Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δημητρη οσα κοντακια και να παρεις....Valeriano δεν θα γινει ποτε,μην καθεσαι και χαλας και την ωρα σου και τα κοντακια αλλα και τα λεφτα σου.Στο ηδη κοντακι που εχει ενα Baikal,τα μονα πραγματα που γινωνται με ασφαλεια και προσθετουν ομορφια αλλα και εργωνομια ειναι.....χαραξη καινουργιας ψαθας,προσθετο διακοσμιτικο ξυλο στην λαβη και επεκταση καθως και μερικο φαγωμα στο σημειο της παλαμης για καλιτερο κρατημα και ποιο ανατομικο,αλλαγη του πιτσ καθως και ενα πελμα καλιτερο απο το δικο του... και το τελευταιο ειναι η επεξεργασια με λινελαια.Αυτα ειναι τα πραγματα που μπορεις να κανεις με ασφαλεια αλλα απαιτηται γνωση και εμπειρια,δεν γινωνται αυτα ολα παιρνωντας μια ρασπα και ψαθολογους,μπορει να εχεις ολα τα απαραιτητα εργαλεια αλλα αν δεν ξερεις να τα δουλευεις ειναι αχρηστα.
Συμβουλη δικια μου ειναι παρε ενα τακο καρυδιας και ασχωλησου να κανεις ενα αλλο απο την αρχη και κοψε ψαθες επανω σε αυτο μεχρι να μαθεις τουλαχιστον τις απλες γραμμες.
Φίλε Ηρακλή ξεκαθαρίζω μερικά πράγματα για να μην παρεξηγηθώ. Ανέβασα την φωτο με το κοντάκι σαν απάντηση στον φίλο Chris-Kaz που σε άλλο τόπικ (νομίζω στο Browning) όταν έγραψα ότι έκανα ένα άλλο κοντάκι για το ΙΖ27 μου, κάποια στιγμή με ρώτησε αν θα κρατήσω ή αν θα πουλήσω το εργοστασιακό. Η φωτό ανέβηκε για να δείξω στον φίλο πως κατέληξε το παλιό κοντάκι αλλά και για να μου δώσουν οι φίλοι στο φορουμ την γνώμη τους. Με τιμά ιδιαίτερα που ένας επαγγελματίας όπως εσύ ασχολείται μαζί μου και ευχαριστώ πολύ.

Τονίζω λοιπόν ότι η όλη μου η προσπάθεια είναι καθαρά ερασιτεχνική, αφορά εμένα προσωπικά και δεν συγκρίνεται με την δική σου επαγγελματική δουλειά . Επίσης ξέρω πολύ καλά ότι το μουλάρι, όσο κι αν το στολίσεις, μουλάρι θα μείνει και δεν μπορείς να το βάλεις να τρέξει με καθαρόαιμα. Το κοντάκι της Baikal λοιπόν ότι και να το κάνω δεν θα πάψει νάναι Baikal και από εδώ και πέρα κάθε αναφορά - συγκριση με Valeriano, Scrivano, Hercules…ano κλπ είναι … ιεροσυλία.

Γιατί έκανα την όλη προσπάθεια; στόχος μου ήταν να κάνω ένα κοντάκι που να μου κάθεται και όταν το βάλω σε έναν αντιγραφέα CNC – μπορώ να βρώ τέτοιο και ξέρω να το κάνω- να αντιγραφεί σε ένα καλό ξύλο. Στόχος δηλαδή ήταν ένα «καλούπι». Kι αυτόν τον στόχο σχεδόν τον πέτυχα. Γι αυτό πειραματίστηκα σε ένα κοντάκι και μία πάπια που περίσσευαν – γι αυτό και οι ψάθες είναι διαφορετικές - και γι αυτό επίσης δεν με νοιάζει αν στο κοντάκι υπάρχουν τσοντες από άλλο ξύλο, διχρωμίες, κακοτεχνίες στις ψάθες κλπ . Λίγο πιο χοντρός λαιμός, λίγο καλύτερες ψάθες, λίγο πιο ανοιχτό χρώμα, λίγο καλύτερα τα λάδια … ΟΚ το καλούπι διορθώνεται. Και όταν το φιξάρω στις λεπτομέρειες (και είμαι πολύ κοντά) με αυτό θα κάνω κοντάκι στα μέτρα μου και για τα άλλα όπλα μου.

Σχετικά με τις ψάθες. Παρακολουθώντας από κοντά κάποιους γνωστούς οπλουργούς να κάνουν ψάθες μπήκα στον πειρασμό και πριν από δέκα χρόνια πήρα κι εγώ ένα σετ ψαθοκόφτες για να πειραματιστώ. Δεν είμαι όμως επαγγελματίας με την έννοια ότι δεν μπορούσα να αφιερώσω πολύ χρόνο. Παρ’ όλα αυτά διαπίστωσα ότι τρία είναι τα βασικά στοιχεία που αυξάνουν την ποιότητα της ψάθας.

