Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παίδες εχει κανεις το μπαικαλ το μονο το 410 προτιμηση πλαστικο?
Πριν 3-4 χρονια περιπου αγόρασα το δικο μου.
Το οπλο εριχνε χαμηλα.
Έβαλα μια υπερυψωμένη βάση δτην ακιδα κ ελυσα το πρόβλημα αλλα αν κρατούσα ψηλα το κεφαλι.
Εαν εσκυββα στο κοντακι οπως ειμαι μαθημενος τοτε δεν έβλεπα ακιδα.
Σημερα ψηλωσα το κοντακι με αφρολεξ κ πλαστικη ταινία.
Εβγαλα την υπερυψωμένη βαση κ εβαλα την ακιδα σκοπευτικο κανονικα.
Τώρα επωμιζοντας σωστα πκεον βκεπω μονο ακιδα.
Το δοκιμασα ομως κ ψηλό κτυπάει.
Εαν ξαποιος το χει θα θελα την γνώμη του...σκέφτομαι να οαω γθα ορτυκια καποιες φορές με αυτό
 
Παίδες εχει κανεις το μπαικαλ το μονο το 410 προτιμηση πλαστικο?
Πριν 3-4 χρονια περιπου αγόρασα το δικο μου.
Το οπλο εριχνε χαμηλα.
Έβαλα μια υπερυψωμένη βάση δτην ακιδα κ ελυσα το πρόβλημα αλλα αν κρατούσα ψηλα το κεφαλι.
Εαν εσκυββα στο κοντακι οπως ειμαι μαθημενος τοτε δεν έβλεπα ακιδα.
Σημερα ψηλωσα το κοντακι με αφρολεξ κ πλαστικη ταινία.
Εβγαλα την υπερυψωμένη βαση κ εβαλα την ακιδα σκοπευτικο κανονικα.
Τώρα επωμιζοντας σωστα πκεον βκεπω μονο ακιδα.
Το δοκιμασα ομως κ ψηλό κτυπάει.
Εαν ξαποιος το χει θα θελα την γνώμη του...σκέφτομαι να οαω γθα ορτυκια καποιες φορές με αυτό
Δοκιμασε να μεγαλώσεις το μηκος του κοντακιου με πρόσθετες φλατζες. Βγαινουν σε διαφορα παχη. Επειτα, ψηλωσε το χτενι(ραχη δλδ) του οπλου. Ριξε αυθορμητα στον πινακα, και αναλογα προσθετεις η αφαιρείς υψος. Το ποσο ψηλα μπορεις να το δεις βαζοντας χαρτακια σημειωσεων και χαρτοταινια στη ραχη.
 
Το αισθητο λακτισμα μπορει να ωφειλεται σε λαθος πιτσ, μηκοςκοντακιου η και στα δυο. Εγω απο οταν μακρυνα το κοντακι σωθηκα. Πριν υπεφερα στο μαγουλο.
 
.....κ βλεπω οτι πρεπει?
Θα ήταν πολύ απλά τα πράγματα αν όταν βλέπαμε "ότι πρέπει" γινόντουσαν όλα όπως πρέπει...:)
Χρυσανθε, διευκρίνισε λίγο το ψηλό χτυπάει δηλαδή ψηλοτουφεκαει ή ψιλό χτυπάει, έχει παραπάνω λάκτισμα;
 
Θα ήταν πολύ απλά τα πράγματα αν όταν βλέπαμε "ότι πρέπει" γινόντουσαν όλα όπως πρέπει...:)
Χρυσανθε, διευκρίνισε λίγο το ψηλό χτυπάει δηλαδή ψηλοτουφεκαει ή ψιλό χτυπάει, έχει παραπάνω λάκτισμα;
Ψιλοντουφεκαει.
Σορυ για την ταλαιπωρία παιδες.:)
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά στην παρέα του HL. Είμαι νέος στο χώρο αλλά σας παρακολουθώ από αρχές του χρόνου όπου έγινα κάτοχος μιας mp155. Κυνηγετικές εμπειρίες προσωπικές μηδέν, μόνο από τον πατέρα μου, αλλά φέτος θα βγάλω την πρώτη μου άδεια (αν στραβωσει κάτι με τη ρυθμιστική να ξέρετε ποιος είναι ο γκαντεμης). Για να κάνω κάποιες δοκιμές στο χαρτί τι φυσίγγια μου προτεινεται και στη συνέχεια σκέφτομαι για ένα τσοκ το LM της Carlson ή Gemini. Είμαι λατρείς των s/p Baikal. Ο πατέρας έχει ένα made in ussr και του έχω αδυναμία.
 
