Baikal Team

Για περπατητο τσίχλας ρωτάω γιατί ένας φίλος που έχει δίκαννο με 1-3 τσοκ όπως έχει γίνει το περπατητο που τα πουλιά είναι με δύσκολες πτήσεις έχει αποτυχίες.
Τα ανοιχτά τσοκ βοηθάνε ,ίσως κάποιο διασποράς για τον άσσο δεν έχω κάποια εμπειρία σε τέτοια φυσίγγια γιατί τα όπλα μου έχουν όλα εναλλασσόμενα.Εχει καιρό που χρησιμοποιεί αυτό το όπλο ; Στο καρτέρι έχει περισσότερες επιτυχίες;
 
Πιτσιρικάς 20αρης μπαίνω παγανα με Τοζ...Σ αυτό το παπάρι η ασφάλεια πιάνει τις σφύρες... Όχι τη σκανδάλη!
Όπως κ αν έχει δεν πρεπει να ξεχνάμε ότι η ασφάλεια δεν ειναι παρά ένας μηχανισμος.....


Γεμάτο το όπλο με ψιλά,βάζω ασφάλεια να περάσω δύσκολο σημείο. Βγαίνω ... Και βγάζω ασφάλεια.... ΜΠΟΥΜ! Το σκατό στη κάλτσα!!! Ευτυχώς όλα καλά... Παρότι προσπάθησα να το ξανακανω (χωρίς σφαίρα) όσο και να πίεζα τη σκανδάλη,να κοπαναγα το κοντάκι κτλ ποτέ δεν ξαναέγινε !
Δλδ αν κατάλαβα καλά, μόλις έβγαλες την ασφαλεια εκπυρσοκροτησε χωρίς να πατησεις την σκανδάλη?

Αν ναι τότε το όπλο έπρεπε να φυγει για οπλουργο χωρίς να κάθεσαι να το τσεκάρεις για να δεις αν θα το ξανακάνει...


Πότε πάλι ασφάλεια! Δίκανο σπάει,καραμπίνα μαγκωνω στη θαλάμη κάθετα τη σφαίρα ή γενικά αδειάζω!
Ότι πιο σωστό κ ότι πιο σοφό......
 
Αν ναι τότε το όπλο έπρεπε να φυγει για οπλουργο χωρίς να κάθεσαι να το τσεκάρεις για να δεις αν θα το ξανακάνει...
Φίλε @tasos hunter ίσως να έχεις δίκιο... Το θέμα είναι ότι τα επόμενα 20+ χρόνια το όπλο έριξε κάποιες λίγες χιλιάδες σφαίρες χωρίς ποτέ να κάνει το παραμικρό! Το έπαιζαν 3! Εγώ ο αδερφός και λίγο ο ανιψιός μου. Το αναφέρω για δώσω έμφαση στο γεγονός ότι ακόμα και σε ένα καλοσυντηρημενο,καλής ποιότητας (ναι το πιστεύω για το Τοζ) μπορεί 1 στο εκατομμύριο να συμβεί "κάτι"! Στο πέρασμα των χρόνων έλυσα πολλές δεκάδες όπλα,πάντα κοιταζα τις "ασφάλειες" και τρόμαζα! ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ καμία εμπιστοσύνη... Σπάσιμο ή άδειασμα!
 
Παναγιωτη σε εσενα απευθυνομαι.
Δέν το έχω χρησιμοποιήσει πολύ , περίπου 300 φυσίγγια καί αρκετές ξηρές προπονήσεις με φυσίγγια αδράνειας Α- ΖΟΥΜ .Δεν έχει κάνει ποτέ αφλογιστια η δυσλειτουργία οι αυτόματοι εξωλκεις . Λάδι που δεν πήζει θέλει ο μηχανισμός.Ειχα κάνει το λάθος και έβαλα break free και κολλούσε η σκανδάλη στην επαναφορά .Σαν μηχανισμός το μονοσκανδαλο σύστημα δείχνει φροντισμένος αλλά έχει πολλά μικρά εξαρτήματα που ίσως μια θραύση να βγάλει το όπλο προσωρινά οφ.Το δισκανδαλο είναι απλό σχεδόν άδειο και ως γνωστόν ότι δεν υπάρχει δεν χαλάειIMG_20220812_104427.jpgIMG_20220812_104752.jpg
 
Last edited:
Δέν το έχω χρησιμοποιήσει πολύ , περίπου 300 φυσίγγια καί αρκετές ξηρές προπονήσεις με φυσίγγια αδράνειας Α- ΖΟΥΜ .Δεν έχει κάνει ποτέ αφλογιστια η δυσλειτουργία οι αυτόματοι εξωλκεις . Λάδι που δεν πήζει θέλει ο μηχανισμός.Ειχα κάνει το λάθος και έβαλα break free και κολλούσε η σκανδάλη στην επαναφορά .Σαν μηχανισμός το μονοσκανδαλο σύστημα δείχνει φροντισμένος αλλά έχει πολλά μικρά εξαρτήματα που ίσως μια θραύση να βγάλει το όπλο προσωρινά οφ.Το δισκανδαλο είναι είναι απλό σχεδόν άδειο και ως γνωστόν ότι δεν υπάρχει δεν χαλάειView attachment 61254View attachment 61255
Σε ευχαριστω. Να υποθεσω οτι η σκανδαλη ειναι μηχανικη? Εγω παντως εχω σχεδον κατασταλαξει σε δισκανδαλο , απλους εξολκεις και εναλλασομενα τσοκ.
 
