Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το λοιπον ο cip λεει για διαμετρο στα ατσαλινα μεχρι νο3 οχι πιο χοντρο εγω εριξα 0 και μου εκανε γραμουλες λογηκα απο τα σκαγια εκτος συγγεντρωτηρα
Αν δεν κάνω λάθος,CIP είναι η Τράπεζα δοκιμών. Εγώ έχω αλληλεπίθετο ΒΑΙΚΑL Magnum με πιστοποίηση για ατσάλινα σκάγια. Ισχύει ΚΑΙ για το δίκαννο το ''ατσάλινα σκάγια ΜΕΧΡΙ Νο3''; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Αν δεν κάνω λάθος,CIP είναι η Τράπεζα δοκιμών. Εγώ έχω αλληλεπίθετο ΒΑΙΚΑL Magnum με πιστοποίηση για ατσάλινα σκάγια. Ισχύει ΚΑΙ για το δίκαννο το ''ατσάλινα σκάγια ΜΕΧΡΙ Νο3''; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Εάν έχει πάνω τη σφραγίδα για ατσάλινα και μέχρι μισό τσόκ (MOD ***) όπως λες μπορείς.Χρειάζεται όμως να ρίξεις ατσάλινα; Όπως ήδη αναφέρουν αφήνουν σημάδια.
 
Απ' ότι έχω δεί ως τώρα η σφραγίδα με τον "κρίνο" είναι μόνο στις κάννες supermagnum δηλαδή με θαλάμη 89 mm.
Τα υπόλοιπα έχουν σήμανση μόνο στα εναλλασσόμενα τσόκ (όσα διαθέτουν τέτοια).
Μια επιπλέον διευκρίνηση από το εργοστάσιο δεν θα έβλαπτε.
 
Απ' ότι έχω δεί ως τώρα η σφραγίδα με τον "κρίνο" είναι μόνο στις κάννες supermagnum δηλαδή με θαλάμη 89 mm.
Τα υπόλοιπα έχουν σήμανση μόνο στα εναλλασσόμενα τσόκ (όσα διαθέτουν τέτοια).
Μια επιπλέον διευκρίνηση από το εργοστάσιο δεν θα έβλαπτε.
Σωστά τα περιγράφεις.Προσωπικά εάν δεν έχει τη σφραγίδα δεν θα έβαζα ατσάλινα.Άλλωστε τα περισσότερα δίκαννα χωρίς τσοκάκια είναι μισό και φούλ τσοκ.Η σφραγίδα για χρήση με μη τοξικά σκάγια είναι της CIP. Οι τράπεζες δοκιμών ακολουθούν τις προδιαγραφές που έχει θέσει η CIP.
 
Last edited:
Εάν έχει πάνω τη σφραγίδα για ατσάλινα και μέχρι μισό τσόκ (MOD ***) όπως λες μπορείς.Χρειάζεται όμως να ρίξεις ατσάλινα; Όπως ήδη αναφέρουν αφήνουν σημάδια.
Ευχαριστώ για την άμεση απόκρισή σου! Φυσικά και ΔΕΝ προτιμώ τα ατσάλινα! Όμως όταν το αγόρασα καινούριο το 2014 δεν μου είπαν για όριο νούμερου σκαγίων. Τα τσοκ του γράφουν για Lead ΚΑΙ για Steel. Aπλώς ήθελα να ξέρω αν ξάφνου θα έχω πρόβλημα ενώ θα είμαι ήσυχος ότι όλα είναι Ο.Κ....hair.
 
Απ' ότι έχω δεί ως τώρα η σφραγίδα με τον "κρίνο" είναι μόνο στις κάννες supermagnum δηλαδή με θαλάμη 89 mm.
Τα υπόλοιπα έχουν σήμανση μόνο στα εναλλασσόμενα τσόκ (όσα διαθέτουν τέτοια).
Μια επιπλέον διευκρίνηση από το εργοστάσιο δεν θα έβλαπτε.
Νομίζω ότι έχεις δίκιο: δεν έχω μαζί μου το magnum μου αλλά ΔΕ θυμάμαι να έχει κρίνο.Η θαλάμη του όμως είναι 76,2 mm και όχι 89 mm...
 
