Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παραθέτω τις φωτό με το βάρος του 690 σε σχέση με το παλιό baikal μου. Όπως θα δείτε πιο βαρύ είναι το 690! Στα χέρια φαίνεται μισό κιλό ελαφρύτερο! Πολλές φορές τα φαινόμενα απατούν!
Με ίδιο μήκος Καννών είναι αυτά τα δύο όπλα;
 
Παιδια να σας ρωτησω....τα παλια μονοκαννα που ηταν κατασκευης Σοβ. Ενωσεως (nk18 1965) σε σχεση με τα επομενα Ρωσικης κατασκευης τι διαφορα ειχαν (εκτος την παπια που στα Ρωσικα ειναι φαρδια)?? Ειχαν διαφορα στα μεταλλα?
 
Τελικά όπως βλέπετε οι 'τενεκέδες' δεν ειναι και τοσο τενεκεδες τελικα!!!
Πολύ ενδιαφέρον η μετρήσεις αυτές!!!

Για να λέμε την αλήθεια το 686 εκτός από πανέμορφο όπλο έχει αποδείξει την αξία του.

Είναι η διαφορά στα χρήματα που κάνει τον κόσμο να παινευει τα φθηνότερα έναντι των ακριβότερων.

Από τα περισσότερα δικαννα Εμφανισιακα μου αρέσει το 686 και γι αυτό κατέληξα σε αντίγραφο του.

Μιλάμε πάντα για λογικής χρηματικής αξίας όπλα έτσι.
 
Πολύ ενδιαφέρον η μετρήσεις αυτές!!!

Για να λέμε την αλήθεια το 686 εκτός από πανέμορφο όπλο έχει αποδείξει την αξία του.

Είναι η διαφορά στα χρήματα που κάνει τον κόσμο να παινευει τα φθηνότερα έναντι των ακριβότερων.

Από τα περισσότερα δικαννα Εμφανισιακα μου αρέσει το 686 και γι αυτό κατέληξα σε αντίγραφο του.

Μιλάμε πάντα για λογικής χρηματικής αξίας όπλα έτσι.
Είναι 690 το δικο μου αλλα ας πουμε οτι ειναι κοντα στο 686.
 
Το δικό μου ata sp nickel με 66 καννες έχει βάρος 3.350 να χαίρομαι γι αυτο;

Εννοώ το βάρος μαρτυράει πάντοτε ότι είναι στιβαρη η κατασκευή ενός δικαννου;
Οχι, εγώ έβαλα τα 2 όπλα στη ζυγαριά γιατί πιο πάνω έγραψε ένας φίλος ότι έχουν λεπτά μέταλλα τα beretta κλπ. Ο μηχανισμός παίζει ρόλο στα δικανα κι όχι το βάρος. Αλλά να λέμε ότι το 686 είναι τενεκές με μηχανισμό που έχει αποδείξει την αξία του είναι λίγο άστοχο.
 
εχει αποσυναρμολογισει καποιος το πιστονι απο την mp155???
Προσπαθησα, αλλα δεν λυνει με τιποτα!
Εαν θες να το καθαρισεις καπως, ξεβιδωνεις την βιδα των πιεσεων τερμα κ με μια γκαζοταναλια, μια ακρη στην βαση του μπιστονιου κ η αλλη στο δαχτηλιδη, μαζευει το ελατηριο κ κατεβαινει καπως το εσωτερικο κ ριχνεις με αντισκουριακο σπρεϊ κ σκουπιζεις την βρωμια που εχει πιασει!
 
Οχι, εγώ έβαλα τα 2 όπλα στη ζυγαριά γιατί πιο πάνω έγραψε ένας φίλος ότι έχουν λεπτά μέταλλα τα beretta κλπ. Ο μηχανισμός παίζει ρόλο στα δικανα κι όχι το βάρος. Αλλά να λέμε ότι το 686 είναι τενεκές με μηχανισμό που έχει αποδείξει την αξία του είναι λίγο άστοχο.
Αν θες να τα τεσταρουμε να βάλουμε δύο φισιγγια που να βγάζουν 2000 μπαρ και να ρίξουμε να δεις πόσο τενεκές είναι εγώ το κάνω εσύ θα το τολμήσεις
 
