Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σας ευχαριστώ παιδιά. Δε τίθεται λόγος για μόνοσκανδαλο μιας και είμαι φαν του δισκανδαλου και κυνηγαω μια ζωή με τέτοιο. Οπότε αυτό το λύσαμε. Προορίζομαι όντως σε ποζε μιας και έχω το πλάγιο και θελω και κάτι με μόνη σκοπευτική γραμμή παρόλο που δεν μου αρέσουν τα ποζε εμφανισιακά και λειτουργικά. Επίσης δεδομένο ότι στο ποζε απενεργοποιουνται οι αυτόματοι εξολκεις δεν βλέπω κάποιον λόγο να μην το πάρω με αυτόματους. Και δυσλειτουργία να μου κάνει απλά τους απενεργοποιω. Οι δίπλες κάννες το έχω σκεφτεί και εγώ αλλά είναι κάτι το οποίο δεν μπορείς να τις κουβαλας μαζί σου και να τις αλλάξεις οπότε θέλεις σε αντίθεση με τα τσοκς που τα έχεις μαζί σου και τα αλλάζεις οπότε θέλεις. Ένας από τους λόγους που ξεκίνησα την ιδιογομωση και εγώ ήταν τα σταθερά τσοκ που είχα μέχρι τώρα και δεν έβρισκα εύκολα τα φυσίγγια όπως τα ήθελα. Και δεδομένου ότι το θέλω για γενικό κυνήγι που αυτό σημαίνει ότι ίσως χρειαστεί καμία φορά να ρίξω και ατσάλινα σκάγια ή και μονοβολα δεν θέλω να έχω τους περιορισμούς του σταθερού τσοκ. Αλλά από την άλλη θέλω να έχω και καλή τουφεκιά που από ότι έχω ακούσει τα σταθερά τσοκ βγάζουν καλύτερη τουφεκιά. Αλλά πόσο χάλια είναι η τουφεκια με τα τσοκς ειδικά με καλά αφτερμαρκετ αυτό δεν ξέρω και είναι το μονο που με προβληματίζει.
 
Πρωτα απ'ολα δεν ειναι αυτο το κυριαρχο πραγμα που πρεπει να κοιταξεις στην αγορα αυτη.......
Το πρωτο πραγμα που κοιταμε στην αγορα οπλου και μαλιστα οταν προκειται για δικαννο ειναι να μας ερχεται καλα το οπλο....δηλ τα μετρα του κοντακιου.
Τωρα παμε και στην χρηση...........μιλας για σκοπευτηριο αρα μιλαμε για ποζε.....
Σιγουρα θα ενδιαφερεσαι για μονοσκανδαλο αφου εχεις σκοπο να εξασκηθεις και στα πιατακια......εδω εχω μια ενσταση.
Ειναι γνωστο πως σε τετοιας χρηματικης κατηγοριας οπλα αποφευγουμε τους αυτοματισμους διοτι εχουν παρουσιασει προβληματα και οχι μονο στα Baikal.
Θα σου προτεινα λοιπον ανεπιφυλακτα να πας σε δισκανδαλο και ας ''χασεις'' λιγο απο την σκοπευτικη χρηση του οπλου........................................στο σκοπευτηριο θα χασεις ενα πιατακι.....στο κυνηγι ομως τα πραγματα αλαζουν.......ισως το θηραμα αυτο να μην το ξανα δεις.
Παμε τωρα στα τσοκακια.................εδω θα σου πω και παλι ανεπιφυλκτα πως εχει πεσει πολυ παραμυθι απο τις διαφορες εταιριες του χωρου...........το γνωστο Marketing!!!!!!!!!!!
30+ χρονια με Baikal ποτε δεν ''ζηλεψα'' τα τσοκακια..........το μυστικο ειναι αλλου........
Ο σωστος συνδιασμος φυσιγγιου με την κανη σου.........αυτο σημαινει δοκιμες και παλι δοκιμες στον πινακα για να βρεις αυτο που σου ταιριαζει..........οταν μαλιστα τα τσοκαρισματα ειναι σταθερα τοτε θα το βρεις και ποιο γρηγορα.
Οταν εχει τσοκακια το οπλο εκει θα εχεις περισσοτερη δουλεια ..........
Αν τελικα επιλεξεις οπλο με τσοκακια κρατα τα τσοκ αυτα που εχεις και ψαξε τον συνδιασμο που θα σου δωσει το καλιτερο αποτελεσμα........μην ξοδευεις αλλο χρηματα σε aftermarket τσοκακια που θα ξεπερασουν την αξια του οπλου σου ........δεν αξιζει η διαφορα τοσα χρηματα.
Η προταση μου λοιπον απο εναν που κυνηγα πολλα χρονια με τετοια οπλα και ιδιογωμοτη 35+ ειναι ενα δισκανδαλο με απλους εξολκεις και σταθερα τσοκαρισματα...................εαν ηθελα να εχω το κατι παραπανω θα τα εδινα σε ενα σετ Baikal με τα δυο ζευγαρια καννες και σε καμια περιπτωση σε aftermarket τσοκακια.
Δεν ειναι παντα ετσι τα πραγματα Ηρακλη εχω απο το 2007 το mp27 1c και ολλα δουλευουν ρολοι μετα απο τουλαχιστον 20.000 φυσιγγια ,στην αρχη ειχα ενα προβλημα με τον επιλογεα οταν αλλαζα κανη καναδυο φορες μου εριξε και τις δυο το πιγα στο μαγαζι που το ειχα παρει και σε δυο λεπτα φτιαχτηκε ,με λιγο λιμαρισμα ,τα τσοκακια εγω τα θεωρω την μονη επιλογη πλεων οπως ειπε και πιο πανω ο συναδελφος υπαρχουν συνδιασμοι τσοκαρισματος που δεν σε καληπτουν οι δυο κανες ,οσο για τους αυτοματους εξολκεις με ενα γυρισμα τις βιδουλας τους κανεις απλους ,αν και δεν αντημετοπισα ποτε προβλημα ,ειναι πολυ χρησιμοι ιδιως στο κυνηγι αυτα απο εναν χρηστη μπαικαλ που ειναι το βασικο μου οπλο για 14 χρονια και κυνηγαω τα παντα απο γουρουνι μεχρι τσιχλα
 