1. Η εμπειρία 2. Η ποιότητα, η ομοιομορφία και η σταθερή πυκνότητα του ξύλου 3.Τα εργαλεία.

Από αυτά τα τρία στοιχεία εδώ λείπουν και τα τρία. Το ξύλο γιατί ήταν και θα παραμείνει καρυδιά Baikal από την φτηνή, τα εργαλεία γιατί είναι της πλάκας από το ιντερνετ – βρήκα και ακριβά αλλά είναι πανάκριβα – και … η εμπειρία που αποκτιέται με τον χρόνο. Εδώ θέλω να σταθώ λίγο . Ναι μπορείς να κάνεις παπάδες ( κι εγώ θα μπορούσα) αν ασχοληθείς σοβαρά με το αντικείμενο «ψάθες» και αφιερώσεις χρόνο και χρήμα. Ότι όμως και να κάνεις στο τέλος θα έχεις ένα αποτέλεσμα που θα σου έχει φάει άπειρο χρόνο και θα το βλέπεις σε σχέση με τις ψάθες που γίνονται από σύγχρονα Laser και από μόνος σου θα το βάζεις δεύτερο. Γι αυτό αποφάσισα να μην εμβαθύνω. Για μία απλή ψάθα όπως αυτή που φαίνεται στην φωτο με παίρνει. Από κει και πέρα… δεν με νοιάζει. Αλλωστε έχω σοβαρό προβληματισμό αν είναι απαραίτητη η ψάθα σε ένα κοντάκι με τόσο καλές λαβές όπως τα σκοπευτικά. Υπάρχουν απόψεις που δίνουν στην ψάθα μόνο διακοσμητικό ρόλο.

Τωρα σε σχέση με το να πάρω έναν τάκο και να κάνω ένα κοντάκι από την αρχή. Το σκέφτηκα πολλές φορές και θα το είχα κάνει. Όμως η μέχρι τώρα εμπειρία μου περιορίζεται στην μετατροπή υφιστάμενων κοντακιών που έχω κάνει πολλά. Αλλωστε η από του μηδενός δημιουργία ενός κοντακιού εμπεριέχει μία εργασία που ακόμα και οι επαγγελματίες του είδους την δίνουν και την κάνουν άλλοι πιο ειδικοί. Και αυτή η εργασία είναι η τρύπα της τζαβέτας. Δεν είναι αξωνική, γίνεται υπό γωνία γιατί πολλές φορές βγάζει και το cast off του κοντακιού, απαιτεί ακρίβεια και εργαλεία που δεν τα έχω.

Σκέφτηκα να πάρω ημιτελή κοντάκια και να τα φινίρω μόνος. Υπάρχουν εταιρείες που κάνουν τέτοια και τις βρίσκεις εύκολα στο web και μάλιστα με πολύ καλά ξύλα αλλά από ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα δεν βρίσκεις για όλα τα όπλα και παίζουν κυρίως όπλα που κυκλοφορούν στις HΠΑ. Θέλει μάλλον καλύτερο ψάξιμο.

Οσο για το κοντάκι της φωτό το έκανα πέρσι το καλοκαίρι, το δοκίμασα, το έφερα στα μέτρα μου, το κυνήγησα πέρσι όλη την περίοδο, το ευχαριστήθηκα, μου έπεσε κι όλας άσχημα αλλά δεν έσπασε ( γι αυτό και το ξανακάνω λάδια) και τώρα προσπαθώ να το τελειοποιήσω για να το έχω σαν καλούπι όπως λέω παραπάνω.

Αυτά τα ολίγα. Η μακροσκελής απάντηση ήταν για να διευκρινίσω κάποια πράγματα αλλά και να σου δώσω να καταλάβεις ότι δεν είμαι βέβαια επαγγελματίας σαν εσένα αλλά δεν πήρα μια ράσπα και ψαθοκόφτες και άντε αβασάνιστα άρχισα να τρώω ξύλα.

Στο κάτω κάτω αν δεν ξέρεις να δουλεύεις τα εργαλεία, αν δεν προσπαθήσεις, ποτέ δεν θα μάθεις.

Φιλικά και με μεγάλη εκτίμηση για την δουλειά σου αλλά και για το ότι ασχολήθηκες μαζί μου

Μήτσος.
 
