Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
οχι κ FERRARI βρε παιδια βρειτε αλλη μαρκα alfa romeo lancia ας που με
Alfa και Lancia μπορεί να είναι οι άλλες ιταλίδες,η benelli μόνο με Ferrari μπορεί να συγκριθεί.Οι κορυφαίοι μόνο με τους κορυφαίους.Για alfa και lancia υπάρχουν οι Beretta,breda..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Είναι το όπλο που θέλω να δω. Από βιντεάκια κλπ έχουμε κ...σει και θέλω να πάω να το δω και από κοντά. Να δούμε και σε τι τιμή θα παίζει. Πάντως με τα όπλα που έχω δύσκολα να κάνω κίνηση, δεν θα είχε νόημα για μένα. Εσύ Γιώργο δεν θες να το δεις;;;
Οχι το βλεπω και απο τις φοτο.Δεν εχει να μου προσφερει βλητικα κατι παραπανο απο αυτο που εχω.. Οποτε μεχρι τοτε προσοπικα μου ειναι παγερα αδιαφορος.ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΜΙΑΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΗ ΘΕΛΕΙ ΤΟ 90% ΑΠΟ ΑΥΤΟΥς ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΜΠΕΝΕΛΛΙ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ.Εγω αν και μπενελλακιας χορις διαθεση να παρω αλλη μαρκα,μεχρι τοτε θα μενω παγερα αδιαφορος. Εκτος και μου μηλας για την ομορφια του οπλου. τοτε παω πασο.Ο φιλος παραπανω λεει... θα προτιμαω μπενελλι και ας μην σκοτονουν.Τοτε αυτο το ποσοστο που τις εχει,τις εχει για ντεκορ??Και γιατι εχει καλιεργηθη αυτη η φημη???μπορει καποιος να μου πει???Για αυτο και εγω εχω φτιαξει τα ΜΠΕΝΕΛΛΙΑ μου, και κανω την δουλιτσα μου. Και αν τηχη και βρεθουμε και στο κην. με καποιους τοτε αναθ. Καποια πραγματα. ΑΛΛΑ και η ΜΠΕΝΕΛΛΙ δεν ειναι αμηρη ευθηνων που εχει καλιεργηθει οτι τα οπλα της δεν σκοτονουν.......
 
Last edited:
Οχι το βλεπω και απο τις φοτο.Δεν εχει να μου προσφερει βλητικα κατι παραπανο απο αυτο που εχω.. Οποτε μεχρι τοτε προσοπικα μου ειναι παγερα αδιαφορος.ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΜΙΑΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΗ ΘΕΛΕΙ ΤΟ 90% ΑΠΟ ΑΥΤΟΥς ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΜΠΕΝΕΛΛΙ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ.Εγω αν και μπενελλακιας χορις διαθεση να παρω αλλη μαρκα,μεχρι τοτε θα μενω παγερα αδιαφορος. Εκτος και μου μηλας για την ομορφια του οπλου. τοτε παω πασο.

Γιωργο βλητικα αυτο που θελεις εσυ, δεν θα το βρεις εκει ουτε στο επομενο ουτε στο μεθεπομενο μοντελο, παροτι που πολλοι κριτικοι λενε οτι αυτο ειναι το καλυτεροv Benelli που κυκλοφορησε ποτε. Μειωνει το κλικ, ενα απο τα μειονεκτηματα της benelli και εχει αριστη εργονομια. Ενας που αγοραζει οπλο για την αξιοπιστια του θα το παρει παρα τη τσουχτερη τιμη του.
Εσυ και εγω που αγοραζουμε οπλο με βαση τη ποιοτητα της τουφεκιας και μονο η δεν θα το παρουμε, η θα το παρουμε κανοντας τις γνωστες διορθωτικες κινησεις.
Δεν μπορεις εσυ ρε Benelli να μου πουλας για οπλο που προοριζεται για υδροβια ενα οπλο με το ιδιο παραμυθι στην καννη, 0.9 εκ κωνο , στενο αυλο κι οποιου ταρεσει. Ξεροντας και αποδεδειγμενα οτι το ιδιο οπλο με τις διορθωτικες κινησεις του Rob Roberts και της Briley ειναι αποδεδειγμενα απαιχτο, πληρωνοντας βεβαια ενα 600αρι παραπανω. Εχεις την απαιτηση σαν πελατης που πληρωνεις το μοντελο αδρα να σου προσφερει η εταιρεια μονο αυτο που ξερει οτι ειναι καλο και ας αφησει τα κολπα τυπου πηγαινε στο performance shop στην ακρη.
Να μην ηξερε θα σου πηγαινα πασο. Αλλα ξερει και μας δουλευει, η σου δινει κατι για να παρει περισσοτερα πες το οπως θελεις. Αν το οπλο προοριζονταν για τσιχλες, ορτυκια, τρυγονια, μπεκατσες δεν θα ελεγα τιποτα. Αλλα στα υδροβια φιλε οι απαιτησεις ειναι αλλες, και το ξερουν.
 
