Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καινούριο το πήρα λογο χαμηλής τιμής
Και ήταν λάθος
Όπως τα λες ήταν λάθος ,μην νομίζεις ότι θα καταφέρεις και πολλά αφαιρωντας δέκα εκατοστά κάννη ,την Baikal την παίρνουν για καρτέρι συνήθως ,για υδρόβια είναι και σούπερ μάγκνουμ τι κυνηγάς;
 
Δεν έβγαινε 61 εκ
Μεταπώληση δεν έχει ούτε τώρα
Το δοκίμασα δεν το θέλει κανείς
εβγαινε σε 61εκ η155 ειχα βρει μια πλαστικη σε χρωμα παραλαγης απλα δεν πολυ εφερναν πολλα οπλα σε αυτο το μηκος
αυτο που θελεις να κανεις γινεται
 
Last edited:
Ήδη υπερβενει τα 3500 κιλά
Δεν γίνεται να προσθέσω και άλλο
Supermagnum και με 71 πόντους κάννη και μάλλον πλαστικά μέρη θα έχει (δεν μας το διευκρινίζεις κάπου) για τι είδους κυνήγια το πήρες ;
Τι σε ενδιαφέρει να κυνηγήσεις ;
Αυτό το όπλο είναι μόνο για υδρόβια ή για αγριογούρουνα.
 
Όπως τα λες ήταν λάθος ,μην νομίζεις ότι θα καταφέρεις και πολλά αφαιρωντας δέκα εκατοστά κάννη ,την Baikal την παίρνουν για καρτέρι συνήθως ,για υδρόβια είναι και σούπερ μάγκνουμ τι κυνηγάς;
Λαγό και καρτέρι και περπατητο
Η σκέψη μου είναι να την πάω 61 και αν δεν βελτιωθεί πολύ το ζύγισμα κτλπ στην συνέχεια να πάω για αφαίρεση ρίγας
 
Supermagnum και με 71 πόντους κάννη και μάλλον πλαστικά μέρη θα έχει (δεν μας το διευκρινίζεις κάπου) για τι είδους κυνήγια το πήρες ;
Τι σε ενδιαφέρει να κυνηγήσεις ;
Αυτό το όπλο είναι μόνο για υδρόβια ή για αγριογούρουνα.
Πλαστική είναι
Μόνο λαγό
 
εβγαινε σε 61εκ οι 155 ειχα βρει μια πλαστικη σε χρωμα παραλαγης απλα δεν πολυ εφερναν πολλα οπλα σε αυτο το μηκος
αυτο που θελεις να κανεις γινεται
Η 153 δεν έβγαινε σε 61
Εκτός αν έφεραν ελαχιστα
Η 155 δεν ξέρω
Κανη πήρα τηλ και ρώτησα δεν πωλείται ξεχωριστά.Ετσι μου είπαν.Και επιπλέον μου είπαν και να μου φέρουν θα είναι πανακριβη
Οπότε μονόδρομος το κόψιμο
 
Η 153 δεν έβγαινε σε 61
Εκτός αν έφεραν ελαχιστα
Η 155 δεν ξέρω
Κανη πήρα τηλ και ρώτησα δεν πωλείται ξεχωριστά.Ετσι μου είπαν.Και επιπλέον μου είπαν και να μου φέρουν θα είναι πανακριβη
Οπότε μονόδρομος το κόψιμο
Με το κόψιμο της κάννης κατά 10 cm θα χάσεις κάποια γραμμάρια - ίσως και 100 ίσως και λιγότερα (αυτό το ξέρουν καλύτερα οπλουργοί που είναι η δουλειά τους).
Δεν θα αλλάξει δραστικά η κατάσταση.
Η αφαίρεση ρίγας κλπ είναι μεγάλο μανίκι γιατί έστω κι άν είναι κολλημένη με κασσίτερο (όπως συνηθίζεται στα Baikal) μετά την αφαίρεση η κάννη θα θέλει ξανά φινίρισμα (βαφή) γιατί δεν θα παρουσιάζει και το καλύτερο θέαμα - άρα επιπλέον κόστος.
Άν υπάρχει η δυνατότητα για αγορά άλλου όπλου με δόσεις και χρήση κάρτας (ίσως σε μεγάλα κυνηγομάγαζα) ίσως θα ήταν καλύτερο να πάρεις κάτι άλλο που να σου ταιριάζει εξαρχής και αυτό να μείνει σαν υποψήφιο πρός πώληση χωρίς αλλαγές.
Κάποια στιγμή ίσως παρουσιαστεί η ευκαιρία και το δώσεις ώς έχει.
 