Θα δοκιμαστούν στην πράξη άν και όποτε καθιερωθούν τα ατσάλινα σκάγια "δια πάσα νόσον και...".
Από εκεί θα βγούν πρακτικά τα όποια συμπεράσματα άν αντέχουν και σε τι και για πόσο καιρό.
Το καλό είναι ότι είναι φθηνά σαν όπλα και δεν θα κλάψουν πολλοί.
 
Κυκλοφοράει η πληροφορία ότι παλιά οι Άγγλοι στο Birmingham δοκίμασαν το ποζέ IZ-27 αναφορικά με την αντοχή του…πέρασε το test…
Πολλά παίρνανε το εν λόγο τεστ (20αρι φυσίγγι σε 12αρι οπλο). Έχω βάλει βίντεο από youtube σχετικά.
 
Θα δοκιμαστούν στην πράξη άν και όποτε καθιερωθούν τα ατσάλινα σκάγια "δια πάσα νόσον και...".
Από εκεί θα βγούν πρακτικά τα όποια συμπεράσματα άν αντέχουν και σε τι και για πόσο καιρό.
Το καλό είναι ότι είναι φθηνά σαν όπλα και δεν θα κλάψουν πολλοί.
Εγώ πάντως θα λυπηθώ ΠΟΛΥ αν το αγαπημένο μου ΒΑΙΚΑL Magnum καταστραφεί τόσο άδοξα από τις βλακείες που μας επιβάλλουν, τάχα για ''τη σωτηρία του περιβάλλοντος''...:(
 
Πολλά παίρνανε το εν λόγο τεστ (20αρι φυσίγγι σε 12αρι οπλο). Έχω βάλει βίντεο από youtube σχετικά.
Και πολλά δεν το πέρασαν.Για όσα το πέρασαν κάτι σημαίνει.Αν υπολογίσουμε και τις τιμές αγοράς.
 
Απ' ότι έχω δεί ως τώρα η σφραγίδα με τον "κρίνο" είναι μόνο στις κάννες supermagnum δηλαδή με θαλάμη 89 mm.
Τα υπόλοιπα έχουν σήμανση μόνο στα εναλλασσόμενα τσόκ (όσα διαθέτουν τέτοια).
Μια επιπλέον διευκρίνηση από το εργοστάσιο δεν θα έβλαπτε.
Το Perazzi MX12 με θαλάμες 70 mm και τσοκάκια έχει τη σφραγίδα.
 
Πολλά παίρνανε το εν λόγο τεστ (20αρι φυσίγγι σε 12αρι οπλο). Έχω βάλει βίντεο από youtube σχετικά.
Δεν είναι τέστ είναι παιχνίδι καταστροφής εκ του ασφαλούς που έκαναν στην τράπεζα και (απέτυχαν )να τα καταστρέψουν .Δεν αποδεικνύει τίποτε και όποιος το δοκιμάσει στο όπλο του ,αν επιζησει να περάσει να τού δώσουμε το δίπλωμα της αρχιμ@λ@κι@ς.
 
Το δαχτυλίδι αυτό πρέπει να είναι ανοιχτό ή έχει σπάσει; View attachment 84255
Το πιο πιθανο ειναι να ειναι φυσιολογικο, δεν θα μπορουσε να μπει αλλιως και το κοψιμο ειναι καθετο, δεν μοιαζει για σπασιμο.Απο τι οπλο ειναι να πουν τα παιδια που εχουν ιδιο.
 
Το πιο πιθανο ειναι να ειναι φυσιολογικο, δεν θα μπορουσε να μπει αλλιως και το κοψιμο ειναι καθετο, δεν μοιαζει για σπασιμο.Απο τι οπλο ειναι να πουν τα παιδια που εχουν ιδιο
Το δαχτυλίδι αυτό πρέπει να είναι ανοιχτό ή έχει σπάσει; View attachment 84255
Το όπλο είναι το MP-155 BAIKAL
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top