Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Τι να σου πω Γιάννη εγώ γαλλικό και κορεάτικο έχω οδηγήσει αυτά που λες δεν τα γνωρίζω. Περνάω ή κοβομαι για Σεπτέμβρη;
Δεν ισχύει το παραανωθι....εδώ με το Αλμερα γεννηθείς του 97 κ έπαιρνα στροφές με 170 χιλιόμετρα‼️(ψιλο-οριακα ),ο μπροστινός με την μέρσε κομπρεσσορα ,(κλαστηρι)έκοψε κ εκεί ακριβώς τον προσπέρασα‼️όχι θα τον άφηνα να μου το παίζει μαγκιλικι από Καρδίτσα ως Λάρισα😎
 
Ηλια πες μου ενα αυτογεμες της ρεμ το οποιο δεν εβγαλε προβλημα Ο κωστας εχει δικιο που εγραψε οτι ειναι τυχερος
Χωρίς αντηπαραθεση Βαγγέλη μ2 σπασμένο ελατυριο κλυστρου….Cendro κολλητου μου εμπλοκές χωρίς αύριο.. αυτο τι πάει να πει ότι αυτά τα μοντέλα είναι για πέταμα όχι βέβαια είναι εξερετικα αξιόπιστα τωρα αν καπιες ρεμ έβγαλαν προβλήματα αυτά συμβενουν σε ολλα τα μοντέλα και μάρκες στην ρεμ λίγο παραπανο!!! Την 1100 την είχα 3 χρόνια τα οποία είχαμε πολύ κυχλα έριξα πολλα φυσηγγια άψογη ούτε κιχ…1100 cal20 φερμένη από Αμερική εδώ και 30 χρόνια ούτε ξερή τι θα πει οπλουργος μόνο λαστιχάκι αλλαγή κάθε 4/5 χρόνια( κολοφαρδος φιλαρακι) αυτό όμως δεν λέει τίποτα γιατί άλλες έβγαλαν προβλήματα για μένα δεν υπάρχει μοντέλο απο ολλες της μάρκες να μην βγάζει προβλήματα εδώ έχουν βγάλει οπλα απο 5,000€ και πανό..
 
Χωρίς αντηπαραθεση Βαγγέλη μ2 σπασμένο ελατυριο κλυστρου….Cendro κολλητου μου εμπλοκές χωρίς αύριο.. αυτο τι πάει να πει ότι αυτά τα μοντέλα είναι για πέταμα όχι βέβαια είναι εξερετικα αξιόπιστα τωρα αν καπιες ρεμ έβγαλαν προβλήματα αυτά συμβενουν σε ολλα τα μοντέλα και μάρκες στην ρεμ λίγο παραπανο!!! Την 1100 την είχα 3 χρόνια τα οποία είχαμε πολύ κυχλα έριξα πολλα φυσηγγια άψογη ούτε κιχ…1100 cal20 φερμένη από Αμερική εδώ και 30 χρόνια ούτε ξερή τι θα πει οπλουργος μόνο λαστιχάκι αλλαγή κάθε 4/5 χρόνια( κολοφαρδος φιλαρακι) αυτό όμως δεν λέει τίποτα γιατί άλλες έβγαλαν προβλήματα για μένα δεν υπάρχει μοντέλο απο ολλες της μάρκες να μην βγάζει προβλήματα εδώ έχουν βγάλει οπλα απο 5,000€ και πανό..
Ηλια κανουμε μια πολυ ωραια κουβεντα Εχω την εντυπωση οτι η Ρεμ με αυτα που βλεπω στα οπλα της μαλλον εχει δωσει περισσοτερο βαση στα ραβδωτα της Ποσα ρεμ εχουν πωληθει στην ελλαδα? σαφως πολυ λιγοτερα απο τις αλλες εταιριες , Οσα μοντελα εβγαλε μετα την 1100 και 1187 ηταν αστα να πανε Θυμασε την 105 cti? H αποψη μου ειναι οτι μεσουρανουσε μεχρι να βγουν οι πρωτες αεριου απο ευρωπη μερια .Απλα εχει μια καννη με εναν ιδανικο αυλο 1855 απο και περα αστα ,Αυτα που σου γραφω ειναι η προσωπικη μου αποψη
 