Χρόνια υπάρχει αυτό με δύο σετ κανες το είχα σκεφτεί παλαιότερα για αγορά μετά ήθελα το mp233 αλλά τελικά δεν πήρα τίποτα το mp233 αν ήταν ιταλικό θα κάνε πάνω από 3000 για πλάκα
Λοιπόν φίλε Γιάννη το όπλο με τις δύο κάννες μαζί το βρήκα σε κυνηγομαγαζο της Αθήνας στα 749. Για ανθρώπους σαν εμένα, που δεν κουβαλάω τσοκακια στο κυνήγι ( ξέρω που θα πάω και τι κυνήγι θα κάνω και βιδωνω το κατάλληλο τσοκ από την προηγούμενη) είναι μια θαυμάσια μελλοντική αγορά αν και θα ήθελα αυτή την επιλογή σε πλαγιοκαννο. Μου αρέσει πάρα πολύ.
 
Το ερώτημα ειναι να το αγοράσω με εναλλασόμενα και να του πάρω καλά aftermarket τσοκς ( πχ. Carlsons ή Brain) ή με σταθερό τσοκάρισμα.
Έχεις κάνει εμβόλιο φίλε ή είσαι αντιεμβολιαστής;

Αν είσαι παλικάρι αντιεμβολιαστής τότε να το πάρεις με εναλλασσόμενα τσοκ. Βέβαια όταν κολλήσεις τσοκίτιδα από τις αστοχίες σου θα την περάσεις βαριά τη νόσο. Θα αγοράζεις αφτερμαρκετ τσοκάκια γιατί στο μυαλό σου θα φταίει το τσοκ που αστόχησες, η κατάσταση μόνο θα επιδεινώνεται διότι με τα τσοκ δε βελτιώνεται σκοπευτικά ο κυνηγός, θα αγοράζεις μετά άλλα και άλλα και θα φτάσουν τα τσοκ να σου κοστίσουν περισσότερο από το όπλο. Κάπου εκεί η σύζυγός σου όταν δει τί ξοδεύεις θα σε βάλει σε αυστηρή καραντίνα μέσα στο σπίτι για να γίνεις καλά και τέρμα οι κυνηγετικές εξορμήσεις μέχρι να επανέλθει η υγεία σου.