Στη περιπτωση που ο καιρος ειναι σφιχτος με κρυο και τα πουλια σηκωνονται κοντα βαζω διασπορας στην κατω (δεξια) καννη και μεσοταπο στην πανω (αριστερη) καννη.
Αν δεν το έχεις δοκιμάσει κάνε δυο τα διασποράς....

Τα καλυτερα αποτελέσματα τα εχω παρει με διασποράς κ μισοταπα....
Από κ πέρα εχω κανει(και κάνω) παααρα πολλα περπατητα με συγκεντρωτηρα..
Αλλά σιγουρα κάτι τέτοιο δυσκολευει το παιχνιδι κ δεν ενδείκνυται.....
Αν κ αυτό με εξιτάρει χαχαχα..
Ασε που μου έχει χαρισει κ ωραιες μακρινες βολές που κ αυτές τυχαίνουν στα περπατητα...

Και επισης να (ξανα)πω ότι σε 3-4 περπατητα με είχαν εντυπωσιάσει τα σκοπευτικα lambro skeet κ series 24γρ ν9,5 κ αυτό πραγματικα δεν το περίμενα....
Όπως κ κάποια άλλα των 28γρ...
Πραγματική ευχαρίστηση αν συνδιαστει με το ανυπαρκτο λάκτισμα...
 
Για το πλάγιο τι ισχύει έχει και αυτό κάποιο είδος παθητικής ασφάλειας;
Για το πλαγιο ξέχασα να το ελέγξω όταν το άνοιξα για να το καθαρίσω οπότε δεν ξέρω. Μου φαίνεται ειναι πιο απλός μηχανισμός το πλαγιοκαννο mp43. Την επόμενη φορά που θα το ανοίξω θα το δοκιμάσω.
 
Για το πλαγιο ξέχασα να το ελέγξω όταν το άνοιξα για να το καθαρίσω οπότε δεν ξέρω. Μου φαίνεται ειναι πιο απλός μηχανισμός το πλαγιοκαννο mp43. Την επόμενη φορά που θα το ανοίξω θα το δοκιμάσω.
Διπλή εγκοπή στη σφύρα,φωτό από το δικό μου.Δίπλα ο πρωτότυπος σχεδιασμός από το Winchester 21
 

Attachments

  • Screenshot_13-5-2021_1-1-2.jpg
    Screenshot_13-5-2021_1-1-2.jpg
    73,8 KB · Προβολές: 39
  • IMG_20210303_030004.jpg
    IMG_20210303_030004.jpg
    126 KB · Προβολές: 39
Διπλή εγκοπή στη σφύρα,φωτό από το δικό μου.Δίπλα ο πρωτότυπος σχεδιασμός από το Winchester 21
Βαικαλαρα ρε. Πέρα από το φινίρισμα-εμφανιση και το βαρος-ζυγισμα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα πιο ακριβά.
 
Εεε,δεν μένουν και πολλά ακόμη!
.big smile. Ε μη μου το χαλάς τώρα και νόμιζα ότι είχα πάρει Browning.my man.

Πέρα από την πλάκα τα πιο σημαντικά στοιχεία τα έχει. Είναι ασφαλή είναι σωστο βλητικα και ασυναγώνιστο στην τιμή
 
Baikal ναι.......οτι καλιτερο σε αυτην την χρηματικη κατηγορια(μονο τα απλα).........αλλα με εναν ορο................
Αυτο ισχυει για καποιον που θα το παρει και θα το εχει οπως ειναι απο το εργοστασιο ...
Αν ειναι να μπει στην διαδικασια του Custom τοτε ισως θα πρεπει να το σκευτει καλιτερα εκτος αν τα κανει ολα μονος του.
 
Έχουν περάσει τρία πλαγιοκανα (43)από τα χέρια μου.
Γνωρίζω παααρα πολύ κόσμο που τα κατέχει αυτά η τα ποζε (27)
Ένα από τα δεύτερα,αγορασμενο το 1979,είναι ακόμη σε λειτουργία,άψογη λειτουργία, έχοντας ρίξει χιλιάδες ΑΚΑΤΆΛΛΗΛΑ φυσίγγια!
Κλείνει .... αεροστεγώς,χωρίς το ελάχιστο κούνημα,τον παραμικρό τζόγο!
Άνοιξε το ξύλο πίσω από την ουρά του μηχανισμού,"μαζεύτηκε"με ορειχάλκινες εγκάρσιες βίδες και...συνεχίζει!

