Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Μανώλη ΔΕΝ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ... λέω το εξής ... θα στο κάνω πάρα πολύ λιανά ...

Στα παρακάτω θα μιλάμε μόνο για κατανομές και όχι για διατρήσεις.

Κανένας δεν γνωρίζει το φυσίγγι με το οποίο θα έχει επιτυχίες.
Αν ρωτήσεις έναν άσχετο θα σου πει αυτό που έχει μεγάλη συγκέντρωση για να σκοτώνω μακρυά.
Είναι η πρώτη λανθασμένη προσέγγιση.

Χρειαζόμαστε μια αναφορά για να ξεκινήσουμε. Ένα φυσίγγι με το οποίο αποδεδειγμένα έχουμε τις περισσότερες επιτυχίες.
Θα μιλήσουμε στο τέλος για αυτό.

Αυτά που παίζουν ρόλο είναι η απόσταση η οποία ποτέ δεν είναι σταθερή στο κυνήγι, τα σκάγια στον κύκλο (από μόνα τους, όχι διαιρεμένα με τα συνολικά για να βρεις συγκέντρωση), η συγκέντρωση, η βαθμολογία της ισοκατανομής της τουφεκιάς, η βαθμολογία των κενών και το μέγεθος του θηράματος και το τσοκ.

Απόσταση
Όταν δεν έχω ειδικές απαιτήσεις η απόσταση που δοκιμάζω είναι η στάνταρ 36,5μ
Από #7-8 και πάνω δοκιμάζω στα 30μ (δεν ξέρω αν είναι στάνταρ αυτό, ... αυτό όμως κάνω)
Αν θέλω πολύ κοντινές ή πολύ μακρινές αποστάσεις πχ 10μ ή 50μ θα δοκιμάσω και σε αυτές.

Σκάγια στον κύκλο 76cm
Τα μετράω και βλέπω σε πρώτη φάση αν είναι περισσότερα από τα ελάχιστα απαιτούμενα για κάθε θήραμα.
Αν είναι περισσότερα οκ αν είναι λιγότερα το φυσίγγι ρίχνεται και με άλλα τσοκ και στο τέλος απορρίπτεται (δεν μου έχει συμβεί ποτέ)

Συγκέντρωση
Αχχχχχχ ... :) για εμένα το μόνο που λέει είναι το πόσο καλά η κάνη και το τσοκ μαζεύουν όλα τα σκάγια του φυσιγγίου.
Κάθε τσοκ έχει μια ονομαστική συγκέντρωση που πρέπει να δίνει με φυσίγγι #6.
Αν είμαι κοντά πχ 5% πάνω 5% κάτω, προσωπικά είμαι εντάξει.
Η συγκέντρωση από μόνη της δεν σκοτώνει ...
Τι εννοώ ...
Αν σε μια απόσταση σχετικά μικρή έχω την δυνατότητα να τουφεκίσω ένα θήραμα με #6 και με #8 και να το πάρω με πχ 32γρ σκάγια το #6 έχει 280 σκάγια και το #8 έχει 450.
Αν ρίξω με το #6 με 75% συγκέντρωση σε αυτά τα μέτρα θα έχω 210 σκάγια στον κύκλο με το #6.
Αν ρίξω με το #8 με 46% συγκέντρωση σε αυτά τα μέτρα θα έχω πάλι 210 σκάγια στον κύκλο με το #8.
Και ρωτάω ... ποιό είναι το καλύτερο φυσίγγι ... το πρώτο ή το δεύτερο για το συγκεκριμένο θήραμα σε αυτά τα μέτρα ?
Για εμένα είναι το πρώτο, όχι λόγω συγκέντρωσης αλλά λόγο διάτρησης και μεγάλου σοκ από τις μεγάλες κουμπότρυπες που θα ανοίξει στο θήραμα.
Κατά τα άλλα, και τα 2 θα κάνουν την δουλειά.

Η βαθμολογία της ισοκατανομής (με σκάγι #6 γίνεται η δοκιμή και ιδανικά με 5 φυσίγγια)
Μεγαλύτερη βαθμολογία σημαίνει ότι για δεδομένο αριθμό σκαγιών στον κύκλο, όλος ο κύκλος γεμίζει ικανοποιητικά από το κέντρο μέχρι την περιφέρειά του.
Το φυσίγγι αυτό συγχωρεί περισσότερα σκοπευτικά σφάλματα και είναι ΠΑΝΤΑ καλύτερο από ένα άλλο με χαμηλή βαθμολογία στην ισοκατανομή, αλλά με τα ίδια σκάγια στον κύκλο.