Αν θες να τα τεσταρουμε να βάλουμε δύο φισιγγια που να βγάζουν 2000 μπαρ και να ρίξουμε να δεις πόσο τενεκές είναι εγώ το κάνω εσύ θα το τολμήσεις
Εμένα φιλαράκο μου αρκεί που το όπλο μου μου κάνει τα χατίρια καλύτερα απ το baikal που όπως σου είπα έχω 2 στην κατοχή μου. Αυτά που λες τώρα για 2000 μπαρ είναι παιδιάστικα πράγματα. Σαφώς και δεν πρόκειται να ρισκάρω ένα όπλο που έχει 3000 ευρώ για τέτοια πράγματα. Αν ήταν όμως έτσι φίλε μου η Baikal θα είχε ξεπουλήσει σε όλο τον κόσμο...Βλέπεις όμως υπάρχουν πολλοί βλάκες σαν εμάς που ψωνισαμε τενεκέδες. Και ξέρεις κατι; Για τενεκέδες μια χαρά τα πάνε γενικά...
 
Ένας φίλος πρόσφατα ανέβασε κάτι δοκιμές με έναν που έβαζε διαφορά στην καννη και έσκαγε.

Εβαλε και ένα 20αρι φυσιγγι που πυροδοτηθηκε μαζί με το δωδέκαρι και το όπλο δεν έσκασε.

Έσκαγε ευκολότερα με απλή εφραξη από ότι είδα.

Το λέω επειδή απλά έτυχε να το δω.
Όχι ότι σημαίνει κάτι.
 
Προσπαθησα, αλλα δεν λυνει με τιποτα!
Εαν θες να το καθαρισεις καπως, ξεβιδωνεις την βιδα των πιεσεων τερμα κ με μια γκαζοταναλια, μια ακρη στην βαση του μπιστονιου κ η αλλη στο δαχτηλιδη, μαζευει το ελατηριο κ κατεβαινει καπως το εσωτερικο κ ριχνεις με αντισκουριακο σπρεϊ κ σκουπιζεις την βρωμια που εχει πιασει!
Το ζεστανες πριν το προσπαθήσεις; γράφει το εγχειρίδιο τους βαθμούς 150 με 200.
20200321_231115.jpg
 
Παιδια να σας ρωτησω....τα παλια μονοκαννα που ηταν κατασκευης Σοβ. Ενωσεως (nk18 1965) σε σχεση με τα επομενα Ρωσικης κατασκευης τι διαφορα ειχαν (εκτος την παπια που στα Ρωσικα ειναι φαρδια)?? Ειχαν διαφορα στα μεταλλα?
https://www.car.gr/parts/view/25954019-kunhgetika-opla-dikanna-baikal
Η διαφορα ειναι στον βιδωτο καθρεπτη βελονας που στα ρωσικα απουσιαζει αυτο κ στο μηκος των καννων,το δικο μου ρωσικο εχει μηκος καννης 73εκ (72,8 για την ακριβεια)..
ισως να υπαρχουν κ αλλες μικροδιαφορες εσωτερικα...
τωρα για τα μεταλλα κ εδω επικρατει η ιδια αποψη με αλλα παλια οπλα...οτι και καλα τα σοβιετικα εχουν καλυτερα μεταλλα απο τα ρωσικα αλλα εγω δεν το πιστευω...
 
Το ζεστανες πριν το προσπαθήσεις; γράφει το εγχειρίδιο τους βαθμούς 150 με 200.
View attachment 10942
Γράφει ότι δε συνίσταται....... :)
Όταν την είχα το φούσκωνα με WD40 και μετά με αέρα (με κομπρεσέρ αέρος) και δεν έμενε τίποτα.
 
Γράφει ότι δε συνίσταται....... :)
Όταν την είχα το φούσκωνα με WD40 και μετά με αέρα (με κομπρεσέρ αέρος) και δεν έμενε τίποτα.
Πιστολι αερα βαψιματος με καθαριστικο αντι για μπογια κ καθαρισες.
Δεν το ρωταω για να το καθαρίσω, αν το εκανε καποιος κ αν ειναι δύσκολο ρωταω για την πιθανοτητα που χρειαστεί.
Αν κ παντα με τρωει ολα τα οπλα να τα κάνω βιδες μονο κ μονο για να το κάνω .sarcastic.
 
