Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλα. Κατσε να σου σπασει εσενα η ασφαλεια στην πρωτη τουφεκια μια μερα με τρελλο περασμα τρυγονιων, και μετα τα λεμε.
Πυροβολισμος και ασφαλεια επειτα.
Και γιατί να του σπασει η ασφάλεια? Επειδη έτυχε να σπασει σε κάποιον δεν σημαίνει οτι θα συμβεί σε ολους.Οκ για αυτοματισμούς συμφωνω οτι ίσως να μην ειναι οτι καλύτερο.
Θέμα με ασφαλεια δεν εχω ακούσει ποτέ με όσους κυνηγούς εχω συναντήσει κ κράταγαν μπαικαλ(παντα έπιανα κ πιάνω κουβέντα για να δω κ να ακούσω γνώμες).
Το εχω ξαναπεί οτι το 58αρι του φίλου μου εδω κ χρόνια ρίχνει κουτιά απανωτά στην Ανάσταση( συν όσα ρίχνει στο κυνήγι).Σε βαθμο που οταν ζεσταθεί δεν ανοίγει.Μολις κρυώσει ξανανοίγει και συνεχίζει κανονικά.Αν αυτο δεν ειναι σκληρή δοκιμασία τότε τι είναι?
Η συντήρηση του ειναι μονο εξωτερικα κ μέσα στις καννες.
Κ για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω να πάρουμε όλοι απο ενα μπαικαλ να εχουμε γιατι μονο αυτα αξιζουν.
Απλά λέω αυτα που ξερω(μονο αλήθειες)απο όσα δει απο τα δικά μου μπαικαλ τόσα χρόνια αλλα κ οπλα άλλων.
Τίποτα περισσοτερο κ τίποτα λιγότερο.
 
Last edited:
Ντάξει τα όπλα BAIKAL είναι τίμια γιαυτα που προσφέρουν (σε αντίθεση με κάποια υπερτιμημένα μοντέλα άλλων εταιριών) και σίγουρα Ευρωπαϊκες εταιρίες με τα σαφώς υψηλότερα ημερομίσθια δεν θα μπορούσαν να προσφέρουν το ίδιο όπλο στην ίδια τιμή...
Αλλά...
Οσο αφορά τη σχεδίαση...αντιγραφές (το πλαγιόκαννο από το Winchester 21, στο Super poze από το Browning 25)...
Οσο αφορά την αντοχή τους...νταξει υπάρχουν και άλλα όπλα που βρίσκονται (τουλάχιστο) στα ίδια επίπεδα αντοχής και με ελαφρύτερες κάννες...
Οσο αφορά τις βαφές τους...πολλά ''πετάνε'' σκουριά (ειδικά στις ρίγες)...
Οσο αφορά το ζύγισμα τους...από τα πιο αζύγιστα όπλα που έχω πιάσει...
Οσο αφορά την εργονομία τους...άγαρμπα και με υπερβολικά σφιχτή λειτουργία...
Οσο αφορά τις σκανδάλες του...στα περισσότερα σκληρές...
Οσο αφορά τους αυτοματισμούς (μονή σκανδάλη, αυτόματοι εξολκείς)...μακρυά, βγάζουν συχνά προβλήματα...
Οσο αφορά τη ντουφεκιά τους...έχω δει και καλύτερες με τα συγκεκριμένα σφιχτά τσοκ...
Οσο αφορά την εργονομία του κοντακιού...κουπιά...
Οσο αφορά τα ξύλα...σανιδιές (τουλάχιστο στα τελευταία μοντέλα αντικατεστησαν την οξιά με καρυδιά)...
Οσο αφορά την αισθητική τους...Νο comments...
Δυνατό του όπλο, ο πολύ καλός μηχανισμός που δε βγάζει βλάβες, τα καλά ατσάλια, οι κάννες κολλημένες με καλάι και η χαμηλή τιμή που το κάνουν ένα ιδανικό θεμέλιο για μετατροπές που βελτιώνουν ουσιαστικά όλα τα παραπάνω μειονεκτηματα του (δικαιολογημένα σ' αυτά τα επίπεδα τιμής) και στην ουσία το κάνουν ένα όπλο που δεν έχει σχέση με το αρχικό και πολύ δύσκολα βρίσκεις στην τιμή της αγοράς+μετατροπή...


