Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν θα ξανά έφτιαχνα σκυθικων
Θα άνοιγα τσοκ κώνους άυλους δεν θα έκοβα κάννες θα α φέρουσα ρίγα και την ενδιάμεση και το κοντάκι σεμι πιστολε αλλά όχι στον Ήφαιστο το κοντάκι όλα τα αλλά σε αυτόν με κλειστά μάτια. Ξέχασα το πορτινκ
 
Το ποιο ελαφρύ ήταν τότε το δικό μου από αυτά που είχε φτιάξει 2750
Το κυνήγησα δυο χρονιές πολυ καλο για κυνήγια φάρμας. Δεν γνώριζα τότε, το κοντάκι ήταν τέλειος ακατάλληλο για εμενα και εκτός ότι με δυσκόλευε στην σκόπευση έτρωγα και ξύλο κάθε φορά που τουφεκουσα. Κατά τα αλλά είχε κάνει υπέροχη δουλειά και πολυ προσεγμένη. Άξιζε τα χρήματα το λάθος ήταν το κοντάκι.
Αυτό το οπλο δεν έχει μετά πολιτική αξία το φτιάχνεις και γίνετε το πρωσοπικο σου οπλο και τέλος. Αν ήμουν σίγουρος ότι θα μου έκανε την ίδια δουλειά θα ξανά έφτιαχνα ένα τέτοιο οπλο. Αλλά έχω την αίσθηση ότι μεγάλωσε και αυτός και δεν ιστό κάνει οπως τοτε
 
Άκου η θεωρία λέει ότι μειώνει το λάκτισμα ταυτόχρονα μειώνει την αναπήδηση τής καννης και τα περίσσια αέρια δεν ακολουθούν τα σκάγια κατά την έξοδο από την κάνη με αποτελέσματα τα σκάγια να μην τρώνε την κλωτσιά από ττην εκτόνωση τον αερίων αφού αυτα έχουν βγει από το πορτινκ.
το θέμα είναι τα γίνει σωστά με σωστή γεωμετρία ώστε η κάνη να μην γίνει φλογερα και παίζει σόλο παγωνισιο

 
Άκου η θεωρία λέει ότι μειώνει το λάκτισμα ταυτόχρονα μειώνει την αναπήδηση τής καννης και τα περίσσια αέρια δεν ακολουθούν τα σκάγια κατά την έξοδο από την κάνη με αποτελέσματα τα σκάγια να μην τρώνε την κλωτσιά από ττην εκτόνωση τον αερίων αφού αυτα έχουν βγει από το πορτινκ.
το θέμα είναι τα γίνει σωστά με σωστή γεωμετρία ώστε η κάνη να μην γίνει φλογερα και παίζει σόλο παγωνισιο

Την θεωρία την ξέρω, την πράξη ψάχνω.
Θα σου πω την ταπεινή μου γνώμη.
Το μόνο που αυξάνει είναι η κουφαμάρα.
Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά δεν το νομίζω.
 
Ειναι λιγο ''ωμο'' αλλα ειναι αληθεια.......Υπαρχουν τεχνιτες με αρχιδια και αρχιδια τεχνιτες.........
Δυστιχως το εχουμε δει πολλες φορες το εργο αυτο.......
Θα πω επισεις και μια αλλη μεγαλη αληθεια και ας γινω ''δυσαρεστος''
Δεν υπαρχει οπλουργος και κοντακας ......δηλ 2 σε 1...............εχω δει τραγικα πραγματα σε δουλειες που πληρωθηκαν αντι να καταβληθει στον κατοχο χρηματικο προστιμο ψυχικης οδυνης για το αποτελεσμα!!!!!
Το να ασχωληθει καποιος με το ξυλο πρεπει να το κατεχει οχι μονο σαν τεχνη αλλα να γνωριζει τις ιδιοτητες και να μπορει να το ''διαβασει''..........τοτε μονο θα μπορεις να δουλεψεις μαζι του.....το ξυλο δεν ειναι νεκρο.......σου μιλαει και πρεπει να ξερεις να το ακους.........
Αλλο λοιπον η δουλεια του οπλουργου και αλλη η δουλεια του κοντακα....
 
