Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Υπάρχει και με ξύλα
Να ξέρεις έχει βγει και η montefeltro 2022 με καινούριο κλείστρο και κάποιες σχεδιαστικές ακόμη αναβαθμίσεις που μέχρι στιγμής βγαίνει μόνο συνθετική. Θα την καταλάβεις από το κουμπί απευλεθρωσης κλείστρου που πλέον δεν είναι στρογγυλό αλλά μακρόστενο.
 
Καλημέρα σας. Έχει κανείς την montefeltro την συνθετική να μου πει δυο λόγια για το όπλο (ντουφεκιες, ζύγισμα και τα λοιπά). Θα την πάρω σε 66 εκατοστά και θέλω να δω μερικές γνώμες
Η συγκεκριμένη που θα πάρω είναι στρογγυλό επομένως είναι το παλαιότερο μοντέλο.
Την πηρα εγω πολυ προσφατα. Ειναι πισόβαρο αρκετα (η 71εκ που εχω). Η ποιοτητα κατασκευης, εφαρμογες, βαφες, λειανσεις ειναι σε παρα πολυ υψηλο επιπεδο. Τουφεκιες δεν μπορω να πω, δεν το εχω δοκιμασει. Ερχεται με ντροπ 60χιλ και χωρις αλλες φλαντζες (μπορεις να αγορασεις τις υπολοιπες) και 3 τσοκ (1,3,4) κριο πλας 7εκ. Ολα αυτα σε χαρτοκουτο.
Το μονο αρνητικο που εχει για μενα ειναι το κοντο κοντακι στα 36εκ. Θελω καπου αναμεσα 36,5 με 37. Διορθωνεται ομως αλλα με κοστος 36-100 ευρω αναλογα ποια λυση επιλεξεις (προσωρινή ή μονιμη). Τα 36 ευρω αφορουν σε φορετο πελμα με ενθετα της beartooth. Η αλλη λυση (κουμπωτος ανταπτορας που εφαρμοζει στο εσωτερικο του κοντακιου, φετες επιμυκηνσης και νεο πελμα), απαιτει φιταρισμα απο οπλουργο (αν δεν μπορεις εσυ) με το αναλογο κοστος.
Η ψαθα της παπιας ειναι πολυ εντονη και ενοχλεί μετα απο πολλες τουφεκιες 50+ (τουλαχιστον εμενα)
Αν το προτεινω? Ναι αν εισαι οκ με το μηκος του κοντακιου. Επιμενω σ αυτο γιατι το θεωρω πολυ σημαντικο και οπως καταλαβες δεν ειναι και τοσο ανεξοδο να το διορθωσεις.
Μπορω να ζησω με 36 εκ κοντακι?
Εννοειται ναι, αλλα αμα σου μπει στο κεφαλι.......
 
Last edited:
Την πηρα εγω πολυ προσφατα. Ειναι πισόβαρο αρκετα (η 71εκ που εχω). Η ποιοτητα κατασκευης, εφαρμογες, βαφες, λειανσεις ειναι σε παρα πολυ υψηλο επιπεδο. Τουφεκιες δεν μπορω να πω, δεν το εχω δοκιμασει. Ερχεται με ντροπ 60χιλ και χωρις αλλες φλαντζες (μπορεις να αγορασεις τις υπολοιπες) και 3 τσοκ (1,3,4) κριο πλας 7εκ. Ολα αυτα σε χαρτοκουτο.
Το μονο αρνητικο που εχει για μενα ειναι το κοντο κοντακι στα 36εκ. Θελω καπου αναμεσα 36,5 με 37. Διορθωνεται ομως αλλα με κοστος 36-100 ευρω αναλογα ποια λυση επιλεξεις (προσωρινή ή μονιμη). Τα 36 ευρω αφορουν σε φορετο πελμα με ενθετα της beartooth. Η αλλη λυση (κουμπωτος ανταπτορας που εφαρμοζει στο εσωτερικο του κοντακιου, φετες επιμυκηνσης και νεο πελμα), απαιτει φιταρισμα απο οπλουργο (αν δεν μπορεις εσυ) με το αναλογο κοστος.
Η ψαθα της παπιας ειναι πολυ εντονη και ενοχλεί μετα απο πολλες τουφεκιες 50+ (τουλαχιστον εμενα)
Αν το προτεινω? Ναι αν εισαι οκ με το μηκος του κοντακιου. Επιμενω σ αυτο γιατι το θεωρω πολυ σημαντικο και οπως καταλαβες δεν ειναι και τοσο ανεξοδο να το διορθωσεις.
Μπορω να ζησω με 36 εκ κοντακι?
Εννοειται ναι, αλλα αμα σου μπει στο κεφαλι.......
Βάλε ένα εμπλαστρο Λεόν‼️έτσι θα αποκτήσεις κ σταθερή επωμιση ‼️😆
 