Γιωργο βλητικα αυτο που θελεις εσυ, δεν θα το βρεις εκει ουτε στο επομενο ουτε στο μεθεπομενο μοντελο, παροτι που πολλοι κριτικοι λενε οτι αυτο ειναι το καλυτεροv Benelli που κυκλοφορησε ποτε. Μειωνει το κλικ, ενα απο τα μειονεκτηματα της benelli και εχει αριστη εργονομια. Ενας που αγοραζει οπλο για την αξιοπιστια του θα το παρει παρα τη τσουχτερη τιμη του.
Εσυ και εγω που αγοραζουμε οπλο με βαση τη ποιοτητα της τουφεκιας και μονο η δεν θα το παρουμε, η θα το παρουμε κανοντας τις γνωστες διορθωτικες κινησεις.
Δεν μπορεις εσυ ρε Benelli να μου πουλας για οπλο που προοριζεται για υδροβια ενα οπλο με το ιδιο παραμυθι στην καννη, 0.9 εκ κωνο , στενο αυλο κι οποιου ταρεσει. Ξεροντας και αποδεδειγμενα οτι το ιδιο οπλο με τις διορθωτικες κινησεις του Rob Roberts και της Briley ειναι αποδεδειγμενα απαιχτο, πληρωνοντας βεβαια ενα 600αρι παραπανω. Εχεις την απαιτηση σαν πελατης που πληρωνεις το μοντελο αδρα να σου προσφερει η εταιρεια μονο αυτο που ξερει οτι ειναι καλο και ας αφησει τα κολπα τυπου πηγαινε στο performance shop στην ακρη.
Να μην ηξερε θα σου πηγαινα πασο. Αλλα ξερει και μας δουλευει, η σου δινει κατι για να παρει περισσοτερα πες το οπως θελεις. Αν το οπλο προοριζονταν για τσιχλες, ορτυκια, τρυγονια, μπεκατσες δεν θα ελεγα τιποτα. Αλλα στα υδροβια φιλε οι απαιτησεις ειναι αλλες, και το ξερουν.
Ακριβως αυτο θελω να πω Παυλαρα επηδη με ξερεις επεσες μεσα 100%;)
 