Αν έχεις κάνει εμβόλιο να πάρεις με σταθερό τσοκάρισα. Δεν είναι η καλύτερη επιλογή να περιορίζεις τις δυνατότητες της κάννης σου, αλλά σκέψου την υγεία σου. Όταν θα κολλήσεις τσοκίτιδα από τις αστοχίες σου θα την περάσεις ελαφριά τη νόσο διότι έτσι και αλλιώς δεν θα μπορείς να αλλάξεις τσοκ οπότε ο εγκέφαλος δεν θα βρει διέξοδο στην ψύχωση μέσω τσοκ. Βέβαια, επειδή και οι εμβολιασμένοι μπορεί να πεθάνουν, υπάρχει περίπτωση (χαμηλή) να σου καρφωθεί στο μυαλό να αγοράσεις άλλο όπλο διότι αυτό θα φταίει για τις αστοχίες σου, ότι δεν μπορείς να αλλάξεις τσοκ δηλαδή. Επίσης, το εμβόλιο (σταθερό τσοκάρισμα) σε προστατεύει από την τσοκίτιδα, όχι από άλλες παθήσεις. Είναι πολύ πιθανό για τι αστοχίες σου να σου καρφωθεί ότι σου φταίει το φυσίγγι, αλλά αυτή είναι πιο ήπια νόσος και δεν πεθαίνεις.

Όπως και να 'χει, εγώ σε συμβουλεύω να κοιτάξεις την υγεία σου και να δεις πόσο χρονών είσαι και πόσο κινδυνεύεις να κολλήσεις (τσοκίτιδα) και να αρρωστήσεις άσχημα και αν πιστεύεις ότι δεν είσαι σε ομάδα υψηλού κινδύνου και δεν θα περάσεις βαριά τη νόσο τότε πάρε με εναλλασσόμενα τσοκ, αν πιστεύεις ότι είσαι υψηλού κινδύνου και κυρίως αν έχεις βαριά συνοδά νοσήματα (κοντακίτιδα-φυσιγγίτιδα) τότε να πάρεις με σταθερό τσοκάρισμα.
Αν τελικά δεν μπορείς να αποφασίσεις, πάρε τηλέφωνο στο ΕΟΔΥ να σε συμβουλέψουν.
 
Έχεις κάνει εμβόλιο φίλε ή είσαι αντιεμβολιαστής;

Αν είσαι παλικάρι αντιεμβολιαστής τότε να το πάρεις με εναλλασσόμενα τσοκ. Βέβαια όταν κολλήσεις τσοκίτιδα από τις αστοχίες σου θα την περάσεις βαριά τη νόσο. Θα αγοράζεις αφτερμαρκετ τσοκάκια γιατί στο μυαλό σου θα φταίει το τσοκ που αστόχησες, η κατάσταση μόνο θα επιδεινώνεται διότι με τα τσοκ δε βελτιώνεται σκοπευτικά ο κυνηγός, θα αγοράζεις μετά άλλα και άλλα και θα φτάσουν τα τσοκ να σου κοστίσουν περισσότερο από το όπλο. Κάπου εκεί η σύζυγός σου όταν δει τί ξοδεύεις θα σε βάλει σε αυστηρή καραντίνα μέσα στο σπίτι για να γίνεις καλά και τέρμα οι κυνηγετικές εξορμήσεις μέχρι να επανέλθει η υγεία σου.

Αν έχεις κάνει εμβόλιο να πάρεις με σταθερό τσοκάρισα. Δεν είναι η καλύτερη επιλογή να περιορίζεις τις δυνατότητες της κάννης σου, αλλά σκέψου την υγεία σου. Όταν θα κολλήσεις τσοκίτιδα από τις αστοχίες σου θα την περάσεις ελαφριά τη νόσο διότι έτσι και αλλιώς δεν θα μπορείς να αλλάξεις τσοκ οπότε ο εγκέφαλος δεν θα βρει διέξοδο στην ψύχωση μέσω τσοκ. Βέβαια, επειδή και οι εμβολιασμένοι μπορεί να πεθάνουν, υπάρχει περίπτωση (χαμηλή) να σου καρφωθεί στο μυαλό να αγοράσεις άλλο όπλο διότι αυτό θα φταίει για τις αστοχίες σου, ότι δεν μπορείς να αλλάξεις τσοκ δηλαδή. Επίσης, το εμβόλιο (σταθερό τσοκάρισμα) σε προστατεύει από την τσοκίτιδα, όχι από άλλες παθήσεις. Είναι πολύ πιθανό για τι αστοχίες σου να σου καρφωθεί ότι σου φταίει το φυσίγγι, αλλά αυτή είναι πιο ήπια νόσος και δεν πεθαίνεις.