Όλα τα όπλα βγάζουν προβλήματα.
Άλλα περισσότερα και άλλα λιγότερα.
Το ότι έχει ή δεν έχει βγάλει το δικό μας και 2-3 άλλα που "ξέρουμε" (προσοχή σε αυτό, δεν λένε όλοι τα προβλήματα των όπλων τους) δεν σημαίνει τίποτα απολύτως.
Οι οπλουργοί ξέρουν πάρα πολύ καλά και μάλιστα ήξεραν από το 1997 όταν αγόρασα εγώ την δική μου.
Η ακριβής κουβέντα τότε ήταν "τα όπλα αυτά σπάνε".
Τότε μου φαίνονταν αστείο.
 
Φίλος φασας έχει την Verda max αξιοπιστία 100% κάνη μόνο καρτέρι κυχλα/υδρόβια και την αγαπημένη του φασα σε όλλοι την Ελλάδα την έχει από όταν πρώτο βγήκε με χιλαδες ντουφεκες η περισσότερες φουρνέλα πρόβλημα 0…
Ηλία μη μου λες για αξιοπιστία ρεμινκτον γιατί είχα και 1100 και 11-87.ειδικα στη 1100 για να πάω κυνήγι είχα ένα σακουλάκι ανταλλακτικά μαζί μου.στην 11-87 στάθηκα πιο τυχερός.και πες μου γιατί από τις βου3 που αγοράστηκαν οι περισσότερες πλην ελαχίστων εξαιρέσεων πουλήθηκαν πριν βγάλουν χρονο
 
Ηλια κανουμε μια πολυ ωραια κουβεντα Εχω την εντυπωση οτι η Ρεμ με αυτα που βλεπω στα οπλα της μαλλον εχει δωσει περισσοτερο βαση στα ραβδωτα της Ποσα ρεμ εχουν πωληθει στην ελλαδα? σαφως πολυ λιγοτερα απο τις αλλες εταιριες , Οσα μοντελα εβγαλε μετα την 1100 και 1187 ηταν αστα να πανε Θυμασε την 105 cti? H αποψη μου ειναι οτι μεσουρανουσε μεχρι να βγουν οι πρωτες αεριου απο ευρωπη μερια .Απλα εχει μια καννη με εναν ιδανικο αυλο 1855 απο και περα αστα ,Αυτα που σου γραφω ειναι η προσωπικη μου αποψη
Προχτές είχα φίλο του γαμπρού μου ( γουρούνα)σπητι μας για μπάρμπεκιου ψήνανε προβατίνα( ούτε να την δω δεν θέλω) κυνηγαει με μια 1100 πανό από 40 χρόνια ( την είχε και ο πατέρας του) φυσηγγια wingester 3/1.. στο γουρούνι … κυχλα ότι βρει ποιο οικονομικό προβλήματα 0 δεν την αλλαζει με τίποτα … για την 11/87 έχω άκουσα και εγώ τα χειρωτερα αποψι δεν έχω δεν την έχει κανενας εδώ οπός έχω και χωριανό μου με μαύρο αετό τον απλό πού το οπλο είναι τελοιο χωρίς κανένα πρόβλημα πολλά χρόνια τωρα .., δεν έχω παρόπιδες στα οπλα ότι βλέπω το λέω οποία μάρκα και να είναι… έχω και εγώ της προτιμήσεις μου στα ελαφάκια και στην φαμπαρμ αλλά μεχρει εκεί
 
Ηλία μη μου λες για αξιοπιστία ρεμινκτον γιατί είχα και 1100 και 11-87.ειδικα στη 1100 για να πάω κυνήγι είχα ένα σακουλάκι ανταλλακτικά μαζί μου.στην 11-87 στάθηκα πιο τυχερός.και πες μου γιατί από τις βου3 που αγοράστηκαν οι περισσότερες πλην ελαχίστων εξαιρέσεων πουλήθηκαν πριν βγάλουν χρονο
Ευρι με ξέρεις πολλά χρόνια αν εβλεπα αυτά που γραφής και σε πηστευω όπως και τα αλλά τα παιδιά, θα τα έγραφα απλος σε μένα η του φιλουσ που ξέρω δεν έτηχαν αυτά τα προβλήματα
 