Από τα τρία που προείπα,τα δύο ήταν ρωσικά και το ένα σοβιετικό....
Το τελευταίο είναι στα χέρια φίλου,ο οποίος το δουλεύει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΆ σε όλα του τα κυνήγια.
Τα άλλα δύο "έφυγαν"λόγω...υπερπληθυσμού στην ντουλάπα,με τελευταίο να είναι το πλαγιοκανο ισπανικό του εκλλειποντος πατέρα....
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

Εντυπώσεις...
Το σοβιετικό (1*-3*)και το ένα ρωσικό(2*-4*),παααρα πολύ καλά βλητικα!
Το άλλο ρωσικό με τσοκακια....δεν δικαίωσε την σχετική φήμη αυτών των όπλων...
Εξολκεις,στα δύο ρωσικά,επιεικως...αφερεγγυοι!
Σκανδάλες, όλα κακές!
Σκληρές,έντονα σκληρές,ήθελαν δουλίτσα για να γίνουν καλουλες...
Ποιότητα κατασκευής... δεεεννν!
Όλα τους!
Ζύγισμα,πολύ δεεεννν!
Όλα τους!
Εικόνα όπλου, δεεεννν!
Εφαρμογές,μέτριες!
Ολα τους!

Εν κατακλείδι,αυτά τα όπλα τα αποκτάς επειδή είναι σημείο αναφορας σε ότι αφορά την αντοχή τους και κατά κανόνα,πολύ πολύ καλά βλητικα!
Σε προδιαθέτουν ότι είναι όπλα για 3 ζωές και βάλε!!
Αν θελήσεις να τα μαζέψεις,το κάνεις,με ανάλογο κόστος και τα...παντρεύεσαι!
Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις τα λεφτά σου πισω η μεγάλο μέρος αυτων ,σε περίπτωση μεταπώλησης,με την καμιά!!

Ο ...ταβαριτς έφτιαξε κάτι που θα δουλέψει,ναι θα δουλέψει,ναι θα δουλέψει,το προσφέρει σε πολύ χαμηλή τιμή,σε σχέση με τον ανταγωνισμό,αυτό άλλωστε είναι το μεγάλο του ατού και σε κάνει να αισθάνεσαι σίγουρος ότι αξίζει και το τελευταίο σεντ που έδωσες για την αγορά του!

Το τέταρτο σοβιετικο-ρωσικο που πέρασε από τα χέρια μου,ήταν ένα ΤΟΖ 34...
Αυτό,ψιλομετανιωσα που το εδωσα!
Το σκέφτομαι ακόμη...
Τουλάχιστον πήγε σε "καλά χέρια"κι ο ιδιοκτήτης του το ευχαριστιεται!
 
Ποιότητα κατασκευής... δεεεννν!
Όλα τους!
Γιαννη τι ακριβώς εννοεις εδώ γιατί κάπου μπερδευτηκα...
Αν κάτι δεν εχει ποιοτητα κατασκευής γίνεται να βγάλει χροονια χρήσης κ πολλες φορες... κατάχρησης?

Εικόνα όπλου, δεεεννν!
Αυτό είναι σχετικό κ έχει να κάνει με το πως βλέπει κάποιος ένα όπλο κ τι θεωρεί οπλο.....
 
Γιαννη τι ακριβώς εννοεις εδώ γιατί κάπου μπερδευτηκα...
Αν κάτι δεν εχει ποιοτητα κατασκευής γίνεται να βγάλει χροονια χρήσης κ πολλες φορες... κατάχρησης?
Εννοώ φινίρισμα,γυάλισμα μερών μηχανισμού,καθαρή μηχανουργική δουλειά...
Όχι για τα σωστά υλικά κατασκευής,τα οποία προφανώς υπάρχουν!
 
Αυτό είναι σχετικό κ έχει να κάνει με το πως βλέπει κάποιος ένα όπλο κ τι θεωρεί οπλο.....
Αν βάλεις απέναντι από κάποιον κυνηγό η ... κάποιον γενικότερα ,σε πέντε όπλα,το εν λόγω,ένα αγγλικό,ένα γαλλικό,ένα ιταλικό κι ένα ... τσέχικο και ζητήσεις να σου δείξουν το πιο όμορφο,πόσα χέρια πιστεύεις ότι θα δείξουν τον....μπολσεβικο?
 
Αν βάλεις απέναντι από κάποιον κυνηγό η ... κάποιον γενικότερα ,σε πέντε όπλα,το εν λόγω,ένα αγγλικό,ένα γαλλικό,ένα ιταλικό κι ένα ... τσέχικο και ζητήσεις να σου δείξουν το πιο όμορφο,πόσα χέρια πιστεύεις ότι θα δείξουν τον....μπολσεβικο?
Πιθανών ελάχιστοι...
Αλλά δεν μπορώ να ξέρω τα γούστα του καθενός...


Για εμενα η ομορφιά κ η "ασχήμια" είναι σχετικά οχι μονο στα οπλα αλλά κ σε οτιδήποτε......
Πόσες φορές δεν έχουμε πει πόσο άσχημη ειναι αυτη η γυναίκα..
Ε για κάποιον άλλον μπορει να είναι θέα.......
 
Back
Top