Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το θάρρος και η αμεσότητα της ηλικίας μου βλέπεις.! :)
Σου ξαναλέω, δεν έκανες κάτι κακό, απλά σε θέματα ασφάλειας οφείλουμε να είμαστε αυστηροί ;)
Να συμπληρώσω ότι αυτή τη στιγμή το όπλο έχει ΜΟΝΟ 2 τσόκ, calsons sporting clays blued choke tubes, εσω έξω, το ενα improved modified και το άλλο improved cylinder. και τα 2 συμφωνα με την εταιρια, ριχνουν τα παντα(ατσαλια, hevishot κτλ). Επειδη αναφέρατε όχι πιο σφιχτο απο 3*, να μην επιχειρήσω με το Improved Modified.? .xm.
Είμαι υποχρεωμένος να σου απαντήσω σύμφωνα με τα γραφόμενα του εγχειριδίου του κατασκευαστή του όπλου σου. Ο κατασκευαστής προτείνει μεχρι και 3* σύσφιξη.
 
Ωστόσο πάρε ένα παχύμετρο για να μετρήσεις τα στόμια των τσοκ και βρες ένα μαμίσιο 3* Baikal, κάτι μου λέει ότι το 2* που αναφέρεις δεν θα είναι πολύ πιο σφικτό από το πρώτο...., μην σου πω ότι μπορεί να είναι και τα ίδια. ;)
 
Ωστόσο πάρε ένα παχύμετρο για να μετρήσεις τα στόμια των τσοκ και βρες ένα μαμίσιο 3* Baikal, κάτι μου λέει ότι το 2* που αναφέρεις δεν θα είναι πολύ πιο σφικτό από το πρώτο...., μην σου πω ότι μπορεί να είναι και τα ίδια. ;)

baikal_zpspp5tcv3q.png


Το είχα κάνει παλαιότερα όταν ψαχνόμουνα για τσοκ..:)
17.8 το μαμισο Μισο και 17.65 το I.M, της carlson, 0.15 του χιλιοστού διαφορά..
 
Ευθύμη άμα διαβάσεις στο βιβλιαράκι που συνοδεύει το όπλο θα βρεις τις πληροφορίες σχετικά με τα ατσάλινα.
Στο δικό μου Baikal το πλαγιόκαννο το οποίο όμως είναι 70mm και όχι Magnum γράφει ότι μπορεί να ρίξει ατσάλινα αρκεί τα φυσίγγια να μην αναπτύσσουν πιέσεις παραπάνω από αυτές που έχει δοκιμαστεί το όπλο και φυσικά με τα τσοκ που μπορούν να ρίξουν ατσάλινα(μέχρι το ντεμί).
Εγώ προσωπικά έριξα ατσάλινα σκάγια τα Lambro τα 30 γραμμάρια και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Αλλά μέχρι αυτά τα γραμμάρια μόνο.Παραπάνω πιθανώς να έχω πρόβλημα και δεν το διακινδυνεύω.
Το δικό σου από την στιγμή που είναι Magnum πιθανώς μπορεί να ρίξει και παραπάνω γραμμάρια.
Και λέω πιθανώς γιατί όπως είπε εύστοχα και ο Γιώργος με τα θέματα ασφαλείας δεν παίζουμε και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.
 
Ο κατασκευαστής στο όπλο του Ευθύμη δεν κάνει λόγο για γραμμάρια. Όντως στα πλαστικά μοντέλα camo της 153 που κατασκευάστηκαν από το 2004 ώς το 2010 δεν υπάρχει η σφραγίδα για ατσάλινα σκάγια, αυτό όμως έχει να κάνει επειδή η Αμερικάνικη αγορά στην οποία απευθυνόταν κατά κύριο λόγο ένα τέτοιο όπλο, δεν άνηκε και δεν ανήκει στην CIP. Μετά το 2010 προστέθηκε η συγκεκριμένη σφραγίδα. Δεν θα ήταν ωστόσο δυνατόν ένα τέτοιο όπλο που απευθυνόταν καθαρά στην Αμερικάνικη αγορά να μην ρίχνει ατσάλινα. Αυτό το βεβαιώνουν και τα μαμίσια τσοκ που συνοδεύουν το όπλο και μέχρι τα 3* είναι steel approved. Ο μόνος λόγος που προσωπικά δεν προτείνω να ρίξει ατσάλινα με σφιχτότερο τσοκ από το 3*, είναι πέραν από την οδηγία του κατασκευαστή, ότι επειδή το όπλο δεν ακολουθεί τις προδιαγραφές της CIP και επειδή η CIP προτείνει τα ατσάλινα να βάλλονται από όπλα δοκιμασμένα τουλάχιστον στα 1050bar. To συγκεκριμένο μοντέλο είναι πιστοποιημένο για καθημερινή χρήση στα 900bar ... ;) Αν αναλογιστούμε ότι οι κάννες της Baikal είναι τέρατα αντοχής και θυμιθούμε τα λόγια του Κυπρίδημου, ότι οι μόνες κάννες που δεν μπορούσαν να καταστρέψουν με την μέθοδο της έμφραξης ήταν αυτές των Baikal, τότε μπορούμε να καταλάβουμε ότι και με ένα 2* δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Ας μην παραβλέπουμε όμως ποτέ την οδηγία του κατασκευαστή γιατί όπως λέει και ο σοφός λαός, πολλές φορές πάει η στάμνα για νερό αλλά μία θα σπάσει ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top