Την πηρα εγω πολυ προσφατα. Ειναι πισόβαρο αρκετα (η 71εκ που εχω). Η ποιοτητα κατασκευης, εφαρμογες, βαφες, λειανσεις ειναι σε παρα πολυ υψηλο επιπεδο. Τουφεκιες δεν μπορω να πω, δεν το εχω δοκιμασει. Ερχεται με ντροπ 60χιλ και χωρις αλλες φλαντζες (μπορεις να αγορασεις τις υπολοιπες) και 3 τσοκ (1,3,4) κριο πλας 7εκ. Ολα αυτα σε χαρτοκουτο.
Το μονο αρνητικο που εχει για μενα ειναι το κοντο κοντακι στα 36εκ. Θελω καπου αναμεσα 36,5 με 37. Διορθωνεται ομως αλλα με κοστος 36-100 ευρω αναλογα ποια λυση επιλεξεις (προσωρινή ή μονιμη). Τα 36 ευρω αφορουν σε φορετο πελμα με ενθετα της beartooth. Η αλλη λυση (κουμπωτος ανταπτορας που εφαρμοζει στο εσωτερικο του κοντακιου, φετες επιμυκηνσης και νεο πελμα), απαιτει φιταρισμα απο οπλουργο (αν δεν μπορεις εσυ) με το αναλογο κοστος.
Η ψαθα της παπιας ειναι πολυ εντονη και ενοχλεί μετα απο πολλες τουφεκιες 50+ (τουλαχιστον εμενα)
Αν το προτεινω? Ναι αν εισαι οκ με το μηκος του κοντακιου. Επιμενω σ αυτο γιατι το θεωρω πολυ σημαντικο και οπως καταλαβες δεν ειναι και τοσο ανεξοδο να το διορθωσεις.
Μπορω να ζησω με 36 εκ κοντακι?
Εννοειται ναι, αλλα αμα σου μπει στο κεφαλι.......
Στο θέμα του πέλματος για τις πλαστικές πρέπει να κοιτάξεις πριν την αγορά ,τι προσφέρει το όπλο και τι μπορεί να γίνει με έξτρα χρήμα,για να έρθει στο μήκος και κλίσεις που χρειάζεσαι.Για το επιπλέον έξοδο και η duca montefeltro που έχω ερχόταν με πέλμα βακελίτη .Η τοποθέτηση puchmayer μπορεί να πάει 100-120€ επιπλέον με διόρθωση πιτς μπορεί και παραπάνω.
 
Εχει κανένας παρατηρήσει σπάσιμο του χρωμίου σε μαμά τσοκ? Έχει κανείς εμπειρία από ανάλογο πρόβλημα?
Σε ενα μπαικαλ πλαγιο στη δεξια καννη στην ακρη στο στομιο. Δεν προχωρησε ποτε παραπανω ομως. Απο καινουργιο ηταν ετσι.
Στα αρχιδια σου εσενα, τσοκ ειναι αμα σε ενοχλει παρε αλλο. Ευκαιρια ειναι!!!! :)
 
Πάντως ο χειρισμός κλείστρου, λαμάκι απογεμισης κλπ στα καινούρια benelli είναι πολύ καλυτερα απ τα παλιά. Ειδικά το λαμάκι απο κάτω βγαίνουν τα φυσίγγια πολύ εύκολα πλέον.
Καιρός ήταν! Ακόμα ένας λόγος να περιμένω να βγει αριστερή, δυσκολεύομαι να την αδειάσω με το λαμάκι και την αδειάζω από το κλείστρο...
 
Η συγκεκριμένη που θα πάρω είναι στρογγυλό επομένως είναι το παλαιότερο μοντέλο.
πολύ ωραίο όπλο εξαιρετική αγορά
πρόλαβα και δοκιμάσα μια πολύ πρόσφατα στα 61 εκ εξαιρετικά εύχρηστη
ήταν με απλό συνθετικο κοντάκι
θα προτιμούσα με κομφορτ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top