Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ρωσικες μαλ...ες... παλιο σιδερα, ειχα ενα πλαγιοκανο μια φορα και ανοιξαν στα δυο οι κανες, ξεκολισε ολη η ριγα
ασε που ειχε και θεμα με τον αυτοματο εξολκαια...
ουτε την φωτογραφια τους, πεταμενα λεφτα.
 
Ρωσικες μαλ...ες... παλιο σιδερα, ειχα ενα πλαγιοκανο μια φορα και ανοιξαν στα δυο οι κανες, ξεκολισε ολη η ριγα
ασε που ειχε και θεμα με τον αυτοματο εξολκαια...
ουτε την φωτογραφια τους, πεταμενα λεφτα.
Άνοιξαν στα δύο οι κάννες;;;;;;; Αυτό πρέπει να είναι παγκόσμια πρωτιά, εδώ τα baikal ήταν τα μόνα δικαννα που δεν μπορούσαν να καταστρέψουν με την μέθοδο της εμφραξης με cal 20 φυσιγγι.
 
Ρωσικες μαλ...ες... παλιο σιδερα, ειχα ενα πλαγιοκανο μια φορα και ανοιξαν στα δυο οι κανες, ξεκολισε ολη η ριγα
ασε που ειχε και θεμα με τον αυτοματο εξολκαια...
ουτε την φωτογραφια τους, πεταμενα λεφτα.
παλιοσιδερα δεν θα τα ελεγα.εχουν απο τα καλυτερα μεταλα παγκοσμιως κλειδια browning κι εχουν πουληθει εκατομμυρια δικανα που αντεχουν στο χρονο και συνεχιζουν να εχουν ανεβασμενες πωλησεις.δοκιμασμενα χρονια στους κυνηγοτοπους εχουν αντεξει παμπολες κακουχιες
http://www.ethnos.gr/opla/arthro/oi_aggloi_thaumastes_tou_baikal-3034769/
http://www.knf.gr/rwsika-dikanna/
http://w2.isolservers.org/article.asp?AID=4176
και μπορω να βαζω για μερες αλλα αυτα νομιζω οτι αρκουν
 
Για σχεση τιμης ποιοτητας ειναι πολυ καλα. Αλλωστε καθε κυνηγος εχει και απο ενα και ολοι λενε οτι ειναι σκυλια......
Επιπροσθετα σε τεστ που εγινε ιταλια με mp153 οταν ολα τα αλλα κολλαγαν το baikal συνεχιζε και εριχνε....
(θα ψαξω το αρθρο να το βρω)
 
Eπεσα τυχαια πριν λιγες μερες παλι σε αυτη τη φωτογραφια, με το πρωτο οπλο που ειχε ο πατερας μου, ενα Baikal με σταθερα τσοκ 1-3, οταν το κυνηγι επιτρεποταν μεχρι τις 10 Μαρτη... Πρεπει να ειναι πολλα χρονια πισω αυτη η φωτο...

 
Δεν ειμαι σιγουρος Τεο, ημουν 12 χρονων οταν το πουλησε...ΤΟΖ ειναι? Μια παλια αδεια κατοχης παντως Baikal το εγραφε που την ειχα βρει..
Έχω την αίσθηση ότι τα baikal είχαν λεβιέ στην πάπια για να λύνει ενώ τα τοζ ή από την σκανδάλη ή από διακοπτάκι πάνω στην μπάσκουλα. Βέβαια δεν είναι η φωτό στα specs του Χελά Jr
 
Αν κατι είναι κοινως αποδεκτο για τα Baikal, αυτο είναι η στιβαρότητα τους!
Επειδή υπάρχουν σχεδόν σε κάθε σπίτι κι έχω επεξεργαστεί πάρα πολλά,Δεν έχω συναντήσει ακόμη "κουνημενο"!
Μιλαω για οπλα παλιων λαγοκυνηγων που εβαζαν μεσα,απο φυσιγγια,τα πάντα!
Έσπαγαν τα κοντακια στην ουρά του μηχανισμού!
Ο μηχανισμός άντεχε!!
Αυτό που αναφέρει ο συνάδελφος,δεν το έχω δει η ξανακούσει....
 
Κι ομως παιδια ειναι γεγονος, κι εγω οταν το ειδα τοτε τρελαθηκα.
το οπλο το ειχα παρει καινουριο τοτε απο οπλοπωλειο μιλαμε τωρα
για τη χρονια του 1984, το οπλο ειχε ριξει αρκετα φυσιγγια μονο
για τσιχλες δηλαδη τα περισσοτερα 32γραμμαρια και κανα 34αρι.
μετα απο λιγα χρονια ανοιξε ξεκολησε η ριγα που ενωνει της δυο κανες
απο την κατω μερια τις κανης που ειναι οι θαλαμες.
απαραδεκτο αυτο για τι το οπλο δεν ηταν καθολου κακομεταχειρισμενο.
απο τοτε δεν θελω να ακουω γενικος για BAIKAL.
 
Ρε παιδιά πόσα bars απαιτούνται για να σπάσουν οι κάννες γνωρίζετε? Επειδή το συγκεκριμένο πείραμα το είχαν κάνει και στην Αμερικανική εκπομπή mythbusters όπου προσπαθούσαν να ανοίξουν την κάννη ομπρέλα μπροστά στο στόμιο δεν τα κατάφεραν ποτέ. Μόνο το φούσκωμα στον κύλινδρο κατάφεραν να κάνουν σε πίεση αν θυμάμαι καλά 3000bars.
 
Κι ομως παιδια ειναι γεγονος, κι εγω οταν το ειδα τοτε τρελαθηκα.
το οπλο το ειχα παρει καινουριο τοτε απο οπλοπωλειο μιλαμε τωρα
για τη χρονια του 1984, το οπλο ειχε ριξει αρκετα φυσιγγια μονο
για τσιχλες δηλαδη τα περισσοτερα 32γραμμαρια και κανα 34αρι.
μετα απο λιγα χρονια ανοιξε ξεκολησε η ριγα που ενωνει της δυο κανες
απο την κατω μερια τις κανης που ειναι οι θαλαμες.
απαραδεκτο αυτο για τι το οπλο δεν ηταν καθολου κακομεταχειρισμενο.
απο τοτε δεν θελω να ακουω γενικος για BAIKAL.
Και σε φιλο μου το ιδιο....αυτο δεν λεει τιποτα ολλεσ η μαρκεσ εχουν βγάλει κατα καιρούς πρόβλημα
 
....
μετα απο λιγα χρονια ανοιξε ξεκολησε η ριγα που ενωνει της δυο κανες
απο την κατω μερια τις κανης που ειναι οι θαλαμες.
Τότε παρεξήγησα, νόμιζα ότι άνοιξαν οι κάννες έτσι όπως το έγραψες. Το ξεκωλημα της ριγας δεν λέει τίποτα, συμβαίνει και σε Purdey.....που έχουν τις ρίγες κωλημενες με καλάι :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top