Φίλε Ηρακλή ξεκαθαρίζω μερικά πράγματα για να μην παρεξηγηθώ. Ανέβασα την φωτο με το κοντάκι σαν απάντηση στον φίλο Chris-Kaz που σε άλλο τόπικ (νομίζω στο Browning) όταν έγραψα ότι έκανα ένα άλλο κοντάκι για το ΙΖ27 μου, κάποια στιγμή με ρώτησε αν θα κρατήσω ή αν θα πουλήσω το εργοστασιακό. Η φωτό ανέβηκε για να δείξω στον φίλο πως κατέληξε το παλιό κοντάκι αλλά και για να μου δώσουν οι φίλοι στο φορουμ την γνώμη τους. Με τιμά ιδιαίτερα που ένας επαγγελματίας όπως εσύ ασχολείται μαζί μου και ευχαριστώ πολύ.

Τονίζω λοιπόν ότι η όλη μου η προσπάθεια είναι καθαρά ερασιτεχνική, αφορά εμένα προσωπικά και δεν συγκρίνεται με την δική σου επαγγελματική δουλειά . Επίσης ξέρω πολύ καλά ότι το μουλάρι, όσο κι αν το στολίσεις, μουλάρι θα μείνει και δεν μπορείς να το βάλεις να τρέξει με καθαρόαιμα. Το κοντάκι της Baikal λοιπόν ότι και να το κάνω δεν θα πάψει νάναι Baikal και από εδώ και πέρα κάθε αναφορά - συγκριση με Valeriano, Scrivano, Hercules…ano κλπ είναι … ιεροσυλία.

Γιατί έκανα την όλη προσπάθεια; στόχος μου ήταν να κάνω ένα κοντάκι που να μου κάθεται και όταν το βάλω σε έναν αντιγραφέα CNC – μπορώ να βρώ τέτοιο και ξέρω να το κάνω- να αντιγραφεί σε ένα καλό ξύλο. Στόχος δηλαδή ήταν ένα «καλούπι». Kι αυτόν τον στόχο σχεδόν τον πέτυχα. Γι αυτό πειραματίστηκα σε ένα κοντάκι και μία πάπια που περίσσευαν – γι αυτό και οι ψάθες είναι διαφορετικές - και γι αυτό επίσης δεν με νοιάζει αν στο κοντάκι υπάρχουν τσοντες από άλλο ξύλο, διχρωμίες, κακοτεχνίες στις ψάθες κλπ . Λίγο πιο χοντρός λαιμός, λίγο καλύτερες ψάθες, λίγο πιο ανοιχτό χρώμα, λίγο καλύτερα τα λάδια … ΟΚ το καλούπι διορθώνεται. Και όταν το φιξάρω στις λεπτομέρειες (και είμαι πολύ κοντά) με αυτό θα κάνω κοντάκι στα μέτρα μου και για τα άλλα όπλα μου.

Σχετικά με τις ψάθες. Παρακολουθώντας από κοντά κάποιους γνωστούς οπλουργούς να κάνουν ψάθες μπήκα στον πειρασμό και πριν από δέκα χρόνια πήρα κι εγώ ένα σετ ψαθοκόφτες για να πειραματιστώ. Δεν είμαι όμως επαγγελματίας με την έννοια ότι δεν μπορούσα να αφιερώσω πολύ χρόνο. Παρ’ όλα αυτά διαπίστωσα ότι τρία είναι τα βασικά στοιχεία που αυξάνουν την ποιότητα της ψάθας.

1. Η εμπειρία 2. Η ποιότητα, η ομοιομορφία και η σταθερή πυκνότητα του ξύλου 3.Τα εργαλεία.

Από αυτά τα τρία στοιχεία εδώ λείπουν και τα τρία. Το ξύλο γιατί ήταν και θα παραμείνει καρυδιά Baikal από την φτηνή, τα εργαλεία γιατί είναι της πλάκας από το ιντερνετ – βρήκα και ακριβά αλλά είναι πανάκριβα – και … η εμπειρία που αποκτιέται με τον χρόνο. Εδώ θέλω να σταθώ λίγο . Ναι μπορείς να κάνεις παπάδες ( κι εγώ θα μπορούσα) αν ασχοληθείς σοβαρά με το αντικείμενο «ψάθες» και αφιερώσεις χρόνο και χρήμα. Ότι όμως και να κάνεις στο τέλος θα έχεις ένα αποτέλεσμα που θα σου έχει φάει άπειρο χρόνο και θα το βλέπεις σε σχέση με τις ψάθες που γίνονται από σύγχρονα Laser και από μόνος σου θα το βάζεις δεύτερο. Γι αυτό αποφάσισα να μην εμβαθύνω. Για μία απλή ψάθα όπως αυτή που φαίνεται στην φωτο με παίρνει. Από κει και πέρα… δεν με νοιάζει. Αλλωστε έχω σοβαρό προβληματισμό αν είναι απαραίτητη η ψάθα σε ένα κοντάκι με τόσο καλές λαβές όπως τα σκοπευτικά. Υπάρχουν απόψεις που δίνουν στην ψάθα μόνο διακοσμητικό ρόλο.

