Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
απιστολη μια χαρα ειναι οι καννες. το ιδιο ακριβως μετρησα και τα τσοκ της 155.απο τοτε που πηρα το carlsons το lm και το εχωσα στην 155 τ οπλο αλλαξε τελειως συμπεριφορα. σ αυτην τη περιπτωση η αγορα τσοκ πιανει τοπο 100%
 
Παλικάρια του αδερφού μου το iz 27 με απλούς εξωλκείς δισκάνδαλο και τσοκ σταθερά 1*-3*. Το έχω κυνηγήσει αρκετές φορές σε λαγό , φασσα, αγριοπεριστερα και τσίχλες. Το όπλο είναι άπαιχτο σε όλα με πάρα πολύ καλές κατανομές. Ξέχασα να πω ότι ο αυλός είναι 18.4.....
 
ναι μυρο. τα οπλα με σταθερο τσοκαρισμα δεν μπαινουν σε συγκριση. υπερτερουν οποια συσφιξη κι αν εχουν
Μηπως,Ευριπιδη,ειναι ολοκληρωτικη αποψη αυτη?Δεν ειναι λιγο μικρο το δειγμα που συγκρινουμε?Πχ 2-3 οπλα μεταξυ τους.
Ειναι ολα πανομοιοτυπα,σ'αυτα τα οπλα,εκτος απο το αν εχουν σταθερα η αναλασσομενα τσοκ?
Δεν ειχα ποτε την ευχερεια να κανω μια τετοια συγκριση με ευρος δειγματος.Να εχω,ας πουμε 3 και 3 οπλα(απο καθε κατηγορια) και να τα τσεκαρω.Την ιδια ωρα με ΙΔΙΑ φυσιγγια κλπ.
Βεβαια οχι μονο στον πινακα,μα και στο "γηπεδο"!
Καταλαβαινεις το σκεπτικο μου!Απορια ειναι,χωρις να θελω να αντιπαρατεθω με κανεναν!!
Πρεπει να ειμαι και λιγο εκτος topic,ομως εδω ειδα το μνμ!
 
δεν εισαι εκτος γιατι παντα μιλαμε για baikal. ασε που το φαινομενο το εχω παρατηρησει σε αλλα αυτογεμη οπως την δικια μου 302 που εχω 2 καννες μια με τσοκ και μια φουλ και την 303 του μπαρη μου που ειναι στανταρ 75 .η συγκριση και στα πιατακια και στον πινακα απλα δεν υπαρχει. και η 303 συγκριθηκε με αλλη 303 η οποια ειχε briley light full και απλα της εριξε στ αφτια η στανταρ. το ιδιο εχω δει και με αρκετα baikal με στανταρ καννες 50-100 που ερχονται σκοπευτηριο. απλα δεν πιανονται. και το λεω γιατι το εχω δει. και cosmi να συγκρινεις με στανταρ καννη και τσοκαρισμενη η στανταρ παντα θα υπερτερει
 
δηλαδη απο οτι εχω καταλαβη εαν εχεις 10 μπαικαλ φτιαγμενα απο το εργοστασιο την ιδια χρονια με ιδιους αυλους και ολα ομοια χαρακτηρηστηκα, το ενα θα ρηχνει διαφορετηκα απο το αλλο και θα εχει διαφορετηκη αποδοση . αυτο θελετε να πητε για τα μπαικαλ . ΕΓΩ νομηζω οτι το ιδιο συμβενη και στης αλλες μαρκες οπλων , το καθε οπλο εχει τα δικα του δακτηληκα αποτυποματα την δικια του αποδοση που το κανει μοναδικα και δυσκολα αντιγραφετε . Γ
 
κατα τη γνώμη μου σχετικά με την απόδοση τον baikal οσο αφορά τα εναλλασσόμενα και σταθερά τσοκ ΟΛΟΙ λέτε σωστά πράγματα ..
πρώτων να πώ οτι κανέναν δεν εχω ακούσει να παραπονιέται με baikal που εχει σταθερά τσοκ..!!ισα ισα...
Αντιθέτως με εναλλασσόμενα πολλούς .. οι οποίοι οταν αγοράζουν εξωεργοστασιακα ορκίζονται οτι εχει μεταμορφωθεί το όπλο τους.. ( μεσα σε αυτούς και ο αδερφός που έχει και τα δύο)
δεύτερον όπως περίπου ειπε και ο Σαράντος παραπάνω (αν κατάλαβα καλα) τα baikal εχουν αρκετά κουσούρια με την προσπάθεια να εκσυγχρονιστούν ενω παντα μιλάμε για ενα όπλο χαμηλού κόστους .. θέλω να πώ οτι με δεδομένη την υψηλότατη απόδοση τους σε σχέση με την τιμή ειναι πολύ ποιο λογικό να μειώνει ή να μηδενίζει τις πιθανές κακοτεχνίες σε μια κάννη που εχει σταθερά τσοκ..
όσο ποιο απλό τοσο ποιο καλο ενα baikal λέει κ ο Κυπριδιμοσ που τα θαυμάζει .
 
