Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Πολύ ψηλοτουφέκισμα ακούω ... αλλά κανένας δεν γράφει νούμερα και πως σκοπεύει.
Οι Benelles έχουν διαφορετική σκόπευση και χρειάζονται διαφορετικό στήσιμο από άλλα όπλα.
Ή το συνηθίζεις ή το πουλάς και παίρνεις άλλο. Είναι τόσο απλό.
Αυτά που γράφονται ότι σημαδεύεις τα πόδια για να χτυπήσεις κεφάλι δεν ισχύουν (αν σημαδεύεις όπως πρέπει), εκτός αν το όπλο είναι προβληματικό.
Έχω βάλει πολλές φορές την σωστή σκόπευση με benelli ... επειδή δεν έχει και πολύ νόημα θα σας πω ότι το σημείο που θες να πάει η τουφεκιά (με μονόβολο) είναι στο πάνω μέρος του σκοπεύτρου όταν δεν βλέπεις ρίγα.
Όταν λοιπόν λέμε ότι το όπλο ψηλοτουφεκάει και βλέπουμε ρίγα είναι λάθος δικό μας.

Αυτή είναι μια τυχαια τουφεκιά.

Sellier Bellot Slug.jpg

Στα 50m σε στόχο μεγέθους πορτοκαλιού το ένα μονόβολο τον βρήκε και το άλλο χτύπησε 10cm πιο κάτω.
Στιριγμένο το όπλο.
Πάντα για το δικό μου όπλο μιλάω.
Κάντε δοκιμές και ΓΡΑΨΤΕ ΝΟΥΜΕΡΑ.
 
Πολύ ψηλοτουφέκισμα ακούω ... αλλά κανένας δεν γράφει νούμερα και πως σκοπεύει.
Οι Benelles έχουν διαφορετική σκόπευση και χρειάζονται διαφορετικό στήσιμο από άλλα όπλα.
Ή το συνηθίζεις ή το πουλάς και παίρνεις άλλο. Είναι τόσο απλό.
Αυτά που γράφονται ότι σημαδεύεις τα πόδια για να χτυπήσεις κεφάλι δεν ισχύουν (αν σημαδεύεις όπως πρέπει), εκτός αν το όπλο είναι προβληματικό.
Έχω βάλει πολλές φορές την σωστή σκόπευση με benelli ... επειδή δεν έχει και πολύ νόημα θα σας πω ότι το σημείο που θες να πάει η τουφεκιά (με μονόβολο) είναι στο πάνω μέρος του σκοπεύτρου όταν δεν βλέπεις ρίγα.
Όταν λοιπόν λέμε ότι το όπλο ψηλοτουφεκάει και βλέπουμε ρίγα είναι λάθος δικό μας.

Αυτή είναι μια τυχαια τουφεκιά.

View attachment 74841

Στα 50m σε στόχο μεγέθους πορτοκαλιού το ένα μονόβολο τον βρήκε και το άλλο χτύπησε 10cm πιο κάτω.
Στιριγμένο το όπλο.
Πάντα για το δικό μου όπλο μιλάω.
Κάντε δοκιμές και ΓΡΑΨΤΕ ΝΟΥΜΕΡΑ.
Τα ίδια λέγαν κ για το Μ1 ΓΚΑΡΑΝΤ....σημαδεύεις πόδια ,βαράς κεφάλι ...(το πιο ακριβές τουφέκι,το βγάλαν 2 καφενεια οφ)πάρτ ταυγουο κι κουρειψτου‼️
 
Ηλια πες μου ενα αυτογεμες της ρεμ το οποιο δεν εβγαλε προβλημα Ο κωστας εχει δικιο που εγραψε οτι ειναι τυχερος
Το τι διαφήμιση έχει πέσει σε αυτά τα όπλα είναι φοβερό.
Τέρατα αντοχής, τουφεκιές φαρμάκι, ατσάλινες βάσεις και λοιπέ π@παριέ.
Σας το υπογράφω ... δεν υπάρχει τίποτα το μαγικό (σε τουφεκιές) σε αυτά τα όπλα και επίσης είναι ζημιάρικα.
Και δεν έχω δοκιμάσει μόνο το δικό μου το οποίο σε 3 απλά φυσίγγια είχε την ίδια διάτρηση με την Μ2 περιφερειακή και κεντρική και σε 18 διαφορετικά φυσίγγια είχε πάνω κάτω την ίδια συγκέντρωση με την Μ2 με ίδιο ονομαστικό τσοκ.
Οπότε ο θρύλος είναι πολύ σχετικός ... μπορεί να βαράει καλύτερα γιατί πολύ απλά είναι το μοναδικό όπλο που έχουμε ή το έχουμε συνηθίσει ή μας κάθεται καλύτερα.