Τωρα σε σχέση με το να πάρω έναν τάκο και να κάνω ένα κοντάκι από την αρχή. Το σκέφτηκα πολλές φορές και θα το είχα κάνει. Όμως η μέχρι τώρα εμπειρία μου περιορίζεται στην μετατροπή υφιστάμενων κοντακιών που έχω κάνει πολλά. Αλλωστε η από του μηδενός δημιουργία ενός κοντακιού εμπεριέχει μία εργασία που ακόμα και οι επαγγελματίες του είδους την δίνουν και την κάνουν άλλοι πιο ειδικοί. Και αυτή η εργασία είναι η τρύπα της τζαβέτας. Δεν είναι αξωνική, γίνεται υπό γωνία γιατί πολλές φορές βγάζει και το cast off του κοντακιού, απαιτεί ακρίβεια και εργαλεία που δεν τα έχω.

Σκέφτηκα να πάρω ημιτελή κοντάκια και να τα φινίρω μόνος. Υπάρχουν εταιρείες που κάνουν τέτοια και τις βρίσκεις εύκολα στο web και μάλιστα με πολύ καλά ξύλα αλλά από ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα δεν βρίσκεις για όλα τα όπλα και παίζουν κυρίως όπλα που κυκλοφορούν στις HΠΑ. Θέλει μάλλον καλύτερο ψάξιμο.

Οσο για το κοντάκι της φωτό το έκανα πέρσι το καλοκαίρι, το δοκίμασα, το έφερα στα μέτρα μου, το κυνήγησα πέρσι όλη την περίοδο, το ευχαριστήθηκα, μου έπεσε κι όλας άσχημα αλλά δεν έσπασε ( γι αυτό και το ξανακάνω λάδια) και τώρα προσπαθώ να το τελειοποιήσω για να το έχω σαν καλούπι όπως λέω παραπάνω.

Αυτά τα ολίγα. Η μακροσκελής απάντηση ήταν για να διευκρινίσω κάποια πράγματα αλλά και να σου δώσω να καταλάβεις ότι δεν είμαι βέβαια επαγγελματίας σαν εσένα αλλά δεν πήρα μια ράσπα και ψαθοκόφτες και άντε αβασάνιστα άρχισα να τρώω ξύλα.

Στο κάτω κάτω αν δεν ξέρεις να δουλεύεις τα εργαλεία, αν δεν προσπαθήσεις, ποτέ δεν θα μάθεις.

Φιλικά και με μεγάλη εκτίμηση για την δουλειά σου αλλά και για το ότι ασχολήθηκες μαζί μου

Μήτσος.
ΦΔιλε μου Δημητρη,Μητσο οπως αγαπας,καταλαβα απο την αρχη τι ηθελες να κανεις και η παρεμβαση μου εγινε γιατι καποτε ετσι ξεκινησα και εγω πριν χρονια.Δεν ειχα βοηθεια απο κανενα γιατι κανενας δεν ελεγε,εκανα πολλα λαθη,κατεστρεψα ωραια ξυλα αλλα εβαλα πεισμα και προσπαθησα και ως ενα σημειο τα καταφερα και χαιρωμαι ιδιαιτερα γιατι σε ολα αυτα που κανω ειμαι αυτοδιδακτος.
Η παρεμβαση λοιπον αυτη εχει ως σκοπο να σε κανω να αποφυγεις τα λαθη που εκανα εγω καποτε,δεν εχει σημασια αν ειναι η δουλεια ερασιτεχνικη,το λαθος ειναι λαθος και πρεπει να το μαθεις για να μην γινει και σε αλλη δουλεια που θα κανεις,αν το μαθεις λαθος παλι θα το ξανακανεις....και να ξερεις πως σε τετοιες δουλειες το λαθος απο ενα σταδιο και μετα ...δεν διορθωνεται...
Για τις ψαθες τωρα θα σου πω λιγα πραγματακια.....Για να μαθω μονο(και παλι μονος μου)χαλασα το πρωτο μου σετ ψαθολογων....και εφτασα σε σημειο να τα παρατησω γιατι τιποτα δεν πηγαινε καλα,βλεπεις δεν ηξερα πως πρεπει να κανω την αρχη και πως την συνεχεια μεχρι να φτασω σε ενα ανεκτο σημειο,ομως δεν το εβαλα κατω και ειπα,αφου μπορουν αυτο με τα χερια και εχουμε και τα ιδια σχεδον εργαλεια ο κοσμος να χαλασει θα τους κανω....και καποια στιγμη μετα απο αρκετους μηνες και εκατονταδες ωρες σκυμενος πανω στα ξυλα(μεχρι και στον οφθαλμιατρο πηγα)αρχισα να βλεπω πως οι κοποι μου δεν πηγαν χαμενοι...καταλαβα πως αυτη η δουλεια θελει ΥΠΟΜΟΝΗ,ΕΠΙΜΟΝΗ και ΑΓΑΠΗ για αυτο που κανεις.
Εχει πολλα μυστικα η χαραξη με τον ψαθολογο και δεν ειναι μια απλη κινηση,η γωνια,το βαθος,το ανοιγμα,το σταματημα του εργαλειου πριν την περιμετρο για να μπορει το καθε διαμαντακι να γινει σωστο,ολα αυτα απαιτουν πολλες ωρες εργασιας για να δωσουν ενα ωραιο αποτελεσμα.
Δημητρη καλα κανεις και πειραματιζεσαι και ψαχνεις αλλα παρανεβην γιατι θυμηθηκα το δικο μου ξεκινημα,αν καποτε και σε μενα υπηρχε καποιος που θα μπορουσε να μου εδειχνε τα λαθη μου θα ειμουν πολυ τυχερος,αλλα δεν υπηρχε...καλη συνεχεια να εχεις σε οτι προσπαθησεις
 