Όπως και να 'χει, εγώ σε συμβουλεύω να κοιτάξεις την υγεία σου και να δεις πόσο χρονών είσαι και πόσο κινδυνεύεις να κολλήσεις (τσοκίτιδα) και να αρρωστήσεις άσχημα και αν πιστεύεις ότι δεν είσαι σε ομάδα υψηλού κινδύνου και δεν θα περάσεις βαριά τη νόσο τότε πάρε με εναλλασσόμενα τσοκ, αν πιστεύεις ότι είσαι υψηλού κινδύνου και κυρίως αν έχεις βαριά συνοδά νοσήματα (κοντακίτιδα-φυσιγγίτιδα) τότε να πάρεις με σταθερό τσοκάρισμα.
Αν τελικά δεν μπορείς να αποφασίσεις, πάρε τηλέφωνο στο ΕΟΔΥ να σε συμβουλέψουν.
Με λίγα λόγια δεν σε σώζει τίποτα , μετά θα λένε ήταν καλό παληκάρι κρίμα!!!
 
Εγω εχω δυο δικανα με σταθερα 1-3 και 2-4 και μια καραμπινα με εναλλασομενα. Την καραμπινα την εχω μονιμως με το 3. Δηλαδη κυνηγω παντα με σταθερα. Τα τσοκ ειναι καλα αλλα αγχωτικα. Στη καραμπινα καμια φορα αν εχω το τριτο φυσιγγι ειναι ενα νουμερο κατω
 
Μπα δεν νομίζω να κολλήσω τσοκίτιδα μιας και είμαι και εμβολιασμένος. Αλλά και να κολλήσω πέρα από τα χρήματα που θα χαλάω που είναι ένα θέμα θα είναι μία ευχάριστη ενασχόληση. Το πρόβλημα είναι ότι ποτέ δεν είχα δικό μου όπλο με εναλλασόμενα τσοκς και πέρα από την χρησιμότητα τους είναι και ένα απωθημένο. Εξάλλου με σταθερο τσοκάρισμα 1/3 έχω το πλάγιο που κυνηγάω από το 2000 οπότε έχω και αυτή την επιλογή. Οπότε μάλλον θα πάω με τσοκάκια μιας και σου δίνουν την δυνατοτητα πέρα από τις κλασικές συσφίξεις να χρησιμοποιήσεις και πιο ειδικά τσοκς οπως αποκεντρωτήρα ή τσοκς για μονοβολα κλπ κλπ. Κάτι που με τα σταθερά τσοκς δεν θα το έχω ποτέ σαν επιλογή.
 
καλημερα σε ολους.φιλε κυνηγαω εδω και 18 χρονια με ποζε μπαικαλ μονοσκανδαλο αυτοματους εξολκεις και τσοκακια.εχω βιδωσει μονιμα πανω το 4αρι στην κατω κανη και το 2αρι στην πανω και κανω ολα τα κυνηγια με αυτο το συνδιασμο.απο ορτυκι μεχρι αγριογουρουνο.
 
