Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Kαλοριζικο Δημητρη,ευχομαι να το ευχαριστηθείς...well done.
Αφού σου άρεσε τότε θα το συνηθίσεις σύντομα..:)
Περιμένουμε εντυπωσεις απο τα κυνήγια!
Ευχαριστω πολυ Τασο!!Να το παρω στα παπια η στα γουρουνια ειναι κομματακι απιθανο.Σιγουρα ομως θα του αφιερωσω μερικες εξοδους σε κυνηγια που αν δεν το ειχα δεν θα πηγαινα.
.xm..xm.... λες να το παρω σε κανα δυνατο ημερησιο στον βαλτο ??.xm..xm....και μετα να μην θελω να ξαναπαω με αλλο οπλο???.what..buy buy..buy..buy.
 
Καλησπέρα και πάλι παιδιά. Αφού διακοπές τέλος για την ώρα τις καθημερινές με τρώνε τα χέρια μου, να ασχοληθώ με τα όπλα! Στο πλαίσιο αυτό λοιπόν με πληροφόρησε ο φίλος Νίκος που είναι και μέλος στην σελίδα, οτι υπάρχει ένα ποστ που αφορά τον καθαρισμό και την συντήρηση του mp43 και πιο συγκεκριμμένα τα μέρη του όπλου που θέλουν γρασσακι που και που. Μπορεί κάποιος να μου στείλει ένα σχετικό λινκ για να μην ψάχνω οοοοολο το φόρουμ?
Κάτι επιπλέον..παρατηρήσαμε οτι ενώ το όπλο θεωρητικά (και λέω θεωρητικά γιατι το πήρα απο δευτερο χέρι και ο προκάτοχος είπε οτι έχει ρίξει ελάχιστα κουτια φυσίγγια) είναι καινούργιο (εγω αφού το πήρα έχω ρίξει λιγότερα απο 15 κουτιά φυσίγγια), έχει κάποια σημάδια στον καθρέφτη της βάσης, που εμένα προσωπικά μου φαίνονται να έχουν προκύψει απο τον εξολκέα (απλοί εξολκείς, δισκάνδαλο), δηλαδή απο την 'τριβή' του εξολκέα στον καθρέφτη αναμεσα στις δυο οπές των επικρουστήρων.. Έχει κανείς ιδέα αν κάτι τέτοιο είναι φυσιολογικό? μήπως τα φυσίγγια πέρσι τον Φλεβάρη ήταν δυναμιτες και το προκάλεσαν αυτό για κάποιο λόγο?...
 
έχει κάποια σημάδια στον καθρέφτη της βάσης, που εμένα προσωπικά μου φαίνονται να έχουν προκύψει απο τον εξολκέα (απλοί εξολκείς, δισκάνδαλο), δηλαδή απο την 'τριβή' του εξολκέα στον καθρέφτη αναμεσα στις δυο οπές των επικρουστήρων..
Eμενα που ειναι κ το παλιο δεν εχει τετοια σημαδια που λες..
Τα μονα σημαδια στον καθρεφτη ειναι τα "στρογγυλα αποτυπωματα" απο την πατουρα του καλυκα που αυτο βέβαια ειναι νορμαλ για τα χρονια κ την χρήση του..
Για κοιταξε το γιατι μου κανει εντυπωση,δεν είναι φυσιολογικο να ακουμπανε εκει οι εξωλκεις..
 
Ευχαριστω πολυ Τασο!!Να το παρω στα παπια η στα γουρουνια ειναι κομματακι απιθανο.Σιγουρα ομως θα του αφιερωσω μερικες εξοδους σε κυνηγια που αν δεν το ειχα δεν θα πηγαινα.
.xm..xm.... λες να το παρω σε κανα δυνατο ημερησιο στον βαλτο ??.xm..xm....και μετα να μην θελω να ξαναπαω με αλλο οπλο???.what..buy buy..buy..buy.
Παντού μπορείς να το πάρεις Δημήτρη.!!
Το πήρα περσινή σεζόν στο παπί, και το ερωτεύτηκα περισσότερο από την 153.. Άλλη χάρη το δίκανο...
 
Στεφανε το καθαρισμα γενικα στα δικαννα ειναι πολυ απλο γρήγορο..
Εγω γρασσο βαζω ελαχιστο στα κλειδια κ κατω στο σιδερο της παπιας εκει που γινεται η "τριβη"στην βαση..
Κ αυτο οποτε το θυμηθω..
Το μονο κακο ας το πουμε ετσι ειναι πως εχεις να καθαριζεις δυο καννες..
 