Λοιπον φιλε μου το θεμα μονοβολο ειναι ενα κεφαλαιο μονο του στην βλητικη του λειοκαννου οπλου.Στην αγορα κυκλοφορουν πολλες μαρκες και διαφοροι τυποι απο αυτα.
Brenneke,gualandi,foster,sabot,solengo ειναι αυτα που βρισκουμε ποιο πολυ,το ποιος τυπος και μαρκα θα το βρεις ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΟΠΛΟ με τις δοκιμες που θα κανεις.Δεν μπορει κανενας να σου πει ποιο θα ''ταιριαξει'' στο οπλο σου και το τσοκαρισμα σου.
Αυτο που μπορει να ριχνει το δικο μου οπλο καλα στο δικο σου μπορει και οχι,ακριβως τα ιδια οπλα να εχουμε, το αποτελεσμα δεν ειναι ιδιο.....γι'αυτο μονο δοκιμες θα σε βοηθησουν,θα σου κοστισουν βεβαια αλλα δεν γινεται αλλοιως.
Τα καλιτερα αποτελεσματα εχουν δωσει τα μολυβια τυπου Brenneke και τα χειροτερα τυπου Sabot(απορυπτομενου κελυφους)και μαλιστα ειναι και τα ακριβωτερα που κυκλοφορουν.Το μονοβολο απαιτει ακριβεια στην βολη και αυτη βασιζεται στην περιστροφη του βληματος μεσα στην καννη(βλεπε ραβδωτα οπλα ακομα και τα αεροβολα)σε διαφορετικη περιπτωση η ακριβεια και η ευθυβολια πανε περιπατο μαζι με τα πολλα ευρω που κοστιζουν αυτα.
Αυτος ειναι και ο λογος που τα μολυβια τυπου Brenneke,gualandi,foster εχουν καλιτερη ακριβεια και ευθυβολια επιδει το μολυβι τους εχει περιμετρικα ραβδωσεις που βοηθουν να περιστραφει μεσα στην καννη πριν την εξοδο του,αυτο ειναι ενα θετικο για την βολη αλλα δεν εξασφαλιζει πως θα εχει τα ιδια αποτελεσματα σε ολες τις καννες και τσοκ.
Η πλεον καταλληλη καννη ειναι η καννη slug με ανοκτα σκοπευτικα,επιδει ομως δεν εχουν ολοι τετοιες καννες αναγκαστικα θα ριχνουν με οτι διαθετει το οπλο τους,βαζωντας λοιπον ενα τσοκ **** η ***** μπορουμε να ριξουμε αφοβα,το ποιο ειναι καλιτερο αυτο θα στο δειξουν οι δοκιμες.
Μην ''παραμυθιαζεσαι'' βλεποντας τα βιντεακια απο τα πανακριβα μολυβια τυπου Sabot,ΚΑΝΕΝΑ βιντεακι δεν κυκλοφορει με βολες ακριβειας πανω απο 40μ....γιατι???? γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει ευθυβολια και ακριβεια!!!
Εξαλου το γραφουν και στην συσκευασια πως πρεπει να ριχνωνται απο καννες που διαθετουν ραβδωσεις...δηλ καννες τυπου Paradox !!! οποτε μην χαλας λεφτα για τετοια μονοβολα.
Οι δοκιμες που θα κανεις πρεπει να γινουν με καποιο συγκεκριμενο τροπο για να βγαλεις σωστα αποτελεσματα και αυτος ειναι...τραπεζακι και βαση για το οπλο η σακοι σκοποβολης,το οπλο σταθερο επανω χωρις να ακουμπα η καννη πουθενα και καθε δοκιμη με διαφορετικο τσοκ και μονοβολο ΑΠΑΙΤΕΙ τουλαχιστον 4 μολυβια καθε φορα,αυτα ειναι βασικα για την δοκιμη,αποφυγε τα magnum λογω μεγαλου λακτισματος που χαλα την καλη σκοπευση(αυτα θελουν εμπειρια)
Ηρακλή κατανοητές και πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου.
Μια ερώτηση, δε ξέρω αν είναι σωστή.
Αν το όπλο μας έχει ρυθμιζόμενα σκοπευτικα δε θα ηταν πιο εύκολο;(το δικο μου εχει σταθερα)Δηλ εννοώ αν πχ με το τάδε μονοβολο πανε λίγο αριστερά ή πιο πάνω από τον επιθυμητό στόχο μας στα 40μ-50μ αντί να αλλαζουμε συνεχώς φυσίγγια μεχρι να βρούμε το ιδανικό, μήπως είναι πιο εύκολο με τον τρόπο αυτο,δηλ μέσω σκοπευτικών after market να το επιτύχουμε.
 
