Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γεια χαρα σε ολη την παρεα. Κατοχος κσι εγω τριων μπαικαλ nx 27e, nx43, ij 58m ολα ussr. Μια ερωτηση για το nx27e: ειναι εντελως αδουλευτο, αν κοψω τα ελατηρια των εξολκεων θα ανοιγει και θα κλεινει ποιο ευκολα; καπου ειχα διαβασει γι αυτο.
 
Έμενα είναι με απλούς,Αλλά κατά τα άλλα ίδια όπλα ειναι..
Στο ερώτημα σου δεν ξέρω να σου απαντήσω..Αν και φανατικός των μπαικαλ πρώτη φορά το ακούω..
Εγώ θα σου έλεγα μην το πειράξεις γιατί υπάρχει περίπτωση να γίνει χειρότερο..Απλά τουφεκιζε το όσο μπορείς πιο συχνά μπορείς κ θα γλυκάνει.Κλασσικο φαινόμενο των ρωσικών.
 
Εχω καθαρισει σχολαστικα μηχανισμο εχω βγαλει εξωλκεις και τους καθαρισα. Καπου διαβασε σε ξενο σαιτ οτι κοβοντας 5 με εξι σπειρες απο τα ελατηρια η ακομα μια απο το ελατηριο που βρισκεται κατω απο την πλακα γλυκαινει και ανοιγω κλεινει πολυ απαλα. Τελος παντων. Ενα αλλο φαινομενο των ρωσικων ειναι και οι φαρμακερες καταβολες τους. Χαχα
 
Εχω καθαρισει σχολαστικα μηχανισμο εχω βγαλει εξωλκεις και τους καθαρισα. Καπου διαβασε σε ξενο σαιτ οτι κοβοντας 5 με εξι σπειρες απο τα ελατηρια η ακομα μια απο το ελατηριο που βρισκεται κατω απο την πλακα γλυκαινει και ανοιγω κλεινει πολυ απαλα. Τελος παντων. Ενα αλλο φαινομενο των ρωσικων ειναι και οι φαρμακερες καταβολες τους. Χαχα
Σε οποιοδήποτε σπιράλ ελατήριο αφαιρέσεις σπείρες, χάνει και κάτι από τη δύναμή του...
το θέμα είναι πόσες σπείρες πρέπει να κόψεις ουτο σωστε να παραμείνει το όπλο λειτουργικό από θέμα εξολκευσης και κατα πόσο θα κοπούν και τα 2 ελατήρια σωστά και ισομηκη προκειμένου να υπάρχει συγχρονισμός στην εξόλκευση...
 
καλησπερα στην ομαδα μπαικαλ χαχαχαχ λοιπον φιλαρακια θα ηθελα αν καποιος εχει την μ153 και εχει μετρισει τα τσοκ να μας πει λιγο την διαμετρο απο τα τσοκ τα μανισια 1,3,4 που εχει να δω τι παιζει και μετα να μας πουν καπιοι που ασχολουνται με αυτα αν αξιζει η αγορα καπιου αλου τσοκ κ.λ.π !!!

Καλησπέρα φίλε μου. Προσφάτως μέτρησα τα εργοστασιακά τσοκ από την 153 μου, γιατί ψάχνομαι και εγώ για καινούρια έσω-έξω της carlson's, τα blued, σε I.C. και I.M.
baikal_zpsovqqtcbo.png
 
Last edited:
Γεια χαρα σε ολη την παρεα. Κατοχος κσι εγω τριων μπαικαλ nx 27e, nx43, ij 58m ολα ussr. Μια ερωτηση για το nx27e: ειναι εντελως αδουλευτο, αν κοψω τα ελατηρια των εξολκεων θα ανοιγει και θα κλεινει ποιο ευκολα; καπου ειχα διαβασει γι αυτο.
Ολα σου τα όπλα εχουν 1-3 όπως είπες.Στο περπατητο χρησιμοποιείς κ διασποράς?
 
