Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
βρε παιδια τζαμπα ειναι!! Πως γινετε να ειναι πιο φθηνη κ απο την Μ2?

Για τον απλούστατο λόγο Τολι οτι τα συγκεκριμένα μοντέλα που έβαλαν προσφορά δεν κινούντε καθόλου στην αγορα. Η κλασική που Πουλιέται λογικά και δεν ειναι στην προσφορά.
 


αυτό όμως από 2014 ευρώ(άντε μετρητά 1750)αρχική τιμή και τώρα 990 ενώ η κλασική έχει χαμηλότερη αρχική και ψηλότερη τελική.....πως εξηγείται;;;;
σκέφτεται τον καταναλωτή και του κάνει δώρα;;;;; ποιά η διαφορά της κλασικής με τις χρωματιστές;;;; άλλαξαν στον κάδο χρώμα όταν τις έβαφαν;;; αξίζει τόσο πολύ η διαφορά χρέωσης 300+ ευρώ;;;;; γιατί να πάρει κάποιος την κλασική πληρώνοντας 500 παραπάνω;;; κάποιοι που αγόρασαν τις χρωματιστές στην τιμή πριν την προσφορά πως αισθάνονται τώρα;;;;
άρχισε και η benelli την τακτική του ομίλου που ανήκει;;;;;;.xm.
 


αυτό όμως από 2014 ευρώ(άντε μετρητά 1750)αρχική τιμή και τώρα 990 ενώ η κλασική έχει χαμηλότερη αρχική και ψηλότερη τελική.....πως εξηγείται;;;;
σκέφτεται τον καταναλωτή και του κάνει δώρα;;;;; ποιά η διαφορά της κλασικής με τις χρωματιστές;;;; άλλαξαν στον κάδο χρώμα όταν τις έβαφαν;;; αξίζει τόσο πολύ η διαφορά χρέωσης 300+ ευρώ;;;;; γιατί να πάρει κάποιος την κλασική πληρώνοντας 500 παραπάνω;;; κάποιοι που αγόρασαν τις χρωματιστές στην τιμή πριν την προσφορά πως αισθάνονται τώρα;;;;
άρχισε και η benelli την τακτική του ομίλου που ανήκει;;;;;;.xm.

Μακη η πολιτικη κοστολογησης ερχεται απο τα κεντρικα και δεν εχει συνηθως μεγαλη σχεση με το κοστος παραγωγης. Το κοστος παραγωγης στα αυτογεμη ανεξαρτητου μαρκας, εξαιρομενων των οπλων πολυτελειας και χειροποιητων οπως πχ Cosmi, ειναι πολυ χαμηλα, με το μεγαλυτερο ποσοστο αυτων να ξοδευεται για τα ξυλινα μερη οπου αυτα υπαρχουν. Μεταξυ των αυτογεμων τα οπλα αδρανειας εχουν το χαμηλοτερο κοστος παραγωγης , οχι λογω ποιοτητας κατασκευης, αλλα λογω απλοτητας.

Ολα τα αλλα εξοδα μεχρι την τελικη τιμη ειναι εξοδα marketing, sponsoring και κερδος. Η τιμη κανονιζεται οχι μεσω κοστους παραγωγης, αλλα μεσω το τι νομιζεις ο καταναλωτης ειναι διαθετιμενος να πληρωσει σε μια συγκεκριμενη αγορα, τι μεριδιο αγορας θελεις να κτυπησεις και ποσο κοστολογουν οι ανταγωνιστριες εταιριες τα προιοντα τους σε σχεση με το δικο σου.