* ουτε φίδι στον κόρφο μου, θα πέσει πάνω μου το ανάθεμα των απανταχού Μπαϊκαλάκηδων.....sarcastic.
**αδέρφια μη βαράτε έχουν μια δόση υπερβολής αυτα που γράφω και έχω τα όπλα Baikal σε μεγάλη εκτίμηση ....sarcastic.

image upload no registration

.yelling..yelling..yelling..yelling..yelling..yelling.
 
Σας ειπα την εμπειρια που ειχα απο το δικο μου. Και ηταν η μοναδικη, καθως το συγκεκριμενο κυνηγησε απο το 1991 εως το 1999 ανελειπως, συν την Ανασταση που λεει ο Τασος. Αν ειχα τη δυνατοτητα για ενα οπλο, παλι αυτο θα ηταν, καθως δεν νομιζω οτι αυτο που συνεβη σε μενα ειναι ο γενικος κανονας.

Και σας μιλαω για την πρωτη τουφεκια της μερας, και για μια μερα που ειλικρινα θυμαμαι τον πατερα να μου λεει οτι του θυμιζε τις καλες μερες του 70. Αντε να βλεπεις κοσμο με αρμαθιες πουλια, και συ να εισαι μονο με το πρωτο της μερας, επειδη σου την εσπασε το προβλημα. Δεν συνεβη τιποτα απο τοτε και μετα, αλλα διαλεξε τη χειροτερη δυνατη μερα για να συμβει...
 
Σας ειπα την εμπειρια που ειχα απο το δικο μου. Και ηταν η μοναδικη, καθως το συγκεκριμενο κυνηγησε απο το 1991 εως το 1999 ανελειπως, συν την Ανασταση που λεει ο Τασος. Αν ειχα τη δυνατοτητα για ενα οπλο, παλι αυτο θα ηταν, καθως δεν νομιζω οτι αυτο που συνεβη σε μενα ειναι ο γενικος κανονας.

Και σας μιλαω για την πρωτη τουφεκια της μερας, και για μια μερα που ειλικρινα θυμαμαι τον πατερα να μου λεει οτι του θυμιζε τις καλες μερες του 70. Αντε να βλεπεις κοσμο με αρμαθιες πουλια, και συ να εισαι μονο με το πρωτο της μερας, επειδη σου την εσπασε το προβλημα. Δεν συνεβη τιποτα απο τοτε και μετα, αλλα διαλεξε τη χειροτερη δυνατη μερα για να συμβει...
Τελικα Επισκευαστηκε?
 
Nαι, το ιδιο απογευμα. Αλλα φαντασου την απογοητευση μου ρε συ, που επεσα σε περασμα τρυγονιων (νομιζω επιτρεποντουσαν και οι συκοφαγοι ακομα) και δεν καταφερα παρα ενα μονο
Σε καταλαβαίνω απόλυτα κ σίγουρα κανείς δεν θέλει να του συμβει.
Και λογικό ειναι να χάσεις εύκολα την εμπιστοσύνη σου απέναντι σε αυτα τα οπλα.
Και εγω να ήμουν το ιδιο θα πάθαινα κακά τα ψέματα.
 
Μα δεν την εχασα. Απλα αναφερα το τι προβλημα μου παρουσιαστικε.

Κακα τα ψεμματα τα οπλα ειναι μηχανισμοι, και παθαινουν διαφορα. Και εχω δει προβληματα σε διαφορα οπλα, απο το δικο μου, εως Blaser και Beretta. Αυτο δε σημαινει οτι ολα ειναι για τα μπαζα, απλα ειναι προβληματα που επιδιορθωνονται...
 
Κακα τα ψεμματα τα οπλα ειναι μηχανισμοι, και παθαινουν διαφορα.
Οντως.Απο την άλλη μεριά δεν μπορώ να καταλάβω πώς οπλα με τόσα λεφτά παθαίνουν ζημιές.
Το λογικό θα ηταν(λόγω χαμηλού κόστους)τα μπαικαλ να έβγαζαν του κοσμου τις βλάβες.
Και ομως βλέπουμε οπλα πανάκριβα να πηγενουν στα οπλουργεια.
Τελικα τι πληρώνουμε σε ενα ακριβο οπλο,τα σκαλισματα,τα ωραία ξύλα,
τα τρομερά τσοκ?
Και οχι κάποια επιπλέον αντοχή στον μηχανισμό?.xm.που για μένα ειναι το βασικότατο ζητούμενο επειδη τα οπλα ειναι εργαλεία.
Το άκουσα για το blazer και πραγματικά απόρησα γιατι δεν ειναι ίσα και όμοια με ενα φθηνό οπλο.
 
