Baikal Team

Έχοντας δει υπέροχες κατασκευές και δεν μιλάω για τα ολοσκαλιστα ,το απλό Baikal δεν το λες όμορφο αλλά αποδεκτό ,για το κόστος του κάνει μια χαρά τη δουλειά για την οποία κατασκευάστηκε.Οπως το Νίβα στα αυτοκίνητα .
 
Ασχέτως τώρα τι λέμε έχει κάποια όπλα που έχουν σπαταληθεί πολλές ώρες επάνω τους και όντως είναι κοσμήματα και εμφανισιακά και όταν τα πιάσεις στα χέρια νιώθεις κατι διαφορετικό ,αυτά δεν μπαίνουν σε μετρό συγκρίσεις και ας κάνουν την ίδια δουλειά με τα υπόλοιπα .
 
Ασχέτως τώρα τι λέμε έχει κάποια όπλα που έχουν σπαταληθεί πολλές ώρες επάνω τους και όντως είναι κοσμήματα και εμφανισιακά και όταν τα πιάσεις στα χέρια νιώθεις κατι διαφορετικό ,αυτά δεν μπαίνουν σε μετρό συγκρίσεις και ας κάνουν την ίδια δουλειά με τα υπόλοιπα .
Εννοείται πως δεν υπάρχει μετρο συγκρισης, μιας κ η διαφορά κόστους αναμεσα στο όπλο που περιγραφεις κ στο Baikal μπορει να είναι.. χαοτική.....


Καποτε είδα κ επωμισα ένα χειροποίητο πλαγιοκαννο Grulla όπου ο κάτοχος του το είχε παρει κάποια χρονια πριν απο Χατζιωτη για μερικά.... χιλιάρικα....

Μπορώ να πω ότι το Baikal είχε καλυτερο βαρος-ζυγισμα κλπ απο αυτο(όσο φανατικός κ αν ειμαι με αυτά)???
Φυσικά κ οχι κ αν το έλεγα θα ήταν για γέλια.........


Από εκεί κ περα ας αναλογιστούμε κάποια πραγματα.....

Τα Baikal δεν έχουν όνομα βαρυ σαν.. ιστορία, δεν έχουν καλά ξυλα, έχουν κακό ζύγισμα, κακο φινιρισμα, κακες εφαρμογές,σκαλισματα που δεν είναι.. σκαλισματα κλπ.....

Παρόλα αυτα όχι μόνο κατάφεραν να έχουν πωλησεις, αλλα κ να απασχολήσουν αρκετούς οπλογνωστες κ αρθρογράφους οι οποίοι κ έχυσαν αρκετό μελάνι πάνω στο χαρτί.....

Αλήθεια, τι ήταν αυτό η αυτά που έκανε τον Ν.Κυπριδημο να "τολμήσει" κ να τα κατατάξει μέσα σε αυτή την λίστα?
Πριν βιαστούμε να βγάλουμε συμπεράσματα η πουμε οτι.. τρελάθηκε ας σκεφτουμε λογικά κ θα δώσουμε τις απαντήσεις.....

https://helleniclegion.blogspot.com/2015/01/20.html?m=1
 
Έχει χυθεί μελάνι λόγο της αξιοπιστίας που έχουν δείξει σε βάθος χρόνου όπως και οι μπενελι τώρα αν αυτό είναι το κριτήριο ενός κυνηγετικού συμφωνώ για μένα παρόλο που θαυμάζω τα τέρατα αξιοπιστίας δεν είναι γιατί δεν προκυτε να πάρω όπλο για μια ζωή όπως δεν υπήρχε περίπτωση να έχω την ίδια γυναίκα μια ζωή αυτή που πρωτογνώρισα.Ουτε το ίδιο αυτοκίνητο δεν πάει να ήταν ότι θες .Είμαι της απόψης ότι ανανέωση δίνει ζωή,ως ένα όριο .Καλό το μπαικαλ καλή η μπενελι καλή η Μπερέτα αλλά γιατί να μη δω και τα υπόλοιπα.?
 
Για περπατητο τσίχλας ρωτάω γιατί ένας φίλος που έχει δίκαννο με 1-3 τσοκ όπως έχει γίνει το περπατητο που τα πουλιά είναι με δύσκολες πτήσεις έχει αποτυχίες.
μπααααα τι μας λες;;;; ο φίλος σου φταίει! δεν ξέρει ότι το 1/3 σκοτώνει και μακριά και κοντά! .yelling.

πέραν της πλάκας πες του φίλου σου, πως αν κυνηγάει ΜΟΝΟ περπατητό να πάει να ανοίξει τα τσοκ! και μεγαλύτερες επιτυχίες θα έχει και πιο οικονομικά θα του βγει!
 