Η Ελλαδα για παραδειγμα πουλουσε παντα οπλα στην πιο ψηλη τιμη και ο καταναλωτης τις χρυσες χρονιες πληρωνε οχι μονο αδρα, αλλα περιμενε πως και πως το επομενο μοντελο για να το ανταλαξει με αυτο που μολις αγορασε. Οι τιμες χτυπουσαν ταβανι και ολες οι εταιρειες ετριβαν τα χερια τους. Στην Ευρωπη μονο η νεοπλουτη Ρωσια εδειξε παραμοια καταναλωτικη συμπεριφορα, οι Ιταλοι που προτιμουν ιταλικα προιοντα τα πληρωσαν και αυτοι αλλα λιγοτερο απο μας και ο υπολοιπος ο κοσμος αντεδρασε φυσιολογικα, λεγοντας καλο οπλο αλλα 2 χιλιαρικα δεν δινω, πχ ΗΠΑ.

Φτασαμε σε ενα καινουργιο σεναριο αγορας που ουτε οι πρεμιουμ αγορες οπως ειμαστε εμεις παλια δεν μπορουν να πληρωσουν αυτες τις τιμες. Ειδικα η Benelli εχασε τη μεγαλυτερη της αποκλειστικοτητα. Την πατεντα αδρανειας του Βruno Civollani, με συνεπεια ολες ανεξαρτητου εταιρειες επωνυμες και μη να την αντιγραφουν και να βγαζουν στην αγορα οπλα αδρανειας σε πολυ ανταγωνιστικες τιμες. Και πλεον ο καταναλωτης εχει πολλες επιλογες για οπλα αδρανειας και μονο αυτος μπορει να κρινει ποσο πολυ περισσοτερο ειναι διατεθιμενος να πληρωσει για original Benelli η για (γενοσημη) αλλη μαρκα

Η αγορα εχει ηδη μιλησει γιαυτο προ πολλου στην Αμερικη και εχει θεσει την τιμη του χιλιαρικου σε δολλαρια για αυτογεμες και αποτι βλεπω τελευταια τεινει να δημιουργηθει αντιστοιχη ταση στην Ευρωπη με οριο τα 1000 Ευρω για την πλειοψηφια των αυτογεμων. Καθε εταιρεια τεινει να διαθετει το 70% των οπλων της σε τετοιες τιμες και θα εχει τα υπολοιπα σε υψηλοτερες τιμες για τους λιγους που θελουν πιο high end μοντελα.

Και οχι η κλασσικη η Vinci δεν στοιχιζει στην Benelli περισσοτερα απο οτι τα μοντελα της προσφορας και οσο μπορουν να πιανουν τις ψηλοτερες τιμες θα συνεχισουν να το κανουν. Και ναι αισθανεται καποιος ηλιθιος οταν πληρωσε 2 χιλιαρικα για καποιο απο τα μοντελα της προσφορας και τωρα τα βρισκει στο 1. Ποσες φορες εχει συμβει ομως κατι αναλογο σε αλλα καταναλωτικα υλικα οπως κινητα, κομπιουτερ, αυτοκινητα κλπ?

Υπαρχουν παρα πολλοι ψιθυροι στην αγορα οτι ο ομιλος Beretta θα αλλαξει πολιτικη τους επομενους μηνες και θα προσπαθησει να ξαναπλασσαρει ολες τις θυγατρικες πιο επιθετικα στην αγορα. Ακουγεται και για επαναπροσδιορισμο και κεντρικους σταθμους συναρμολογησης εξαρτηματων και για πολυ επιθετικο marketing, με μεγαλες πτωσεις στις τιμες γενικα στα αυτογεμη. Ηδη στην Αμερικη ο κοσμος περιμενει τις εξελιξεις πριν προβει στην αγορα καινουργιου Benelli.
 