Αλλά και 15 περίπου άλλα όπλα που έχω δοκιμάσει δεν έχω βρει κάποιο που να ρίχνει ΣΑΦΩΣ σφιχτότερα από την Μ2 (άνευ κωλοδακτύλου) με φυσίγγια από το ίδιο κουτί.
Οπότε έχω σταματήσει το ψάξιμο.

Καλή τύχη σε όποιον ασχοληθεί και μην ξεχνάτε ότι το +10% σε συγκέντρωση εξανεμίζεται στα +3m.
 
Κι'αυτο μια απο τα ιδια ειναι, αλλα δεν προοριζεται για κυνηγι οπως το ν3.
Εγώ ανέβασα το βίντεο για να δει ο κάθε ενδιαφερόμενος ότι το σύστημα είναι το ίδιο και στα τρία όπλα. Το Μ4 έχει βγει στην πολιτική αγορά γιατί έχει χρήση στο κυνήγι του αγριοχοιρου αλλά και στην πρακτική σκοποβολή. Προσωπικά, δεν θα το επέλεγα, δεν θέλω ποτέ να έχω ένα όπλο με τα χαρακτηριστικά της M4( λόγο σκοπευτικών, μήκους κάννης και συνολικού βάρους) γιατί δεν με εξυπηρετεί.
 
Εγώ ανέβασα το βίντεο για να δει ο κάθε ενδιαφερόμενος ότι το σύστημα είναι το ίδιο και στα τρία όπλα. Το Μ4 έχει βγει στην πολιτική αγορά γιατί έχει χρήση στο κυνήγι του αγριοχοιρου αλλά και στην πρακτική σκοποβολή. Προσωπικά, δεν θα το επέλεγα, δεν θέλω ποτέ να έχω ένα όπλο με τα χαρακτηριστικά της M4( λόγο σκοπευτικών, μήκους κάννης και συνολικού βάρους) γιατί δεν με εξυπηρετεί.
Πιστευω οτι ειναι πολυ βαρυ οπλο για κυνηγι.Λογικα μονο σκοπευτηριο.
https://www.kalkantzakos.com/Product/1134/m4-super-90,-karampina-benelli
βαρος 3700γρ.
 
Αμφιβολου αξιοπιστιας δεν ειναι, ποιος το καθαριζει ειναι το θεμα.
Όσο για το καθάρισμα της Μ4 που τυχαίνει να την έχει πολύ καλός μου φίλος και έτσι γνωρίζω για το συγκεκριμένο όπλο, γίνεται δύο φορές τον χρόνο, λεπτομερής καθαρισμός και το όπλο δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα με χρήση βαριά στο σκοπευτήριο. Δεν είναι κάτι το τρομερό πιστεύω. Και φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και για V3 & Versa Max
 
Φίλος φασας έχει την Verda max αξιοπιστία 100% κάνη μόνο καρτέρι κυχλα/υδρόβια και την αγαπημένη του φασα σε όλλοι την Ελλάδα την έχει από όταν πρώτο βγήκε με χιλαδες ντουφεκες η περισσότερες φουρνέλα πρόβλημα 0…
Να κάνει τάμα πες του γιατί οι περισσότεροι που δεν την έχουμε πιάσει ποτέ άλλα ξέρουμε. Να βάλει αυτοκόλλητα μπενελι πάνω γιατί αλλιώς θα βγάλει αβαρίες.
 
Πιστευω οτι ειναι πολυ βαρυ οπλο για κυνηγι.Λογικα μονο σκοπευτηριο.
https://www.kalkantzakos.com/Product/1134/m4-super-90,-karampina-benelli
βαρος 3700γρ.
Βέβαια και το βάρος παίζει ρόλο αν διανύεις αποστάσεις με τα πόδια ( όπως εγώ ). Ούτε να το σκεφτώ δε θέλω να κουβαλάω οποιοδήποτε όπλο πάνω από 3.300. Ειδικά τα πολύ μπροστοβαρα ούτε να τα βλέπω, ανεξαρτήτου μάρκας.
 