Ειναι λιγο ''ωμο'' αλλα ειναι αληθεια.......Υπαρχουν τεχνιτες με αρχιδια και αρχιδια τεχνιτες.........
Δυστιχως το εχουμε δει πολλες φορες το εργο αυτο.......
Θα πω επισεις και μια αλλη μεγαλη αληθεια και ας γινω ''δυσαρεστος''
Δεν υπαρχει οπλουργος και κοντακας ......δηλ 2 σε 1...............εχω δει τραγικα πραγματα σε δουλειες που πληρωθηκαν αντι να καταβληθει στον κατοχο χρηματικο προστιμο ψυχικης οδυνης για το αποτελεσμα!!!!!
Το να ασχωληθει καποιος με το ξυλο πρεπει να το κατεχει οχι μονο σαν τεχνη αλλα να γνωριζει τις ιδιοτητες και να μπορει να το ''διαβασει''..........τοτε μονο θα μπορεις να δουλεψεις μαζι του.....το ξυλο δεν ειναι νεκρο.......σου μιλαει και πρεπει να ξερεις να το ακους.........
Αλλο λοιπον η δουλεια του οπλουργου και αλλη η δουλεια του κοντακα....
Κάποτε ομως οπλουργος και κοντακας ήταν ένας. Και το κοντάκι ήταν μέρος του όπλου και ώφειλε ο οπλουργος να ξέρει τουλάχιστον να το φέρει στα μέτρα του κατόχου του όπως και σε περίπτωση ζημιάς να ξέρει να το επισκευάσει η να φτιάξει καινούριο για να είναι ξανά λειτουργικό το όπλο. Οι παλιοί οπλουργοι τα έκαναν όλα. Τα τελευταία χρόνια νομίζω έχουν διαχωριστεί σαν ειδικότητες. Και καλώς συμβαίνει ετσι για να υπάρχει μεγαλύτερη εξειδίκευση ο καθένας στον τομέα του.
 
Κάποτε ομως οπλουργος και κοντακας ήταν ένας. Και το κοντάκι ήταν μέρος του όπλου και ώφειλε ο οπλουργος να ξέρει τουλάχιστον να το φέρει στα μέτρα του κατόχου του όπως και σε περίπτωση ζημιάς να ξέρει να το επισκευάσει η να φτιάξει καινούριο για να είναι ξανά λειτουργικό το όπλο. Οι παλιοί οπλουργοι τα έκαναν όλα. Τα τελευταία χρόνια νομίζω έχουν διαχωριστεί σαν ειδικότητες. Και καλώς συμβαίνει ετσι για να υπάρχει μεγαλύτερη εξειδίκευση ο καθένας στον τομέα του.
Καποτε οι απαιτησεις και οι γνωσεις ηταν ελαχιστες πανω στο κοντακι....καποτε αναθεμα αν οι κυνηγοι ειχαν μεσα στα ενδιαφεροντα τους το θεμα κοντακι και οι αποτυχιες στο κυνηγι......
Καποτε δεν υπηρχαν κοντακαδες γιατι δεν υπηρχε ενδιαφερον σε αυτον τον τομεα....
Αν καποτε ειχαν καποιο θεμα το ελυναν οι οπλουργοι με αυτοσχεδιες λυσεις και ''μπαλωματα'' ......και εδω πολλα τα παραδειγματα.
Και στα περιπτερα βρισκουμε Depon και ασπιρινες αλλα δεν ειναι φαρμακεια.....
Οι σημερινες απαιτησεις σε ενα κοντακι απαιτουν γνωσεις πανω στο ξυλο.......γνωσεις που κανενας οπλουργος δεν διαθετει......
Αλλη η δουλεια του ναυτη και αλλη του καντηλαναυτη.
 
Kαι για να καταλαβουμε γιατι ειναι αλλη η δουλεια του ναυτη και αλλη του καντηλαναυτη εδω ειναι ενα παραδειγμα κοντακα-οπλουργου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!το οποιο πληρωθηκε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Και μαλιστα σε οπλο καποιων χιλιαδων ευρω!!!!!!!!
Στοκαρισματα και ψαθες για σεμιναριο!!!!!!!!!!!

1657899414586.jpeg
1657899502104.jpeg
1657900071733.jpeg
1657900104151.jpeg
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top