Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Καλημέρα σε ολους! Βαγγέλη με αφορμή το σχόλιο σου στο θέμα ´τσιχλα -κοτσύφι´που εννοείται το λαμβάνω υπόψη,γιατί δεν θέλω προβλήματα ,θέλω να πω και κάτι άλλο για το συγκεκριμένο όπλο (benelli Centro) το οποίο είναι κατασκευής 2001 και είχα πάρει μεταχειρισμένο για 550€ σε άριστη κατάσταση.το όπλο το έχω περίπου 10 χρόνια το έχω λιώσει και κυνήγι και σκοπευτήριο και ουδέποτε μου παρουσίασε το παραμικρό.. έχω ρίξει φυσίγγια από 24gr μέχρι 50gr ΚΑΜΙΑ εμπλοκή ποτέ..δεν έχω αλλάξει ποτέ τίποτα πάνω στο όπλο..
το μόνο που έχω κάνει είναι ότι αγόρασα μια κάνη 76cm που την βάζω στα καρτερίσια κυνήγια και αν θυμάσαι Βαγγέλη σε είχα πάρει να μου πεις την γνώμη σου,για το αν την αγόραζα η όχι..
Γιαννη το οπλο σου ειναι απο τα καλυτερα.Το αν τα Benelli δεν ειναι βλητικα καλα με αφηνει παγερα αδιαφορο ,με μια ταπεινη montefeltro left εχω κανει κηδειες στην αγαπημενη μου μπλε καρ........ Τα υπολοιπα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε
 
Τα πάντα μετράνε στην τιμή.
Πληρώνεις αξιοπιστία, φινίρισμα, R&D, νέες τεχνολογίες (πχ BEST) κτλ
Η τσέπη είναι μια.
Το κόστος πχ της βαφής BEST δεν κατανέμεται μόνο στα όπλα που την φέρουν.
Μόνο τα φινιρίσματα πάνε ένα 20%+ περισσότερο.

Σε αντίθεση με άλλες κορυφαίες εταιρίες δεν υπάρχει νέο μοντέλο πιο προβληματικό από το παλιότερο ή τουλάχιστον δεν ξέρω εγώ.
Αστοχίες ή προβληματικές παρτίδες υπάρχουν ελάχιστες.
Το κράξιμο για το κλικ δικαίως το τρώει ... αλλά εντάξει δεν είναι και τόσο τραγικό σε σχέση με άλλα προβλήματα.
Το διόρθωσε.

Οι κάνες που τόση κουβέντα και μελάνι έχει πέσει είναι μια χαρά.
Οτιδήποτε ακούω για βλητική κατωτερότητα δεν μπορώ να το επαληθεύσω σε δοκιμές ή στο κυνήγι.
Ούτε φυσικά και την βλητική ανωτερότητα άλλων κανών.
Και έχω κάνει πάρα πολλές δοκιμές. Σταμάτησα γιατί πλέον το θεωρώ χάσιμο χρόνου.
Μιλάω για συγκέντρωση και διάτρηση.

Το τι βλέπει ο καθένας στο κυνήγι, τι συμπεράσματα βγάζει και πως τα βγάζει, ... είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο και δεν ασχολούμαι.

Οι κώνοι είναι μια αρπαχτή των οπλουργών για να κονομήσουν 100€+ το τεμάχιο καταστρέφοντας την χρωμίωση.
Ο κόσμος δεν είναι χαζός ούτε αγοράζει ότι έχει ο διπλανός γιατί ζηλεύει ... κάτι βλέπει ...
Και όταν αυτό γίνεται σε παγκόσμιο επίπεδο, κάτι συμβαίνει ...

ps
Συμπλήρωμα στα δικά σου ...
Πιστεύεις ότι υπάρχει αυτογεμες αυτή τη στιγμή στην αγορά ανεξάρτητου εταιρείας που αξίζει τα 2500 χιλιάρικα όταν παίρνεις 525 π.χ με 2200 που είναι ατσάλινο?για μένα προσωπικά καμμία καραμπίνα δεν έπρεπε να είναι πάνω από τα 1200-1300 max.επωμισα τη 400 την upland που κάνει 1800 και μου ήρθε να βάλω τα γέλια.σαν νεροπιστολο από τα λιντλ μου φάνηκε
 