Οι μπενελι είναι σαν γιαπωνέζικο όχημα και οι ρεμ σα γερμανικό το γιαπωνέζικο δε χαλάει αλλά αν ξεχάσεις και στρίψεις με μεγάλη ταχύτητα θα μετρήσεις πολλες γράνες τα γερμανικά χαλάνε αλλά μέχρι να χαλάσουν, αν χαλάσουν σε ικανοποιούν παντού .Αυτή είναι η διαφορά στα μεσαίας κατηγορίας όπλα που συζητάμε.
 
Οι μπενελι είναι σαν γιαπωνέζικο όχημα και οι ρεμ σα γερμανικό το γιαπωνέζικο δε χαλάει αλλά αν ξεχάσεις και στρίψεις με μεγάλη ταχύτητα θα μετρήσεις πολλες γράνες τα γερμανικά χαλάνε αλλά μέχρι να χαλάσουν, αν χαλάσουν σε ικανοποιούν παντού .Αυτή είναι η διαφορά στα μεσαίας κατηγορίας όπλα που συζητάμε.
Τι να σου πω Γιάννη εγώ γαλλικό και κορεάτικο έχω οδηγήσει αυτά που λες δεν τα γνωρίζω. Περνάω ή κοβομαι για Σεπτέμβρη;
 
Βρε παιδιά , πως μπορείτε και κυνηγάτε γουρούνια με όπλα που ψηλοτουφεκανε τόσο πολύ;
Σημαδευετε εκείνη την στιγμή πιο χαμηλά;
Και μόνο ακίδα να βλέπεις πάλι ψηλά φευγει
Θα βάλεις σκοπευτικά και θα ρυθμίσεις με δοκιμές.
 
Τι να σου πω Γιάννη εγώ γαλλικό και κορεάτικο έχω οδηγήσει αυτά που λες δεν τα γνωρίζω. Περνάω ή κοβομαι για Σεπτέμβρη;
Μια χαρά είσαι εγώ έχω οδηγήσει και τουφεκισει πολυ πράμα κι έτσι έγινα ταπεινός πλέον οδηγώ ότι με πάει να κάνω τη δουλειά μου και θα τουφεκισω με την guerini kaliston ρίχνοντας όχι φθηνά φυσίγγια πλέον λίγα και αξιοπρεπή
 
Οι μπενελι είναι σαν γιαπωνέζικο όχημα και οι ρεμ σα γερμανικό το γιαπωνέζικο δε χαλάει αλλά αν ξεχάσεις και στρίψεις με μεγάλη ταχύτητα θα μετρήσεις πολλες γράνες τα γερμανικά χαλάνε αλλά μέχρι να χαλάσουν, αν χαλάσουν σε ικανοποιούν παντού .Αυτή είναι η διαφορά στα μεσαίας κατηγορίας όπλα που συζητάμε.
Δοκιμές έκανες με το δικό σου ?
Άστα τώρα αυτά ... δεν πιάνουν ... έχω χύσει πολύ ιδρώτα για εσένα 🤣
 
Εννοώ ότι δε χρειάζεται το καλό ντουφέκι πολλά φυσίγγια σκοτώνει ντουφέκια και πουλί με ένα μέτριο φυσίγγι όχι το φθηνότερο της αγοράς .Τι μου θυμίζεις κάποια εποχή πασίγνωστο κατάστημα έκανε δώρο με 10κουτια φυσίγγια ένα βαλιτσακι που χωρούσε 11 κουτιά αν θυμάμαι καλά με το λογότυπο του μαγαζιού επάνω .Δε βαριέσαι λέω τα παίρνω και τελικά τα φυσίγγια τα έριχνα το Πάσχα αντί για βαρέλια στο χωριό είχαν βεληνεκες μέχρι 15 μέτρα και αυτό με φουλ τσοκ .Δεν έχω κάνει καμία δοκιμή λόγο εργασίας και κάποιων γεγονότων που μου άλλαξαν τα σχέδια ,αλλά θα κάνω .Και τώρα που θα πάω στο χωριό τι να κάνω αν έχει 35 βαθμούς .Θα δοκιμαστεί η guerini και θα ρίχνω και σε άσπρο πίνακα για να φαίνονται τα σκακιά .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top