Η 153 δεν έβγαινε σε 61
Εκτός αν έφεραν ελαχιστα
Η 155 δεν ξέρω
Κανη πήρα τηλ και ρώτησα δεν πωλείται ξεχωριστά.Ετσι μου είπαν.Και επιπλέον μου είπαν και να μου φέρουν θα είναι πανακριβη
Οπότε μονόδρομος το κόψιμο
δεν συμφερει να παρεις καννη περνεις μεταχειρισμενει σε 66αρα καννη κ βγανει κ ποιο φθηνα
το ζυγισμα το φερνεις,απλα κοιτα ποσο χρειαζεσαι σε σκοπευτικη γραμμη μην κοψεις παραπανω δεις μετα οτι ηθελες λιγοτερο
 
Με το κόψιμο της κάννης κατά 10 cm θα χάσεις κάποια γραμμάρια - ίσως και 100 ίσως και λιγότερα (αυτό το ξέρουν καλύτερα οπλουργοί που είναι η δουλειά τους).
Δεν θα αλλάξει δραστικά η κατάσταση.
Η αφαίρεση ρίγας κλπ είναι μεγάλο μανίκι γιατί έστω κι άν είναι κολλημένη με κασσίτερο (όπως συνηθίζεται στα Baikal) μετά την αφαίρεση η κάννη θα θέλει ξανά φινίρισμα (βαφή) γιατί δεν θα παρουσιάζει και το καλύτερο θέαμα - άρα επιπλέον κόστος.
Άν υπάρχει η δυνατότητα για αγορά άλλου όπλου με δόσεις και χρήση κάρτας (ίσως σε μεγάλα κυνηγομάγαζα) ίσως θα ήταν καλύτερο να πάρεις κάτι άλλο που να σου ταιριάζει εξαρχής και αυτό να μείνει σαν υποψήφιο πρός πώληση χωρίς αλλαγές.
Κάποια στιγμή ίσως παρουσιαστεί η ευκαιρία και το δώσεις ώς έχει.
Άλλο όπλο θα πάρω σίγουρα
Για δεύτερη θα την έχω
Απλά ίσως αυτά τα 100 γραμμάρια επειδή θα είναι από μπροστά βελτιώσουν αρκετά το πρόβλημα
Συμφωνώ ότι για αφαίρεση ριγας θα χρειαστεί βάψιμο
Αν και είδα όπλο χωρίς ρίγα που απλά του φρεσκάραν το χρώμα με σπρέι για εξατμίσεις για να γλιτουσουν το βάψιμο
Κ
 
δεν συμφερει να παρεις καννη περνεις μεταχειρισμενει σε 66αρα καννη κ βγανει κ ποιο φθηνα
το ζυγισμα το φερνεις,απλα κοιτα ποσο χρειαζεσαι σε σκοπευτικη γραμμη μην κοψεις παραπανω δεις μετα οτι ηθελες λιγοτερο
Ακριβώς
Ναι στα 61 πιστεύω είναι μια χαρά η σκοπευτική γραμμή
 
Κράτα το όπλο όπως είναι ή πούλα το κοψοχρονιά και πάρε άλλο. Θα γίνει καρνάβαλος και θα χαλάσει και η βλητική του. Σίγουρα και τα δύο.
Αν το πουλήσω θα πάρω ψίχουλα
Η σκέψη μου είναι να το κρατήσω για δεύτερο αλλά να είναι λειτουργικό
Τώρα δεν είναι.Αν κόψω την κανη θέλω να πιστεύω ότι θα βελτιωθεί αρκετά χωρίς να επηρεαστεί σημαντικά η βλητική του και η εμφάνιση του
 