Ηρακλή κατανοητές και πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου.
Μια ερώτηση, δε ξέρω αν είναι σωστή.
Αν το όπλο μας έχει ρυθμιζόμενα σκοπευτικα δε θα ηταν πιο εύκολο;(το δικο μου εχει σταθερα)Δηλ εννοώ αν πχ με το τάδε μονοβολο πανε λίγο αριστερά ή πιο πάνω από τον επιθυμητό στόχο μας στα 40μ-50μ αντί να αλλαζουμε συνεχώς φυσίγγια μεχρι να βρούμε το ιδανικό, μήπως είναι πιο εύκολο με τον τρόπο αυτο,δηλ μέσω σκοπευτικών after market να το επιτύχουμε.
Το μονο σκοπευτικο που βοηθαει πραγματικα σε οπλα που δεν διαθετουν εκ κατασκευης καννες slug ειναι το red dot.Eιναι πολυ ευκολο στην χρηση και πολυ γρηγορο στην σκοπευση.
Και με aftermarket σκοπευτικα γινεται αλλα πρεπει να στερεωθουν πολυ καλα και σταθερα που σημαινει θα ειναι μονημα επανω στην καννη.
Επισεις μια αλλη λυση πολυ καλη και δοκιμασμενη ειναι ενα μονοκαννο Baikal με κομενη την καννη πριν το τσοκαρισμα και τοποθετηση ανοικτων σκοπευτικων,οτι καλιτερο για μονοβολα!!!
 
Και μια περιποιηση και μερικες μετατροπες σε ενα Baikalaki και κατα ποσο μπορει η εικονα του να αλαξει.Επιμηκυνση κοντακιου,προσθετο ξυλο ελιας στην λαβη,αφαιρεση ξυλου στην λαβη για ποιο ανατομικο ποιασιμο και καινουργιες ψαθες με stipling.
339.jpg

