Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η benelli εχει εξελίσσει τον μηχανισμό εδω και χρόνια. Τον εχει κανει πραγματικά τελειο. Αλλα δεν με συγκινεί! Το διαφορετικό το νεο το αλλιώτικο που θα πεσουμε ολοι πανω να σχολιάσουμε θα το δουμε σε αλλες εταιρίες κατα καιρούς. Και το κοστος αυτο της έρευνας και εξέλιξης θα το πληρώσουμε εμεις. Ειδικά στα νεα μοντέλα με τα οποια θεματακια. Καλός η κακος η benelli ακολουθεί μονο σίγουρα μονοπάτια.
 
και μια που πιασαμε τη vinci καποιος που να ξερει μπορει να εξηγησει τι ειναι η καννη ελευθερης ταλαντωσης και τι παραπανω προσφερει? ομολογω οτι δεν το κατεχω το συγκεκριμενο θεμα και θα ηθελα να μαθω
 
και για να μην νομιζετε οτι εχω κατι με τα μπενελια αν η cordoba ερχοταν ελλαδα θα εκανα το..... ατο μου παξιμαδι για να την παρω. που εισαι ρε κωνσταντινεεεεε
Ρε φιλε η δικια μου η Μ1 τι νομηζεις οτι ειναι?? με 1800ευροπαικα ειναι δικιασου. Και τα μεταφορικα δικα μου..yelling.
 
Ρε φιλε η δικια μου η Μ1 τι νομηζεις οτι ειναι?? με 1800ευροπαικα ειναι δικιασου. Και τα μεταφορικα δικα μου..yelling.
ρε φιλαρακι η δικια σου ειναι μοντιφα για να ριχνει το συστημα artemis.εγω για κυνηγι τι θελω
ha haaa
 
Πρέπει να βελτιώσει τις κανες της η μπενελι είναι σίγουρο..30 χρόνια μετά οι σημερινές κανες αν τις κοντραρουμε σε δοκιμη ρίχνουν χειρότερα από τις πρώτες που ήταν sentetien αυτό είναι τελείως παράλογο ...
Επίσης είναι απαράδεκτο από την μπερετα και την browning να παρουσιάζουν τέτοια ποιότητα ολοένα και χειρότερη μοντέλο με μοντέλο ειδικά στις καραμπινες

Τέλεια μάρκα δυστυχώς δεν υπάρχει
 
και μια που πιασαμε τη vinci καποιος που να ξερει μπορει να εξηγησει τι ειναι η καννη ελευθερης ταλαντωσης και τι παραπανω προσφερει? ομολογω οτι δεν το κατεχω το συγκεκριμενο θεμα και θα ηθελα να μαθω
https://en.wikipedia.org/wiki/Free-floating_barrel
Όπως μπορείς να καταλάβεις αν διαβάσεις τα παραπάνω, στα λειόκαννα δεν προσφέρει απολύτως τίποτα !!!!!! Μόνο στα ραβδωτά προσφέρει μεγαλύτερη ακρίβεια.
Παίρνοντας την ιδέα από τα ραβδωτά, την έκαναν έτσι στη βίντσι γιατί βόλεψε και ο συνολικός σχεδιασμός του όπλου, και το παρουσίασαν σαν τεχνολογικό πλεονέκτημα, ενώ είναι απλά διαφημηστικό τρυκ, χωρίς καμιά ουσία και χρησιμότητα ...
 
Το προβλημα ειναι οτι για να δουμε οπλα απο το Performance Shop στην Ευρωπη θα επρεπε να ακουμπησουμε γυρω στα 3 χιλιαρικα το τεμαχιο τουλαχιστον. Και γιαυτο γιατι ενω η Benelli ειναι made in EU και χωρις δασμους, η Benelli Performance ειναι made in the USA και θα πληρωθουν δασμοι. Η λυση θα ηταν να εβρισκε και η Benelli καποια ευρωπαικη εταιρεια για performance work, αλλα η αγορα στην Ευρωπη ειναι ψοφια. Η μονη λυση α λα skyfall, σε πολυ εμπειρο οπλουργο και το ρισκο ολο δικο μας. Αν βρεις και καμμια μεταχειρισμενη σε καλη τιμη για να ξεκινησεις δεν θα σου στοιχησει και ο κουκος αηδονι.
 