Σποπευτηριο δεν παω συχνα αλλα τα περισσοτερα πιατακια τα ειχα με το πλαγιο baikal με σταθερα 1-3.
Και εγώ δεν έχω σκοπό να πηγαίνω συχνά σκοπευτήριο παρά μόνο τώρα στην αρχή που θα είναι καινούριο όπλο μέχρι να το μάθω καθώς και για εξάσκηση γιατί είχα να κυνηγίσω σχεδόν 10 χρόνια. Οπότε δεν με ενδιαφέρει και τόσο για το σκοπευτήριο χωρίς όμως να το αποκλειω και αυτό.
καλημερα σε ολους.φιλε κυνηγαω εδω και 18 χρονια με ποζε μπαικαλ μονοσκανδαλο αυτοματους εξολκεις και τσοκακια.εχω βιδωσει μονιμα πανω το 4αρι στην κατω κανη και το 2αρι στην πανω και κανω ολα τα κυνηγια με αυτο το συνδιασμο.απο ορτυκι μεχρι αγριογουρουνο.
Η αλήθεια ειναι ότι αν έβγαινε με αυτό το τσοκάρισμα 2/4 το Βaikal θα ήταν πιο εύκολη επιλογή μιας και είναι πιο ιδανικό για γενική χρήση παρά το 1/3. Αλλά και πάλι αν θέλεις να κυνηγίσεις αγριόχοιρο με μονοβολο ή σε καμιά λίμνη με ατσάλινα σκάγια τότε θέλεις τσοκ από ντεμι και πάνω οπότε αυτός ειναι και ο κύριος λόγος που θέλω με τσοκάκια.

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Ο προβληματισμός μου ήταν κυρίως για την ποιοτητα της τουφεκιάς με τα εναλλασόμενα τσοκ σε σχέση με τα σταθερά τσοκ στο Baikal. Για τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του όπλου έχω καταλήξει. Με σταθερό 1/3 έχω το IJ58 οπότε ειναι και ενας επιπλέον λόγος για να έχω όπλο και με εναλλασόμενα τσοκάκια.
Πιστεύω ότι με καλά aftermarket μια χαρά θα είναι η τουφεκιά. Και αν δεν ειναι με τα κατάλληλα φυσίγγια μιας και ιδιογομωτής πλέον θα την βρούμε την άκρη κάπως. Οπότε κλεινω με τσοκάκια για να έχω περισσότερες επιλογές όποτε το χρειάζομαι μιας και αυτό το όπλο το θέλω σαν πολυεργαλειο για κάθε κυνήγι και για σκοπευτήριο ζωρίς ανάγκη αγοράς και τρίτου όπλου.

Οπότε σε 1-2 βδομάδες που θα βγει η άδεια αγοράς όπως μου είπαν στο Α.Τ. Ιλίου θα αγοράσω το Baikal mp27em με 71-72,5 εκ magnum κάννες, δισκάνδαλο ,αυτόματους εξολκείς και εναλλασόμενα τσοκάκια.

Για aftermarket τσοκ είμαι ανάμεσα στα Carlsons που είναι και πιο φτηνά ή τα Brain που είναι πανάκριβα αλλά και ελληνικά και ίσως και καλύτερα από ότι διαβάζω.
 
Τα μαμά τσοκ που έχω στο πλάγιο Baikal είναι όλα μια συσφηξη ποιο ανοιχτά σε σχέση με τον αυλό , με το 5 να έχει αρνητική ,είναι σε όλα τα όπλα έτσι ;
Από ότι έχω διαβάσει σε προηγούμενα σχόλια το έχουν αναφέρει και άλλοι αυτό. Οπότε μάλλον αυτό ισχύει.
 
θα αγοράσω το Baikal mp27em με 71-72,5 εκ magnum κάννες, δισκάνδαλο ,αυτόματους εξολκείς και εναλλασόμενα τσοκάκια.
Η καλύτερη επιλογή, και εγώ αυτό θα έπαιρνα :cool:


Για aftermarket τσοκ είμαι ανάμεσα στα Carlsons που είναι και πιο φτηνά ή τα Brain που είναι πανάκριβα αλλά και ελληνικά και ίσως και καλύτερα από ότι διαβάζω.
Δε ξεκινάμε καλά, μάλλον θα χρειαστείς κρεββάτι στη μονάδα :rolleyes:
 
Δε ξεκινάμε καλά, μάλλον θα χρειαστείς κρεββάτι στη μονάδα :rolleyes:
Χαχαχα. Όχι προσπαθώ εξαρχής να πάρω ότι καλύτερο μπορώ ώστε να έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στο τσοκ και να περιορίσω το φαινόμενο τσοκίτιδα στην συνέχεια. Αυτό λέγεται προληψη ;)
 