https://www.car.gr/parts/view/25954019-kunhgetika-opla-dikanna-baikal
Η διαφορα ειναι στον βιδωτο καθρεπτη βελονας που στα ρωσικα απουσιαζει αυτο κ στο μηκος των καννων,το δικο μου ρωσικο εχει μηκος καννης 73εκ (72,8 για την ακριβεια)..
ισως να υπαρχουν κ αλλες μικροδιαφορες εσωτερικα...
τωρα για τα μεταλλα κ εδω επικρατει η ιδια αποψη με αλλα παλια οπλα...οτι και καλα τα σοβιετικα εχουν καλυτερα μεταλλα απο τα ρωσικα αλλα εγω δεν το πιστευω...
Ευχαριστω! Γνωριζεις εαν οι κανες, στα Σοβ.Ενωσεως, ηταν χρωμιομενες?
 
Το γνωρίζα για την αποσπώμενη δεν ήξερα ότι υπάρχει σετάκια με δύο σκανδαλες παιδιά από πού και ως που βγάζουν τα δίκανα των 3και 4 χιλιάδων καλύτερη ντουφέκια από ένα μπαικαλ αν ήταν έτσι γιατί όλοι τρέχουμε και αγοράζουν τσοκ αφτερ μάρκετ αν βρεις όπλο με αποσπώμενη σκανδαλοθηκη μηχανισμό Μπράουνινγκ με μηχανική σκανδάλη ίσως τον καλύτερο στο κόσμο και κάνει κάτω από 6 χιλιάρικα έλα να μου το πεις και με την εφαρμογή του μπαικαλ που θέλει μερικές χιλιάδες για να αρχίσει να γλυκανει πολύ σφιχτό το ζύγισμα φτιάχνετε ο κώνος φτιάχνετε τσοκ αλλάζεις μηχανισμό κανη σε αντοχή ποιος έχει καλύτερη από ποτέ έχει βγει μηχανισμός καλύτερος από της Μπράουνινγκ σε συμβατικά αλλά και πανάκριβα όπλα το mp33 ξαναλέω αν ήταν ιταλικό ειδικά ΜΠΕΡΕΤΑ θα κάνε 10000 εδώ έβγαλε τη σαγιονάρα με το κλειστρο και έκανε ένα τσουκάλι λεφτά και έχει βγάλει 10 μοντέλα τη τελευταια10ετια κανένας μεγάλος κατασκευαστής δε το κάνει αυτό να ξέρετε μόνο μεγάλος έμπορας το κάνει μηχανικά ανθεκτικά δεν είναι τα ιταλικά εκτός perazzi kai so πουθενά καλύτερα ούτε από το καπρινους ούτε από το Μέρκελ ούτε ενοειται από το Μπράουνινγκ ούτε από το μπλέιζερ το κριεγ κοφ να μην αναφέρω και κάποια αμερικανικ που ίσως δεν τα γνωρίζουν οι περισσότεροι μεγαλύτερος κατασκευαστής όπλων δεν υπήρξε από τον Μπράουνινγκ και το μπαικαλ είναι ένα αντίγραφο του τι συγκρίνετε το ζύγισμα το βάρος και τους στενούς αυλούς με την αντοχή και την ντουφέκια τα μπαικαλ όπως και οι ΜΠΕΝΕΛΙ σκοτώνουν όπως σκοτώνουν όλα τα όπλα αρκεί να βρίσκετε πίσω από το όπλο αυτός που ξέρει να ρίχνει και δεν χαλάνε ποτέ μπορείς να τα έχεις τρεις ζωές απλά οι Ρώσοι έχουν καταρρίψει την αγγλική ρύση πληρώνω ακριβό όπλο για να κληροδωτηθει στις επόμενες γενιες αυτοί έφτιαξαν φθηνό που το κάνει αυτό ένας από τους μεγαλύτερους αρθρογράφους και βλητικος Αμερικανός τον είχαν ρωτήσει αν θα βρισκόταν αντιμέτωπος με μια πολική αρκούδα τι όπλο θα ήθελε να κρατάει και είχε πει ένα ρωσικό μπαικαλ με δύο σκανδαλες κρατάτε όλοι αυτό στο μυαλό σας ρωσικό δικάνο ΜΠΕΝΕΛΙ καραμπίνα ότι και να γίνει θα ρίξουν τα άλλα είναι ανεκδοτα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top