καλωσηρθες στην παρεα μας και καλη αρχη. η 155 ειναι απο τα καλυτερα οπλα στην τιμη της. μην ψαχνεις απο την αρχη για τσοκ γιατι θα μπερδευτεις. κυνηγησε μια χρονια αφου βεβαιωθεις πρωτα οτι τ οπλο ειναι στα μετρα σου και μετα δες τι χρειαζεσαι. το σημαντικοτετο ολων ειναι τα μετρα και οχι τα τσοκ . οσο για φυσιγγια διαλεξε ενα φτηνο αν μιλαμε για τσιχλα και μαθε το. τα χωνευει ολα. το πιο βασικο ειναι στην αρχη να μαθεις τις ιδιαιτεροτητες του οπλου σου. μην μπλεξεις με τσοκ απο τωρα
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά στην παρέα του HL. Είμαι νέος στο χώρο αλλά σας παρακολουθώ από αρχές του χρόνου όπου έγινα κάτοχος μιας mp155. Κυνηγετικές εμπειρίες προσωπικές μηδέν, μόνο από τον πατέρα μου, αλλά φέτος θα βγάλω την πρώτη μου άδεια (αν στραβωσει κάτι με τη ρυθμιστική να ξέρετε ποιος είναι ο γκαντεμης). Για να κάνω κάποιες δοκιμές στο χαρτί τι φυσίγγια μου προτεινεται και στη συνέχεια σκέφτομαι για ένα τσοκ το LM της Carlson ή Gemini. Είμαι λατρείς των s/p Baikal. Ο πατέρας έχει ένα made in ussr και του έχω αδυναμία.
Γεια σου Αρίστο. Να έχεις μια όμορφη διαμονή σου εύχομαι. Είμαι σίγουρος ότι θα βρεις όλες τις απαντήσεις που ψάχνεις :) Σε ποια μέρη κυνηγάς?
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά στην παρέα του HL. Είμαι νέος στο χώρο αλλά σας παρακολουθώ από αρχές του χρόνου όπου έγινα κάτοχος μιας mp155. Κυνηγετικές εμπειρίες προσωπικές μηδέν, μόνο από τον πατέρα μου, αλλά φέτος θα βγάλω την πρώτη μου άδεια (αν στραβωσει κάτι με τη ρυθμιστική να ξέρετε ποιος είναι ο γκαντεμης). Για να κάνω κάποιες δοκιμές στο χαρτί τι φυσίγγια μου προτεινεται και στη συνέχεια σκέφτομαι για ένα τσοκ το LM της Carlson ή Gemini. Είμαι λατρείς των s/p Baikal. Ο πατέρας έχει ένα made in ussr και του έχω αδυναμία.
Καλως ηρθες στην παρεα.Κατοχος και εγω οπως πολλοι αλλοι ενος s/p baikal μεταξυ αλλων σου ευχομαι τα καλυτερα.Καλο κυνηγι...
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά στην παρέα του HL. Είμαι νέος στο χώρο αλλά σας παρακολουθώ από αρχές του χρόνου όπου έγινα κάτοχος μιας mp155. Κυνηγετικές εμπειρίες προσωπικές μηδέν, μόνο από τον πατέρα μου, αλλά φέτος θα βγάλω την πρώτη μου άδεια (αν στραβωσει κάτι με τη ρυθμιστική να ξέρετε ποιος είναι ο γκαντεμης). Για να κάνω κάποιες δοκιμές στο χαρτί τι φυσίγγια μου προτεινεται και στη συνέχεια σκέφτομαι για ένα τσοκ το LM της Carlson ή Gemini. Είμαι λατρείς των s/p Baikal. Ο πατέρας έχει ένα made in ussr και του έχω αδυναμία.
Καλωσόρισες Αρίστο στην παρέα και στην κυνηγετική οικογένεια!
Καλά και ασφαλή κυνήγια να' χεις!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top