Οχι φιλε Τασο. Ριχνω νουμερο πχ 9 σε 30 γρ. B@p.
Ούτε εγώ ριχνω πλέον..
Πολύ σημαντικό βοήθημα στα πυκνά για αυτά τα τσοκ αλλά τι να κάνουμε.
Αφού ρίχνεις 30γρ κ ελαφρά φυσίγγια δοκίμασε και το lambro mezzο μισοταπα 9-10 ανάμικτα.
Πολύ ευχάριστη περσινή έκπληξη και μαλακό.
 
Γεια χαρα σε ολη την παρεα. Κατοχος κσι εγω τριων μπαικαλ nx 27e, nx43, ij 58m ολα ussr. Μια ερωτηση για το nx27e: ειναι εντελως αδουλευτο, αν κοψω τα ελατηρια των εξολκεων θα ανοιγει και θα κλεινει ποιο ευκολα; καπου ειχα διαβασει γι αυτο.
Γιατι σε προβληματιζει? ολα τα baikal ετσι ειναι 30-40 χρονια οπλα ανοιγουν και κλεινουν σφιχτα, μην το πειραξεις καθολου
 
Γιατι σε προβληματιζει? ολα τα baikal ετσι ειναι 30-40 χρονια οπλα ανοιγουν και κλεινουν σφιχτα, μην το πειραξεις καθολου
Οχι όλα Πέτρο,Το μονοκαννο 36αρι που έχω ήταν κ παραμένει αρκετά σφιχτο.Το μονοκαννο 12αρι κ το πλάγιο τα ανοιγοκλεινω με το ένα χερι για πλάκα.
Πάντως έχω ανοιγοκλείσει πολλά σοβιετικά πλαγια και ολα μαλακά τα βρήκα.
Στα ποζε δεν ξέρω τι γινεται..
 
Οχι όλα Πέτρο,Το μονοκαννο 36αρι που έχω ήταν κ παραμένει αρκετά σφιχτο.Το μονοκαννο 12αρι κ το πλάγιο τα ανοιγοκλεινω με το ένα χερι για πλάκα.
Πάντως έχω ανοιγοκλείσει πολλά σοβιετικά πλαγια και ολα μαλακά τα βρήκα.
Στα ποζε δεν ξέρω τι γινεται..
Η αληθεια ειναι οτι τα s/p εχουν ολα πολυ σφιχτο ανοιγμα κλεισιμο ισως και λογω της συνδεσης που ειναι εφαμιλο του browning. Το πλαγιο οντως το iz26 ειναι ανετο πολυ μαλακο
 
Τα Baikal "υποφερουν" μονο στους αυτοματισμους, αν λοιπον θελουμε τους εξωλκεις απλους ειναι ευκολη η μετατροπη τους με ενα
απλο κατσαβιδακι. Περαιτερω επεμβασεις μην κανετε, ο κατασκευαστης εχει φροντισει για ολα αυτα. Εξ αλλου ενα σφιχτο κλεισιμο σου
δινει εικονα στιβαροτητας και ασφαλειας. Ειναι τιμια οπλα, αξιζουν τα ευρουδακια τους, ειναι για μια ζωη, μην το ξεχνατε αυτο.
 
Ειναι τιμια οπλα, αξιζουν τα ευρουδακια τους, ειναι για μια ζωη, μην το ξεχνατε αυτο.
Σταύρο χαίρομαι ιδιαίτερα γιατι παρόλο που εχεις αξιόλογα οπλα στον οπλοβαστο σου δεν υποτιμάς τα φθηνά πλην ομως τιμια κ αξιόπιστα Baikal.
 
Τασο αν επρεπε να κρατησω ενα μονο οπλο θα επελεγα το Baikal που εχω, κανενα αλλο. Στην Ελλαδα του σημερα και του "χθες"
κανενα αλλο οπλο δεν εχει τετοια μακροζωια, με αυτα μεγαλωσαμε, και εμεις και οι πατεραδες μας.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top