Τα baikal τα εχουμε πει κ αλλε φορες τα αγοραζεις για το χαμηλο κοστος για την απλοτητας σαν κατασκευει κ ανθεκτικότητα στο χρονο που θα συνεχεισουν να κανουν τι δουλεια τους ,κ αν εισαι κ τυχερος κ σου ταιριαζει το κοντακι η με καμια αυξηση στο μηκος η με καμια αυτοσχεδια ραχη εχει καλος και γλυτωσεις το κοστος για νεο κοντακι.
Δεν θα πω για συγκρησεις με αλλες μαρκες οπλων κοντα στο ιδιο κοστος με τα baikal γιατι αν δεν τις κανετε οι ιδιοι δεν θα βαλετε ξεκαθαρη εικονα το τι αξιζει
Σε προσωπικη συγκρηση που εκανα στο γνωστο μοντελο 27 το δικο μου κ αλλον 2 φιλων επρεπε να αποσυναρμολογησουμε 3 κ να φτιαξουμε 1 σωστο κ δεν μιλαω για να ταιριαζει το κοντακι σε καποιων

.tired.

Εγινε αναφορα σε προηγουμενες σελ. για το μοντελο 27 sporting ,σε τυχαια συγκριση που εγινε αυτο με το ΑΤΑ spοting τα 2 οπλα μονο σα δοκιμη Α και Β τα πιανεις στα χερια κ τα επεξεργαζεσαι σε εφαρμογες,πιασιμο αισθηση στο χερι,λεπτομερια στην κατασκευη το ζυγι γερνει κατα πολυ στο ΑΤΑ οσο κ να μην μας αρεσε η προελευση του δευτερου οπλου κ κερδησε κατα πολυ σε ολο το τεστ κ οχι μονο απο εμενα αλλα κ τους υπολοιπους που το καναμε
 
Έχει χυθεί μελάνι λόγο της αξιοπιστίας που έχουν δείξει σε βάθος χρόνου όπως και οι μπενελι τώρα αν αυτό είναι το κριτήριο ενός κυνηγετικού συμφωνώ για μένα παρόλο που θαυμάζω τα τέρατα αξιοπιστίας δεν είναι γιατί δεν προκυτε να πάρω όπλο για μια ζωή όπως δεν υπήρχε περίπτωση να έχω την ίδια γυναίκα μια ζωή αυτή που πρωτογνώρισα.Ουτε το ίδιο αυτοκίνητο δεν πάει να ήταν ότι θες .Είμαι της απόψης ότι ανανέωση δίνει ζωή,ως ένα όριο .Καλό το μπαικαλ καλή η μπενελι καλή η Μπερέτα αλλά γιατί να μη δω και τα υπόλοιπα.?
Μα δεν σου είπε κανένας να μην δεις ολα τα υπολοιπα!
Να τα δεις,κ να τα ξαναδείς, να τα αγοράσεις κ να τα πουλησεις για να παρεις καποιο άλλο αφου αυτό σου αρέσει!

Είναι συνάδελφοι που "βαριουνται" να κυνηγάνε κ να βλέπουν τα ίδια όπλα κ θέλουν να τα ανανεώνουν η ψάχνουν να βρουν ποιο θα δώσει τα....καλυτερα βλητικα αποτελέσματα...
 
μπααααα τι μας λες;;;; ο φίλος σου φταίει! δεν ξέρει ότι το 1/3 σκοτώνει και μακριά και κοντά! .yelling.

πέραν της πλάκας πες του φίλου σου, πως αν κυνηγάει ΜΟΝΟ περπατητό να πάει να ανοίξει τα τσοκ! και μεγαλύτερες επιτυχίες θα έχει και πιο οικονομικά θα του βγει!
Καλημέρα συμφωνώ με την μετατροπή αλλα το οπλο είναι merkel καλύτερα να αγοράσεις άλλο παρα να το πειράξεις.
 
Καλημέρα συμφωνώ με την μετατροπή αλλα το οπλο είναι merkel καλύτερα να αγοράσεις άλλο παρα να το πειράξεις.
Νομίζω ότι ο φίλος πρέπει να πάει σε δάσκαλο σκοποβολής. Ούτε το Μέρκελ φταίει ούτε το 3-1 τσοκ, ούτε τα φυσίγγια πιστεύω. Άμα δεν είσαι πάνω στο πουλί όταν τουφεκας δεν γίνεται τίποτα.
 
Διάφορα άλλα με συγκεντροτηρα.
Μάλιστα.........
Για πεστου να δοκιμασει ότι σου προτείναμε τις προαλλες....

Νομίζω ότι ο φίλος πρέπει να πάει σε δάσκαλο σκοποβολής. Ούτε το Μέρκελ φταίει ούτε το 3-1 τσοκ, ούτε τα φυσίγγια πιστεύω.
Εχεις δίκιο από μια μεριά, αλλά κ στον δάσκαλο σκοποβολής να παει κάποιος δεν θα προτεινει να κάνει περπατητο με 1-3 κ να βαζει φυσίγγια με συγκεντρωτηρα.....

Άμα δεν είσαι πάνω στο πουλί όταν τουφεκας δεν γίνεται τίποτα.
Πολυ σωστό...

