Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πως μετρανε τον αυλο;
Θελω να μετρησω την μπερεττα.
Να μην το ξερω νωριτερα οτι γινεται αυτο ρε φουστη μου :/

Παιζει απο 18.3 εως 18.4
πας σε οπλουργο και στον μετραει με αυλομετρο. δε νομιζω. η bellmonte εχει στανταρ 18,4 οπως η es 100.διφορουμενους χρησμους μονο η μπενελι
 
Χρηστο δεν πρεπει να γραφει και η μπελμοντε αλλιως δενθα θα, εψαχνε να τον μετρησει.
Τα μπενελι τα μ2 εβγαιναν με 18,4 ως επι το πλείστον αλλα καποιες παρτιδες βγηκαν και 18,3.
Κακο παντως που δεν αναγραφεται ο αυλος στην καννη.
 
Xριστο αφου μετα θα πρεπεινα την κανεις 18,55 με ποιο μακρι κονο... τι σε πηραζει??

Ρε μανια κατι ψευτομπενελακιδες με 18.55 αυλο και μακρυ κωνο. Αφου ξερετε οτι αυτα τα μεγεθη ειναι αλλου παππα ευαγγελιο, και υπαρχει και στην αγορα;)
 
Χρηστο δεν πρεπει να γραφει και η μπελμοντε αλλιως δενθα θα, εψαχνε να τον μετρησει.
Τα μπενελι τα μ2 εβγαιναν με 18,4 ως επι το πλείστον αλλα καποιες παρτιδες βγηκαν και 18,3.
Κακο παντως που δεν αναγραφεται ο αυλος στην καννη.

Oντως κακη εξελιξη αυτο και εχει να κανει με τη μειωση του κοστους παραγωγης σε ολα τα μοντελα απο ολες τις εταιρειες. Οτι αναγραφεις και ειναι μετρησιμο οπως αυλος, κωνος, τσοκ ειναι αναγκαστικα μεσα στις προδριαγραφες και λογικα ο ποιοτικος ελεγχος πρεπει να βγαζει στην ακρη οτι δεν ειναι μεσα στα ορια. Με αυτο το τρικ ουσιαστικα αποδεχεται οτι αυλο προκυψει απο την παραγωγη και οτι πλασσαρεται στην αγορα ειναι εντος οριων. Να συμπληρωσω κι εγω και οποιου του αρεσει αναλογιζονται οι εταιρειες που ακουλουθουν αυτη τη μεθοδο.
 
Ρε μανια κατι ψευτομπενελακιδες με 18.55 αυλο και μακρυ κωνο. Αφου ξερετε οτι αυτα τα μεγεθη ειναι αλλου παππα ευαγγελιο, και υπαρχει και στην αγορα;)
Θημησε μου την επομενη φορα να σε μετρισο σε σιγκεντροση και διατρηση στα 50+.yelling..sarcastic.
 
Έχω την εντύπωση πως στο κάτω μέρος της κάννης αναγράφεται ο αυλός στις benelli.Στο πίσω μέρος προς τη θαλάμη.
στα καινουργια μπενελι δεν αναγραφεται αυλος. στη m2 που πηρα περυσι δεν εγραφε τιποτα. σε οπλουργο τη μετρησα
 
Παιδιά, είναι σίγουρο ότι τα Benelli δεν αναγράφουν αυλό;;; Μου φαίνεται περίεργο, γιατί από όσο γνωρίζω η διάμετρος του αυλού δεν αναγράφεται από τον κατασκευαστή αλλά από την επίσημη τράπεζα δοκιμών μαζί με τις υπόλοιπες σφραγίδες δοκιμής. Η Ιταλία και η Ισπανία έχουν κρατικές τράπεζες δοκιμών (μέλη της C.I.P.) οπότε θεωρώ ότι τόσο τα Benelli όσο και η Bellmonte πρέπει κάπου να έχουν "χτυπημένη" τη διάμετρο αυλού, εφόσον έχουν περάσει υποχρεωτικά από δοκιμή.
Εγώ ξέρω από τα δικά μου όπλα, ότι η Mossberg (ΗΠΑ), το SKB (Ιαπωνία), το 16αρι Cooey (Καναδάς) και το 36αρι Winchester 9410 (ΗΠΑ) δεν αναγράφουν τον αυλό, αλλά οι χώρες αυτές δεν έχουν κρατικές τράπεζες δοκιμών ... Ενώ το Baikal μου γράφει 18,4 μαζί με τις άλλες σφραγίδες δοκιμής (η Ρωσία έχει τράπεζα δοκιμών, και μάλιστα 3 αν δεν κάνω λάθος).
Αλήθεια, τα Remington αναγράφουν πάνω στην κάννη ότι είναι 18,55 ;;; Δεν έχω εξετάσει από κοντά, αλλά δε νομίζω ... .xm.
Το θέμα είναι ότι οι τράπεζες δοκιμών στρογγυλοποιούν τη μέτρηση στο 1 δεκαδικό ψηφίο. Έτσι π.χ. αυλοί 18,46 και 18,54 θα σφραγιστούν και οι δυο ως 18,5 ενώ στην ουσία είναι αρκετά διαφορετικοί.... Και άλλο παράδειγμα, ο 18,35 θα γραφτεί 18,3 και ο 18,36 θα γραφτεί 18,4 ενώ πρακτικά είναι ίδιοι. ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top