κατα τη γνώμη μου σχετικά με την απόδοση τον baikal οσο αφορά τα εναλλασσόμενα και σταθερά τσοκ ΟΛΟΙ λέτε σωστά πράγματα ..
πρώτων να πώ οτι κανέναν δεν εχω ακούσει να παραπονιέται με baikal που εχει σταθερά τσοκ..!!ισα ισα...
Αντιθέτως με εναλλασσόμενα πολλούς .. οι οποίοι οταν αγοράζουν εξωεργοστασιακα ορκίζονται οτι εχει μεταμορφωθεί το όπλο τους.. ( μεσα σε αυτούς και ο αδερφός που έχει και τα δύο)
δεύτερον όπως περίπου ειπε και ο Σαράντος παραπάνω (αν κατάλαβα καλα) τα baikal εχουν αρκετά κουσούρια με την προσπάθεια να εκσυγχρονιστούν ενω παντα μιλάμε για ενα όπλο χαμηλού κόστους .. θέλω να πώ οτι με δεδομένη την υψηλότατη απόδοση τους σε σχέση με την τιμή ειναι πολύ ποιο λογικό να μειώνει ή να μηδενίζει τις πιθανές κακοτεχνίες σε μια κάννη που εχει σταθερά τσοκ..
όσο ποιο απλό τοσο ποιο καλο ενα baikal λέει κ ο Κυπριδιμοσ που τα θαυμάζει .
.well done.
 
χαιρετώ την παρέα! Καλή έναρξη και καλή κυνηγετική σεζον!!! Θα ήθελα να ρωτήσω, για να κάνω κάποιες δοκιμές με την 155 με τα δικά της τσοκ σε χαρτί με τι φυσίγγια να τις κάνω και για τσόκ κύλινδρο στα πόσα μέτρα;
Με κύλινδρο στα 20 έως 25 μ.
Οσο για τα φυσίγγια...μ' αυτά που πρόκειται να κυνηγήσεις...
Προσωπικά αν θέλω να δω την απόδοση μιας κάννης τη δοκιμάζω με 32γρ. Νο 7
 
φιλε μου επειδη το ξερω τ οπλο δεν διαλεγει φυσιγγια. τα χωνευει ολα. αλλα γνωμη μου παρε καποια στιγμη ενα lm carlsons και θα δεις αλλα πραματα πολυ καλυτερα
Καλησπέρα!!! Φίλε θυμάμαι που μου το είχες πει, αλλά να ξέρεις ότι έχω διαβάσει όλες τις σελίδες της Baikal team και έχεις πεί ότι δεν βγαίνει από πάνω το LM της Carlson!!!
 
Αριστο αν ψαχνεσαι για τσοκ ριξε μια ματια και στα kicks. Einai chokes φρενου. Δεν εχω ριξει με τετοιο αλλα ακουγονται καλα λογια απο κατοχους αλλων όπλων. Μη βιαστεις να παρεις οτι να ναι. Ψαξου πρωτα.
 
Καλησπέρα!!! Φίλε θυμάμαι που μου το είχες πει, αλλά να ξέρεις ότι έχω διαβάσει όλες τις σελίδες της Baikal team και έχεις πεί ότι δεν βγαίνει από πάνω το LM της Carlson!!!
εισαι ωραιος και μελετηρος. αριστα με τονο. τα παει μια χαρα τα πορτοκαλι τα λαμπρο. δοκιμασμενο
 
BAIKAL MP43 20αρι.Το πήρα πέρσι που δεν είχα βγάλει άδεια.Σε μια δοκιμή μου διπλοντουφέκαγε.είπα μήπως είναι κάτι τυχαίο και περίμενα την φετινή έναρξη.Όμως πάλι τα ίδια.Διπλοντουφεκιές και ο εξολκέας δεν δουλευε συγχρονισμένα.Το έστειλα σήμερα στο κύργια(ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ) ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΈΝΩ ΑΠΆΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΌΠΙΣΗ....xm.
Πάνω που ξεκίνησα όλο χαρά φέτος.hair.
Θα σας ενημερώσω για την συνέχεια
 
Η πρώτη σου κίνηση Σάββα ειναι να αφαιρέσεις το κοντακι κ να κοιτάξεις για τυχόν γρασα στον μηχανισμό,στους εξολκεις κλπ μιας κ το όπλο ειναι καινουργιο,αν υπάρχουν κάνε τους ένα καλό καθαρισμα και δοκίμασε ξανά..
Μονοσκανδαλο ειναι?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top