https://en.wikipedia.org/wiki/Free-floating_barrel
Όπως μπορείς να καταλάβεις αν διαβάσεις τα παραπάνω, στα λειόκαννα δεν προσφέρει απολύτως τίποτα !!!!!! Μόνο στα ραβδωτά προσφέρει μεγαλύτερη ακρίβεια.
Παίρνοντας την ιδέα από τα ραβδωτά, την έκαναν έτσι στη βίντσι γιατί βόλεψε και ο συνολικός σχεδιασμός του όπλου, και το παρουσίασαν σαν τεχνολογικό πλεονέκτημα, ενώ είναι απλά διαφημηστικό τρυκ, χωρίς καμιά ουσία και χρησιμότητα ...
.well done.
 
Ουτε αυλους ουτε κωνους θελω.Παπιες και χηνες να περναν πανω απ το κεφαλι μου θελω και κατι θα κανω παλι!!!!!!.pray to God..sarcastic.

Χαχαχα. Εσυ φιλε μου και τοξο να σου δινανε εκει που κυνηγας πουλια θα σκοτωνες. Αυτα με τους αυλους και τους κωνους ειναι για μας τους ατζαμηδες που προσπαθουμε να σκαρφιστουμε κατι μηπως και κοψουμε καμμια φτερουγα σε κανενα πουλι στις αποστασεις που περνανε απο μας.sarcastic.. Αν περασει δε χηνα απο την ταχυπαλμια και μονο αντικριζοντας αυτο το σπανιο πουλι μας πεφτει και το οπλο απο τα χερια και ουτε δεν την τουφεκαμε.
 
Ενταξει παιδιά μπορεί ενα μοντέλο π.χ vinci να μην βγηκε μεγάλη επιτυχία, αλλά benelli και εμπλοκες δεν υπάρχει για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους σε αυτο το κομμάτι ειναι αψογες.
 
Χαχαχα. Εσυ φιλε μου και τοξο να σου δινανε εκει που κυνηγας πουλια θα σκοτωνες. Αυτα με τους αυλους και τους κωνους ειναι για μας τους ατζαμηδες που προσπαθουμε να σκαρφιστουμε κατι μηπως και κοψουμε καμμια φτερουγα σε κανενα πουλι στις αποστασεις που περνανε απο μας.sarcastic.. Αν περασει δε χηνα απο την ταχυπαλμια και μονο αντικριζοντας αυτο το σπανιο πουλι μας πεφτει και το οπλο απο τα χερια και ουτε δεν την τουφεκαμε.
Πες το ψεμματα, αν πεις εμείς οι Αθηναίοι; Φασσα βλέπουμε και μας πετάγονται τα ματια έξω!
 
Παντως οι επιμηκυμενοι κωνοι και οι διευριμενοι αυλοι δεν ειναι καινοτομιες οπως μας τα παρουσιαζουν.Εχουν δοκιμαστει απο πολυ παλια και εγκαταλειφθηκαν.Τα παντα ειναι θεμα φυσικης.Οσο ο "χωρος" μεγαλωνει η πιεση πιεφτει (και η θερμοκρασια)και μαζι της η ταχυτητα.Σε επιμηκυνση κωνου απο 095 σε1,6 μετρησαν απωλεια 10 μ/δ.Σε μολλις 6,5χιλιοστα.Φανταστητε τι γινετε σε 6 εκατοστα!!Βεβαια απο τοτε εχουν εξελιχθει σημαντικα οι πυριτιδες και μπορουν να μετριασουν σημαντικα τις απωλιες με γρηγορα φυσιγγια.Ποσο ομως???Ακουω διαφορα για επιδοσεις αλλα δεν εχω δει απο καμια εταιρια να δινει επισημα νουμερα και μετρησεις.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top