Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Μπορεί σαν σχεδιασμός το κλείστρο της benelli, (αν και προηγήθηκαν πολλά άλλα λειοκανα, για να μην αναφερθώ στα ραβδωτά από όπου και η ιδέα,) να είναι από τους πιο ανθεκτικούς, μεγάλη σημασία όμως έχουν και οι διαστάσεις. Τα αυτάκια στο κλείστρο αυτό δεν είναι τόσο παχιά όπως ενός browning με κινητό ουραιο ή ακόμα και των Winchester.
 
Κανένα απολύτως θήραμα δεν αξίζει την καταστροφή ενός όπλου και τον πιθανό τραυματισμό μας.
Βασίλη,το όπλο να πάει να....!!!!
Μιλάμε για πολλές αναπτυσσόμενες πιέσεις μια πιθαμη κοντά στη μουτσουνα και τα χέρια μας!!
 
Επειδη ειμαι με ενα καραμπινατο κρυωμα και δεν εχω τι να κανω θα σας δειξω καποιες περιπτωσεις οι οποιες θα αποτελεσουν τροφη για συζητηση Περιπτωση πρωτη ,θελω να παρατηρησετε προσεκτικα τα εξαρτηματα της φωτο . Μπορει να τις εχω ξαναδειξει αλλα δεν ειχαμε σχολιασειΥΓ σε καμια περιπτωση δεν φταιει το εργαλειο της εξαιρετης εταιριας
 

Attachments

  • 20221201_115503.jpg
    20221201_115503.jpg
    148,4 KB · Προβολές: 73
  • 20221201_115627.jpg
    20221201_115627.jpg
    297,6 KB · Προβολές: 74
Οι Μπενελες είναι πολύ ανθεκτικές λόγω σχεδιασμού.
Το κλείστρο είναι κυλινδρικό,η κεφαλή του ομοιως,το κλείδωμα γίνεται στην βάση του φυσιγγίου.
Το σύνολο είναι πολύ στιβαρό!
Για να καταφέρει κάποιος να το καταστρέψει,....καταλαβαίνουμε ΤΙ πυροδοτησε!!!
Έχουμε στο μυαλό μας το "πιο μακρυά,πιο δυνατά"και μπαίνουμε στο τρυπακι να κάνουμε πειράματα με τις πυρίτιδες,με ανακατεματα,υπερδοσεις,ακαταλληλα καψουλια,στρωματοποιησεις κλπ που από μόνα τους η σε συνδυασμό να φτάνουν τις αναπτυσσόμενες πιέσεις στα κόκκινα κι ακόμη πιο πέρα!
Παίζουμε με την φωτιά για να καρπωθουμε ένα θήραμα!
Ποιο θήραμα αξίζει να διακινδυνεύσεις την σωματική σου ακεραιότητα?????
Είναι θέμα σκέψης και ΛΟΓΙΚΗΣ από μέρους μας!
Τα πρασινα!!!
 
Επειδη ειμαι με ενα καραμπινατο κρυωμα και δεν εχω τι να κανω θα σας δειξω καποιες περιπτωσεις οι οποιες θα αποτελεσουν τροφη για συζητηση Περιπτωση πρωτη ,θελω να παρατηρησετε προσεκτικα τα εξαρτηματα της φωτο . Μπορει να τις εχω ξαναδειξει αλλα δεν ειχαμε σχολιασειΥΓ σε καμια περιπτωση δεν φταιει το εργαλειο της εξαιρετης εταιριας
Τμήματα κλείστρου Browning δεν είναι αυτά; Άν όχι μοιάζουν πάντως.

Άραγε η ρωγμή στο σώμα του κλείστρου προηγήθηκε της θραύσης του κλειδιού ή συνέβησαν και τα δυο ταυτόχρονα;
 
Τμήματα κλείστρου Browning δεν είναι αυτά; Άν όχι μοιάζουν πάντως.

Άραγε η ρωγμή στο σώμα του κλείστρου προηγήθηκε της θραύσης του κλειδιού ή συνέβησαν και τα δυο ταυτόχρονα;
Κωστα η κεφαλη ειχε μια ρωγμη , Εγω του προτεινα οτι πρεπει να μπει καινουργια, επειδη ομως το κοστος ηταν μεγαλο του ειπε ενας φιλος οτι μπορει να το κολλησει ενας ΜΕΤΡ καπου στην λιβαδεια Το κολλησε ο μετρ και στην 5η ντουφεκια το συστημα εγινε ετσι
 
Κωστα η κεφαλη ειχε μια ρωγμη , Εγω του προτεινα οτι πρεπει να μπει καινουργια, επειδη ομως το κοστος ηταν μεγαλο του ειπε ενας φιλος οτι μπορει να το κολλησει ενας ΜΕΤΡ καπου στην λιβαδεια Το κολλησε ο μετρ και στην 5η ντουφεκια το συστημα εγινε ετσι
Τα κομμάτια αυτά όπως και τα υπόλοιπα του μηχανισμού έχουν υποστεί συγκεκριμένη σκλήρυνση, αναλόγως της "δουλειάς"που καλούνται να κάνουν.
Όταν κάνουμε κόλληση,η "βαφή"(σκλήρυνση)πάει περίπατο!
 
