Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα Ανδρέα, καλώς όρισες και καλή σεζόν.
Δε χρειάζεται να απευθυνθείς κάπου. Με μία μεζούρα μόνος σου θα το μετρήσεις.
Είναι η απόσταση απ' τη σκανδάλη έως το μέσον του πέλματος, εκεί που τελειώνει το κοντάκι.
 
Σωστά, ίσως να μην το διατύπωσα εγώ σωστά Εννοώ γενικότερα να απευθυνθώ σε κάποιον ειδικό για τα μέτρα του κοντακίου κατά την επιμονή μου (κλισεις καστ ον-οφ κλπ) γιατί δεν το έκανα κατά την αγορά.
Τις βασικές μετρήσεις, μήκους κοντακίου και κλίσεων μπορείς να τις κάνεις στο σπίτι, όπως δείχνει το παραπάνω βίντεο, όπως και τον απλό έλεγχο κατά πόσο σου έρχεται το κοντάκι. Είναι σύντομο και περιεκτικό, παρακολούθησε το και αγγλικά να μην ξέρεις τα δείχνει όλα πρακτικά και θα καταλάβεις.
Για τις τυχούσες μετατροπές που ίσως χρειαστούν θα χρειαστείς κοντακά, δεν είμαι δυστυχώς από Θεσσαλονίκη, δε μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό.
 
Τις βασικές μετρήσεις, μήκους κοντακίου και κλίσεων μπορείς να τις κάνεις στο σπίτι, όπως δείχνει το παραπάνω βίντεο, όπως και τον απλό έλεγχο κατά πόσο σου έρχεται το κοντάκι. Είναι σύντομο και περιεκτικό, παρακολούθησε το και αγγλικά να μην ξέρεις τα δείχνει όλα πρακτικά και θα καταλάβεις.
Για τις τυχούσες μετατροπές που ίσως χρειαστούν θα χρειαστείς κοντακά, δεν είμαι δυστυχώς από Θεσσαλονίκη, δε μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό.
Σ' ευχαριστώ πολύ! Θα το τσεκάρω προσεκτικά και βλέπουμε. Την έχω 2 χρόνια, αλλά τώρα θα αρχισω να τη χρησιμοποιώ, οπότε είπα να ξεκινήσω απ τα βασικά!:confused:
 
Σ' ευχαριστώ πολύ! Θα το τσεκάρω προσεκτικά και βλέπουμε. Την έχω 2 χρόνια, αλλά τώρα θα αρχισω να τη χρησιμοποιώ, οπότε είπα να ξεκινήσω απ τα βασικά!:confused:
Μπράβο και πάρα πολύ καλά κάνεις.
Δε θυμάμαι αν η 155 παίρνει φλάντζες αλλαγής κλίσεων, θα σε διευκολύνει .
Εύχομαι να υπάρξει κάποιος συνάδελφος να μπορεί να σου συστήσει έναν αξιόλογο μάστορα στην περιοχή σου.
 
Σ' ευχαριστώ πολύ! Θα το τσεκάρω προσεκτικά και βλέπουμε. Την έχω 2 χρόνια, αλλά τώρα θα αρχισω να τη χρησιμοποιώ, οπότε είπα να ξεκινήσω απ τα βασικά!:confused:
Κάνε και ένα Τσώρτσιλ τεστ. Θα σου δώσει μια ένδειξη που είσαι πάνω κάτω. Ρίξε αρκετά φυσίγγια να αποτυπωθεί καλά στον πίνακα η τουφεκιά. Τα 3 φυσίγγια που είθισται δεν δίνουν ξεκάθαρη εικόνα κατά τη γνώμη μου, γιατί κάποια τουφεκιά μπορεί να φύγει και να σε μπερδέψει. Εγώ ρίχνω κάνα 8αρι. Εκτός κι αν επωμιζεις κάθε φορά με χειρουργική ακρίβεια, οπότε και μια τουφεκιά αρκεί.
 
Σ' ευχαριστώ πολύ! Θα το τσεκάρω προσεκτικά και βλέπουμε. Την έχω 2 χρόνια, αλλά τώρα θα αρχισω να τη χρησιμοποιώ, οπότε είπα να ξεκινήσω απ τα βασικά!:confused:
Τώρα ξεκινάς με αυτό το όπλο η γενικά με τα όπλα ;
 
Ναι, εφόσον χρειαστούν, η 155 παίρνει φλάντζες. Αφού τελειώσω με τα του κοντακίου και της επώμισης θα επιχειρήσω και το τεστ. Σίγουρα θα χρειαστώ την εμπειρία σας, αλλά θα επανέλθω εν καιρώ γι αυτό το θέμα. Τώρα (εδώ και 2 χρόνια) ξεκινάω ως κυνηγός με αυτό το όπλο. Απλά τις πρώτες 2 χρονιές σε λιγοστές εξόδους για λαγό ήταν περιορισμένες οι τουφεκιές.
 
Ναι, εφόσον χρειαστούν, η 155 παίρνει φλάντζες. Αφού τελειώσω με τα του κοντακίου και της επώμισης θα επιχειρήσω και το τεστ. Σίγουρα θα χρειαστώ την εμπειρία σας, αλλά θα επανέλθω εν καιρώ γι αυτό το θέμα. Τώρα (εδώ και 2 χρόνια) ξεκινάω ως κυνηγός με αυτό το όπλο. Απλά τις πρώτες 2 χρονιές σε λιγοστές εξόδους για λαγό ήταν περιορισμένες οι τουφεκιές.
Είναι με ξύλινα μέρη;
 
Σε τι ποσοστό?
Ειναι δυνατον να πει καποιος ποσοστο????αυτο δεν σημαινει πως ολα εχουν προβλημα η πως δεν παρουσιασε κανενα....
Μπορει σε καποιον λαγας που θα ριξει 20-30 φυσιγγια την χρονια να μην του παρουσιασει κατι......σε καποιον ομως που θα ριξει αρκετα φυσιγγια την χρονια τοτε ναι......εχει πολλες πιθανοτητες να του βγαλει προβλημα.
Το δικο μου αν και παλαιας κοπης(ποζε)οταν το ειχα στους αυτοματους μαζι με τον ριγμενο καλυκα πεταγε και τον γεματο.....γνωστο προβλημα στα Baikal της χαμηλης χρηματικης κατηγοριας.
Γιαννη οσοι ειναι γνωστες στα οπλα αυτα το γνωριζουν........οσο πιο απλο το Baikal τοσο πιο αξιοπιστο ειναι...............και γενικα σε ολα τα οπλα της κατηγοριας αυτης.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top