θελω να σου απαντησω αλλα πολυ φιβαμαι οτι ισως παρεξηγηθω. τεσπα θα πω αυτα τα λιγα που γνωριζω απο προσωπικες εμπειρειες .να ξεκαθαρισω οτι δεν δουλευω σε καμμια εταιρεια οπλων και δεν εχω καμμια υποχρεωση απεναντι σε κανενα αλλα αναποφευκτα η συγκριση γινεται αναμεσα στα 2 b. το κλειστρο λοιπον της μπενελι για να ξεκινησω απο καπου εχει τεραστια διαφυγη αεριων οσο κι αν ακουγεται παραξενο και μαλιστα περισσοτερη απο ενα οπλο αεριων γι αυτο ενα ποσοστο κονταινει το ελατηριο πισω η ακομα βαζει και διπλο ελατηριο.σε συγκριση το πως κλεινει το κλειστρο μιας μπενελι με μια μπερετα η διαφορα ειναι τεραστια. δευτερον τα τσοκ μαμα της μπενελι ειναι απαραδεκτα στο 70% των οπλων. σε συγκριση παλι με μπερετα σε διατρηση σε βρεγμενους καταλογους παλι το αποτελεσμα ειναι τραγικο.εχω δει περιπου 80-90 σελιδες διαφορα σε βρεγμενο καταλογο.εχω δει σε πουλια με μπερετα να τρωει το πουλι την τουφεκια να γυριζει ενα μετρο πισω και μετα να πεφτει. η μπενελι αφτιαχτη δεν το εχει αυτο. ανεκαθεν η μπενελι βασιζει τις πωλησεις της στ οτι δεν θελει καθαρισμα. μεγα λαθος για μενα. ακομα και η σειρα 300 σκοτωνει καλυτερα απο μια μπενελι σε συγκριση παντα με τον 18,4 αυλο. γι αυτα βεβαια φταιει μονο η μπενελι σαν εταιρεια και κανεις αλλος. εν κατακλειδι παιρνεις μια μπερετα με 18,4 αυλο κι εχεις τσοκ διατρηση και δυναμη στα 1300 ευρω. παιρνεις μια μπενελι στα 1300 ευρω και πρεπει να δωσεις αλλα 400 για να γινει αυτο που πρεπει.ας ειχανε μυαλο στη μπενελι να φτιαξουνε τ οπλο οπως πρεπει για να μην βγει αυτη η φημη. τη breda αυτο που την εσωζε απο παλια ηταν τ ατσαλι στην καννη. σημερα οι μονες 2 εταιρειες που χρησ. δικα τους ατσαλια ειναι η browning και η ταπεινη baikal.ασχετα οτι οι σημερινες beretta εχουν κρατησει μονο τ ονομα η benelli δεν μπιρει ν αποβαλει το οτι δεν σκοτωνει. ας κανει τις βελτιωσεις που πρεπει να κανει και το ξανασυζηταμε. η breda εβαλε μυαλο. τωρα θα μου πεις η μαμα beretta θατην αφησει??? αυτο ειναι ενα θεμα προς συζητηση.το ξερω οτι πολλοι μπορει να διαφωνησετε αλλα εκφραζω την αποψη μου μεσα απο τις εμπειρειες μου
 
Πιο πάνω εγινε μια παρομοιωση της ferrari με την benelli. Στην ποιότητα κατασκευής δεν αμφιβάλλω ειναι κορυφαία, όμως οταν μιλάμε για ferrari μιλάμε και για επιδόσεις πολύ πιο πάνω απο τα κοινά αυτοκίνητα, πραγμα που δεν ισχύει στα οπλα,γιατι τα οπλα benelli δεν διαφέρουν σε κάτι στο κομματι της βλητικής απο αλλα όπλα και μαλιστα στο θέμα κάννης δεν προσφέρουν κατι το ιδιαίτερο , μιλάω για μαμισια οπλα και οχι με τα πειραγματα σε κωνους με αλλα τσοκ κλπ.
 
Last edited:
Αυτη η sbe διαφημίζεται για βαλτοντουφεκο. Αν είχε αλλη κανη θα το είχα πάρει με κλειστά ματια. Ρε benelli δωσε στον κοσμο κατι καλό και ας μην βγαλεις απο ενα μοντελο. Η εστω βγαλτο. Ποσο θα στοιχίσει?

Yπαρχει oπως θελεις απο το performance shop κοντα στα 2500 δολλαρια απο την Αμερικη. Αν σου αρεσει η αξιοπιστια της Benelli και θελεις ποιοτικοτερη τουφεκια υπαρχουν λυσεις και οχι πολυ δαπανηρες
 
Για το καθάρισμα πάντως κι εγω που ειχα benelli την καθαριζα το ιδιο συχνα με τις αεριων, απλως καθαριζε στο μισο χρονο και γενικα η οψη του οπλου λογω απουσιας αεριων στα σωθικα του, εδειχνε πιο καινουρια απο οτι στα αεριων.
 
Yπαρχει oπως θελεις απο το performance shop κοντα στα 2500 δολλαρια απο την Αμερικη. Αν σου αρεσει η αξιοπιστια της Benelli και θελεις ποιοτικοτερη τουφεκια υπαρχουν λυσεις και οχι πολυ δαπανηρες
Δεν το γνωρίζω καθόλου. Βεβαια νομιζω οτι απο αυτογεμη ειμαι πλήρες.
 
