Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Α ναι καλά που λέει και ο Τάσος ο φίλος μου είχε σχεδόν εξαρχής προβλήματα με τους εξολκείς, κάνανε ότι θέλανε έπαιζες την μια και τις πετούσαν και τις 2 ή καμία και κάτι τέτοια, αλλά με ένα βιδάκι που έχει στην πάπια το γύρισε σε απλούς και ξένοιασε.
Κατά τα άλλα μια χαρά ευχαριστημένος είναι αλλά λόγο δουλειάς παρόλο που το έχει 3 χρόνια έχει κυνηγήσει λίγο, σκοπευτήριο δεν πάει, όποτε δεν έχει παίξει πολλά φυσίγγια.
 
ακουστε τωρα.ενδεχετε να το κανει ενδεχετε και να μην το κανει.κατ αρχην μολις το παρεις επειδη συνηθως βαζουνε πολλα γρασσα θελει ενα καλο ξεγρασσαρισμα και μετα λιγο γρασσο και λαδι και να ψαξεις να δεις αν εχουνε μεινει γρεζια καπου στους μηχανισμους.το δικο μου το μονο προβλημα που εχει ειναι οτι δεν μπορω να ριξω φυσιγγια με μικρο μεταλλο δηλ. 8 χιλιοστα γιατι καβαλανε τον εξολκεα και δεν βγαινουν.αλλα δεν νομιζω οτι αυτο ειναι και τοσο σημαντικο.αλλο προβλημα δεν εχω κανενα ουτε με την σκανδαλη αλλα ουτε και με τον επιλογεα.αλλα ρε παιδια αφου μου κανει τα χατηρια τι να κανω? θα μπορουσα να μαζεψω λεφτα να παρω κατι αλλο πιο καλο.αλλα θα μου καθοτανε οπως μου εχει κατσει ο ρωσσος? μαλλον οχι.εχω βολευτει παρα πολυ με την ριγα του και τη σκοπευτικη του γραμμη.και να ρωτησω και κατι αλλο.αν ητανε beretta η browning ποσο θα εκανε μ αυτα που δινει?και μην ξεχναμε οτι κλειδια και μηχανισμος ειναι περιπου browning
 
Εγω θα σου πω να το παρεις. Καταρχιν θα παρεις ενα οπλο που γουσταρεις και αυτο ειναι το σημαντικοτερο ολων. Το αν μια εκδοση σπορτιγκ ειναι καλυτερη ή χειροτερη για μας που παμε περιστασιακα στο σκοπευτηριο δε ξερω, αυτο που ξερω ομως ειναι οτι οι εκδοσεις σπορτιγκ ειναι σχετικα πιο προσεγμενες σε σχεση με τις απλες. Εφοσον εισαι και καρτεριτζης, το ιδιο οπλο θα σε βολεψει παντου, ειτε στο σκοπευτηριο ειτε στο κυνηγι.
 
Ενα μόνο με φοβίζει στα μονοσκανδαλα μπαικαλ,και αυτό εχει να κάνει με την αξιοπιστία τους.
Επειδή στο σκοπευτηριο θα ρίχνεις μαζεμένες τις τουφεκιες μην έχεις τίποτα ιστορίες..(Διπλοτουφεκιες η πρόβλημα με εξωλκεις).
Μην ξεχνάμε ότι δεν έχουμε να κάνουμε με έναν δοκιμασμένο μηχανισμο μονοσκανδαλου(browning,beretta κλπ).

Τασο, νομιζω οτι ο μηχανισμος του Baikal στο μονοσκανδαλο ειναι εξισου δοκιμασμενος, δανεισμενος απο το μηχανισμο του Browning. Aυτο με επιφυλαξη ομως, μπορει να κανω και λαθος.

Στα 3-4 χρονια που παω σκοπευτηριο, το μονο οπλο που ειδαμε και εκανε διπλοτουφεκιες και προβληματα ηταν ενα Blaser. Απο Baikal εχουν ερθει αρκετα, και εκτος του προβληματος των εξωλκεων στο χαμηλο μεταλο που το εχω και στο δικο μου, αλλο θεμα δεν αντιμετωπιστηκε
 
Συμφωνώ χωρίς καμια αντίρρηση Ευριπιδη.
Εφόσον δεν έχεις θέμα με τον μονοσκανδαλο μηχανισμο του τοτε πάρε και το σπορτινγκ.
Αυτο με τον καθαρισμό του και τα εργοστασιακά γρασσα έχεις δικιο.
Ισως αυτοί που το αγόρασαν κ είχαν θέματα να μην το καθάρισαν απο την αρχή και για αυτο να είχαν αβαριες.
 