Τα κομμάτια αυτά όπως και τα υπόλοιπα του μηχανισμού έχουν υποστεί συγκεκριμένη σκλήρυνση, αναλόγως της "δουλειάς"που καλούνται να κάνουν.
Όταν κάνουμε κόλληση,η "βαφή"(σκλήρυνση)πάει περίπατο!
γιαννη εχει μαλιασει η γλωσσα μου δεν βαζεις φλογα στο κλειστρο τελος!!
 
Κωστα η κεφαλη ειχε μια ρωγμη , Εγω του προτεινα οτι πρεπει να μπει καινουργια, επειδη ομως το κοστος ηταν μεγαλο του ειπε ενας φιλος οτι μπορει να το κολλησει ενας ΜΕΤΡ καπου στην λιβαδεια Το κολλησε ο μετρ και στην 5η ντουφεκια το συστημα εγινε ετσι
Κατάλαβα... :(

Ο άνθρωπος που έπαθε την ζημιά μίλησε μετά με τον "μάστορα" που του έφτιαξε το όπλο;

Άν ναί έχει ενδιαφέρον να μάθουμε τι εξήγηση έδωσε για το συμβάν. 🤔

Να υποθέσω πώς έστω και προφορικά υπήρχε μια κάποιου είδους εγγύηση για την επισκευή ...
 
Κατάλαβα... :(

Ο άνθρωπος που έπαθε την ζημιά μίλησε μετά με τον "μάστορα" που του έφτιαξε το όπλο;

Άν ναί έχει ενδιαφέρον να μάθουμε τι εξήγηση έδωσε για το συμβάν. 🤔

Να υποθέσω πώς έστω και προφορικά υπήρχε μια κάποιου είδους εγγύηση για την επισκευή ...
Μην παίρνεις όρκο ότι πήγε σε οπλουργο!
Αν ήταν ΟΠΛΟΥΡΓΟΣ,θα τον έδιωχνε!
Το κόβω για φαναρτζοδουλεια με αργκον....
Μια κόλληση έκανε ο άνθρωπος,για να εξυπηρετήσει!☺️
 
Οι κολλήσεις δεν είναι βάζω το μηχάνημα και κολλάω.
Έχουν welding procedure sheet ... μεθοδολογία συγκόλλησης.
Εκεί περιγράφονται τα πάντα από την μέθοδο, την ανόπτηση αν χρειαστεί, σκλήρυνση και τρόπος κτλ
Ανάλογα τα υλικά φυσικά πάντα και την δουλειά που πρέπει να επιτελέσουν.

Δεν είναι απλή εργασία.
Αν ακολουθηθούν όλα τα παραπάνω το σημείο συγκόλλησης έχει την ίδια αντοχή με πριν ...
Αλλά ποιός είναι ο expert που θα τα ορίσει ???

ps
Δεν κολλιούνται τα πάντα ...
 
και αν βάλω στο μυαλό μου κάτι δοκιμές με σκοπό να σπάσει όπλο θα ήθελα να συμβαίνει στραβή μόνο με όπλο baikal για να μην υπάρχει ατύχημα τουλάχιστον .

Οχι Γιάννη....
...Εμείς δεν τα λέμε αυτά...
Όσο κ λόξα να εχω με αυτά τα όπλα ξέρω που θα βάλω όρια...
Δεν τα παρουσιάζω σαν αθάνατα αλλά ουτε κ τα......ισοπεδωνω γιατί μονο τέτοια δικαιώματα δεν μου εχουν δωσει.......


Μακάρι να μην συμβουν ποτε κ σε κανεναν ανάλογες περιπτωσεις κ ας κρατάει στα χέρια του όπλο των 50.000€..

Ο κατασκευαστής παντοτε μας δίνει τα όρια ασφάλειας τα οποία κ δεν πρεπει να ξεπερναμε για κανένα λόγο.....

Και πραγματικα δεν μπορώ να φανταστώ κυνηγο που υποτίθεται ότι ξέρει δυο βασικά πραγματα γυρω απο τα οπλα να προσπαθεί με κάθε τρόπο να... χάσει την όραση του...

Πραγματικά αν δεν διαβαζα κάποια πραγματα απο τον Βαγγέλη κ αν δεν έβλεπα κ τις φωτο ΔΕΝ θα το πίστευα.....

Άξιοι της μοίρας τους.......
 
για να καταλαβετε τι παιζει οσοι εχετε βερεττες το ξερετε αυτο το εξαρτημα View attachment 61759View attachment 61760
Αυτά τα εξαρτηματα είναι ξεχωριστα το ένα από το άλλο!
Οι τρύπες πάνε σε εξοχές ένθεν κι ένθεν στον κόκκορα και στο πίσω μέρος μπαινουν σε φωλιά που σπρώχνεται από το ελατήριο. Δεν ανοίγουν επειδή φωλιάζουν στην σκανδαλοθηκη.
Τι ήθελε να κάνει ο καλλιτέχνης?😳
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top