Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το ξέρω - έχει αναφερθεί πάμπολλες φορές ειδικά για την βάση και είναι ένα "ευαίσθητο" σημείο της.
Άν επικρατήσει και μου αρέσει στην πράξη (επί του πεδίου) άν και όποτε έρθει η στιγμή που θα χρειαστεί μια ανανέωση βλέπουμε.😁

Ξέχασα να αναφέρω πώς η βαφή της κάννης είναι μάτ στην τελευταία αυτή ξύλινη έκδοση και το πέλμα κανονικό ελαστικό με εγκοπές - όχι το "φουτουριστικό" της αρχικής μορφής που ενσωμάτωνε και ένα "αντικραδασμικό" άς πούμε σύστημα για την ανάκρουση. Έχει αλλάξει επίσης το σχήμα της βίδας της πάπιας.


Από την ψάθα στη λαβή του κοντακιού και της πάπιας αλλά κυρίως από την κλειστή γωνία της λαβής - το πιστολέ είναι πολύ έντονο σε σχέση με το παλιότερο σχέδιο.

Δες την φωτό που παρέθεσα παραπάνω από την ιστοσελίδα του καταστήματος - αυτή είναι η ΠΑΛΙΑ έκδοση στα ξύλινα μέρη.

Η νέα (από το 2021) είναι αυτή (σχεδόν όπως η δική μου) :
View attachment 79962
Κατάλαβα , ευχαριστώ.
 
Λογηκα στη καινουρια αφερεθικε το μεταλικο εξαρτημα της παπιας που πατούσε το ελατηριο και το πισω μερος της παπιας και την κανανε με πλαστικο ένθετο
Όντως στο πλέον πρόσφατο μοντέλλο το πίσω μέρος της πάπιας έχει ένα πλαστικό ένθετο - αυτό πρέπει να έγινε αργότερα.
Η δική μου έχει μονοκόμματη ξύλινη πάπια χωρίς αυτό το πράγμα - θα τη δείτε στις φωτό αργότερα.

Το ωραίο που ανακάλυψα στο διαδίκτυο (σε Ρωσσικά site καταστημάτων όμως) είναι πώς εκεί διατίθεται και σαν σέτ βάσης με 2 κάννες όπως παλιά οι Mossberg - μιά κάννη με τσόκ και μια slug με κλισιοσκόπιο και μπροστινό στόχαστρο για χρήση με μονόβολα.
 
Όντως στο πλέον πρόσφατο μοντέλλο το πίσω μέρος της πάπιας έχει ένα πλαστικό ένθετο - αυτό πρέπει να έγινε αργότερα.
Η δική μου έχει μονοκόμματη ξύλινη πάπια χωρίς αυτό το πράγμα - θα τη δείτε στις φωτό αργότερα.

Το ωραίο που ανακάλυψα στο διαδίκτυο (σε Ρωσσικά site καταστημάτων όμως) είναι πώς εκεί διατίθεται και σαν σέτ βάσης με 2 κάννες όπως παλιά οι Mossberg - μιά κάννη με τσόκ και μια slug με κλισιοσκόπιο και μπροστινό στόχαστρο για χρήση με μονόβολα.
Έτσι κάποτε έβγαινε και η Affinity. Μια slug μια με ρίγα.
 
Όντως στο πλέον πρόσφατο μοντέλλο το πίσω μέρος της πάπιας έχει ένα πλαστικό ένθετο - αυτό πρέπει να έγινε αργότερα.
Η δική μου έχει μονοκόμματη ξύλινη πάπια χωρίς αυτό το πράγμα - θα τη δείτε στις φωτό αργότερα.

Το ωραίο που ανακάλυψα στο διαδίκτυο (σε Ρωσσικά site καταστημάτων όμως) είναι πώς εκεί διατίθεται και σαν σέτ βάσης με 2 κάννες όπως παλιά οι Mossberg - μιά κάννη με τσόκ και μια slug με κλισιοσκόπιο και μπροστινό στόχαστρο για χρήση με μονόβολα.
Αντε κανε εσω εξω παρουσιαση μας εσκασες αχαχαχχα
 
Επειδή δεν έχω κάτι να σας δείξω άμεσα δείτε αυτό το βιντεάκι που ανακάλυψα μόλις τώρα που δείχνει μια 155 ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια με την δική μου - για να πάρετε μια ιδέα γιά την όψη της.


Κι εδώ ένα σύντομο "μουγκό" βίντεο πρόσφατης "εσοδείας" με την πλαστική μαυρούλα αδελφή της :


Enjoy the show ! .my man.
 
Παραθέτω εδώ τα εγχειρίδια οδηγιών χρήστη για την 155 στα Ελληνικά και στα Αγγλικά όπως περιέχονταν μέσα στην συσκευασία - για όποιον ενδιαφέρεται να τα έχει.
 