να σημειωσω οτι το συγκεκριμενο blazer που αναφερεις δεν διπλοτουφεκαει απλα τη μια φορα μαλιστα εκπυρσοκροτησε καθως ηταν κλειστο και χωρις να πατηθει η σκανδαλη κι εχει σταλει 2 φορες στην αντιπροσωπεια για επισκευη.και μιλαμε για οπλο των 5000 ευρω.οποτε το φτωχο μπαικαλακι ας εχει και κατι μικρο δεν πειραζει
 
νομιζω οτι ο μηχανισμος του Baikal στο μονοσκανδαλο ειναι εξισου δοκιμασμενος, δανεισμενος απο το μηχανισμο του Browning. Aυτο με επιφυλαξη ομως, μπορει να κανω και λαθος.
Τωρα που το έγραψες το θυμήθηκα..Ετσι οπως το λες ειναι.
Το είχα διαβάσει στην κυνηγεσια αυτο.
 
παιδια ενταξει ολοι ξερουμε οτι τα πιο δοκιμασμενα οπλα και χωρις προβληματα με τρομερες σκανδαλες ειναι τα beretta και τα browning.μακαρι να ειχα τη δυνατοτητα να παω εκει.αυτο δε που με τρελαινει ειναι το browning το gp sporter.δεν αναφερω perazzi γιατι εκει παμε αλλου.μακαρι καποια στιγμη ν αξιωθω να παρω κατι τετοιο.προς το παρον αυτο που μπορω ειναι το baikal
 
Μου ακούγεσαι αποφασισμένος Ευριπίδη, το baikal έχει μηχανικές σκανδάλες κάτι που εγώ προσωπικά το θεωρώ προσόν, η μόνη μου ένσταση είναι στην τιμή που είναι σχεδόν διπλάσια από ένα απλό baikal sp, δεν ξέρω αν έχει όντως τόσες πολλές διαφορές ώστε να δικαιολογείτε η διαφορά στην τιμή, κατά τα άλλα δεν το συζητάμε ότι προσφέρει πολλά γι αυτά που ζητάει
 
να σημειωσω οτι το συγκεκριμενο blazer που αναφερεις δεν διπλοτουφεκαει απλα τη μια φορα μαλιστα εκπυρσοκροτησε καθως ηταν κλειστο και χωρις να πατηθει η σκανδαλη κι εχει σταλει 2 φορες στην αντιπροσωπεια για επισκευη.και μιλαμε για οπλο των 5000 ευρω.οποτε το φτωχο μπαικαλακι ας εχει και κατι μικρο δεν πειραζει
Οπως ξερεις ειμαι ενας απο τους πιο φανατικούς οπαδούς των baikal.
Το έχω ξαναπεί οτι τα ρωσικά οπλα τα έχω για εικονίσματα.
Λίγα δίνεις πολλά περνεις.
Εγώ ανεκαθεν απο το οπλα ενα πράγμα μονο ζητούσα,και αυτο ειναι μόνο η αξιοπιστια στο πέρασμα του χρόνου και όχι η εμφάνιση.
Τωρα για το blazer τι να πω απίστευτο μου φαίνεται...what..asking.
 
Εγω να ρωτησω κατι. Γιατι σε 3 οπλουργους που εχω παει μου ειπανε και τρεις οτι τα παλια baikal made in ussr ειναι πολυ καλυτερα απο τα νεοτερα μοντελα και ειδικα οτα εγιναν made in russia. Και οι τρεις μου ειπαν για μεταλα και κλειδια, εγω που εχω παρει στα χερια μου αρκετα νεα τα εβλεπα πιο φινιρισμενα και με εξισου σκληρα κλειδια. Τοσο αλλαγμενα ειναι πλεον τα μεταλα?
 
Μου ακούγεσαι αποφασισμένος Ευριπίδη, το baikal έχει μηχανικές σκανδάλες κάτι που εγώ προσωπικά το θεωρώ προσόν, η μόνη μου ένσταση είναι στην τιμή που είναι σχεδόν διπλάσια από ένα απλό baikal sp, δεν ξέρω αν έχει όντως τόσες πολλές διαφορές ώστε να δικαιολογείτε η διαφορά στην τιμή, κατά τα άλλα δεν το συζητάμε ότι προσφέρει πολλά γι αυτά που ζητάει
να το συζητησουμε και για την τιμη.με 950 ευρω παιρνεις sporting οπλο με φαρδια ριγα 75 εκ.καννες εξολκεις που μετατρεπονται απο απλους σε αυτοματους και εργοστασιακο porting στις καννες με κλειδια και μηχανισμο ουσιαστικα browning.αλλο οπλο sporting που να στα δινει αυτα και να πλησιαζει αυτη την τιμη υπαρχει?αν υπαρχει ευχαριστως το συζηταω.αλλα ξαναλεω μου εχει κατσει σκοπευτικα και κυνηγετικα ο ρωσσος.μιλαω για καινουργιο.δεν ψαχνω για μεταχειρισμενο
 