Καλησπέρα. Δεν θα αναφέρθω στην αντοχή και στη βλητική του,γωστά και χιλιοειπωμενα από πολλούς ( και από εμένα σαν κάτοχος). Στο θέμα του σφικτου άνοιξε κλείσε είναι πιστεύω καθαρά θέμα λειανσεις των κλειδιών και μηχανισμού. Δεν παίζει ρόλο οι διατάξεις κλειδιών (τυπου Browning) γιατί τα Browning και καινούργια να είναι ανοιγοκλεινουν εύκολα. Απλά αν έκαναν λειανσεις και όλα τα σχετικά θα είχαν περισσότερες εργατοώρες και θα έβγαινε πιο ακριβό στη τελική τιμή και εκτός των άλλων η τιμή του baikal είναι μεγάλο δέλεαρ. Πληρώνεις λίγα, παίρνεις πολλά περισσότερα.
 
Οντως.Απο την άλλη μεριά δεν μπορώ να καταλάβω πώς οπλα με τόσα λεφτά παθαίνουν ζημιές.
Το λογικό θα ηταν(λόγω χαμηλού κόστους)τα μπαικαλ να έβγαζαν του κοσμου τις βλάβες.
Και ομως βλέπουμε οπλα πανάκριβα να πηγενουν στα οπλουργεια.
Τελικα τι πληρώνουμε σε ενα ακριβο οπλο,τα σκαλισματα,τα ωραία ξύλα,
τα τρομερά τσοκ?
Και οχι κάποια επιπλέον αντοχή στον μηχανισμό?.xm.που για μένα ειναι το βασικότατο ζητούμενο επειδη τα οπλα ειναι εργαλεία.
Το άκουσα για το blazer και πραγματικά απόρησα γιατι δεν ειναι ίσα και όμοια με ενα φθηνό οπλο.
Απο τη στιγμή που μιλάμε για μηχανικά σύνολα και υλικά, όλα έχουν φθορές και σε όλα υπάρχει το ενδεχόμενο της ''αστοχίας του υλικού''...
Όταν μιλάμε για βλάβες που αφορούν π.χ ένα σπασμένο ελατηριάκι, μια βίδα που λασκάρει, ένα πειράκι που έτυχε να μη σκληρυνθεί σωστά και έσπασε, όλα αυτά είναι αναλώσιμα και κάλλιστα μπορούν να συμβούν σ' όλα τα όπλα, ανεξαρτήτως τιμής, και δεν είναι και δύσκολο να επισκευαστούν. Υπάρχουν πολλοί που βάζουν ακόμα και τον πίρο άρθρωσης των καννων στα αναλώσιμα ενός όπλου...
Αλλα είναι τα δύσκολα... π.χ ασκλύρηντοι, με κακή λείανση και με κακές εφαρμογής μηχανισμοί που ότι και να κάνεις αργά ή γρήγορα θα παρουσιάσει σοβαρή και πιθανό μη ανατάξιμη βλάβη...
Κακές εφαρμογές κάννης-μπάσκουλας, που το όπλο λόγω των ανοχών θα κουνήσει κάποια στιγμή...
Όπλα με κακή σύγκλιση και ευθυγράμμιση των καννών, που αλλού ρίχνει η μία κάννη και αλλού η άλλη...
Στα Baikal πάντως (όπως και στα περισσότερα συγχρονα όπλα επωνύμων εταιριών) δεν έχει τύχει να συναντήσω όπλα με τις παραπάνω σοβαρές βλάβες...
 
Last edited:
Επειδη δεν εχω καμιά εμπειρία απο αυτον το τύπο όπλου,όσοι έχετε μπαικαλ ποζε όλα ανοιγοκλείνουν δύσκολα?
 
Επειδη δεν εχω καμιά εμπειρία απο αυτον το τύπο όπλου,όσοι έχετε μπαικαλ ποζε όλα ανοιγοκλείνουν δύσκολα?
Εγω Τασο το nx27e Περιπου του '78_'79 αλλα οχι με πανω απο 250 φυσιγγια στο ενεργητικο του, ανοιγει και κλεινει σφιχτα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top