Η βαθμολογία των κενών (με σκάγι #6 γίνεται η δοκιμή και ιδανικά με 5 φυσίγγια)
Μεγαλύτερη βαθμολογία σημαίνει ότι για δεδομένο αριθμό σκαγιών στον κύκλο, τα κενά που παρουσιάζονται είναι πολύ λίγα.
Το φυσίγγι αυτό δημιουργεί λίγα κενά στον πίνακα (θες λόγω απουσίας συσσωματώσεων, απουσίας έκρηξης στομίου, απουσία αναποδογυρίσματος του βύσματος ... ότι σκεφτείς μέσα είσαι) και είναι ΠΑΝΤΑ καλύτερο από ένα άλλο με χαμηλή βαθμολογία στα κενά, αλλά με τα ίδια σκάγια στον κύκλο.
Ο αριθμός των κενών εξαρτάται από το θήραμα.
Μια τουφεκιά μπορεί να έχει 0 κενά για λαγό και 30 για τσίχλες.
Για φυσίγγι #6 χρησιμοποιείται κύκλος διαμέτρο 12,5cm (πέρδικα)

Μέγεθος του θηράματος
Τα μικρά θηράματα (τσίχλα) απαιτούν περισσότερα σκάγια στον κύκλο.
Τα μεγάλα θηράματα (λαγός) απαιτούν λιγότερα.
Όσο μεγαλύτερο είναι το θήραμα τόσο πιο "αναίσθητη" γίνεται η καταβολή του στην συγκέντρωση.
Καταβάλεις περίπου τον ίδιο αριθμό θηραμάτων σε τεράστιο εύρος συγκεντρώσεων (πχ από 40% μέχρι 90%) ... πλάκα έχει ότι τα περισσότερα θηράματα δεν τα καταβάλεις με συγκέντρωση 90% αλλά μικρότερη !!!

Όσο μικρότερο είναι το θήραμα τόσο πιο "ευαίσθητη" γίνεται η καταβολή του στην συγκέντρωση.
Καταβάλεις περίπου τον ίδιο αριθμό θηραμάτων σε μικρότερο εύρος συγκεντρώσεων (πχ από 55% μέχρι 90%) ...

Ο @ΝίκοςΠ επαναλαμβάνει συνέχεια το εξής "αν το χάσω ξέρω ότι δεν θα έχω σημαδέψει σωστά" και είναι πολύ σωστό αυτό που λέει.
Εγώ όμως ξέρω ότι δεν σημαδεύω σωστά οπότε δεν χρειάζομαι εξωφρενική συγκέντρωση.
Αν έχω χρόνο (πχ καρτέρι), σημαδεύω σωστά οπότε δεν θα με χάλαγε ένα τέτοιο υπερσυγκεντρωτικό φυσίγγι για μεγάλες αποστάσεις γιατί σε μικρές το θήραμα θα το κάνεις κιμά.

Τσοκ
Επαναλαμβάνω ...
Κάθε τσοκ έχει μια ονομαστική συγκέντρωση που πρέπει να δίνει με φυσίγγι #6.
Αν είμαι κοντά πχ 5% πάνω 5% κάτω, προσωπικά είμαι εντάξει.
Στα τσοκ έχω δει τα πάντα.
Από τον κύλινδρο μέχρι το mod όλα είναι σχετικά προβλέψιμα.
Από το mod μέχρι το XFull γίνονται μη προβλέψιμα τα πράγματα.
Ναι μεν θεωρητικά η τουφεκιά σφίγγει αλλά αυτό δεν είναι καθόλου σίγουρο, μπορεί και να ανοίξει με πολύ σφιχτό τσοκ.
Δοκιμάζεις και βλέπεις ... δεν υπάρχει κάτι σίγουρο ούτε προβλέψιμο πχ αφού με Μod έχω 60% άρα με Full θα έχω 70% .... το ξεχνάς αυτό.
Σημαντική η σύσφιξη ... διαφορά διαμέτρων αυλού και στομίου.
Μπορεί μια εταιρία το Mod να το δίνει 0,5mm και μια άλλη 0,3mm ... δεν θα βγάλουν την ίδια τουφεκιά.
Επίσης διαφορά αυλού από αυλό και τσοκ με τσοκ στην ίδια εταιρία και στο ίδιο μοντέλο όπλου μπορεί να οδηγήσουν σε διαφορά σύσφιξης κατά μισό ή ένα τσοκ !!!!