Ο μύθος ότι η benelli δεν σκοτώνουν έχει βγεί από κάτι "καθηγητές" του χώρου μας που δόξα το θεό υπάρχουν πολλοί, αλλά η πλειοψηφία των χιλιάδων κυνηγών της χώρας μας και των εκατομμύριων παγκοσμίως έχουν άλλη άποψη. Ή benelli είναι ένα άψογα λειτουργικό όπλο, με προσεγμένη συναρμολόγηση, χωρίς εμπλοκές, προσεγμένο ντιζάιν και γιά τις αποστάσεις που ντουφεκαει ο μέσος κυνηγός μία χαρά σκοτώνει. Υπάρχουν όπλα που έχουν καλύτερα σκοτώματα και υπάρχουν και χειρότερα,δεν αντιλεγω,αλλά να φτάσουμε στο σημείο να λέμε ότι ένα όπλο δεν σκοτώνει; Αυτό δυστυχώς είναι ανέκδοτο. Όσο για την αξιοπιστία, πόσες εταιρείες είναι αντιγραφή του μηχανισμού της benelli;Μου έρχονται στο μυαλό πάρα πολλές. Γιά νά κλείσω προτιμώ ένα αξιόλογο και απροβληματιστο όπλο που να σκοτώνει στα 35-45 μέτρα που μπορώ και ρίχνω παρά ένα που σκοτώνει στα 100+ μέτρα και να μην είμαι σίγουρος ότι θα ρίξει το δεύτερο φυσιγγι.Αυτή βέβαια είναι η προσωπική μου άποψη που την εκφράζω χάριν της συζήτησης, χωρίς να λέω ότι δεν σέβομαι τις άλλες απόψεις, για να μην παρεξηγηθω.
 
Ο μύθος ότι η benelli δεν σκοτώνουν έχει βγεί από κάτι "καθηγητές" του χώρου μας που δόξα το θεό υπάρχουν πολλοί, αλλά η πλειοψηφία των χιλιάδων κυνηγών της χώρας μας και των εκατομμύριων παγκοσμίως έχουν άλλη άποψη. Ή benelli είναι ένα άψογα λειτουργικό όπλο, με προσεγμένη συναρμολόγηση, χωρίς εμπλοκές, προσεγμένο ντιζάιν και γιά τις αποστάσεις που ντουφεκαει ο μέσος κυνηγός μία χαρά σκοτώνει. Υπάρχουν όπλα που έχουν καλύτερα σκοτώματα και υπάρχουν και χειρότερα,δεν αντιλεγω,αλλά να φτάσουμε στο σημείο να λέμε ότι ένα όπλο δεν σκοτώνει; Αυτό δυστυχώς είναι ανέκδοτο. Όσο για την αξιοπιστία, πόσες εταιρείες είναι αντιγραφή του μηχανισμού της benelli;Μου έρχονται στο μυαλό πάρα πολλές. Γιά νά κλείσω προτιμώ ένα αξιόλογο και απροβληματιστο όπλο που να σκοτώνει στα 35-45 μέτρα που μπορώ και ρίχνω παρά ένα που σκοτώνει στα 100+ μέτρα και να μην είμαι σίγουρος ότι θα ρίξει το δεύτερο φυσιγγι.Αυτή βέβαια είναι η προσωπική μου άποψη που την εκφράζω χάριν της συζήτησης, χωρίς να λέω ότι δεν σέβομαι τις άλλες απόψεις, για να μην παρεξηγηθω.
Επειδή διαβάζοντας τα όσα έγραψα κάτι δε μου άρεσε, πρέπει να διευκρινήσω ότι αναφερόμενος στους" καθηγητές" του χώρου,δεν εννοούσα κανένα φίλο από το φόρουμ. Ελπίζω να προλαβα όποια παρεξήγηση.
 
Ένας πολύ καλός φίλος του πατέρα μου απέκτησε από κληρονομιά μια αχρησιμοποίητη Rafaello Special (από ό,τι κατάλαβα από την περιγραφή). Ο κύριος δεν ασχολείται με κυνήγι... Λεπτομέρειες για το όπλο δεν ξέρω, σίγουρα είναι 20ετίας, αλλά του κουτιού όπως είπα, το είδε από καιρό ο πατέρας μου. Άρα σίγουρα αξιόπιστη και ποιοτική ;) Έχω πει τον πατέρα μου να αρχίσει το ψηστήρι... Τι τιμή πιάνει το όπλο;
 
