Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Βαγγέλη φίλε μου, η πέρδικα θέλει 3 το πολύ 4 σκαγια σε ζωτικά μέρη και είναι καλύτερα να είναι 6αρια παρά 8αρια, ακόμα καλύτερα 4αρια αλλά δεν έχεις την πυκνότητα χώρια που κοντά θα διαλύσεις το πουλί!
καλύτερο αποτέλεσμα και σε πιο μακρυνές αποστάσεις θα έχεις με 4 6αρια παρά με 8 8αρια....
μέτρον ΑΡΙΣΤΟΝ
ο κανόνας που έγραψα δεν είναι δικός μου ούτε προέρχεται από δικά μου βιώματα:
επιλέγουμε το χοντρότερο δυνατόν σκάγι που θα μας δώσει την ελάχιστη απαιτούμενη πυκνότητα κατανομής

δεν προσπαθώ να σου αλλάξω γνώμη, το γραφω γιατι μια ΔΗΜΟΣΙΑ συζήτηση την παρακολουθούν πολλοί

ας συνεχίσουμε στην περδικα
topic.
Ξεκαθάρισα νομίζω αποστάσεις...... Είπα 5* και Νο8 μέχρι 27 μέτρα,4*και Νο7,5 μέχρι 37 μέτρα από εκεί και μετά έρχεται το 7 και το 6 . Πιο χοντρό είναι αχρειαστη υπερβολή.....
 
Αν και είναι of topic πρώτα πρέπει να αποφασίσουμε μέχρι πόσα μέτρα είναι σωστό να τουφεκάμε τις πέρδικες
Εγώ που δεν σηκώνω όπλο μετά τα 35 μέτρα κατά προσέγγιση και ανάλογα τον τόπο φυσικά για να μην χαθούν σε τίποτα γκρεμούς με 4* και εφτάρια είμαι καλυμμένος
 
Αν και είναι of topic πρώτα πρέπει να αποφασίσουμε μέχρι πόσα μέτρα είναι σωστό να τουφεκάμε τις πέρδικες
Εγώ που δεν σηκώνω όπλο μετά τα 35 μέτρα κατά προσέγγιση και ανάλογα τον τόπο φυσικά για να μην χαθούν σε τίποτα γκρεμούς με 4* και εφτάρια είμαι καλυμμένος
Έχω ακούσει...δεν ξέρω.. ..ότι απ' τη στιγμή που η πέρδικα κλείσει τα φτερά κ πάρει τον κατήφορο....δεν την παίρνεις,ισχύει❓
 
Έχω ακούσει...δεν ξέρω.. ..ότι απ' τη στιγμή που η πέρδικα κλείσει τα φτερά κ πάρει τον κατήφορο....δεν την παίρνεις,ισχύει❓
Ανάλογα, δεν είναι απόλυτο αυτό, απλώς είναι πιο δύσκολη η τουφεκιά της,θέλει συνήθεια.
 
Έχω ακούσει...δεν ξέρω.. ..ότι απ' τη στιγμή που η πέρδικα κλείσει τα φτερά κ πάρει τον κατήφορο....δεν την παίρνεις,ισχύει❓
Για εμένα προσωπικά είναι πολύ δύσκολη τουφεκιά, ειδικά εάν δεν έχεις καταφέρει να πιάσεις χαμηλότερα και είσαι από πάνω μέχρι να καταλάβεις έχει πάρει δρόμο και είναι ήδη οριακά αν όχι εκτός ορίου
 
Για εμένα προσωπικά είναι πολύ δύσκολη τουφεκιά, ειδικά εάν δεν έχεις καταφέρει να πιάσεις χαμηλότερα και είσαι από πάνω μέχρι να καταλάβεις έχει πάρει δρόμο και είναι ήδη οριακά αν όχι εκτός ορίου
Μου αρέσουν που αυτές οι ντουφέκιες...... Να είμαι από πάνω τους και να "χύνονται" κάτω.....
 
Θα συμφωνήσω με τον Βαγγέλη , το ψιλοτερο αποδεκτό σκαγι, με το ανοιχτοτερο τσοκ για άμεση καταβολή από πολλαπλό τραύμα και όχι να προσδοκω ένα η δύο σκάγια σε ζωτικο σημείο.
Παναγιώτη, το χοντρό είναι αλλιώς ...
Δημιουργεί πολλαπλάσιο σοκ λόγω της ποσότητας και του βάθους των ιστών που καταστρέφει.
Δεν κωλώνει επίσης.

Μάλλον γι αυτό δεν είχα ποτέ προβλήματα διάτρησης.
Πέρδικα για εμένα #5 και #6.
Δεν νομίζω ποτέ να έβαλα #7.

Βέβαια αν υπάρχουν επιτυχίες όλα τα άλλα είναι περιττά.
 
Παναγιώτη, το χοντρό είναι αλλιώς ...
Δημιουργεί πολλαπλάσιο σοκ λόγω της ποσότητας και του βάθους των ιστών που καταστρέφει.
Δεν κωλώνει επίσης.

Μάλλον γι αυτό δεν είχα ποτέ προβλήματα διάτρησης.
Πέρδικα για εμένα #5 και #6.
Δεν νομίζω ποτέ να έβαλα #7.