Last edited:
Παύλο πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου ειδικά η τελευταία παράγραφος
αν εφαρμοστεί θα είναι πολύ καλό για τον καταναλωτή .well done.
ο όμιλος βέβαια θυσιάζει πολύ την ποιότητα και εκεί που με ενοχλεί προσωπικά είναι στα benelli που μ αρέσουν ;)
 
Το κάνετε λίγο πιο λιανά... ;) που κάνουν πλέον έκπτωση στην ποιότητα, τι σημεία πρέπει να προσέχουμε;
είχα γράψει για τη πλαστική σκανδάλη της vinci
έχω δεί σε νέα όπλα διαφορές στο φινίρισμα της κάννης που άλλους δεν τους ενοχλεί
να μαδάνε η ξεβάφουν οι βάσεις π.χ. crio
πάντα προσωπική γνώμη.....δεν ξέρω μπορεί και γερνάω κι <<όποιος μικρομάθει δεν μεγαλοξεχνά>> :)
 
είχα γράψει για τη πλαστική σκανδάλη της vinci
Αυτο το ειδα κ δεν το χοραγε το μυαλο μου... Δεν νομιζω ολες οι Vinci να ειναι με πλαστικη σκανδαλη, θα το ειχα προσεξει... .xm. Μπορει καποιες που πλασσαρονται με προσφορα να εχουν εκπτωσουλες στην ποιοτητα σε καποια σημεια...
 
Αυτο το ειδα κ δεν το χοραγε το μυαλο μου... Δεν νομιζω ολες οι Vinci να ειναι με πλαστικη σκανδαλη, θα το ειχα προσεξει... .xm. Μπορει καποιες που πλασσαρονται με προσφορα να εχουν εκπτωσουλες στην ποιοτητα σε καποια σημεια...
δεν ξέρω μπορεί
έψαξα στο internet κι όλες ίδιες είναι .xm.
 
Προκειμένου να ρίξουν βάρος και να βελτιώσουν το ζύγισμα, αρχίζουν να αφαιρούν μεταλλικά στοιχεία από κάθε πιθανό σημείο.
Αυτό έχει και σαφή έκπτωση, όχι τόσο ίσως στην ποιότητα αυτή καθεαυτή, αλλά στην αντοχή και την αξιοπιστία. Και βέβαια έχει και μικρότερο κόστος παραγωγής, άρα μεγαλύτερο κέρδος για την εταιρεία.
Φίλος μου που έχει τη Μ2, ενώ ήταν πάνω στο μηχανάκι και πήγαινε για κυνήγι, πετάχτηκε ένα χαλικάκι από τη ρόδα και πως πέτυχε το διαολέμενο τη σκανδαλοθήκη και του την έσπασε... Αυτό δεν θα συνέβαινε σε μια "παλιά" Benelli.
Τώρα το να ξεβάφουν βάσεις είναι απαράδεκτο και το έχω ξανακούσει. Γι' αυτό μαύρη βάση και άγιος ο Θεός.
 
Πέρα από την «ξύλινη» που είναι άσχημη , τα αλλά 2 είναι πολύ ωραία χρώματα! Και επανέρχομαι σε παλιά μου ερώτηση …με τα 990 € μπαίνει μέσα ο Κυργιάς?????? Δεν νομίζω! Τότε όταν τις έδινε 1600 € … πάει να πει ότι έβγαζε επιπλέων 600 (-ΦΠΑ) από εμάς …αρά Μας ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΚΩΛΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άρα αν βγάλουμε κ το ΦΠΑ από τα 990€ … και έστω κ ελάχιστο κέρδος για τον εισαγωγέα είναι εμφανές ότι το πόλε έρχεται Ελλάδα με αρχική ΤΟ ΠΟΛΥ 700€
 
Last edited:
Αυτο το ειδα κ δεν το χοραγε το μυαλο μου... Δεν νομιζω ολες οι Vinci να ειναι με πλαστικη σκανδαλη, θα το ειχα προσεξει... .xm. Μπορει καποιες που πλασσαρονται με προσφορα να εχουν εκπτωσουλες στην ποιοτητα σε καποια σημεια...
Αρη κ η δικια μου που ειναι "πρωτης" γεννιας , με πλαστικια ειναι
 
