Baikal Team

ξύλα/ εφαρμογές/ φινηρησματα και αλλά ας τα χαρούν αυτοί που μπορούν εμένα ποτέ δεν με ενιαξαν
Το καλυτερο το άφησες για το τέλος.....
Συμφωνω........
Καλησπερα στους φιλους κυνηγους. Μπορειτε να μου πειτε ποια η διαφορα του baikal mp43 apo to ijh43. Το δευτερο υπαρχει στο car καινουργιο στα 400 ευρω.
Γιώργο δεν υπαρχουν ουσιαστικές διαφορες κ πρόκειται για το ίδιο όπλο..
Απλως υπάρχει ένα μπέρδεμα με τις ονομασίες κ την προφορα...
To ίδιο όπλο θα το συναντήσεις σαν ΙΖΗ,ΙΖ,ΙJ(Σοβιετικα,Ρωσικα) και τώρα τελευταία ΜP (που είναι Ρωσικά)..

Αν ενδιαφέρεσαι για Baikal κάνε υπομονή γιατι κατά καιρους κάνουν την εμφάνιση τους τέτοια όπλα σε καλη κατάσταση με κόστος κάτω από 200€*...
Να δεις κ αν θα σου ταιριαξει το πλαγιοκαννο...

*Αντε να ακουσεις για άλλο δίκαννο με τέτοια τιμή κ να μην σου περάσει η σκέψη ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα κ μαλιστα μεγάλο......
 
Το μπαικαλ ήταν ειναι και θα ειναι το οπλο του φτωχούς κοσμάκη από πολύ παλιά εδώ στο χωριό δεν υπαρχη κυνηγός χωρίς μπαικαλ…εγώ με αυτό ξεκίνησα και με αυτό θα κυνηγάω στα γεράματα ΓΙΑΤΙ!! Για της ανάμνηση που μου χάρισε της αξέχαστες ντουφεκες στα κοπάδια από ψαρονια στα υδρόβια στης κυχλες.. δυστηχως δεν ξεκηνησαμε όλλοι με μπερετα η Φράνκι που τοτε ήταν πανάκριβα για εμάς τα χωριατόπαιδα… όσο για την ποιότητα / ξύλα/ εφαρμογές/ φινηρησματα και αλλά ας τα χαρούν αυτοί που μπορούν εμένα ποτέ δεν με ενιαξαν
Μακαρι να ημουν κι εγω χωριατοπαιδο και να χα ζησει αυτα που εζησες
 
Το μπαικαλ ήταν ειναι και θα ειναι το οπλο του φτωχούς κοσμάκη από πολύ παλιά εδώ στο χωριό δεν υπαρχη κυνηγός χωρίς μπαικαλ…εγώ με αυτό ξεκίνησα και με αυτό θα κυνηγάω στα γεράματα ΓΙΑΤΙ!! Για της ανάμνηση που μου χάρισε της αξέχαστες ντουφεκες στα κοπάδια από ψαρονια στα υδρόβια στης κυχλες.. δυστηχως δεν ξεκηνησαμε όλλοι με μπερετα η Φράνκι που τοτε ήταν πανάκριβα για εμάς τα χωριατόπαιδα… όσο για την ποιότητα / ξύλα/ εφαρμογές/ φινηρησματα και αλλά ας τα χαρούν αυτοί που μπορούν εμένα ποτέ δεν με ενιαξαν
.shake hands.
 
Το μπαικαλ ήταν ειναι και θα ειναι το οπλο του φτωχούς κοσμάκη από πολύ παλιά εδώ στο χωριό δεν υπαρχη κυνηγός χωρίς μπαικαλ…εγώ με αυτό ξεκίνησα και με αυτό θα κυνηγάω στα γεράματα ΓΙΑΤΙ!! Για της ανάμνηση που μου χάρισε της αξέχαστες ντουφεκες στα κοπάδια από ψαρονια στα υδρόβια στης κυχλες.. δυστηχως δεν ξεκηνησαμε όλλοι με μπερετα η Φράνκι που τοτε ήταν πανάκριβα για εμάς τα χωριατόπαιδα… όσο για την ποιότητα / ξύλα/ εφαρμογές/ φινηρησματα και αλλά ας τα χαρούν αυτοί που μπορούν εμένα ποτέ δεν με ενιαξαν
Μαζί σου εγώ από μονοκανο Vickers με κόκορα ξεκίνησα αλλά πέρασα και από μπαικαλ για λίγο και από τα δύο είδη .
 