Στεφανε το καθαρισμα γενικα στα δικαννα ειναι πολυ απλο γρήγορο..
Εγω γρασσο βαζω ελαχιστο στα κλειδια κ κατω στο σιδερο της παπιας εκει που γινεται η "τριβη"στην βαση..
Κ αυτο οποτε το θυμηθω..
Το μονο κακο ας το πουμε ετσι ειναι πως εχεις να καθαριζεις δυο καννες..
:D :D Καλύτερα δυο κάννες, παρά κάννη, υποδοχή πιστονιού, πιστόνι, αποθήκη εξωτερικά..... Προσωπικά πάντα......
 
Στεφανε το καθαρισμα γενικα στα δικαννα ειναι πολυ απλο γρήγορο..
Εγω γρασσο βαζω ελαχιστο στα κλειδια κ κατω στο σιδερο της παπιας εκει που γινεται η "τριβη"στην βαση..
Κ αυτο οποτε το θυμηθω..
Το μονο κακο ας το πουμε ετσι ειναι πως εχεις να καθαριζεις δυο καννες..
Και εγώ αυτό ακριβώς κάνω...(συμπεριλαμβανομενου του 'οποτε το θυμηθω' για το γρασσο!!)..
 
:D :D Καλύτερα δυο κάννες, παρά κάννη, υποδοχή πιστονιού, πιστόνι, αποθήκη εξωτερικά..... Προσωπικά πάντα......
Τυχαιο νομιζεις οτι εχω benelli???Ακομα πιο απλα τα πραματα:D:D:rolleyes:.off topic.
Με πεισατε ομως.Θα το" λασπωσω" καλα καμια μερα και θα σας πω!!!;).fishing.
 
Χαιρετώ τους ...Baikalάκηδες του HuntersLife!

Είμαι κι εγώ κάτοχος ενός πλαγιόκαννου IJ-58-M στο οποίο δεν βρίσκω πουθενά
να αναγράφεται αριθμητικά το μήκος της θαλάμης ενώ οι γραμμές που "διαγράφουν"
τις θαλάμες δεν είναι ούτε καν 65mm.
Μήπως μπορεί κάποιος να βγάλει άκρη απ' τις φωτογραφίες που επισυνάπτω;
Αναρωτιέμαι αν είναι ασφαλής η χρήση φυσιγγίων 70mm με αυτό το όπλο.
Επίσης, το 750 φαντάζομαι ότι αναφέρεται σε bars δοκιμής ή χρήσης, έτσι δεν είναι;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

P8300425.jpg


P8300430.jpg
 
Χαιρετώ τους ...Baikalάκηδες του HuntersLife!

Είμαι κι εγώ κάτοχος ενός πλαγιόκαννου IJ-58-M στο οποίο δεν βρίσκω πουθενά
να αναγράφεται αριθμητικά το μήκος της θαλάμης ενώ οι γραμμές που "διαγράφουν"
τις θαλάμες δεν είναι ούτε καν 65mm.
Μήπως μπορεί κάποιος να βγάλει άκρη απ' τις φωτογραφίες που επισυνάπτω;
Αναρωτιέμαι αν είναι ασφαλής η χρήση φυσιγγίων 70mm με αυτό το όπλο.
Επίσης, το 750 φαντάζομαι ότι αναφέρεται σε bars δοκιμής ή χρήσης, έτσι δεν είναι;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

P8300425.jpg


P8300430.jpg
γεια σου Γιαννη για τις σφραγηδες σε ξερω να σου πω ακριβος,θα σε ενημερωσουν οι πιο εμπηρει του φορουμ απλα επιδη εχω κ εγω το 58 φυσιγια απλα μεχρι 34 γρ που να μην βγαζουν πολλες πιεσεις δεν εχεις προβλημα,
τι τσοκαρισμα εχουν οι κανες 1-3? αν θελεις μπορεις να βαλεις φωτο να φενετ ολο το οπλο?
 
Χαιρετώ τους ...Baikalάκηδες του HuntersLife!