Αλλά στην συγκεκριμένη περιπτωση κ επειδή συνήθως είναι κοντινές οι βολές κ πολλες φορες δεν έχουμε κ την ευχέρεια να αφήσουμε το θηραμα να ξεμακρύνει(η την έχουμε αλλά είμαστε "νευρικοί") Θα χρειαστουμε κάτι που θα μας ανοίξει την τουφεκιά κ συνάμα θα διορθώσει τα σκοπευτικα μας λάθη που προερχονται από γρηγορη κ ατσαλη επωμιση κλπ, έτσι ώστε να παρουμε το θηραμα ακομα κ αν δεν είμαστε...πανω του......
 
Last edited:
Μάλιστα.........
Για πεστου να δοκιμασει ότι σου προτείναμε τις προαλλες....


Εχεις δίκιο από μια μεριά, αλλά κ στον δάσκαλο σκοποβολής να παει κάποιος δεν θα προτεινει να κάνει περπατητο με 1-3 βάζοντας φυσίγγια με συγκεντρωτηρα.....


Πολυ σωστό...

Αλλά στην συγκεκριμένη περιπτωση κ επειδή συνήθως είναι κοντινές οι βολές κ πολλες φορες δεν έχουμε κ την ευχέρεια να αφήσουμε το θηραμα να ξεμακρύνει(η την έχουμε αλλά είμαστε "νευρικοί") Θα χρειαστουμουμε κάτι που θα μας ανοίξει την τουφεκιά κ συνάμα θα διορθώσει τα σκοπευτικα μας λάθη που προερχονται από γρηγορη κ ατσαλη επωμιση κλπ, έτσι ώστε να παρουμε το θηραμα ακομα κ αν δεν είμαστε...πανω του......
Τι να πω, εγώ όποτε πάω με το δικαννακι μου περπατητο με HIT 8 νούμερο 9 το ευχαριστεμαι και ας κάνω μεγάλα διαστήματα να το πιάσω στα χέρια ( μαλακιοδως) και είναι 3-1 τσοκ και φυσίγγι με συγκεντρωτηρα ΑΛΛΆ του έχω φτιάξει κοντάκι στα μέτρα μου
 
Τι να πω, εγώ όποτε πάω με το δικαννακι μου περπατητο με HIT 8 νούμερο 9 το ευχαριστεμαι και ας κάνω μεγάλα διαστήματα να το πιάσω στα χέρια ( μαλακιοδως) και είναι 3-1 τσοκ και φυσίγγι με συγκεντρωτηρα ΑΛΛΆ του έχω φτιάξει κοντάκι στα μέτρα μου
Μωρέ κ άλλοι έχουν φτιάξει κοντακια στα μέτρα τους αλλά με ανοιχτά τσοκ κυνηγάνε την τσίχλα στο περπατητο,ίσως για να μην....κατακρεουργουν τα πουλια....

Αν δεν τις διαλύεις εκεί που πρεπει τότε θα χρειαστεί επανελεγχος.... .yelling.

Πλάκα κάνω ρε Κωστααααααααα
Κυνηγά ποιο συχνά με το δίκαννο γιατί παμε χαμένοι ρεεεεεεεεεεε
 
Μωρέ κ άλλοι έχουν φτιάξει κοντακια στα μέτρα τους αλλά με ανοιχτά τσοκ κυνηγάνε την τσίχλα στο περπατητο,ίσως για να μην....κατακρεουργουν τα πουλια....

Αν δεν τις διαλύεις εκεί που πρεπει τότε θα χρειαστεί επανελεγχος.... .yelling.

Πλάκα κάνω ρε Κωστααααααααα
Κυνηγά ποιο συχνά με το δίκαννο γιατί παμε χαμένοι ρεεεεεεεεεεε
Με αυτό το όπλο μια φορά έχω σκάσει τσίχλα στον αέρα, από τότε προσέχω και τις παίρνω με ακροσκαγα ( μάλλον) αχαχαχαχαχα
 
Αν βάλεις απέναντι από κάποιον κυνηγό η ... κάποιον γενικότερα ,σε πέντε όπλα,το εν λόγω,ένα αγγλικό,ένα γαλλικό,ένα ιταλικό κι ένα ... τσέχικο και ζητήσεις να σου δείξουν το πιο όμορφο,πόσα χέρια πιστεύεις ότι θα δείξουν τον....μπολσεβικο?
Για να αναδειχθεί η ομορφιά των baikal θα πρέπει να είναι εμφανής και η τιμή τους.;)
 
Το μπαικαλ ήταν ειναι και θα ειναι το οπλο του φτωχούς κοσμάκη από πολύ παλιά εδώ στο χωριό δεν υπαρχη κυνηγός χωρίς μπαικαλ…εγώ με αυτό ξεκίνησα και με αυτό θα κυνηγάω στα γεράματα ΓΙΑΤΙ!! Για της ανάμνηση που μου χάρισε της αξέχαστες ντουφεκες στα κοπάδια από ψαρονια στα υδρόβια στης κυχλες.. δυστηχως δεν ξεκηνησαμε όλλοι με μπερετα η Φράνκι που τοτε ήταν πανάκριβα για εμάς τα χωριατόπαιδα… όσο για την ποιότητα / ξύλα/ εφαρμογές/ φινηρησματα και αλλά ας τα χαρούν αυτοί που μπορούν εμένα ποτέ δεν με ενιαξαν
 
Back
Top