Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
περα απο τα προβληματα του vinci, μιας και το εχω λιωσει το οπλο , μπορω να πω πως ειναι οτι καυτερο εχω πιασει σε θεμα ζυγισματος. Και το 930 , V3 , Kalliston που ειχα τα ξεπερναει. Απο καννη ..με ενα κωνο και carlson ειχα πατησει στο πινακα πολλααααααααα οπλα .... και μερικα αχρωμιωτα 5πλασιας τιμης!
π.χ. με το 930 φετος Αφρικη εκανα 1200+ τρυγονια , οκ τρομερο οπλο μια χαρα ...αν με ρωταγαν με ποιο θα ηθελα να ξαναπαω ...το vinci θα διαλεγα. Για το χρεπι το V3 ...δεν κανω καν κουβεντα.
Τολι εγώ από την άλλη με το χρέπι τη V3 θα πάω. Όχι μόνο από απόδοση αλλά και από το γεγονός ότι η ανάκρουση είναι ανύπαρκτη. Λες και ρίχνεις με αεροβόλο. Στις 3000 τουφεκιές μετραει
 
Εγώ το είχα γράψει και επιμένω. Έχω ρίξει 4000 φυσίγγια. To ίδιο μου είπε εχθές και ο κορυφαίος Έλληνας σκοπευτής που την εχει
Μια σωστη καννη τετοια θα σου δωση τους καλυτερους αριθμους σε αποδωση,και αυτο πρεπει να βρης,εσυ εισαι και λιγο τρελλαμενος με αυτες της καννες,εγω δεν συμφωνο οτι η εκταση της βελτιωσεις ομως ειναι τεραστια.Τη βιντσι του Τολη εκατσα και μετρησα τα σκαγια απο της περσινες βολες που εκανε,δεν βρηκα τιποτα το υπερφυσικο στην αποδωση της.Απλα βιδωσα το ιδιο τσοκ στη Ρεμι και χωρις να εχει μακρυ κωννο εβαζε τα ιδια σκαγια με αυτο το Α1 5αρι.Τιποτα το τρομερο δεν προσφερει ο μακρυς κωννος στα χοντρα με αυλο 18.4 ακομη.
 
Δε ξέρω αν τα φθηνα μπενελλι ειναι προιον 2ης διαλογης η οχι.
Δεν πιστευω μια εταιρεια να ρισκαρε το όνομά της, δεδομενου οτι ο κοσμος πλεον συνδέεται;)
Αυτο που βλεπω ειναι οτι εληξε η πατεντα της αδρανειες οποτε το μονοπωλειο σιγα σιγα χανεται.
Βλεπω πτωση στην ποιοτητα των υλικων, νεα πιο οικονομικα υλικα και τέλος, αυτοματοποιημενη και συνεχως βελτιωμενη παραγωγικη διαδικασια και εξοπλισμο οπως 5αξονικα cnc με ρομπουικα συστηματα.
Αν δεν μειώσουν αυτα το κοστος τι θα το μειωσει.
Υγ. Φασον τμηματα του οπλου οπως τσοκ φτιαχνονται αλλου.
Πλαστικα τμηματα χρησιμοποιουνται περισσοτερο μιας και ειναι φθηνα και απο καλουπι.
Ολα τα παραπανω τα κανουν ολες οι εταιρειες για να ειναι ανταγωνιστικες. Η αγορα εχει ανοιξει.
Οποιος μεινει πισω εσβησε.
 
Τολι εγώ από την άλλη με το χρέπι τη V3 θα πάω. Όχι μόνο από απόδοση αλλά και από το γεγονός ότι η ανάκρουση είναι ανύπαρκτη. Λες και ρίχνεις με αεροβόλο. Στις 3000 τουφεκιές μετραει
Kαι καλα θα κανεις φιλε μου, περι ορεξεως ειπαμε. Σαφως κ εχει μειωμενη ανακρουση αυτο ειναι δεδομενο ...βεβαια εσυ εχεις κ +30 κιλα απο εμενα οποτε βοηθαει και αυτο .sarcastic.

υ.γ. μην ξεχασεις να παρεις μαζι 3-4 σπρευ καθαρισμου ...και γινεις σαν τον Μανωλη με το V3 .yelling.
 
γραφεις ότι με τα τζεμινι εσφιξε η τουφεκια , συγκρινεις δηλαδή τσοκακι με πορτινγ και ελαχιστα στενοτερο στομιο με απλο τσοκακι χωρις πορτινγκ , αν θυμαμαι καλα από εμενα αγορασες τα τζεμινι , δεν το λεω από εγωισμο αλλα σαν γεγονός , δεν απαντησες όμως σωστα , με ποιο αλλο οπλο βενελλι εχει ιδια τουφεκια η σουπερσπορτ ??
Δεν ξέρω αν έχεις είχες super sport,αυτό που είδα εγώ είναι πως έχουν μια τυπική τουφέκια benelli,προσωπική μου γνώμη ύστερα από 2 τέτοια όπλα!!τα gemini δεν τα πήρα από σένα,καινούργια τα παίρνω από Ιορδανογλου;)
 