Είμαι κι εγώ κάτοχος ενός πλαγιόκαννου IJ-58-M στο οποίο δεν βρίσκω πουθενά
να αναγράφεται αριθμητικά το μήκος της θαλάμης ενώ οι γραμμές που "διαγράφουν"
τις θαλάμες δεν είναι ούτε καν 65mm.
Μήπως μπορεί κάποιος να βγάλει άκρη απ' τις φωτογραφίες που επισυνάπτω;
Αναρωτιέμαι αν είναι ασφαλής η χρήση φυσιγγίων 70mm με αυτό το όπλο.
Επίσης, το 750 φαντάζομαι ότι αναφέρεται σε bars δοκιμής ή χρήσης, έτσι δεν είναι;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

P8300425.jpg


P8300430.jpg
Πράγματι δεν βλέπω να αναφέρεται το μήκος θαλάμης ... Σύμφωνα με το βιβλίο του Κυπρίδημου "Σφραγίδες δοκιμής των όπλων" οι σφραγίδες στο όπλο σου λένε ότι έχει δοκιμαστεί στην Τράπεζα δοκιμών του Ιζέβσκ (η πόλη που κατασκευάζονται τα Baikal) ο ρόμβος με τα 3 ρώσικα γράμματα πάνω δεξιά. Ότι οι κάννες έχουν περάσει προκαταρκτική δοκιμή (το Η μέσα σε ρόμβο, 2 φορές) και ότι το όπλο έχει περάσει τελική δοκιμή άκαπνης πυρίτιδας (το Η μέσα σε τραπεζοειδές σχήμα, κάτω δεξιά).
Το 750 ΑΤ είναι ατμόσφαιρες (σχεδόν το ίδιο είναι με Bars), και είναι οι πιέσεις καθημερινής χρήσης και όχι δοκιμής. Ο Κυπρίδημος επιμένει σε αυτό για τα ρώσικα όπλα, κι ότι επομένως το όπλο έχει δοκιμαστεί στα 900 Bar.
Και μόνο το γεγονός αυτό, ότι δηλ. οι πιέσεις καθημερινής χρήσης είναι 750 και όχι 650 όπως συνήθιζαν σε πολλά όπλα οι Ρώσοι, με κάνει να πιστεύω ότι οι θαλάμες του είναι 70 χιλ. και όχι μικρότερες. Οι γραμμές εξωτερικά που αναφέρεις είναι εκεί που τελειώνει το μονομπλόκ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι και οι θαλάμες εσωτερικά τελειώνουν επίσης εκεί ... Προσωπική μου άποψη.
 
Σε όλα σωστός Στέλιο!
H μέτρηση των θαλαμων εξωτερικά είναι λαθος..
Baikal cal 12 με θαλάμες κάτω των 70mm δεν έχω δει ούτε έχω ακούσει να υπάρχει όσο παλιό κ αν ειναι..
Γιάννη κ 36γρ τα σηκωνει,βρίσκεις πολλά σε αυτά τα γραμμάρια που δεν ξεπερναν τις πιέσεις καθημερινής χρήσης του όπλου σου..
Εξαρτάτε βέβαια κ από την κατάσταση του οπλου..
Αλλά εγώ θα σου έλεγα έως 34γρ είσαι μια χαρά..
Κάνα μακρινό Λαγό έχεις σαραβαλιασει??.sarcastic.
 
Σε όλα σωστός Στέλιο!
H μέτρηση των θαλαμων εξωτερικά είναι λαθος..
Baikal cal 12 με θαλάμες κάτω των 70mm δεν έχω δει ούτε έχω ακούσει να υπάρχει όσο παλιό κ αν ειναι..
Γιάννη κ 36γρ τα σηκωνει,βρίσκεις πολλά σε αυτά τα γραμμάρια που δεν ξεπερναν τις πιέσεις καθημερινής χρήσης του όπλου σου..
Εξαρτάτε βέβαια κ από την κατάσταση του οπλου..
Αλλά εγώ θα σου έλεγα έως 34γρ είσαι μια χαρά..
Κάνα μακρινό Λαγό έχεις σαραβαλιασει??.sarcastic.
Φίλε Τάσο ο πατέρας μου έχει το σούπερ ποζε στις 740 πιέσεις, 18,2 αυλό κυνηγά μόνο λαγό και τα φυσίγγια τα λεπρε 36 γρ. Και άμα πηγαίνει και καβάλα στα σκυλιά βάζει και κουτουμανος 40 γρ διασποράς 5αρια!!!.sarcastic.
 
Φίλε Τάσο ο πατέρας μου έχει το σούπερ ποζε στις 740 πιέσεις, 18,2 αυλό κυνηγά μόνο λαγό και τα φυσίγγια τα λεπρε 36 γρ. Και άμα πηγαίνει και καβάλα στα σκυλιά βάζει και κουτουμανος 40 γρ διασποράς 5αρια!!!.sarcastic.
Eνα ενα μου τα λες ορε Αριστο...well done.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top