Πέρα από την «ξύλινη» που είναι άσχημη , τα αλλά 2 είναι πολύ ωραία χρώματα! Και επανέρχομαι σε παλιά μου ερώτηση …με τα 990 € μπαίνει μέσα ο Κυργιάς?????? Δεν νομίζω! Τότε όταν τις έδινε 1600 € … πάει να πει ότι έβγαζε επιπλέων 600 (-ΦΠΑ) από εμάς …αρά Μας ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΚΩΛΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άρα αν βγάλουμε κ το ΦΠΑ από τα 990€ … και έστω κ ελάχιστο κέρδος για τον εισαγωγέα είναι εμφανές ότι το πόλε έρχεται Ελλάδα με αρχική ΤΟ ΠΟΛΥ 700€

Oχι Τολι, δεν νομιζω οτι μπαινει μεσα ο Κυργιας. Οι περισσοτερες εκπτωσεις ερχονται απο τα κεντρικα. Ακομη και αν ο Κυργιας εχει στοκ το οποιο εχει αγορασει σε ψηλες τιμες παιρνει εντολη απο τα κεντρικα που θελουν περισσοτερες πωλησεις για εκπτωσεις και ταυτοχρονα εχει επιστροφη χρηματων στις επομενες αγορες του. Η εταιρεια γενικα αντιδρα αναλογα με το τι κανουν ανταγωνιστριες εταιρειες στην αγορα και η Μπενελλι προσπαθει να σταματησει τον κατηφορο στις πωλησεις με καθε μετρο.

Δεν νομιζω οτι ο Κυργιας ηταν ο διαμορφωτης των τιμων στην Ελλαδα οταν τα μοντελα πουλιονταν 1600 το κομματι και εκει η Μπενελλι διαμορφωσε τιμες οπωσ τις διαμορφωνει και τωρα.

Και ναι μας τον επιαναν κανονικα δεκαετιες στην Ελλαδα εκμεταλλευοντας τη τρελλα μας για το κυνηγι. Και ναι περιμενω και να μου τον πιασουν και με τη V3 μολις ελθει Ελλαδα.

Δυστυχως ετσι τους μαθαμε και ο νομος τωρα δεν επιτρπει και παραλληλες εισαγωγες. Θυμαμαι παλια, πριν Ευρω εποχη, οι Κερκυραιοι περνουσαν απεναντι Ιταλια, ψωνιζαν το οπλο τους, το εκτελωνιζαν και η διαφορα τιμης ηταν ακομη και ετσι τεραστια. Ναυτικοι σαν και σενα εφερναν τα οπλα τους παντα απο εξωτερικο.

Το πραγματικο κοστος παραγωγης ενος αυτογεμους ειναι κατω απο 300 δολλαρια το κομματι με εξαιρεση τα ξυλινα και ετσι οι εταιρειες εχουν τεραστιες δυνατοτητες να παιξουν με τις τιμες οπως αυτες γουσταρουν και μας να τον πιανουν παντα οποτε νομιζουν οτι θα κατσουμε να μας τον πιασουν, δυστυχως.
 
