Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ειχα σκοπο να παρω τσοκ φρενου για το δικαννο. Λιγο που αργουν να ερθουν, λιγο που δε ξερω αν θελω να κρατησω το οπλο(εχω να παω κυνηγι απο τον αυγουστο) δεν τα πηρα. Εξαλλου 160 € για 2 τσοκ ειναι σεβαστο ποσι αν το βαλεις στην ακρη για καινουργιο.. Ευριππιδη καθ εγω με τα μαμα μια χαρα τα παω σε τσιχλοκυνηγια. Το οπλο σκοτωνει. Απο εκει και περα αναλογα με τις απαιτησεις σου πραττεις αναλογα.
δες εδώ kastoras αν στελενει ..
http://www.brignoliarmi.com/71/hunting-gemini-chokes--baikal
 
Καλησπερα, ποσο ευκολη θεωρειτε την μεταβαση απο καραμπινα αεριων σε πλαγιοκαννο; δεν εχω κυνηγησει με πλαγιο παρα μονο με καραμπινα και super pose και θα θελα να αγορασω και να κανω καποια κυνηγια με πλαγιο baikal.
 
Καλησπερα, ποσο ευκολη θεωρειτε την μεταβαση απο καραμπινα αεριων σε πλαγιοκαννο; δεν εχω κυνηγησει με πλαγιο παρα μονο με καραμπινα και super pose και θα θελα να αγορασω και να κανω καποια κυνηγια με πλαγιο baikal.
Παρτο και η μεταβαση εγινε. Δεν θα το μετανιωσεις.
 
Καλησπερα, ποσο ευκολη θεωρειτε την μεταβαση απο καραμπινα αεριων σε πλαγιοκαννο; δεν εχω κυνηγησει με πλαγιο παρα μονο με καραμπινα και super pose και θα θελα να αγορασω και να κανω καποια κυνηγια με πλαγιο baikal.
το εχω κανει κι εγω. μια συνηθεια ειναι. 1-2 κουτια φυσιγγια κι η δουλεια εγινε. παρτο
 
Το πλάγιο πραγματικά το βλέπω και το νιώθω ότι πιο κοντινό σε παράδοση στο κυνήγι μας αλλά το νιώθω πολύ διαφορετικό στα χέρια μου από το pose και την καραμπίνα, πραγματικά μακάρι να κυνηγήσω με πλάγιο κάποια στιγμή, έτσι να το δω πως είναι!
 
Το πλάγιο πραγματικά το βλέπω και το νιώθω ότι πιο κοντινό σε παράδοση στο κυνήγι μας αλλά το νιώθω πολύ διαφορετικό στα χέρια μου από το pose και την καραμπίνα, πραγματικά μακάρι να κυνηγήσω με πλάγιο κάποια στιγμή, έτσι να το δω πως είναι!
Για να ειμαι ειλικρινης για μενα το πλαγιο δεν ειναι θεμα παραδοσης η μοντερνισμου, ειναι ο τροπος που εμαθα και συνηθισα να κυνηγαω. Το παιδακι σου και το σκυλακι σου οπως το μαθεις .sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Η αλήθεια είναι κάθε αρχή κ δύσκολη..Καπιοι τα κατάφεραν αμέσως καπιοι άλλοι άργησαν,και καπιοι το παράτησαν.
Γνωρίζω αρκετούς που δεν μπόρεσαν με τίποτα να το συνηθίσουν σε σχέση με την μια κάννη που έβλεπαν πριν,Και κάθε αστοχία που ειχαν το φταίξιμο το έριχναν εκεί..
Εγώ πάντως την πρωτη φορα που κυνήγησα με πλάγιο δεν συνάντησα καμιά δυσκολία στην προσαρμογη.
Το καλύτερο πιστεύω πριν προβεις σε αγορά είναι να βρεις ένα πλάγιο και να ρίξεις μερικές τουφεκιες,Θα καταλάβεις αμέσως αν αυτός ο τύπος όπλου σου ταιριάζει η όχι.:)
 
Καλησπερα, ποσο ευκολη θεωρειτε την μεταβαση απο καραμπινα αεριων σε πλαγιοκαννο; δεν εχω κυνηγησει με πλαγιο παρα μονο με καραμπινα και super pose και θα θελα να αγορασω και να κανω καποια κυνηγια με πλαγιο baikal.
Θελεις να νας πεις για τι κυνηγια το θελεις; προσωπικα αν επαιρνα τωρα το πλαγιο, θα το διαλεγα σε 12/70 με σταθερα τσοκ και θα επαιζα μπαλιτσα με τα φυσιγγια
 
Καλησπερα, ποσο ευκολη θεωρειτε την μεταβαση απο καραμπινα αεριων σε πλαγιοκαννο; δεν εχω κυνηγησει με πλαγιο παρα μονο με καραμπινα και super pose και θα θελα να αγορασω και να κανω καποια κυνηγια με πλαγιο baikal.

Είναι ανάλογα τον κυνηγό - σκοπευτή.
Σε εμένα η μετάβαση στο πλαγιόκαννο ήταν πολύ εύκολη σε σημείο που να ρίχνω το ίδιο και ίσως καλύτερα από την καραμπίνα και το Poze.
Αντίθετα ο πατέρας μου δεν μπορεί να το συνηθίσει με τίποτα...
Είναι πως θα σου κάτσει.
Αν έχει κάποιος γνωστός σου πλάγιο ζήτησε του να ρίξεις μερικές τουφεκιές πριν κάνεις κάποια κίνηση.
 
Θελεις να νας πεις για τι κυνηγια το θελεις; προσωπικα αν επαιρνα τωρα το πλαγιο, θα το διαλεγα σε 12/70 με σταθερα τσοκ και θα επαιζα μπαλιτσα με τα φυσιγγια
ακριβώς με ενα τέτοιο kastoras φλερτάρω και εγω αν βρεθεί.. να συμπληρώσω μονο με αυλο 18,4
*ακούς Τασο..:):):)
 
Για τσιχλα περπατητο και καρτερι.
Το 3-1 στα τσοκ για καρτερι ειναι μια χαρα πιστευω. Αν μπορεις να το φερεις και στα μετρα σου(βασικα ειναι αναγκαίο, οποτε αν δυνασαι καντο) στο περηπατητο μπορεις να ριχνεις και διασπορας ιδιαιτερα με την κλειστη καννη..
 
ακριβώς με ενα τέτοιο kastoras φλερτάρω και εγω αν βρεθεί.. να συμπληρώσω μονο με αυλο 18,4
*ακούς Τασο..:):):)
Μανθο για σενα που πιανουν και τα χερια σου ενα τετοιο οπλο θα ειναι οτι πρεπει... ;)κυνηγας απο λαγο μεχρι κιχλιτσα ανετα! Γιατι οχι και γουρουνι...
 
Μανθο για σενα που πιανουν και τα χερια σου ενα τετοιο οπλο θα ειναι οτι πρεπει... ;)κυνηγας απο λαγο μεχρι κιχλιτσα ανετα! Γιατι οχι και γουρουνι...
στο μυαλό μου είσαι ... εχω κάνει πλάνο μετατροπών και βελτιώσεων από τώρα :):):)
 
Καλημερα σε ολους
ψηνωμαι για αγορα δικανου οικονομικου οχι φτηνιαρικου.....
Διαβασα τις προηγουμενες σελ. εδωκαι
ηθελα την αποψη σας για τα παρακατω
βαικαλ ΙJ27 ή Τοζ 34 για σ/π, παλιο ή καινουργιο?
βαικαλ ΙJ26 USSR, IJ 58USSR ή καινουργιο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top