Κράτα το όπλο όπως είναι ή πούλα το κοψοχρονιά και πάρε άλλο. Θα γίνει καρνάβαλος και θα χαλάσει και η βλητική του. Σίγουρα και τα δύο.
Με 61 cm κάννη και supermagnum θαλάμη θα είναι όντως ένα προβληματικό σύνολο.
Οι επεμβάσεις εκτός από κόστος είναι μή αναστρέψιμες - με ότι συνεπάγεται αυτό.
Το όπλο άν δεν σε βολέψει όπως το φαντάζεσαι θα είναι πρακτικά άχρηστο και θα έχεις ξοδέψει και χρήματα και δεν θα έχει κάν αξία μεταπώλησης.
Άν το κρατήσεις ώς έχει και κάποια μέρα επικρατήσουν μόνο τα ατσάλινα σκάγια για τα πάντα θα σου χρειαστεί (υποθέτω πώς έχει πάνω του το σύμβολο με τον κρίνο για πιστοποίηση ατσάλινων σκαγιών).
 
Αν το πουλήσω θα πάρω ψίχουλα
Η σκέψη μου είναι να το κρατήσω για δεύτερο αλλά να είναι λειτουργικό
Τώρα δεν είναι.Αν κόψω την κανη θέλω να πιστεύω ότι θα βελτιωθεί αρκετά χωρίς να επηρεαστεί σημαντικά η βλητική του και η εμφάνιση του
Όπως είναι κρατά το και πάρε άλλο, και κάποια στιγμή θα βρεθεί ο κατάλληλος που θα το πάρει.
 
Με 61 cm κάννη και supermagnum θαλάμη θα είναι όντως ένα προβληματικό σύνολο.
Οι επεμβάσεις εκτός από κόστος είναι μή αναστρέψιμες - με ότι συνεπάγεται αυτό.
Το όπλο άν δεν σε βολέψει όπως το φαντάζεσαι θα είναι πρακτικά άχρηστο και θα έχεις ξοδέψει και χρήματα και δεν θα έχει κάν αξία μεταπώλησης.
Άν το κρατήσεις ώς έχει και κάποια μέρα επικρατήσουν μόνο τα ατσάλινα σκάγια για τα πάντα θα σου χρειαστεί (υποθέτω πώς έχει πάνω του το σύμβολο με τον κρίνο για πιστοποίηση ατσάλινων σκαγιών).
Ναι έχει πιστοποίηση
Αλλά δεν καταλαβαίνω
Γιατί να είναι ένα προβληματικό σύνολο με 61 κ super magnum?
Γιατί να είναι πρακτικά άχρηστο;
 
Καλησπέρα Νίκο εγώ στη θέση σου θα κρατουσα το όπλο ως έχει ή θα το πουλούσα και θα αγόραζα ένα δεύτερο όπλο όπως το θέλεις αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα. Αν κάνεις τις επεμβάσεις στο όπλο οι οποίες θα κοστίσουν είναι σίγουρο ότι θα μείνεις ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα;
 
Καλησπέρα Νίκο εγώ στη θέση σου θα κρατουσα το όπλο ως έχει ή θα το πουλούσα και θα αγόραζα ένα δεύτερο όπλο όπως το θέλεις αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα. Αν κάνεις τις επεμβάσεις στο όπλο οι οποίες θα κοστίσουν είναι σίγουρο ότι θα μείνεις ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα;
Το όπλο θα το έχω για δεύτερο οπότε δεν έχω τρελές απαιτήσεις
Αλλά με τις επεμβάσεις το όπλο είμαι σίγουρος ότι θα βελτιωθεί
Τώρα πόσο θα βελτιωθεί δεν μπορώ να το ξέρω.Οπως και το αν θα είμαι ικανοποιημένος
 
Ναι έχει πιστοποίηση
Αλλά δεν καταλαβαίνω
Γιατί να είναι ένα προβληματικό σύνολο με 61 κ super magnum?
Γιατί να είναι πρακτικά άχρηστο;
Γιατί η κάννη των 61 cm είναι κοντή για γενική χρήση - ειδικά σε όπλο με θαλάμη supermagnum που σχεδιάστηκε για αυτές τις προδιαγραφές.
Το φαινόμενο της "έκρηξης στομίου" που συναντάται σε κοντές κάννες θα δυσκολέψει κι άλλο τα πράγματα - βλητικά πάντα.
Δεν ξέρω άν θα βελτιωθεί το ζύγισμα με αυτές τις ενέργειες - προσωπικά είμαι επιφυλακτικός.
Η MP-153 είναι τέρας αντοχής αλλά το ζύγισμα δεν ήταν ποτέ το θετικό της σημείο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top