Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Καλημέρα σε όλους. Καλό μήνα. Μια ερώτηση.
Φίλος έχει στην κατοχή του Benelli M2 που προμηθεύτηκε πρόσφατα. Σκέφτεται να πάει την κάννη στον Παπατσαρούχα για porting.
Έχει ουσία πιστεύετε για την κάννη αυτή; Το έχει επιχειρήσει κάποιος;
 
Καλημέρα σε όλους. Καλό μήνα. Μια ερώτηση.
Φίλος έχει στην κατοχή του Benelli M2 που προμηθεύτηκε πρόσφατα. Σκέφτεται να πάει την κάννη στον Παπατσαρούχα για porting.
Έχει ουσία πιστεύετε για την κάννη αυτή; Το έχει επιχειρήσει κάποιος;
Πόσο μήκος έχει η κάνη ; ... εγκυκλοπαιδική ερώτηση ...

Ότι και να πεις η απάντηση είναι όχι από εμένα ...
Δεν θα κερδίσει τίποτα ουσιαστικό ... εκτός από θόρυβο.

Γιατί θέλει να το κάνει ? Τι έχει ακούσει ?
 
Πόσο μήκος έχει η κάνη ; ... εγκυκλοπαιδική ερώτηση ...

Ότι και να πεις η απάντηση είναι όχι από εμένα ...
Δεν θα κερδίσει τίποτα ουσιαστικό ... εκτός από θόρυβο.

Γιατί θέλει να το κάνει ? Τι έχει ακούσει ?

66cm είναι η κάννη. Απλά επειδή και 'γω είμαι κατά στην επέμβαση στην κάννη σε νεότερα όπλα, ρώτησα για έξτρα γνώμες.
Για την αναπήδηση του είπαν ότι θα δει διαφορά. Δε βλέπω ουσία όμως.
 
Καλημέρα σε όλους. Καλό μήνα. Μια ερώτηση.
Φίλος έχει στην κατοχή του Benelli M2 που προμηθεύτηκε πρόσφατα. Σκέφτεται να πάει την κάννη στον Παπατσαρούχα για porting.
Έχει ουσία πιστεύετε για την κάννη αυτή; Το έχει επιχειρήσει κάποιος;
Να μην το κάνει.
 
66cm είναι η κάννη. Απλά επειδή και 'γω είμαι κατά στην επέμβαση στην κάννη σε νεότερα όπλα, ρώτησα για έξτρα γνώμες.
Για την αναπήδηση του είπαν ότι θα δει διαφορά. Δε βλέπω ουσία όμως.
Θα δει διαφορά σίγουρα αλλά θα αυξηθεί ο θόρυβος στα αυτιά και αν έχει ευαίσθητα αυτιά και όχι κουφά θα χρειαστεί ωτοασπιδες για όταν ρίχνει πολλά φυσίγγια.
 
66cm είναι η κάννη. Απλά επειδή και 'γω είμαι κατά στην επέμβαση στην κάννη σε νεότερα όπλα, ρώτησα για έξτρα γνώμες.
Για την αναπήδηση του είπαν ότι θα δει διαφορά. Δε βλέπω ουσία όμως.
Φιλε καλε εδω στο φορουμ οι συναδελφοι εχουν 2 αποψεις η 1η δεν επεμβαίνουμε για συγκεκριμενους λογους στο σημειο αυτο της κανης και εχει αιτιολογηθει και 2η το αποτελεσμα της επιμηκυνση κωνου ειναι βλητικα αξιολογο και εκθετουν αποτελεσματα και απο κει και περα επιλεγει καποιος να το κανει η οχι.Τι συμβαινει τελικα;Εχουμε 2 αποψεις που πρεπει να παρουμε μια αποφαση.Αυτη την περιοδο ασχολουμε με μια m2 και προσπαθω να ανακαλυψω να δικαιολογησω σημεια στα οποια στερει η πλεονεκτει.
Μετα απο συζητηση που εκανα με το περιβαλλον μου και τα οσα εχουν αναφερθει εδω απο συναδελφους κατεληξα και πηρα ενα τσοκ εσω εξω το carlsons Lm spoting clays και τα οσα ειδα ειναι σε αξιολογο βλητικα επιπεδο που το μονο που θα συνεχίσω απο δω και περα ειναι να υποστηριξω εγω το οπλο μου και τιποτα αλλο .Ειναι λοιπον προφανης η αποψη μου αλλα το λεω και ξεκαθαρα ΜΗ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΤΟ ΟΠΛΟ.Καλα κυνηγια και αν θες αναλυτικα τα οσα δοκιμασα τεσταρισα κοντραρισα στειλε pm και τηλεφωνο και ειμαι στην διαθσση σου.Για τα παιδια τα οσα εχω δοκιμασει καθε φορα τα γνωριζουν διοτι τα αναβεζω στο φορουμ για να μη παρεξηγηθω για το pm.
 
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Θα μεταφέρω τα σχόλιά σας. Καλή μας σεζόν.
Ίσως να δικαιολογουσα μια τέτοια επέμβαση στην κάννη αν το όπλο θα χρησιμοποιούταν μόνο ως σκοπευτικό και με μακρύτερη κάννη. Αλλά σε αυτήν την περίπτωση ο φίλος δε θα αγόραζε τουφέκι με 66 εκ κάννη, και τότε ενδεχομένως το όπλο να είχε κάννη με πορτιγκ από τη μάνα του. Και από μένα όχι. Άσε που δε θα το πουλήσει ποτέ αν μετατρέψει την κάννη. Ελάχιστοι αγοράζουν πειραγμενα μεταχειρισμένα όπλα. Επίσης μια κάννη είναι πανακριβη, αν το μετανιώσει.
 
Ίσως να δικαιολογουσα μια τέτοια επέμβαση στην κάννη αν το όπλο θα χρησιμοποιούταν μόνο ως σκοπευτικό και με μακρύτερη κάννη. Αλλά σε αυτήν την περίπτωση ο φίλος δε θα αγόραζε τουφέκι με 66 εκ κάννη, και τότε ενδεχομένως το όπλο να είχε κάννη με πορτιγκ από τη μάνα του. Και από μένα όχι. Άσε που δε θα το πουλήσει ποτέ αν μετατρέψει την κάννη. Ελάχιστοι αγοράζουν πειραγμενα μεταχειρισμένα όπλα. Επίσης μια κάννη είναι πανακριβη, αν το μετανιώσει.
Αστο μια κανη μ2 θυμαμε απο τον τιμοκαταλογο του κυρια εβγενε στα 980€
 
Νομίζω γύρω στα 600ε
Το 2007 είχα αγοράσει κάνη benelli 53cm με τσοκακια από τον Κύργια στα 680 ευρώ......... Τότε λεφτά υπήρχαν........ Επερνα τα federal με επιχαλκωμενα Νο 7,5 είκοσι είκοσι κούτες μαζί να μην ξεμεινω στις πέρδικες....... Τότε είχαμε και λεφτά και πέρδικες........ Τώρα "μαλλιά" όπως λέει κάποιος φίλος.......
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top