Ευρι με ξέρεις πολλά χρόνια αν εβλεπα αυτά που γραφής και σε πηστευω όπως και τα αλλά τα παιδιά, θα τα έγραφα απλος σε μένα η του φιλουσ που ξέρω δεν έτηχαν αυτά τα προβλήματα
Λιάκο έχω γράψει επανειλημμένως και για τα προβλήματα γλώσσας που αντιμετώπισα στη 391 και γενικως για ότι έχω δει γιατί όπως σωστά είπες ότι βλέπουμε το λέμε.απλα οι ρεμ έχουν ένα θέμα παραπάνω.ειδες τι έγραψες?ότι για την 11-87 έχεις ακούσει τα χειρότερα.εκει δεν αντιμετώπισα θεματα.γενικα τα όπλα παραγωγής όπως έχουμε πει είναι λαχείο διότι λόγω ανταγωνισμού βγαίνουν στην αγορά χωρίς ποιοτικό έλεγχο.τα πιο απροβληνατιστα όπλα που είχα ποτέ ήταν η 350 μια m2 προσφοράς χωρίς comfort με τη μεγάλη αποθήκη και τώρα προς το παρόν η φρανκι
 
Προχτές είχα φίλο του γαμπρού μου ( γουρούνα)σπητι μας για μπάρμπεκιου ψήνανε προβατίνα( ούτε να την δω δεν θέλω) κυνηγαει με μια 1100 πανό από 40 χρόνια ( την είχε και ο πατέρας του) φυσηγγια wingester 3/1.. στο γουρούνι … κυχλα ότι βρει ποιο οικονομικό προβλήματα 0 δεν την αλλαζει με τίποτα … για την 11/87 έχω άκουσα και εγώ τα χειρωτερα αποψι δεν έχω δεν την έχει κανενας εδώ οπός έχω και χωριανό μου με μαύρο αετό τον απλό πού το οπλο είναι τελοιο χωρίς κανένα πρόβλημα πολλά χρόνια τωρα .., δεν έχω παρόπιδες στα οπλα ότι βλέπω το λέω οποία μάρκα και να είναι… έχω και εγώ της προτιμήσεις μου στα ελαφάκια και στην φαμπαρμ αλλά μεχρει εκεί
Ηλια ,οι σοβαρες εταιριες οταν τα οπλα τους βγαζουν καποιο προβλημα ειτε απο σχεδιαστικο λαθος ειτε απο κατασκευαστικο προβλημα κοιτανε να το διορθωσουν,Πχ η μπενελλι s90 ειχε τα εξης προβληματα .1) δεν μπορουσες να καθαρισεις την αποθηκη φυσιγγιων χωρις την επισκεψη σε τεχνιτη (το διορθωσε) .2) ο εξωστηρας δεν ηταν σταθεροποιημενος σωστα στην ουρα της καννης με αποτελεσμα την καταστροφη του(το διορθωσε) 3 για να βγαλεις το ελατηριο επαναταξης για καθαρισμο απο τον σωληνα κοντακιου ηθελες να κανεις ολοκληρη ιστορια (το διορθωσε) Συμφωνα με αυτα που βλεπω καθημερινα αυτο ισχυει για την εταιρια που συζηταμε?
 