Ειδικα το δισκαναλο s/p με τα τσοκακια και την ασημενια βαση και τους αυτοματους εξολκεις μου εχει κανει φοβερη εντυπωση ειναι πολυ ωραιο οπλο!!!
 
Εγω να ρωτησω κατι. Γιατι σε 3 οπλουργους που εχω παει μου ειπανε και τρεις οτι τα παλια baikal made in ussr ειναι πολυ καλυτερα απο τα νεοτερα μοντελα και ειδικα οτα εγιναν made in russia. Και οι τρεις μου ειπαν για μεταλα και κλειδια, εγω που εχω παρει στα χερια μου αρκετα νεα τα εβλεπα πιο φινιρισμενα και με εξισου σκληρα κλειδια. Τοσο αλλαγμενα ειναι πλεον τα μεταλα?
εγω διαφορα σε μεταλα δεν εχω δει.τα κλειδια δεν τα εψαξα.εγω του εχω βαλει μεσα τ αντερα του κι εχω ριξει και δεν καταλαβαινει τιποτα.μια φορα ειδα σκουρια στις καννες και πηρα ενα λεπτο συρματακι κι ετριψα με wd40 και γινανε καινουργιες.τωρα τι αλλο να σου πω δεν ξερω
 
Χάζευα τα Baikal στο site του Κύρια, η έκδοση sporting φαίνεται ενδιαφέρουσα, όσο και το εργοστασιακό porting που έχουν οι 75 πόντοι κάννες. Αυτό που δεν ξέρω γιατι δεν αναφέρονται λεπτομέρειες είναι η ρίγα, δεν ξέρω αν είναι φαρδιά και πόσο θα σε βολέψει στο κυνήγι, ειδικά μικρών φτερωτών. Όλα συνήθεια είναι θα πει κάποιος αλλά από δική μου εμπειρία κατάλαβα ότι μια φαρδιά σκοπευτική ρίγα μπορεί να πλεονεκτεί στο σκοπευτήριο αλλά στο κυνήγι δεν συμβαίνει απαραίτητα το ίδιο.
 
παιδια αυτο ειναι το οπλο.ενημερωστε με αν φαινεται η φωτογραφια γιατι εμενα δεν μου την ανοιγει
IZH27EM1C%20SPORTING.jpg
 
γιωργο μιας και το ειδες τ οπλο εχω μια ερωτηση παραπλησια με την ριγα στην οποια αναφερθηκες.το διδυμο στοχαστρο βοηθαει η μπερδευει? τι λες σαν πιο εμπειρος? γιατι δεν εχω πιασει ποτε οπλο που να ειναι ετσι
 
Εγώ θεωρώ οτι και τα σύγχρονα ειναι εξίσου καλά και γερά με τα παλιά.
Κατι ακόμα που θυμηθηκα.
Υπάρχει εδω ενας άνθρωπος γύρω στα 52χρ που σε όλη του την ζωη κυνηγάει με ενα παλιό πλάγιο μπαικαλ(δεν γνωρίζω μοντέλο).
Αν το δείτε όλη η δεξιά πλευρά του κοντακιου ειναι σχεδόν όλη άσπρη απο τα ξεφλουδισματα.
Με όσους κυνηγούς έχω μιλήσει απο το χωριο του μου λένε οτι δεν φανταζεσε τι κυνηγια εχει χτυπήσει αυτο το οπλο (ο κάτοχος του είχε απο πάντα την φήμη του άριστου σκοπευτή),και τι κακουχίες εχει περάσει.
Εδω και τρία χρόνια χρόνια λοιπον εχει αγοράσει ενα ολοκαίνουργιο πλάγιο μπαικαλ και το εχει στο κουτί του άθικτο καβατζα σε περίπτωση που πάθει κατι το παλιό!!!
Αν διαβάσει αυτο που έγραψα καποιος απο το φορουμ που εχει σχεση με την Κεφαλονιά ισως να καταλάβει για ποιον μιλάω..:)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top