Καλησπερα σε ολους

Σαν καινουργιο μελος και γενικοτερα "νεος" στο κουρμπετι θα ηθελα να ρωτήσω κάτι. Προσφατα πηρα το παλιο baikal ij58m του παππου μου και αφου το πηγα σε οπλουργο για να βεβαιωθω οτι ειναι λειτουργικο και για να το κανει και μια συντηρηση (είχε χρόνια αχρησιμοποιητο) σκεφτομαι να το παω καμια βολτα. 12αρι προφανως 70mm. Κατω απο την καννη γραφει 750 οπότε με τις πιεσεις και το μηκος καλυκα ολα καλα. Το ζητημα που εχω ειναι στα φυσιγκια για γουρουνια που μπορει να σηκωσει. Με βάση αυτα που μ ειπε ο οπλουργος καλα ειναι να βαζω μεσα μεχρι 34gr. Το θεμα ομως ειναι πως πολλα δραμια δε γραφουν πιεσεις ουτε τα gr τους. Παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας :D
 
Καλησπερα σε ολους

Σαν καινουργιο μελος και γενικοτερα "νεος" στο κουρμπετι θα ηθελα να ρωτήσω κάτι. Προσφατα πηρα το παλιο baikal ij58m του παππου μου και αφου το πηγα σε οπλουργο για να βεβαιωθω οτι ειναι λειτουργικο και για να το κανει και μια συντηρηση (είχε χρόνια αχρησιμοποιητο) σκεφτομαι να το παω καμια βολτα. 12αρι προφανως 70mm. Κατω απο την καννη γραφει 750 οπότε με τις πιεσεις και το μηκος καλυκα ολα καλα. Το ζητημα που εχω ειναι στα φυσιγκια για γουρουνια που μπορει να σηκωσει. Με βάση αυτα που μ ειπε ο οπλουργος καλα ειναι να βαζω μεσα μεχρι 34gr. Το θεμα ομως ειναι πως πολλα δραμια δε γραφουν πιεσεις ουτε τα gr τους. Παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας :D
φιλική συμβουλή: ξεκίνα να κυνηγάς τσίχλες κι ασε τα γουρούνια για ΠΟΛΥ αργότερα
 
φιλική συμβουλή: ξεκίνα να κυνηγάς τσίχλες κι ασε τα γουρούνια για ΠΟΛΥ αργότερα
Σε αυτο δικιο έχεις αλλα δεν ειναι κακο να μαθαινει κανεις τεχνικες λεπτομερειες για τα εργαλεια που χρησιμοποιει.
 
Αν αυτο ειναι το κυνηγι που σου αρεσει και υπαρχει ηδη παρεα, προθυμη για να σου δειξει τα μυστικα τα πρεπει και τα μη, ξεκινα με αυτο.
Τωρα οσον αφορα φυσιγγια κλπ, υπαρχουν αρκετοι εδω μεσα με γνωσεις που θα σου απαντησουν με σοβαροτητα.
 
Ποτε δε καταλαβα τη " συμβουλη", αντι για γρουνι ξεκινα με τσιχλα.
Τι λιγοτερο εχει η τσιχλα απο το γρουνι?
Παντου υπαρχει ο κινδυνος να τραυματισεις ή να τραυματιστεις.
Η σωστοτερη συμβουλη θα ηταν "ξεκινα στο σκοπευτηριο".
 
Ποτε δε καταλαβα τη " συμβουλη", αντι για γρουνι ξεκινα με τσιχλα.
Τι λιγοτερο εχει η τσιχλα απο το γρουνι?
Παντου υπαρχει ο κινδυνος να τραυματισεις ή να τραυματιστεις.
Η σωστοτερη συμβουλη θα ηταν "ξεκινα στο σκοπευτηριο".
Το λάθος στην τσίχλα με τα ψιλά σκάγια αφήνει πολύ περισσότερα περιθώρια...
Τα σφαιρίδια....:oops:
Θα μου πεις παίζει και η τύχη ρόλο...
Μαζί σου σε ότι αφορά το σκοπευτήριο!!
 