340.jpg

341.jpg

342.jpg

349.jpg

356.jpg

351.jpg

354.jpg

352.jpg

355.jpg

357.jpg

358.jpg

359.jpg

353.jpg
 
ΦΔιλε μου Δημητρη,Μητσο οπως αγαπας,καταλαβα απο την αρχη τι ηθελες να κανεις και η παρεμβαση μου εγινε γιατι καποτε ετσι ξεκινησα και εγω πριν χρονια.Δεν ειχα βοηθεια απο κανενα γιατι κανενας δεν ελεγε,εκανα πολλα λαθη,κατεστρεψα ωραια ξυλα αλλα εβαλα πεισμα και προσπαθησα και ως ενα σημειο τα καταφερα και χαιρωμαι ιδιαιτερα γιατι σε ολα αυτα που κανω ειμαι αυτοδιδακτος.
Η παρεμβαση λοιπον αυτη εχει ως σκοπο να σε κανω να αποφυγεις τα λαθη που εκανα εγω καποτε,δεν εχει σημασια αν ειναι η δουλεια ερασιτεχνικη,το λαθος ειναι λαθος και πρεπει να το μαθεις για να μην γινει και σε αλλη δουλεια που θα κανεις,αν το μαθεις λαθος παλι θα το ξανακανεις....και να ξερεις πως σε τετοιες δουλειες το λαθος απο ενα σταδιο και μετα ...δεν διορθωνεται...
Για τις ψαθες τωρα θα σου πω λιγα πραγματακια.....Για να μαθω μονο(και παλι μονος μου)χαλασα το πρωτο μου σετ ψαθολογων....και εφτασα σε σημειο να τα παρατησω γιατι τιποτα δεν πηγαινε καλα,βλεπεις δεν ηξερα πως πρεπει να κανω την αρχη και πως την συνεχεια μεχρι να φτασω σε ενα ανεκτο σημειο,ομως δεν το εβαλα κατω και ειπα,αφου μπορουν αυτο με τα χερια και εχουμε και τα ιδια σχεδον εργαλεια ο κοσμος να χαλασει θα τους κανω....και καποια στιγμη μετα απο αρκετους μηνες και εκατονταδες ωρες σκυμενος πανω στα ξυλα(μεχρι και στον οφθαλμιατρο πηγα)αρχισα να βλεπω πως οι κοποι μου δεν πηγαν χαμενοι...καταλαβα πως αυτη η δουλεια θελει ΥΠΟΜΟΝΗ,ΕΠΙΜΟΝΗ και ΑΓΑΠΗ για αυτο που κανεις.
Εχει πολλα μυστικα η χαραξη με τον ψαθολογο και δεν ειναι μια απλη κινηση,η γωνια,το βαθος,το ανοιγμα,το σταματημα του εργαλειου πριν την περιμετρο για να μπορει το καθε διαμαντακι να γινει σωστο,ολα αυτα απαιτουν πολλες ωρες εργασιας για να δωσουν ενα ωραιο αποτελεσμα.
Δημητρη καλα κανεις και πειραματιζεσαι και ψαχνεις αλλα παρανεβην γιατι θυμηθηκα το δικο μου ξεκινημα,αν καποτε και σε μενα υπηρχε καποιος που θα μπορουσε να μου εδειχνε τα λαθη μου θα ειμουν πολυ τυχερος,αλλα δεν υπηρχε...καλη συνεχεια να εχεις σε οτι προσπαθησεις
Ηρακλή αν δεν κάνετε παρεμβάσεις εσείς που γνωρίζετε ποιος θα κάνει; Γι αυτό υπάρχει το φόρουμ . Για να λέτε εσείς που γνωρίζετε πράγματα σε μας που δεν τα ξέρουμε. Διαφορετικά δεν έχει νόημα αυτό που κάνουμε εδώ. Ένας λόγος που ανέβασα την φωτογραφία είναι κι αυτος. Να την δει κάποιος που ξερει και να μου πει την αποψη του. Καλημέρα και να είσαι καλά.
 
ΤΟ ΑΣΧΗΜΟΠΑΠΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΚΥΚΝΟΣ !!!!!
BAIKAL IJ27E MADE IN USSR.
Η αδυναμια μου σε αυτα τα οπλα ειναι γνωστη,οπως εχω πει πολλες φορες το γιατι αλλα και σε ποια μοντελα αναφερωμαι(οσο ποιο απλο τοσο ποιο καλο)ειναι ο κανονας σε αυτην την χρηματικη κατηγορια που βρισκωνται αυτα τα οπλα.
Ενα τετοιο λοιπον οπλο βρεθηκε μπροστα μου που αν και ηταν σχεδον 40 χρονων τα κλειδια του και οι καννες εσωτερικα ηταν σε αριστη κατασταση!! η τελικη ομως αποφαση παρθηκε οταν στην επωμιση ηταν λες και εγινε για μενα,αυτο ηταν.....δεν ηθελα τιποτα αλλο...ειναι γνωστο πλεον πως το Α και το Ω σε μια σωστη αγορα δικανου οπλου ειναι να ''κουμπωνει'' επανω μας.
Παλιο μοντελο με κλειστα τσοκαρισματα */*** και αυλους 18,2 και 650 ΒΑR προοριζεται κυριως για κυνηγι καρτεριου.
Παλιο μεν αλλα ο μηχανισμος ιδιος με τα σημερινα με πολυ μικρες αλαγες,εξαλου ομαδα που κερδιζει δεν την αλαζουμε !!!
Στα μεταλικα μερη εγινε παραδοσιακη βαφη και σε επι μερους κοματια γυαλισμα.
Στα ξυλινα μερη εγινε η δυσκολη δουλεια με υπομονη και αγαπη.....και το αποτελεσμα δεν με απογοητευσε.
Ξυσιμο σε παπια-κοντακι να καθαρισουνε,προεκταση στην λαβη απο ξυλο Badauk με διαχωριστικη φετα ασπρη,καινουργιο πελμα ελαστικο παλι με διαχωριστικη φετα πλαστικου.
Κατοπιν εγιναν, σκαλισματα-ψαθες-stiplling και μαζι με τα λινελαια εδωσαν το αποτελεσμα αυτο !!!!
Ενα ξεχωριστο και μοναδικο Baikal ij 27e !!!!
YΓ...Η ολη δουλεια αφορα μονο την αισθητικη πλευρα του οπλου και οχι την βλητικη του.
DSCN0245.jpg