Last edited:
Δεν ξέρω αν έχεις είχες super sport,αυτό που είδα εγώ είναι πως έχουν μια τυπική τουφέκια benelli,προσωπική μου γνώμη ύστερα από 2 τέτοια όπλα!!τα gemini δεν τα πήρα από σένα,καινούργια τα παίρνω από Ιορδανογλου;)
ειχα 2 σουπερσπορτ φιλε , και οι δυο με 76 κανες και 18.3 κ 18.4 αυλο , τα τσοκ τα ειχες παρει από τον Ιορδανογλου μετα από δικη μου παροτρυνση , ο πρωτος που ειχα γραψει για αυτά τα τσοκ εγω ημουν φιλε , ξεχνας πολύ γρηγορα , και να ξερεις , ότι γραφω το εχω δει με τα ματια μου και το εχω ριξει με τα χερια μου , δεν μου το εχουν πει ουτε το εχω διαβασει
 
Κάνεις λάθος,τα gemini τα χρησιμοποιώ πάνω από 5 χρόνια σε mobile σπείρωμα,το να συζητάμε για κάποια τσοκ δεν πάει να πει τίποτα,ο κάθε ένας υποστηρίζει αυτά που βλέπει στην πράξη ;) Τέλος πάντων το ληγουμε το θέμα εδώ γιατί δεν θέλω να έρχομαι σε αντιπαράθεση με κανέναν!!!
 
Ολα τα τσοκ καλα ειναι,και ολοι βγαζουν και μαπες σε γεωμετρια,καπου καπου.
Σαράντο ίσως έχεις δίκιο,ξέρω πόσο ψαγμένος είσαι με τα τσοκ,εμένα πάντως τα gemini μου μαζεύουν την τουφέκια,ενώ briley και carlsons δεν έχω δει μεγάλες διαφορές από τα εργοστασιακά!!
 
Σαράντο ίσως έχεις δίκιο,ξέρω πόσο ψαγμένος είσαι με τα τσοκ,εμένα πάντως τα gemini μου μαζεύουν την τουφέκια,ενώ briley και carlsons δεν έχω δει μεγάλες διαφορές από τα εργοστασιακά!!
Επεσες πανω σε προσεγμενα,μπορει αυτοι να δινουν τη πρεπουσα σημασια στη γεωμετρια τους,και στη σωστη κοπει,πολλοι δυστυχως δεν το κανουν.Ειναι να φτιαξουν 10 και για οικονομια φτιαχνει 15 με το ιδιο εργαλειο.
 
Καλημέρα παιδιά....πιστεύετε ότι η κρυογενης κάννες προσφέρουν κάτι στην απόδοση της τουφεκιας?από θέμα κατανομής ταχύτητας η ακόμη και διάτρησης?
Θεωρώ πως στον αριθμό φυσιγγίων και στις θερμοκρασίες που κυνηγάμε εμείς,όχι!
 
Καντο λιανα μαστορα
Θεωρώ φίλε μου πως αυτό απευθύνεται σε θερμοκρασίες Αμερικής, ή σε καταστάσεις Αφρικής που ρίχνεις χιλιάδες φυσίγγια και αναπτύσει θερμοκρασία υψηλή η κάννη και να μην αλλάξει θεωρητικά η βλητική της απόδοση....
 
Θεωρώ φίλε μου πως αυτό απευθύνεται σε θερμοκρασίες Αμερικής, ή σε καταστάσεις Αφρικής που ρίχνεις χιλιάδες φυσίγγια και αναπτύσει θερμοκρασία υψηλή η κάννη και να μην αλλάξει θεωρητικά η βλητική της απόδοση....
Λιακο υψηλη θερμοκρασια αναπτυσεται ευκολα. Μια γυρα skeet συνεχομενη ειναι ενα καλο καρτερακι πουλιων. Αν οι cryo υπερεχουν εκει δε ξερω.
Οταν ζεσταινεται η καννη τι γινεται;
 
Λιακο υψηλη θερμοκρασια αναπτυσεται ευκολα. Μια γυρα skeet συνεχομενη ειναι ενα καλο καρτερακι πουλιων. Αν οι cryo υπερεχουν εκει δε ξερω.
Οταν ζεσταινεται η καννη τι γινεται;
Θεωρώ φίλε πως στις θερμοκρασίες που αναφέρεσαι δεν αλλάζει η βλητική απόδοση της κάννης...όσο αναφορά τι συμβαίνει όταν αναπτύσει υψηλή θερμοκρασία η κανη δεν είμαι ο κατάλληλος να σου απαντήσω...έχει παιδιά που ξέρουν περισσότερα...
 
Καλημέρα παιδιά....πιστεύετε ότι η κρυογενης κάννες προσφέρουν κάτι στην απόδοση της τουφεκιας?από θέμα κατανομής ταχύτητας η ακόμη και διάτρησης?
Screenshot_15.png
 
Λιακο θ
Θεωρώ φίλε πως στις θερμοκρασίες που αναφέρεσαι δεν αλλάζει η βλητική απόδοση της κάννης...όσο αναφορά τι συμβαίνει όταν αναπτύσει υψηλή θερμοκρασία η κανη δεν είμαι ο κατάλληλος να σου απαντήσω...έχει παιδιά που ξέρουν περισσότερα...
Ωρω πως λόγω διαστολης κυρίως, ισως εχουμε σκορποσκαγιασμα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top