Καλησπερα σε ολους

Σαν καινουργιο μελος και γενικοτερα "νεος" στο κουρμπετι θα ηθελα να ρωτήσω κάτι. Προσφατα πηρα το παλιο baikal ij58m του παππου μου και αφου το πηγα σε οπλουργο για να βεβαιωθω οτι ειναι λειτουργικο και για να το κανει και μια συντηρηση (είχε χρόνια αχρησιμοποιητο) σκεφτομαι να το παω καμια βολτα. 12αρι προφανως 70mm. Κατω απο την καννη γραφει 750 οπότε με τις πιεσεις και το μηκος καλυκα ολα καλα. Το ζητημα που εχω ειναι στα φυσιγκια για γουρουνια που μπορει να σηκωσει. Με βάση αυτα που μ ειπε ο οπλουργος καλα ειναι να βαζω μεσα μεχρι 34gr. Το θεμα ομως ειναι πως πολλα δραμια δε γραφουν πιεσεις ουτε τα gr τους. Παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας :D
Κατα βαση "δουλεψε" remington 9βολα ή 8βολα (αν και ειναι λιγο πιο δυνατα)....επισης rottweill 9βολο και Lambro 9βολο ...
 
Το λάθος στην τσίχλα με τα ψιλά σκάγια αφήνει πολύ περισσότερα περιθώρια...
Τα σφαιρίδια....:oops:
Θα μου πεις παίζει και η τύχη ρόλο...
Μαζί σου σε ότι αφορά το σκοπευτήριο!!
Σιγουρα, δε συγκρινεται, το μονοβολο και τα δραμια με τα 8αρακια και τα 9αρακια.
Εχουν στραβωθει πολλοι ομως απο ενα 10αρακι, και ξερω 2 που απο δικη τους μαλακια εχουν χασει χερι.
Ο κινδυνος παραμονευει παντα, σε ο,τι κυνηγι και να κανεις ειτε απο δικη μας απροσεξια ειτε απο καποιου αλλου. Παιδεια χρειαζεται, γνωση και εξειδικευση.
 
Καλησπερα σε ολους

Σαν καινουργιο μελος και γενικοτερα "νεος" στο κουρμπετι θα ηθελα να ρωτήσω κάτι. Προσφατα πηρα το παλιο baikal ij58m του παππου μου και αφου το πηγα σε οπλουργο για να βεβαιωθω οτι ειναι λειτουργικο και για να το κανει και μια συντηρηση (είχε χρόνια αχρησιμοποιητο) σκεφτομαι να το παω καμια βολτα. 12αρι προφανως 70mm. Κατω απο την καννη γραφει 750 οπότε με τις πιεσεις και το μηκος καλυκα ολα καλα. Το ζητημα που εχω ειναι στα φυσιγκια για γουρουνια που μπορει να σηκωσει. Με βάση αυτα που μ ειπε ο οπλουργος καλα ειναι να βαζω μεσα μεχρι 34gr. Το θεμα ομως ειναι πως πολλα δραμια δε γραφουν πιεσεις ουτε τα gr τους. Παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας :D
Μια "συμβουλη" εαν επιτρεπεις....θα πατας την σκανδαλη μονο οταν δεις ολοκληρο το αγριογουρουνο και γενικοτερα το θηραμα!!! Και εαν το μερος ειναι επιπεδο θα προσεχεις να εχεις ασφαλη τερματισμο των δραμιων - μονοβολου! Ποτε δεν ριχνουμε στον αερα με τετοια φυσιγγια!! Στο βουνο δεν σημαινει οτι επειδη εχουμε "κλεισει" το μερος για παγανα....δεν θα υπαρχει αλλος ανθρωπος στο δασος!! Να το θεωρεις δεδομενο οτι θα υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι (κυνηγοι και μη)!! Συγγνωμη εαν κουρασα!
 