Βέβαια αν υπάρχουν επιτυχίες όλα τα άλλα είναι περιττά.
Το χοντρό επίσης αφήνει κενά στην κατανομή και σε συνδυασμό με το ότι κάνει διαμπερή έχεις απώλειες από over kill....... Καρατσεκαρισμενη!!!!!
Με όλο το σεβασμό είσαι πολύ λάθος στην Πέρδικα με Νο 5 .......
Το χοντροτερο κατάλληλο είναι το Νο 6 σε πολύ δύσκολες κλιματολογικές συνθήκες ,βλέπε κρύο υγρασία και με την προϋπόθεση να το ρίξεις με 3* τσοκ......
Δοκίμασε μια χρόνια να τις κυνηγήσεις με 4* και 7,5 (το nsi classica έβαζα στη benelli το πάει πολύ) θα εκπλαγείς ευχάριστα από το αποτέλεσμα!!!!
Με αυτό τον συνδυασμό δεν είχα χρόνια ολόκληρα ζωντανό πουλί......
 
Το χοντρό επίσης αφήνει κενά στην κατανομή και σε συνδυασμό με το ότι κάνει διαμπερή έχεις απώλειες από over kill....... Καρατσεκαρισμενη!!!!!
Με όλο το σεβασμό είσαι πολύ λάθος στην Πέρδικα με Νο 5 .......
Το χοντροτερο κατάλληλο είναι το Νο 6 σε πολύ δύσκολες κλιματολογικές συνθήκες ,βλέπε κρύο υγρασία και με την προϋπόθεση να το ρίξεις με 3* τσοκ......
Δοκίμασε μια χρόνια να τις κυνηγήσεις με 4* και 7,5 (το nsi classica έβαζα στη benelli το πάει πολύ) θα εκπλαγείς ευχάριστα από το αποτέλεσμα!!!!
Με αυτό τον συνδυασμό δεν είχα χρόνια ολόκληρα ζωντανό πουλί......
Δεν κυνηγάω πέρδικες εδώ και πολλά χρόνια. :)

Νομίζω το έχω ξαναγράψει ... Αμερικάνοι διαμαρτύρονται για τα TSS ότι δεν σκοτώνουν.
Μιλάμε για σκάγια με πυκνότητα 18 σε σχέση με τα 11 του μολύβδου !!!
Πιθανολογούν λόγω του μικρού μεγέθους τους να μην σπάνε τα κόκαλα αλλά να τα τρυπούν.

Επίσης νομίζω ότι ξεχνάς κάτι σημαντικό ή καλύτερα δεν το διευκρίνησα εγώ.
Μιλάω για εμπορικά και # σκαγιών που γράφει το κουτί !!!
Το 5-6 τις περισσότερες φορές είναι πραγματικό 6-7 ;)
 
Δεν κυνηγάω πέρδικες εδώ και πολλά χρόνια. :)

Νομίζω το έχω ξαναγράψει ... Αμερικάνοι διαμαρτύρονται για τα TSS ότι δεν σκοτώνουν.
Μιλάμε για σκάγια με πυκνότητα 18 σε σχέση με τα 11 του μολύβδου !!!
Πιθανολογούν λόγω του μικρού μεγέθους τους να μην σπάνε τα κόκαλα αλλά να τα τρυπούν.

Επίσης νομίζω ότι ξεχνάς κάτι σημαντικό ή καλύτερα δεν το διευκρίνησα εγώ.
Μιλάω για εμπορικά και # σκαγιών που γράφει το κουτί !!!
Το 5-6 τις περισσότερες φορές είναι πραγματικό 6-7 ;)
Εντάξει συμβαίνει αυτό με τα νούμερα σε πολλά φυσίγγια "πασλε" στα nsi που σου ανέφερα όχι.......
Κοίταξε μη με παρεξηγείς σου γράφω με όλο το θάρρος επειδή ασχολούμαι πολύ εντατικά με αυτό το κυνήγι από πολυ-πολυ μικρός...... Η πρώτη μου πέρδικα στα δεκατρία μου χρόνια ,τη θυμάμαι ακόμη με saint ettiene robyst 222 και εφταρια κενταύρος........ Υλικά
και όπλα από τον παππού μου φυσικά που ήταν κι αυτός "ορκισμένος" πέρδικας......
Άλλωστε στη περιοχή που μένω οι συνάδελφοι κυνηγοί οι περισσότεροι ασχολούνται με την Πέρδικα....... Το νούμερο που κυνηγάει το 99% είναι το εφταρι......
 
Παναγιώτη, το χοντρό είναι αλλιώς ...
Δημιουργεί πολλαπλάσιο σοκ λόγω της ποσότητας και του βάθους των ιστών που καταστρέφει.
Δεν κωλώνει επίσης.

Μάλλον γι αυτό δεν είχα ποτέ προβλήματα διάτρησης.
Πέρδικα για εμένα #5 και #6.
Δεν νομίζω ποτέ να έβαλα #7.

Βέβαια αν υπάρχουν επιτυχίες όλα τα άλλα είναι περιττά.
Μιλάω γενικά και για τα σκάγια που καταβάλουν κάθε θήραμα ότι προτιμώ το ψιλοτερο με το ανοιχτοτερο τσοκ. Όταν πάω για τσίχλες θα βάλω 9αρι δεν θα βάλω 7αρι γιατί καμιά φορά περνάνε και φασσες.
 
Μιλάω γενικά και για τα σκάγια που καταβάλουν κάθε θήραμα ότι προτιμώ το ψιλοτερο με το ανοιχτοτερο τσοκ. Όταν πάω για τσίχλες θα βάλω 9αρι δεν θα βάλω 7αρι γιατί καμιά φορά περνάνε και φασσες.
Στην τσίχλα το 10 ακόμη καλύτερο.....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top