Άρα όταν κάνεις δοκιμή καλό είναι να αναφέρεις
Απόσταση
Φυσίγγι
Σύσφιξη (αν είναι δυνατόν μετρημένη πχ 0,53mm)
Θήραμα που προορίζεται το φυσίγγι
Σκάγια στον κύκλο και συγκέντρωση
Βαθμολογία κενών και ισοκατανομής.

Τότε γνωρίζεις σχεδόν τα πάντα για την κατανομή.

Ουφ ...

Φυσίγγι αναφοράς ή φυσίγγι με το οποίο είμαστε ευχαριστημένοι.
Αν εγώ είμαι ευχαριστημένος με ένα φυσίγγι πχ #8 με συγκέντρωση 45% στα 30μ για τσίχλες ξεκινάω πάντα από εκεί ...
Δεν λεω ααα έχει χαμηλή η συγκέντρωση θα πάρω ένα με 75% να τις .sex hard. τις τσίχλες.
Αν είσαι σκοπευταράς, θα πάρεις πράγματι περισσότερα θηράματα μακρυά και θα χαλάς τα κοντά.
Αν δεν είσαι σκοπευταράς, μπορεί να πεις τι μαλακία φυσίγγι είναι αυτό ... δεν σκοτώνει !!!
Οι αλλαγές καλό είναι να γίνονται με όχι τόσο μεγάλη διαφορά στις συγκεντρώσεις και ειδικά σε μικρά θηράματα γιατί ίσως απογοητευτούμε.

Αυτά ... τα λίγα.
IMG-388e1249ee0783857ac6752499cc0692-V.jpg

το παραπάνω μήνυμα πρέπει να το έχουμε πρόχειρο
να το αναρτούμε κάθε τρεις και λίγο!
 
Απλά το ξεψυριζετε παρά πολύ ρε παιδιά. Οκ αν έχετε τον χρόνο και την όρεξη και σας αρέσει καλά κάνετε. Αλλά εγώ αυτό που έχω συνειδητοποιήσει από την εμπειρία μου στο κυνήγι τα πολλα θηράματα θα σου τα δώσει η καλή σκόπευση και τα πολύ καλά σκυλιά. Το όπλο με τα φυσίγγια δεν κάνουν την διαφορά αρκεί να μην είναι εντελώς άχρηστα.
Όσο πιο σημαντικό το θήραμα τόσο πιο σημαντικό γίνεται το φυσίγγι !!!
Στα άλλα συμφωνώ.

Έχουμε λαλήσει λίγο η αλήθεια είναι ... :)
Κάτι όμως μαθαίνουμε παραπάνω ...
 
Είναι γνωστό ότι ο καλύτερος συνδυασμός τσοκ φυσιγγίου σε ένα όπλο ,για να έχεις την μέγιστη δυνατή καρπωση είναι το μεγαλύτερο -ανοιχτοτερο τσοκ ανάλογο της απόστασης σε συνδυασμό με το ψηλότερο -λεποτερο σκάγι που είναι κατάλληλο για το θήραμα . Π.χ. στην Πέρδικα όταν οι αποστάσεις βολής είναι μέχρι 27 μέτρα 5* τσοκ με νούμερο 8!!!!
Από κει και πέρα όλα είναι ρευστά αναλόγως του τρόπου που κυνηγάει ο καθένας,τον τόπο, τις καιρικές συνθήκες,την πίεση που έχουν υποστεί τα πουλιά, τον τρόπο που ρίχνει κλπ
Φίλε Βαγγέλη επειδή μας παρακολουθούν νέοι κυνηγοί κι επειδή λές ότι "είναι γνωστό κ.λπ."...
ο κανόνας που ισχύει από την εποχή του Sir G. Burrard είναι:
επιλέγουμε το χοντρότερο δυνατόν σκάγι που θα μας δώσει την ελάχιστη απαιτούμενη πυκνότητα κατανομής

Όταν Π.Χ. λέμε ότι απαιτούνται 140 σκάγια στον κύκλο των 76 εκ για πέρδικα είναι ΠΟΛΥ καλύτερο να είναι 5αρια παρά 8αρια, το πρόβλημα είναι ότι για να βρούμε αυτά τα 140 5αρια Π.Χ. στα 35 μ πρέπει να πάμε σε συνδυασμό π.χ. φουλ τσοκ και 40γρ σκάγια πράγμα δύσχρηστο οπότε πέφτουμε σε γομωση και ανεβαίνουμε σε Νο σκαγίων π.χ. 35 γρ #6 ή 32 γρ #7 κ.λ.π.