Η δοκιμή με φουλ τσοκ στα 18μ.
Για να δούμε που ρίχνει , στήνουμε το τουφέκι και ρίχνουμε με φλατ εικόνα βλέποντας μόνο ακίδα.
Όταν βλέποντας μονο ακίδα και φεύγει περίπου 10ποντους πάνω η τουφεκιά , το τουφέκι αυτό είναι αναγκασμένο να ρίχνει λόγω κατασκευής, ψηλά. Δεν πρόκειται ποτέ να έρθει η 50-50 η 60-40 παιδιά. Εκτός αν γυρίσεις τόσο χαμηλά το κοντάκι, που θα επωμιζεις και θα βλέπεις μόνο την βάση του όπλου χωρίς Ρήγα, χωρίς ακίδα οπότε και η σκοπευτική γραμμή του όπλου πάει περίπατο . Έτσι έχουν τα πράγματα καλώς η κακώς.
Αν σε βολεύει να σημαδεύεις χαμηλότερα από το θήραμα έχει καλώς , διαφορετικά παίρνεις ένα τουφέκι που είναι στημένο να ριχνει 50-50/60-40.
 
Επίσης να πω , πως τα παραπάνω είναι γνωστά και στο εξωτερικό αλλά στη χώρα μας σε όσους εμπορεύονται, πουλάνε , και γενικά ασχολούνται, εδώ και χρονια. Δεν ανακαλύψαμε τον τροχό.

Το καλύτερο πριν αγοράσεις ένα τουφέκι είναι να πας και να το ρίξεις με κάποιον γνωστό που το έχει
 


Η δοκιμή με φουλ τσοκ στα 18μ.
Για να δούμε που ρίχνει , στήνουμε το τουφέκι και ρίχνουμε με φλατ εικόνα βλέποντας μόνο ακίδα.
Όταν βλέποντας μονο ακίδα και φεύγει περίπου 10ποντους πάνω η τουφεκιά , το τουφέκι αυτό είναι αναγκασμένο να ρίχνει λόγω κατασκευής, ψηλά. Δεν πρόκειται ποτέ να έρθει η 50-50 η 60-40 παιδιά. Εκτός αν γυρίσεις τόσο χαμηλά το κοντάκι, που θα επωμιζεις και θα βλέπεις μόνο την βάση του όπλου χωρίς Ρήγα, χωρίς ακίδα οπότε και η σκοπευτική γραμμή του όπλου πάει περίπατο . Έτσι έχουν τα πράγματα καλώς η κακώς.
Αν σε βολεύει να σημαδεύεις χαμηλότερα από το θήραμα έχει καλώς , διαφορετικά παίρνεις ένα τουφέκι που είναι στημένο να ριχνει 50-50/60-40.
Aim.jpg
 
Δεν πρόκειται ποτέ να έρθει η 50-50 η 60-40 παιδιά.
Έτσι έριχνε ένα ποζε που αγόρασα μεταχειρισμένο πριν λιγα χρόνια και το διορθωσα αλλάζοντας απλώς το πιτς. Για μένα το δύσκολο αλλά όχι αδύνατο είναι το όπλο να στραβοντουφεκαει δεξιά η αριστερά . Μιλάω πάντα για νορμάλ σωματοτυπους και ξύλινα κοντακια.
 
Γνωρίζουμε εάν η Benelli Vinci :

1) Είναι πιστοποιημένη στα ατσάλινα σκάγια ? (fleur des lyss) Από τα βιντεάκια των αμερικανών βλέπω ότι ρίχνουν κανονικά τα high performance απλώς ερωτώ για επιβεβαίωση μη κάψουμε καμιά ασφάλεια.
2) Ποιός είναι ο τύπος σπειρωμάτων των τσοκ? Νομίζω crio plus.

Οι ερωτήσεις απευθύνοται κυρίως στα παιδιά του φόρουμ που το κατέχουν το όπλο.
 
Last edited:
Γνωρίζουμε εάν η Benelli Vinci :

1) Είναι πιστοποιημένη στα ατσάλινα σκάγια ? (fleur des lyss) Από τα βιντεάκια των αμερικανών βλέπω ότι ρίχνουν κανονικά τα high performance απλώς ερωτώ για επιβεβαίωση μη κάψουμε καμιά ασφάλεια.
2) Ποιός είναι ο τύπος σπειρωμάτων των τσοκ? Νομίζω crio plus.

Οι ερωτήσεις απευθύνοται κυρίως στα παιδιά του φόρουμ που το κατέχουν το όπλο.
Ο Μανώλης @mangelasakis το έχει. Στειλε του pm να σου πει για σφραγίδες. Στο sait της benelli λέει ότι είναι πιστοποιημένο.
 