Ο μύθος ότι η benelli δεν σκοτώνουν έχει βγεί από κάτι "καθηγητές" του χώρου μας που δόξα το θεό υπάρχουν πολλοί, αλλά η πλειοψηφία των χιλιάδων κυνηγών της χώρας μας και των εκατομμύριων παγκοσμίως έχουν άλλη άποψη. Ή benelli είναι ένα άψογα λειτουργικό όπλο, με προσεγμένη συναρμολόγηση, χωρίς εμπλοκές, προσεγμένο ντιζάιν και γιά τις αποστάσεις που ντουφεκαει ο μέσος κυνηγός μία χαρά σκοτώνει. Υπάρχουν όπλα που έχουν καλύτερα σκοτώματα και υπάρχουν και χειρότερα,δεν αντιλεγω,αλλά να φτάσουμε στο σημείο να λέμε ότι ένα όπλο δεν σκοτώνει; Αυτό δυστυχώς είναι ανέκδοτο. Όσο για την αξιοπιστία, πόσες εταιρείες είναι αντιγραφή του μηχανισμού της benelli;Μου έρχονται στο μυαλό πάρα πολλές. Γιά νά κλείσω προτιμώ ένα αξιόλογο και απροβληματιστο όπλο που να σκοτώνει στα 35-45 μέτρα που μπορώ και ρίχνω παρά ένα που σκοτώνει στα 100+ μέτρα και να μην είμαι σίγουρος ότι θα ρίξει το δεύτερο φυσιγγι.Αυτή βέβαια είναι η προσωπική μου άποψη που την εκφράζω χάριν της συζήτησης, χωρίς να λέω ότι δεν σέβομαι τις άλλες απόψεις, για να μην παρεξηγηθω.
δΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ καμια παρεξ. Πολητησμενη κουβεντα κανουμε, που αν μας ακουγαν αυτοι και αφουγκραζονταν τις αποψεις μας σηγουρα θα ειχαν πολλη καλητερα αποτελεσματα στα οπλα τους.;)
 
Ο μύθος ότι η benelli δεν σκοτώνουν έχει βγεί από κάτι "καθηγητές" του χώρου μας που δόξα το θεό υπάρχουν πολλοί, αλλά η πλειοψηφία των χιλιάδων κυνηγών της χώρας μας και των εκατομμύριων παγκοσμίως έχουν άλλη άποψη. Ή benelli είναι ένα άψογα λειτουργικό όπλο, με προσεγμένη συναρμολόγηση, χωρίς εμπλοκές, προσεγμένο ντιζάιν και γιά τις αποστάσεις που ντουφεκαει ο μέσος κυνηγός μία χαρά σκοτώνει. Υπάρχουν όπλα που έχουν καλύτερα σκοτώματα και υπάρχουν και χειρότερα,δεν αντιλεγω,αλλά να φτάσουμε στο σημείο να λέμε ότι ένα όπλο δεν σκοτώνει; Αυτό δυστυχώς είναι ανέκδοτο. Όσο για την αξιοπιστία, πόσες εταιρείες είναι αντιγραφή του μηχανισμού της benelli;Μου έρχονται στο μυαλό πάρα πολλές. Γιά νά κλείσω προτιμώ ένα αξιόλογο και απροβληματιστο όπλο που να σκοτώνει στα 35-45 μέτρα που μπορώ και ρίχνω παρά ένα που σκοτώνει στα 100+ μέτρα και να μην είμαι σίγουρος ότι θα ρίξει το δεύτερο φυσιγγι.Αυτή βέβαια είναι η προσωπική μου άποψη που την εκφράζω χάριν της συζήτησης, χωρίς να λέω ότι δεν σέβομαι τις άλλες απόψεις, για να μην παρεξηγηθω.
Κωστα τα λες πολυ σωστα,ολα αυτα ειναι μυθος και μονο μυθος,η κατασκευαστικη ποιοτητα της benelli ειναι αξεπεραστη,αν και εχω αλλαξει παρα πολλα οπλα παντα σε benelli ξαναγυριζω και οποιος πιστευει οτι δεν σκοτωνουν(αυτο ειναι μονο για γελια)να του δωσω το τηλεφωνο του φιλου μου του Λουκα Θεοφανους που ανεβαινει στον Εβρο για παπια και με δυο απειραχτα benelli και παθαινουν ολοι πλακα και τον ρωτανε με τι ντουφεκαει και παιρνει τετοια σκοτωματα σ αυτες τις αποστασεις!!παρομοιως εγω με πολλα τριημερα για φασα σε ολη την Ελλαδα με benelli απολυτα ικανοποιημενος σε σκοτωματα αλλα και αξιοπιστια!!Αντιθετως με beretta 391 εχω χασει πουλια απο εμπλοκες και μιλαμε για φασες!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top