Από ότι έχω διαβάσει σε προηγούμενα σχόλια το έχουν αναφέρει και άλλοι αυτό. Οπότε μάλλον αυτό ισχύει.
Εγω εχω παρει 2 αφτερ μαρκετ τσοκ εδω και 10 χρονια κανω ολα τα κυνηγια μου με αυτα και πολυ σπανια αλλαζω αλλα οταν το θελω εχω την επηλογη να το κανω εχω το lm και το im της carlson και εχουν μεγαλη διαφορα απο τα μαμα τσοκακια τις ιδιας συσφιξης ,και οχι δεν εχουν ολλα τα τσοκακια διαφορετικη συσφιξη απο αυτο που λενε αυτο γινεται στα τσοκ της mp155 σουπερ μαγγνουμ τα δικα μου του mp 27 αλλα και τις 155 που εχω ειναι μετριμενα και εχουν την σωστη στενωση επι του ονομαστικου αυλου
 
Καλημερα Ηρακλη! Μια ερωτηση.....για το πλαγιοκαννο baikal nk43 με σταθερα 1* & 3*.....ποσα γραμμαρια γομωσης ειναι ιδανικα για κυνηγι τσιχλας?
Αν θες κ πριν σου απαντήσει ο Ηρακλής άκου κ την δική μου γνωμη κ με το δεδομένο ότι το ίδιο όπλο βρίσκεται εδώ κ αρκετά χρόνια στα χέρια μου κ έχει δοκιμαστει πολυ εντατικά σε αυτό το κυνήγι....

Η ιδανική γομωση είναι ότι ακριβώς χρησιμοποιεται σε αυτό το κυνήγι κ για όλα τα υπόλοιπα όπλα....

Αλλά ποια είναι το ιδανικο βάρος σκαγιων για κάθε θήραμα?
Προσωπικη μου άποψη δεν υπαρχει.........

Και εννοείται πως το μυστικό δεν βρίσκεται στα ταδε γραμμάρια αλλα στο όλο "στήσιμο"-"συνολο" του φυσιγγιου.....

Αποφευγε τα σκληρά φυσιγγια που έχουν "μεγάλη ενταση"....
οχι για τον ώμο σου η για το οπλο σου αλλά γιατί συνήθως(χωρίς να είναι ο κανόνας) δεν φέρνουν και τα καλυτερα αποτελέσματα....

Τα φυσίγγι αυτά μπορει να είναι 24,28,30 η και 32γρ.....

Οσο αφορά τα υλικά βυσματωσεις μπορείς να δουλέψεις κυριολεκτικά τα πάντα.....
Συγκεντρωτηρες, μάλλινες,
μισοταπες,διασπορεις όλων των τυπων κ να βρεις αυτό θες κ για περπατητο κ για καρτερι........
Για αυτό κ επιμένω ότι με ένα τέτοιο όπλο κανεις σχεδόν όλα τα κυνήγια...

ΥΓ.
Το μεγαλυτερο πλεονεκτημα για εμενα(και στις εποχές που ζουμε) είναι ότι τα οπλα που φέρουν εναλλασομενα τσοκ μπορεί επιλέγοντας πχ τον κυλινδρο να ρίξουμε φυσίγγια με συγκεντρωτηρα..
Έτσι κάνουμε κ οικονομία μιας αποφεύγουμε τα διασποράς που είναι ακριβότερα κ συνήθως ασύμφορα για το κυνήγι της τσίχλας....
 
Κατακαβαινω την τσαντιλα σου αλλα καταρχην ηρεμησε. Πιες ενα καφεδακι και περιμενε να ανοιξουν τα μαγαζια και πηγαινε το να δουμε τι θα σου πουν. Αυτο μαλλον ειναι καποιος αποχρωματισμος του μεταλλου και ειναι μονο αισθητικη η ζημια. Ολα φτιαχνουν μην ανησυχεις Αν στο αλλαξουν παρε μαυρο. Ειχα κι εγω ενα σαν το δικο σου και οταν το πηρα ηταν ετσι αλλα μονο στο σιδερο της παπιας.
Ευχαριστώ που απάντησες.
Ηρέμησα γιατί πήγα με την κόρη μου βόλτα, οπότε είμαι μια χαρά.
Το θέμα είναι ότι μου αρέσει πολύ το νίκελ στο όπλο!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top