Ο Μανώλης @mangelasakis το έχει. Στειλε του pm να σου πει για σφραγίδες. Στο sait της benelli λέει ότι είναι πιστοποιημένο.
Με τον Μανώλη έχουμε μιλήσει για το συγκεκριμένο και έχει την super magnum. Για τη δικιά του αν θυμάμαι καλά δεν μου ανέφερε πιστοποίηση ατσάλινων. Με τη σφραγίδα έπρεπε να έβγαινε η acp που ήταν και σε χρώμα παραλλαγής , αλλά δυστυχώς δε περπάτησε και πολύ στην Ελλάδα.
 
Με τον Μανώλη έχουμε μιλήσει για το συγκεκριμένο και έχει την super magnum. Για τη δικιά του αν θυμάμαι καλά δεν μου ανέφερε πιστοποίηση ατσάλινων. Με τη σφραγίδα έπρεπε να έβγαινε η acp που ήταν και σε χρώμα παραλλαγής , αλλά δυστυχώς δε περπάτησε και πολύ στην Ελλάδα.
Νίκο γιατί δεν παίρνεις τηλ τον Κύργια ?
Έχει ένας φίλος την Vinci, αν θες τον ρωτάω αύριο.
 


Η δοκιμή με φουλ τσοκ στα 18μ.
Για να δούμε που ρίχνει , στήνουμε το τουφέκι και ρίχνουμε με φλατ εικόνα βλέποντας μόνο ακίδα.
Όταν βλέποντας μονο ακίδα και φεύγει περίπου 10ποντους πάνω η τουφεκιά , το τουφέκι αυτό είναι αναγκασμένο να ρίχνει λόγω κατασκευής, ψηλά. Δεν πρόκειται ποτέ να έρθει η 50-50 η 60-40 παιδιά. Εκτός αν γυρίσεις τόσο χαμηλά το κοντάκι, που θα επωμιζεις και θα βλέπεις μόνο την βάση του όπλου χωρίς Ρήγα, χωρίς ακίδα οπότε και η σκοπευτική γραμμή του όπλου πάει περίπατο . Έτσι έχουν τα πράγματα καλώς η κακώς.
Αν σε βολεύει να σημαδεύεις χαμηλότερα από το θήραμα έχει καλώς , διαφορετικά παίρνεις ένα τουφέκι που είναι στημένο να ριχνει 50-50/60-40.
Screenshot-2023-07-16-15-05-08-570-com-miui-gallery.jpg

Αν το στόχαστρο είχε τοποθετηθεί στην κόκκινη κουκίδα τότε το όπλο ρίχνει όπως είναι σχεδιασμένο να ρίχνει.
(Δες και το προηγούμενο βίντεο.)

Τα 8cm πιο ψηλά στα 18m είναι ΠΑΛΙ 8cm πιο ψηλά και στα 36m (σε οριζόντια βολή) !!!!! o_O και περίπου 13cm με μονόβολο πάλι στα 36m.
Άρα λοιπόν η ουσία είναι ότι ακόμα και αν δεχθούμε ότι το όπλο ψηλοτουφεκάει (το σωστό είναι ότι ρίχνει όπως είναι σχεδιασμένο να ρίχνει), ...
1. οι τυχόν αστοχίες δεν οφείλονται στο "ψηλοτουφέκισμα"
2. Το κέντρο στις Benelles είναι ελάχιστα πάνω από το πάνω μέρος του στοχάστρου (μην σας ξεγελάει η παραπάνω εικόνα γιατί δεν είναι αυτό που βλέπουμε στην πραγματικότητα, δεν βλέπουμε δηλαδή τόσο μικρή κόκκινη κουκίδα)
3. Στις Benelles ποτέ δεν καλύπτουμε τον στόχο με το στόχαστρο αλλά το σημείο που θέλουμε να σκάσει το βλήμα το βλέπουμε καθαρά πάνω από το πάνω μέρος του στοχάστρου.

ps
Τον κύκλο των 15cm φανταστείτε τον σαν μια πέρδικα.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top