Attachments

Δοκιμές με το baikal 43 τσοκ 5αρι στα 20 μέτρα και με 3αρι στα 25 και 35 μέτρα .Τσοκ Κάρλσον εσωτερικά . Φυσίγγια rc 32 9ρια.Το 5-3 είναι καλός συνδυασμός μέχρι 30 μέτρα και οριακά 35.Οχι στηριγμένο όπλο.View attachment 80388View attachment 80393View attachment 80394
Ωραίες τουφεκιές ! Κεντάει το Baikal !!! :cool:
Για τα τσοκάκια σου ισχύει αυτό που έγραψα προχθές και για τα Invector. Τα Carlson, και για το Baikal, κατασκευάζονται βάσει αυλού (κύλινδρος) διαμέτρου 18,55 mm (.730"), έτσι το 3*** (Mod.) είναι 18 mm (.710") οπότε σε αυλό 18,4 βγαίνει λίιιγο πιο ανοιχτό από το ονομαστικό, δηλ. σύσφιξη 0,4 mm, αντί για 0,5 mm που θα έπρεπε (που είναι συνήθως τα 3***).
https://www.choketube.com/product-c...lush-mount-replacement-stainless-choke-tubes/
Το RC 32 σταθερή αξία !!! 👍
 
Ωραίες τουφεκιές ! Κεντάει το Baikal !!! :cool:
Για τα τσοκάκια σου ισχύει αυτό που έγραψα προχθές και για τα Invector. Τα Carlson, και για το Baikal, κατασκευάζονται βάσει αυλού (κύλινδρος) διαμέτρου 18,55 mm (.730"), έτσι το 3*** (Mod.) είναι 18 mm (.710") οπότε σε αυλό 18,4 βγαίνει λίιιγο πιο ανοιχτό από το ονομαστικό, δηλ. σύσφιξη 0,4 mm, αντί για 0,5 mm που θα έπρεπε (που είναι συνήθως τα 3***).
https://www.choketube.com/product-c...lush-mount-replacement-stainless-choke-tubes/
Το RC 32 σταθερή αξία !!! 👍
Χωρίς απόλυτη σταθερή μέτρηση το 5 βγήκε 18,4 και το 3. 17,9 στο σάιτ του καλκατζακου λέει ότι βγαίνουν βάση αυλού κάθε εταιρίας όπλων .
 
Δοκιμές με το baikal 43 τσοκ 5αρι στα 20 μέτρα και με 3αρι στα 25 και 35 μέτρα .Τσοκ Κάρλσον εσωτερικά . Φυσίγγια rc 32 9ρια.Το 5-3 είναι καλός συνδυασμός μέχρι 30 μέτρα και οριακά 35.Οχι στηριγμένο όπλο.View attachment 80388View attachment 80393View attachment 80394
Πάντα to the point φίλε. Που θα πάει μια φορά θα σε πιάσω να κανεις μακακια.
.love.
 
Ωραίες τουφεκιές ! Κεντάει το Baikal !!! :cool:
Για τα τσοκάκια σου ισχύει αυτό που έγραψα προχθές και για τα Invector. Τα Carlson, και για το Baikal, κατασκευάζονται βάσει αυλού (κύλινδρος) διαμέτρου 18,55 mm (.730"), έτσι το 3*** (Mod.) είναι 18 mm (.710") οπότε σε αυλό 18,4 βγαίνει λίιιγο πιο ανοιχτό από το ονομαστικό, δηλ. σύσφιξη 0,4 mm, αντί για 0,5 mm που θα έπρεπε (που είναι συνήθως τα 3***).
https://www.choketube.com/product-c...lush-mount-replacement-stainless-choke-tubes/
Το RC 32 σταθερή αξία !!! 👍
Στέλιο έχω στην 155 το Καρλσον LM (715) 18,25χιλ εσω, 8ν που βάσει αυλού 18,4 είναι ακριβώς 4* σε δοκιμή βγάζει ίδια ντουφεκια με το 3* μαμά που ειναι 18χιλ
Τα Καρλσον έχουν ποιο φαρδιά φούστα (πίσω) κ για αυτο δουλεύουν σαν μιση σύσφιξη ποιο στενα! Δηλαδή δουλεύουν ότι γράφουν κ ας είναι ποιο ανοιχτά!
 
Εγω παντως που εχω τα carlsons σε full και σε mod ειναι πιο ανοιχτα σε σχεση με τον αυλο της Baikal mp155 που ειναι 18,4.Το full μαλιστα που το εχω προχειρο στα χερια μου ειναι 0,700 της ιντσας δηλαδη 0,7x25,4=17,78 mm ανοιγμα στομιου ουτε καν για αυλο 18,55 οπως ειπε ο @ΣΤΕΛΙΟΣ αλλα ακομη πιο ανοιχτα.Τωρα δεν ξερω αν ειναι καποια ειδικη εκδοση γιατι και στα δυο πανω στα κουτακια τους λεει"for use with steel lead or hevi-shot" .Μαλιστα επειδη εχω και gemini σε Imp.Mod. εχει αν θυμαμαι καλα ιδια διαμετρο στομιου με το carlsons to full με διαφορα εκατοστα του χιλιοστου...
IMG_20231010_235551.jpg
IMG_20231010_235634.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top