* ελπίζω να μην παρεξηγηθεί η παρέμβασή μου!
 
Φίλε Βαγγέλη επειδή μας παρακολουθούν νέοι κυνηγοί κι επειδή λές ότι "είναι γνωστό κ.λπ."...
ο κανόνας που ισχύει από την εποχή του Sir G. Burrard είναι:
επιλέγουμε το χοντρότερο δυνατόν σκάγι που θα μας δώσει την ελάχιστη απαιτούμενη πυκνότητα κατανομής

Όταν Π.Χ. λέμε ότι απαιτούνται 140 σκάγια στον κύκλο των 76 εκ για πέρδικα είναι ΠΟΛΥ καλύτερο να είναι 5αρια παρά 8αρια, το πρόβλημα είναι ότι για να βρούμε αυτά τα 140 5αρια Π.Χ. στα 35 μ πρέπει να πάμε σε συνδυασμό π.χ. φουλ τσοκ και 40γρ σκάγια πράγμα δύσχρηστο οπότε πέφτουμε σε γομωση και ανεβαίνουμε σε Νο σκαγίων π.χ. 35 γρ #6 ή 32 γρ #7 κ.λ.π.

* ελπίζω να μην παρεξηγηθεί η παρέμβασή μου!
Δεν παρεξηγώ την παρέμβαση σου αυτό είναι το νόημα του forum όλες οι απόψεις σεβαστές........ Στην συγκεκριμένη περίπτωση διαφωνώ κάθετα και οριζόντια.....ξαναλέω το ανοιχτοτερο τσοκ με το ψιλοτερο αποδεκτό για το θήραμα σκάγι μας δίνουν πλεονέκτημα στη καρπωση ΦΤΕΡΩΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ,δεδομένου ότι το πουλί καταβάλετε από το σοκ πολλαπλών τραυμάτων και όχι από το λαθραίο πλήγμα!!!
Αυτά που γράφω τα έχω δοκιμάσει χρόνια στο τερραιν ....προσωπικά έχω κυνηγήσει πέρδικες(είμαι παθιασμένος με αυτό το θήραμα) με νούμερα από το 4 έως το 9 και έχω βγάλει ασφαλή συμπεράσματα....... Εσύ κυνηγάς πέρδικες με νούμερο 5????
 
Δεν παρεξηγώ την παρέμβαση σου αυτό είναι το νόημα του forum όλες οι απόψεις σεβαστές........ Στην συγκεκριμένη περίπτωση διαφωνώ κάθετα και οριζόντια.....ξαναλέω το ανοιχτοτερο τσοκ με το ψιλοτερο αποδεκτό για το θήραμα σκάγι μας δίνουν πλεονέκτημα στη καρπωση ΦΤΕΡΩΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ,δεδομένου ότι το πουλί καταβάλετε από το σοκ πολλαπλών τραυμάτων και όχι από το λαθραίο πλήγμα!!!
Αυτά που γράφω τα έχω δοκιμάσει χρόνια στο τερραιν ....προσωπικά έχω κυνηγήσει πέρδικες(είμαι παθιασμένος με αυτό το θήραμα) με νούμερα από το 4 έως το 9 και έχω βγάλει ασφαλή συμπεράσματα....... Εσύ κυνηγάς πέρδικες με νούμερο 5????
Και τι συμπέρασμα έβγαλες Βαγγέλη για τα μέρη που κυνηγάς; Εννοώ τι τσοκ, πόσα γραμμάρια φυσίγγι και τι νούμερο;
 
Και τι συμπέρασμα έβγαλες Βαγγέλη για τα μέρη που κυνηγάς; Εννοώ τι τσοκ, πόσα γραμμάρια φυσίγγι και τι νούμερο;
Από γραμμάρια 32 έως 34 σκάγια τα πιο αποδοτικα νούμερο 7 και 7,5 πιο καλό το 7,5 με 4* τσοκ Το χειμώνα και σε συνθήκες έντονης υγρασίας πηγαίνεις στο νούμερο 6 αλλά με 3* τσοκ
 
Από γραμμάρια 32 έως 34 σκάγια τα πιο αποδοτικα νούμερο 7 και 7,5 πιο καλό το 7,5 με 4* τσοκ Το χειμώνα και σε συνθήκες έντονης υγρασίας πηγαίνεις στο νούμερο 6 αλλά με 3* τσοκ
Συμφωνώ,αλλά εγώ 7,6 και από 34 με 36γρ με 4 αρι τσοκ.
 