Μια "συμβουλη" εαν επιτρεπεις....θα πατας την σκανδαλη μονο οταν δεις ολοκληρο το αγριογουρουνο και γενικοτερα το θηραμα!!! Και εαν το μερος ειναι επιπεδο θα προσεχεις να εχεις ασφαλη τερματισμο των δραμιων - μονοβολου! Ποτε δεν ριχνουμε στον αερα με τετοια φυσιγγια!! Στο βουνο δεν σημαινει οτι επειδη εχουμε "κλεισει" το μερος για παγανα....δεν θα υπαρχει αλλος ανθρωπος στο δασος!! Να το θεωρεις δεδομενο οτι θα υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι (κυνηγοι και μη)!! Συγγνωμη εαν κουρασα!
Να συμπληρωσω....δεν κουνιεσαι απο το καρτερι εαν δεν ενημερωσεις....!! Ειναι πολυ σημαντικο, ιδιαιτερα εαν ειστε καρτερια σε κοντινη αποσταση κλπ....
 
Σε αυτο δικιο έχεις αλλα δεν ειναι κακο να μαθαινει κανεις τεχνικες λεπτομερειες για τα εργαλεια που χρησιμοποιει.
Πολυ σωστα πως πρεπει να μαθαινεις τα εργαλεια που θα δουλεψεις .......αλλα οχι στο γουρουνι..........
Τα φυσιγγια που ριχνουν σε αυτο το θηραμα δεν συγχωρουν λαθη και σαν νεος που εισαι οσο και να μην το θελεις εισαι πολυ ''ευαλοτος'' στο να κανεις λαθος.
Κατ'εμε ειναι πολυ μεγαλο λαθος να ξεκινησει καποιος το κυνηγι απο αυτο το μεγαλο αλλα και επικυνδηνο θηραμα και μαλιστα οταν ειναι και ασχετος με τα οπλα και τα φυσιγγια....
Δεν ξερω τι ηλικια εχεις αλλα και τι εχεις κυνηγησει αλλα το γουρουνι δεν ειναι ουτε τσιχλα ουτε μπεκατσα ουτε λαγος........θελει σοβαροτητα εγκρατεια και πολλες γνωσεις πανω στα οπλα και τα φυσιγγια αλλα και μεγαλη εμπειρια κατι που εσυ δεν εχεις τιποτα απο ολα αυτα αν καταλαβαινω σωστα......
Δεν σε μειωνω αλλα σου εφιστω την προσοχη και τον κυνδηνο που μπορει να υπαρξει σε μια δυσκολη στιγμη......
Τουλαχιστον προσπαθησε να βρισκεσαι σε καποιον ''δασκαλο'' κοντα για να μπορεσεις να παρεις τις γνωσεις του και να ξεκινησεις σωστα.
Το οπλακι του παππου σου ειναι πολυ καλο και μπορει να ριξει ακομα και semi magnum......δεν θα στο συνιστουσα αλλα δεν θα παθει κατι.......
Και τα κανονικα φυσιγγια(9βολα-12βολα)τα ριχνει ανετα........στα μολυβια θα αποφευγεις την αριστερη καννη και οσα ειναι sabot(αποριπτομενου κελυφους).
 
Ο θεός να βάλει το χέρι του με την μη υποχρεωτική εκπαίδευση των κυνηγών στη Ελλάδα, ιδίως των μεγάλων τριχωτών.Τωρα ότι πρώτα πρέπει να περάσεις από την τσίχλα στο εξωτερικό αν θα μας διαβάζουν δεν ξέρω αν θα γελάνε η θα κλαίνε.
 
Ο θεός να βάλει το χέρι του με την μη υποχρεωτική εκπαίδευση των κυνηγών στη Ελλάδα, ιδίως των μεγάλων τριχωτών.Τωρα ότι πρώτα πρέπει να περάσεις από την τσίχλα στο εξωτερικό αν θα μας διαβάζουν δεν ξέρω αν θα γελάνε η θα κλαίνε.
Δυστυχως, στο κυνηγι, υπαρχουν πολλοι που εχουν το συνδρομο της πουτσας που λεω εγω...
Κυνηγαω γρουνι, την εχω τερασρτια.
Κυνηγαω λαγο, λιγο μικροτερη.
Και οποιος κυνηγαει τσιχλα, τον κλαιν οι ρεγγες.
Πολλοι θα γελασουν.
καποιοι λιγοι θα χλευασουν, ταυτιζομενοι πληρως με τα περι πουτσας και ειδος κυνηγιου.
Δυστηχως υπαρχουν πολλοι συναναμεταξυ μας, που λεμε και στο χωριο μου.
 
Back
Top