Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
drop ... θα μου φας τα μηνύματα και είμαι σε ανάρρωση.
Αν στα 18 είσαι πάνω , στα 40 θα είσαι αρκετά πάνω .. βάλε και το κουμπωμα που κάνουμε σε ξαφνικές βολές .. έχει φύγει ΣΙΑ ΠΑΝ η τουφεκιά και το θήραμα χτυπιεται με περιφέρεια και συνήθως κεφάλι.
 
Αν στα 18 είσαι πάνω , στα 40 θα είσαι αρκετά πάνω .. βάλε και το κουμπωμα που κάνουμε σε ξαφνικές βολές .. έχει φύγει ΣΙΑ ΠΑΝ η τουφεκιά και το θήραμα χτυπιεται με περιφέρεια και συνήθως κεφάλι.
Πας για αλλαγή όπλου τότε ... εγώ μια χαρά βαράω φίλε μου.
 
Αν στα 18 είσαι πάνω , στα 40 θα είσαι αρκετά πάνω .. βάλε και το κουμπωμα που κάνουμε σε ξαφνικές βολές .. έχει φύγει ΣΙΑ ΠΑΝ η τουφεκιά και το θήραμα χτυπιεται με περιφέρεια και συνήθως κεφάλι.
κατι αλλο φταίει ουτε εγω φεύγω τοσο επάνω που κανω δοκιμές σε φλατζες και πέλματα ακόμη. σε σταθερο δεν μου φεύγει καθόλου επάνω
 
Παιδιά το έχουμε ποσταρει πολλές φορές. Ορίστε που πρέπει να στοχεύσεις σύμφωνα με την Benelli. Προσωπικά με τον ίδιο τρόπο στοχεύω όλα μου τα όπλα και σε σταθερό στόχο είμαι πάντα κέντρο.
View attachment 62810
Άρα όλα τα όπλα ρίχνουν όπως οι μπενελι.Εσενα έχει δει ο Βασίλης και δε ξέρει τι ψάχνει? xaxaxa.
 
Παιδιά το έχουμε ποσταρει πολλές φορές. Ορίστε που πρέπει να στοχεύσεις σύμφωνα με την Benelli. Προσωπικά με τον ίδιο τρόπο στοχεύω όλα μου τα όπλα και σε σταθερό στόχο είμαι πάντα κέντρο.
View attachment 62810
Θελω εαν μπορεις.να μου βγαλεις ενα.ιδιο αλλα.αντι για.στοχο να εχει το κεφαλι ,πεθερας σταφιδιασμενης το θελω να το εχω στο εργαστηριο για το λειζερ
 
Περί ψηλοτουφεκίσματος των όπλων.
Κάποιοι έχουν συνηθίσει να καλύπτουν με το στόχαστρο τον στόχο για να είναι κέντρο και να βλέπουν όλο το στόχαστρο χωρίς να βλέπουν ρίγα.
Κάποιοι έχουν συνηθίσει να καλύπτουν με το στόχαστρο τον στόχο για να είναι κέντρο και να βλέπουν όλο το στόχαστρο βλέποντας κομμάτι από την ρίγα.
Κάποιοι δεν βλέπουν ρίγα και βλέπουν μόνο την κορυφή από το στόχαστρο.
Κάποιοι θέλουν το θήραμα πάνω από το στόχαστρο (όπως παρακάτω) βλέποντας ή μη βλέποντας ρίγα.

Όλες σχεδόν οι εταιρίες εφαρμόζουν τον τελευταίο τρόπο χωρίς να βλέπεις ρίγα με στόχο 6" και η κορυφή του στοχάστρου στην βάση του στόχου.
https://www.browning.com/news/tech-terms/rifle-shotgun-point-of-impact.html (τελευταία παράγραφος)
https://www.winchesterguns.com/support/faq/shotgun-choke-pattern-poi.html
https://www.benelliusa.com/support/faq (1η ερώτηση)

Αν ρίξετε έτσι θα είστε σχεδόν 50-50 με όλα τα παραπάνω όπλα.
Συμπέρασμα ... σχεδόν όλα πλέον σχεδιάζονται έτσι ώστε να ""ψηλοτουφεκάνε"".
Στην πραγματικότητα δεν ψηλοτουφεκάνε ... εφαρμόζουν το floating target.

End of story.

Ακούω απόψεις ...

1671089273671.png
 
Άρα όλα τα όπλα ρίχνουν όπως οι μπενελι.Εσενα έχει δει ο Βασίλης και δε ξέρει τι ψάχνει? xaxaxa.
Προσωπικά δεν έχω δει καμία διαφορά στην στόχευση στα όπλα που έχω. Και μιλάω πάντα για δοκιμές που έχω κάνει σε σταθερό στόχο σημαδεύοντας μονοφθαλμα όπως στα ραβδωτά και όχι στο κυνήγι διόφθαλμα που εκεί παίζει ρόλο το κοντάκι. Με τον ίδιο τρόπο σημαδεύω με όλα τα όπλα μου και όλα στέλνουν στο κέντρο του χαρτιού στα 36,5 μέτρα για τις δοκιμές που κάνω στα φυσίγγια ιδιογόμωσης. Οπότε εγώ προσωπικά στην super vinci παρόλο που υπακούει στον παραπάνω κανόνα όπως δείχνει η benelli και είμαι σίγουρος γιατί το έχω δοκιμάσει και με laser bore sight παρόλα αυτά δεν βλέπω κάποια διαφορά στον τελικό στόχο στο χαρτί. Ίσως είναι τόσο μικρή η διαφορά που εγώ να μην έχω παρατηρήσει κάτι ή να μην έχω δώσει σημασία ή να το έχω αποδόσει σε λάθος σκόπευση. Αλλά η ουσία είναι ότι το όπλο δεν έχει πρόβλημα και στο κυνήγι δεν με επηρεάζει κάπου ούτε μου αλλάζει τον τρόπο που στοχεύω σε σχέση με άλλα όπλα άλλων εταιριών. Και φαντάζομαι ότι αν υπήρχε πρόβλημα τόσος κόσμος που κυνηγάει με benelli αγριογούρουνα με μονόβολα δεν θα μπορούσαν να σταυρώσουν κανένα και όλοι θα τα πούλαγαν. Παρόλα αυτά οι περισσότεροι benelli προτειμούν.
Αλλά παιδιά ειλικρινά έχω κουραστεί να ακούω για προβλήματα και ελαττώματα στα benelli. Πότε για benelli click , πότε ότι δεν σκοτώνουν , πότε ότι ψιλοτουφεκάνε πότε για εμπλοκές λόγο αδράνειας. Έχω κυνηγίσει με 5 διαφορετικά μοντέλα benelli ποτέ δεν είχα ουτε ένα από τα παραπάνω θέματα. Αν είχαν τόσα θέματα ρε παιδιά δεν θα ήταν πρώτα σε πωλήσεις. Αλλά όποιος πιστεύει ή έχει αντιμετωπίσει κάτι από τα παραπάνω υπάρχουν και άλλες εταιρίες να προτειμίσει. Και αδρανείας και αερίων και με φαρμακερες κάννες κλπ κλπ. Μην πετάτε τα λεφτά σας στα benelli.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top