum και την super magnum και η δεύτερη μου φάνηκε πολύ βαρύτερη. Δεν έχω τα βάρη των δύο όπλων πρόχειρα για να τεκμηριώσω αυτά που λέω, αλλά η αίσθηση που είχα ήταν για σημαντική διαφορά στο βάρος που γίνεται πιο σημαντική αμα κυνηγάς περπατητό. Αν με τα παραπάνω λεφτά 'επαιρνα κάτι που να αξίζει δεν θα τα σκεφτόμουνα αλλά εδώ δεν παίζει ρόλο η τιμή αλλά η χρηστικότητα του όπλου.
 
Υστερεί σε βάρος. Επώμισα και την magnum και την super magnum και η δεύτερη μου φάνηκε πολύ βαρύτερη. Δεν έχω τα βάρη των δύο όπλων πρόχειρα για να τεκμηριώσω αυτά που λέω, αλλά η αίσθηση που είχα ήταν για σημαντική διαφορά στο βάρος που γίνεται πιο σημαντική αμα κυνηγάς περπατητό. Αν με τα παραπάνω λεφτά 'επαιρνα κάτι που να αξίζει δεν θα τα σκεφτόμουνα αλλά εδώ δεν παίζει ρόλο η τιμή αλλά η χρηστικότητα του όπλου.
Σωστα κι εκτός των αλλων εδω στην ελλαδα και τα μαγκνουμ οπλα υπερβολη είναι ποσο μαλλον τα s.magnum
 
Και οι δύο (Nova & Super Nova) έχουν θαλάμη 3.5".
Στις δικές μου δοκιμές δεν παρατήρησα διαφορά ρίχνοντας φυσίγγια 70χιλ. σε θαλάμη 89χιλ.
Εκτός βέβαια από το ότι το όπλο μετατρέπεται σε "διευρυμένου αυλού".sarcastic.

Πολλοί μάλιστα υποστηρίζουν ότι λειτουργεί και σαν έξτρα κωνος αυτό το κενό.
 
Και οι δύο (Nova & Super Nova) έχουν θαλάμη 3.5".
Στις δικές μου δοκιμές δεν παρατήρησα διαφορά ρίχνοντας φυσίγγια 70χιλ. σε θαλάμη 89χιλ.
Εκτός βέβαια από το ότι το όπλο μετατρέπεται σε "διευρυμένου αυλού".sarcastic.
Η nova έχει 76άρα θαλαμη,την έχει ένας φίλος,μαζί τα είχαμε παρει
 
Πολλοί μάλιστα υποστηρίζουν ότι λειτουργεί και σαν έξτρα κωνος αυτό το κενό.
Υποστηρίζουν κάτι αβάσιμο οι 76αρες με 70αρι καλυκα δεν επηρεάζει πολύ τα αποτελέσματα,αλλά η 89άρα έχει διαφορά με τα απλά φυσιγγια,μετά από δοκιμές που έγιναν,το είχα διαβάσει σε 1 άρθρο πριν πολύ καιρο
 
Υποστηρίζουν κάτι αβάσιμο οι 76αρες με 70αρι καλυκα δεν επηρεάζει πολύ τα αποτελέσματα,αλλά η 89άρα έχει διαφορά με τα απλά φυσιγγια,μετά από δοκιμές που έγιναν,το είχα διαβάσει σε 1 άρθρο πριν πολύ καιρο

Αν το άρθρο δεν το έχει γράψει ο randy wakeman σε πιστεύω φίλε μου
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top