DSCN0248.jpg

DSCN0247.jpg

DSCN0246.jpg

6.jpg

5.jpg

8.jpg

9.jpg

DSCN0268.jpg

DSCN0264.jpg

DSCN0269.jpg

DSCN0266.jpg

DSCN0281.jpg

DSCN0275.jpg

DSCN0278.jpg

DSCN0279.jpg
 
Παιδιά πήρα ενα σκοπευτικο βοήθημα που μπαίνει μπροστά στη καννη βιδωτο στην 155. Δε ξερω πως λέγεται. Σαν σιλικόνη ειναι μικρό. Η καννη πάνω μπροστά εχει ενα μεταλλικό απο τη μανα του. Ξεβιδωνει εκείνο για να βαλω το άλλο;
Δείτε λίγο στη φωτογραφια.Δε ξερω πως βάζουμε απευθείας φωτο και εβαλα το λινκ.
https://imgur.com/a/wKX4grr
wKX4grr

wKX4grr
 
Last edited:
Καλό είναι όταν βηδωσεις το καινούριο να του βαλής λίγη κόλα UHU .θα το κράτηση καλητερα.......μην βαλής τίποτε άλλο...μόνο από αυτήν η οποία ναι μεν κολαει αλλά αν χρειάστηκε να το ξεβηδωσεις να ξεβηδωσει...!!!
 
Καλό είναι όταν βηδωσεις το καινούριο να του βαλής λίγη κόλα UHU .θα το κράτηση καλητερα.......μην βαλής τίποτε άλλο...μόνο από αυτήν η οποία ναι μεν κολαει αλλά αν χρειάστηκε να το ξεβηδωσεις να ξεβηδωσει...!!!
Εννοεις κολλα σπυρωμάτων για βίδες;
 
Παιδιά πήρα ενα σκοπευτικο βοήθημα που μπαίνει μπροστά στη καννη βιδωτο στην 155. Δε ξερω πως λέγεται. Σαν σιλικόνη ειναι μικρό. Η καννη πάνω μπροστά εχει ενα μεταλλικό απο τη μανα του. Ξεβιδωνει εκείνο για να βαλω το άλλο;
Δείτε λίγο στη φωτογραφια.Δε ξερω πως βάζουμε απευθείας φωτο και εβαλα το λινκ.
https://imgur.com/a/wKX4grr
wKX4grr

wKX4grr
Είχα βαλει ένα ίδιο στην δικιά μου 155. Όπως λένε τα παιδιά πρέπει να παρεις το σωστό πάχος σπειρωματος. Εγώ πάντως όταν το βίδωσα μπήκε τόσο σφιχτά που δεν χρειάστηκε κόλλα. Εχω όμως την υποψία ότι πήρα λίγο πιο μεγάλο νούμερο σπειρωματος από το κανονικό. Επισης όταν ξεβιδωσα το μανισιο βγηκε δύσκολα και ειδα κι έπαθα να μην το πληγώσω γιατί δεν ήθελα να το πετάξω. Πάντως εκτός από την αίσθηση που σου βγάζει όταν επωμιζεις και μια παραπάνω αίσθηση ποιότητας του όπλου, δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω. Όταν έχεις και τα δύο μάτια ανοιχτά αυτό μολις που το βλεπεις ( εγώ δεν το βλέπω καθόλου).
 
Λοιπόν επειδή το πολύ το κυρ' ελέησον το βαριέται και ο παπάς κι εγώ παπάς δεν είμαι, βαρέθηκα τα παραπάνω χέρια λινέλαιο και κερί ( έχω να ασχοληθώ και με την sx3 που την πήρα πριν ένα μήνα και την ξέχασα) και συναρμολόγησα το ΙΖ27 μου - είναι iz27 spr310 μονοσκάνδαλο με αυτόματους εξολκείς και εναλλασσόμενα τσοκάκια-. Τι παραπάνω έχει από το απλό; λοιπόν: αφαίρεση ρίγας από τον Χατζηνάκο, porting από τον Παπατσαρούχα, εναλλασσόμενα τσοκάκια (στην φωτογραφία έχει τσοκάκια Carlson IC και MID), στόχαστρο οπτικής ίνας ( εντελώς άχρηστο αλλά μου περίσσεψε από μία 155 που είχα και την πούλησα και το έβαλα για να μην μας ματιάζουν), βάρος 3,196 kg , πάπια και κοντάκι kyrmitsiano .sarcastic.με όλα τα ελαττώματα που εντόπισε παλαιότερα ο Ηρακλής (γι αυτό καλού κακού κράτησα και ένα σετ πάπια - κοντάκι μανίσια). Θέλει κι άλλη δουλειά στις ψάθες και την τσόντα της λαβής αλλά έτσι που το πάω θα φτάσω στην έναρξη και ακόμα θα ψάχνομαι γι αυτό και έκανα μία δοκιμαστική συναρμολόγηση (που μπορεί να κρατήσει και πολλούς μήνες) .
Το αποτέλεσμα είναι αυτό των φωτογραφιών. ( Εεε , αν το φτιάξω τέλειο θα λυπάμαι να το βγάλω στο βουνό)

image upload no compression





.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top