είχα γράψει για τη πλαστική σκανδάλη της vinci
έχω δεί σε νέα όπλα διαφορές στο φινίρισμα της κάννης που άλλους δεν τους ενοχλεί
να μαδάνε η ξεβάφουν οι βάσεις π.χ. crio
πάντα προσωπική γνώμη.....δεν ξέρω μπορεί και γερνάω κι <<όποιος μικρομάθει δεν μεγαλοξεχνά>> :)
Προκειμένου να ρίξουν βάρος και να βελτιώσουν το ζύγισμα, αρχίζουν να αφαιρούν μεταλλικά στοιχεία από κάθε πιθανό σημείο.
Αυτό έχει και σαφή έκπτωση, όχι τόσο ίσως στην ποιότητα αυτή καθεαυτή, αλλά στην αντοχή και την αξιοπιστία. Και βέβαια έχει και μικρότερο κόστος παραγωγής, άρα μεγαλύτερο κέρδος για την εταιρεία.
Φίλος μου που έχει τη Μ2, ενώ ήταν πάνω στο μηχανάκι και πήγαινε για κυνήγι, πετάχτηκε ένα χαλικάκι από τη ρόδα και πως πέτυχε το διαολέμενο τη σκανδαλοθήκη και του την έσπασε... Αυτό δεν θα συνέβαινε σε μια "παλιά" Benelli.
Τώρα το να ξεβάφουν βάσεις είναι απαράδεκτο και το έχω ξανακούσει. Γι' αυτό μαύρη βάση και άγιος ο Θεός.
Σωστός Μάκη, και γω πιστεύω όλες αυτές οι (πατέντες ) επιστρωσης του εργκαλ με διάφορες επιμεταλλωσεις τιτανιου, ζιρκονιου, νετρονιου και δεν ξέρω και γω τι έχουν αποδειχθεί παθητικες όχι μόνο από την benelli αλλά από όλες τις εταιρείες.

Ο γητευτής των όπλων: Ριζική αλλαγή σε CRIO.
http://whispererofguns.blogspot.gr/2014/06/crio.html?m=1

Ο γητευτής των όπλων: BERETTA TEKNY'S D'ORO (χρυσό).
http://whispererofguns.blogspot.gr/2014/03/beretta-teknys-doro.html?m=1

Ο γητευτής των όπλων: FABARM H368 Lux.
http://whispererofguns.blogspot.gr/2015/04/fabarm-h368-lux.html?m=1
 
Αρη κ η δικια μου που ειναι "πρωτης" γεννιας , με πλαστικια ειναι
Τολη ειναι πλαστικη ολη η σκανδαλη? Δεν μιλαω για σκανδαλοθηκη... Δεν το ειχα παρατηρησει ρε γαμωτο σε προηγουμενες που εχω πιασει κ εχω ριξει, τοσο εξω πεφτω? Μπορει τι να πω, εσυ την εχεις κ χρονια...
 
Σαραντο με τη διαστολη συστολη σκεφτομαι τιποτα σε παγους ζεστες κτλ... Φανταζομαι θα εχουν προβλεφθει τετοια φαινομενα με το υλικο που χρησιμοποιειται αλλα μιας κ εχω δει να διαστελεται το πλαστικο σε σκανδαλη οπλου κ να νεκρωνει τη σκανδαλη το φοβαμαι...
 
Last edited:
Τολη ειναι πλαστικη ολη η σκανδαλη? Δεν μιλαω για σκανδαλοθηκη... Δεν το ειχα παρατηρησει ρε γαμωτο σε προηγουμενες που εχω πιασει κ εχω ριξει, τοσο εξω πεφτω? Μπορει τι να πω, εσυ την εχεις κ χρονια...
Επειδη λειπω δεν μπορω να δω, οταν γυρισω θα της βαλω μαγνητακι κ θα σ πω, αλλα νομιζω πλαστικια ειναι, παντως κ με -20 που κυνηγησα δεν ειχα θεματα συστολων
 
Το θέμα δεν ειναι αν έπεσε 1000 ευρώ η αν βγάζει ο κυργιας 500 απο καθε οπλο . Το οπλο δεν περπάτησε καθολου κι θελει να τα ξεφορτωθεί . Κάποιοι το πλήρωσαν 2000 κι τωρα εχει 1000. Ο κυργιας δεν μπαίνει μεσα ουτε με τα 1000 να είστε συγουροι !!! Άρα καταλαβαίνετε με ποσό ποσοστό κέρδους δουλεύουν οι αντιπρωσοποι!! Το θέμα συνάδελφοι ειναι η χώρα παραγωγής τον εξαρτημάτων κι οχι η χώρα συναρμολόγησης . Να είστε λίγο πονηροί πανω σ αυτο . Καλησπερα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top