Πιστεύεις ότι υπάρχει αυτογεμες αυτή τη στιγμή στην αγορά ανεξάρτητου εταιρείας που αξίζει τα 2500 χιλιάρικα όταν παίρνεις 525 π.χ με 2200 που είναι ατσάλινο?για μένα προσωπικά καμμία καραμπίνα δεν έπρεπε να είναι πάνω από τα 1200-1300 max.επωμισα τη 400 την upland που κάνει 1800 και μου ήρθε να βάλω τα γέλια.σαν νεροπιστολο από τα λιντλ μου φάνηκε
Εφόσον βρίσκουν πελάτες κ τα αγοράζουν καλά να πάθουμε φίλε Ευρι.
Εδώ κ 40 χρόνια τα συστήματα λειτουργίας είναι ίδια με μόνη διαφορα την επικάλυψη(ωραία στο μάτι) κ φυσικά σε πολλές περιπτώσεις τα κατώτερα υλικά.
Απορω κ θα ήθελα να μάθω τι πληρώνουμε κ πως γίνεται όπλα της ίδιας εταιρείας με ίδιο μηχανισμό, χωρίς σκαλισματα να έχουν πάνω από 1000 ευρώ διαφορά.
 
Εφόσον βρίσκουν πελάτες κ τα αγοράζουν καλά να πάθουμε φίλε Ευρι.
Εδώ κ 40 χρόνια τα συστήματα λειτουργίας είναι ίδια με μόνη διαφορα την επικάλυψη(ωραία στο μάτι) κ φυσικά σε πολλές περιπτώσεις τα κατώτερα υλικά.
Απορω κ θα ήθελα να μάθω τι πληρώνουμε κ πως γίνεται όπλα της ίδιας εταιρείας με ίδιο μηχανισμό, χωρίς σκαλισματα να έχουν πάνω από 1000 ευρώ διαφορά.
Λέγεται marketing
 
Εφόσον βρίσκουν πελάτες κ τα αγοράζουν καλά να πάθουμε φίλε Ευρι.
Εδώ κ 40 χρόνια τα συστήματα λειτουργίας είναι ίδια με μόνη διαφορα την επικάλυψη(ωραία στο μάτι) κ φυσικά σε πολλές περιπτώσεις τα κατώτερα υλικά.
Απορω κ θα ήθελα να μάθω τι πληρώνουμε κ πως γίνεται όπλα της ίδιας εταιρείας με ίδιο μηχανισμό, χωρίς σκαλισματα να έχουν πάνω από 1000 ευρώ διαφορά.
Η ζήτηση κανονίζει την προσφορά!🙂
 
Πιστεύεις ότι υπάρχει αυτογεμες αυτή τη στιγμή στην αγορά ανεξάρτητου εταιρείας που αξίζει τα 2500 χιλιάρικα όταν παίρνεις 525 π.χ με 2200 που είναι ατσάλινο?για μένα προσωπικά καμμία καραμπίνα δεν έπρεπε να είναι πάνω από τα 1200-1300 max.επωμισα τη 400 την upland που κάνει 1800 και μου ήρθε να βάλω τα γέλια.σαν νεροπιστολο από τα λιντλ μου φάνηκε
Και πολλά λες χιλιάρικο το πολύ ανεξάρτητου μάρκας
 
Η ζήτηση κανονίζει την προσφορά!🙂
Όπλα με πλαστικά κοντάκι- πάπια με τιμή υψηλότερη από ξύλινα με ίδιο μηχανισμό.
Το πλαστικό νομίζω είναι τσάμπα μπροστά στο ξύλο ναι η όχι;
Έβλεπα σήμερα, πανω από 2000 ευρώ κοστίζουν πολλά όπλα με πλαστικά μέρη.
 
Τα συνθετικά δεν είναι απλά ένα πλαστικό μπορεί στα φθηνά να είναι αλλά νομίζω έχουν κάποιες προσμίξεις για να το κάνουν να έχει αντοχή και να μην πολύ μερίζεται εύκολα. Βέβαια δεν το συγκρίνουμε με το ξύλινο συμφωνώ ότι πρέπει να είναι φθηνότερο το πλαστικό. Από την άλλη αν συγκρίνω τα ξύλινα μέρη την maxus one που είχε ο φίλος μου που στα δυο χρόνια ράγισε η πάπια και στα 3 ξεκίνησε το κοντάκι με αποτέλεσμα να διαθέσει 350€ για πλαστικά καλύτερα τα πλαστικά
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top