Συμφωνώ,αλλά εγώ 7,6 και από 34 με 36γρ με 4 αρι τσοκ.
Περίπου το ίδιο είναι..... Εγώ γενικά προτιμώ ελαφρά φυσίγγια,αλλά και 36 γραμμάρια μια χαρά είναι....... Οκτώβριο και Νοέμβριο (ανάλογα πως πάει από κρύο) δοκίμασε το νούμερο 7,5 είναι μαγικό..
...
 
Από γραμμάρια 32 έως 34 σκάγια τα πιο αποδοτικα νούμερο 7 και 7,5 πιο καλό το 7,5 με 4* τσοκ Το χειμώνα και σε συνθήκες έντονης υγρασίας πηγαίνεις στο νούμερο 6 αλλά με 3* τσοκ
Βαγγέλη και αν την κυνηγισεις απο αρχη μεχρι τελος σεζον με Ν6 και 3* αλλαζει κατι?
 
Βαγγέλη και αν την κυνηγισεις απο αρχη μεχρι τελος σεζον με Ν6 και 3* αλλαζει κατι?
Το μόνο που αλλάζει είναι ότι η σκόπευση σου πρέπει να είναι πιο ακριβής....... Έχεις μικρότερο περιθώριο σκοπευτικού σφάλματος.......
 
Βαγγέλη και αν την κυνηγισεις απο αρχη μεχρι τελος σεζον με Ν6 και 3* αλλαζει κατι?
Μπορείς να την κυνηγάς με νούμερο 7 όλη τη σεζόν ειδικά αν είναι νίκελ.......σε συνδυασμό πάντα με 4* η 3* ανάλογο τον τόπο και τον τρόπο που κυνηγάς....... Εμένα το εφταρια δεν μου είπε όχι ποτέ.....
 
Από γραμμάρια 32 έως 34 σκάγια τα πιο αποδοτικα νούμερο 7 και 7,5 πιο καλό το 7,5 με 4* τσοκ Το χειμώνα και σε συνθήκες έντονης υγρασίας πηγαίνεις στο νούμερο 6 αλλά με 3* τσοκ
Ευχαριστώ για την απάντηση Βαγγέλη.
 
Δεν παρεξηγώ την παρέμβαση σου αυτό είναι το νόημα του forum όλες οι απόψεις σεβαστές........ Στην συγκεκριμένη περίπτωση διαφωνώ κάθετα και οριζόντια.....ξαναλέω το ανοιχτοτερο τσοκ με το ψιλοτερο αποδεκτό για το θήραμα σκάγι μας δίνουν πλεονέκτημα στη καρπωση ΦΤΕΡΩΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ,δεδομένου ότι το πουλί καταβάλετε από το σοκ πολλαπλών τραυμάτων και όχι από το λαθραίο πλήγμα!!!
Βαγγέλη φίλε μου, η πέρδικα θέλει 3 το πολύ 4 σκαγια σε ζωτικά μέρη και είναι καλύτερα να είναι 6αρια παρά 8αρια, ακόμα καλύτερα 4αρια αλλά δεν έχεις την πυκνότητα χώρια που κοντά θα διαλύσεις το πουλί!
καλύτερο αποτέλεσμα και σε πιο μακρυνές αποστάσεις θα έχεις με 4 6αρια παρά με 8 8αρια....
μέτρον ΑΡΙΣΤΟΝ
ο κανόνας που έγραψα δεν είναι δικός μου ούτε προέρχεται από δικά μου βιώματα:
επιλέγουμε το χοντρότερο δυνατόν σκάγι που θα μας δώσει την ελάχιστη απαιτούμενη πυκνότητα κατανομής

δεν προσπαθώ να σου αλλάξω γνώμη, το γραφω γιατι μια ΔΗΜΟΣΙΑ συζήτηση την παρακολουθούν πολλοί

ας συνεχίσουμε στην περδικα
topic.
 
Θα συμφωνήσω με τον Βαγγέλη , το ψιλοτερο αποδεκτό σκαγι, με το ανοιχτοτερο τσοκ για άμεση καταβολή από πολλαπλό τραύμα και όχι να προσδοκω ένα η δύο σκάγια σε ζωτικο σημείο.
Ψιλοτερο αποδεκτό, χονδροτερο αποδεκτό‼️τσοκ 4* λόγω υψομέτρου‼️καταλήγουμε απαντες στο ν.7‼️
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top