Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Να προσθεσω σε αυτα που λετε την απουσια εμπλοκων και στα πολυ ελαφρια 24αρια φυσιγγια lambro trap(480 bar συμφωνα με την lambro).ειναι κατι που με εκπλησει ευχαριστα.οπλο benelli Centro κατασκευης 1999-2000.για μενα αυτο ειναι σημαντικο γιατι με το οπλο αυτο θα ριχνω μεχρι να σπασει (ειμαι της αποψης οτι ειναι καλυτερο να ριχνεις με ενα οπλο),σε κυνηγι και σκοπευτηριο.και σκοπευτηριο πραγματικα χρειαζεται να ριχνει 24gr,καθως μπορεις να ριξεις και trap και skeet αλλα και στο sporting τα ριχνω,ειδικα τα trap και λογω οτι ειναι φτηνα 5,7 € (lambro trap)..
 
Να προσθεσω σε αυτα που λετε την απουσια εμπλοκων και στα πολυ ελαφρια 24αρια φυσιγγια lambro trap(480 bar συμφωνα με την lambro).ειναι κατι που με εκπλησει ευχαριστα.οπλο benelli Centro κατασκευης 1999-2000.για μενα αυτο ειναι σημαντικο γιατι με το οπλο αυτο θα ριχνω μεχρι να σπασει (ειμαι της αποψης οτι ειναι καλυτερο να ριχνεις με ενα οπλο),σε κυνηγι και σκοπευτηριο.και σκοπευτηριο πραγματικα χρειαζεται να ριχνει 24gr,καθως μπορεις να ριξεις και trap και skeet αλλα και στο sporting τα ριχνω,ειδικα τα trap και λογω οτι ειναι φτηνα 5,7 € (lambro trap)..
Και εγώ σκοπευτήριο με 28 και 24 γρ,χωρίς κανένα πρόβλημα. Στο κυνήγι πλέον με 28 γρ.sporting.Έχω δει πολλές καραμπίνες να μην τα ρίχνουν αυτά τα φυσίγγια.
 
Ποια sporting ριχνεις στο κυνηγι;
Τα super kill και τα due.Φοβερά και τα δύο. Φέτος στα περάσματα λέω να δοκιμάσουν τα lampro 24 trap 7,5 νούμερο.Λένε ότι είναι συγκεντρωτικά, για τα ψηλωμένα.θα κάνω δοκιμές στο σκοπευτήριο και θα δω.
 
Δεν υπαρχει οπλο που να μην σκοτωνει....αλλη μια φορα,δεν υπαρχει οπλο που να μην σκοτωνει....το καθε οπλο θελει το φυσιγγη του και εναν ανθρωπο απο πισω που να μην βαραει στον γαμο του καραγκιοζη.εχω μια Μ2 την τελευταια δεκαετια που τις εχω στην κυριολεξια πιει το αιμα στον βαλτο με καμια 400-500αρια χοντρα φυσιγγια τη σεζον και καμια 1000-1500 ψιλα χωρια καμια 100 δοκιμαστηκα που τα περισσοτερα ξεπερνανε το 1000 σε bar.δεν ειχα ποτε μου προβλημα με τις ντουφεκιες τις και οταν καμια φορα πιστευα που ειχα εκανα κατι ντουφεκιες και αλλαζα αποψη.δεν θα την ελεγα ακραια στη επιλογη φυσιγγιων για τον μεσο κυνηγο απλα οπως ολα τα οπλα θελει να τις βρεις τα φυσιγγια της;)τωρα γιατι εγω με τον κουμπαρο μου τις πειραξαμε;για το κατι παραπανω φυσικα,το αν το χρειαζομαστε ειναι αλλη δουλεια.το καθε οπλο ομως αν το πειραξεις βελτιωνεται οχι μονο η benelli.να μου πεις αγοραζεις ενα οπλο και το πειραζεις;για καποιους που εχουν ανησυχιες στο μυαλο τους ειναι φυσικο για καποιους αλλους τρελλο.αναλογα τη γουσταρει ο καθενας.η μαμα benelli δεν θα το κανει ποτε οπως το θελουμε εμεις οι πειραγμενοι στο μυαλο γιατι απλα στην ουσια δεν ειναι benelli αλλα beretta και δεν θελει να κοψει πελατες της beretta.
 
Δεν ειναι ολες οι καννες το ιδιο.
Αν δεχτουμε οτι τα μπενελλι μετα τα 40 μετρα ζοριζονται, υπαρχει σοβαρο προβλημα. 40 μετρα δεν ειναι μακρυα! Βαλτε μια ταινια και θα δειτε ποσο κοντα ειναι ο λαγος η το πρασινο σε αυτη την αποσταση...
Ολα τα οπλα που κανουν μπαμ, σκοτωνουν. Αλλιως ομως σκοτωνει το μπαικαλ με τα μαμα τσοκακια και αλλιως η optima beretta. Οσο για τα μεταλλα δεν παιζουν τοσο μεγαλο ρολο οσο η γεωμετρια της καννης.
Η πατεντα του bruno εληξε. Αντε να δουμε ομορφα πραγματα απο αλλες εταιρειες!
 
Πιστέυω ειναι υπερβολή το οτι δεν σκοτώνει καποιο οπλο. Ειχα δυο παλιοτερα σκοτωναν μια χαρα αλλα η αληθεια ειναι πως δεν ειχα κανει τις εντυπωσιακες τουφεκιες που εχω κανει με τη συχνοτητα που τις κανω με το xlr και το 690. Βεβαια για να μην αδικω την benelli τα τσοκ τα μαμα δεν εχουν σχεση με τα αλλα δυο (πολυ καλυτερα τσοκ τα αλλα δυο) αλλα και αλλη φιλοσοφια στη γεωμετρια της καννης. Τεσπα ρε παιδια περι ορεξεως...
 
δεν ειχα κανει τις εντυπωσιακες τουφεκιες που εχω κανει με τη συχνοτητα που τις κανω με το xlr και το 690.

Tασο να εισαι σιγουρος πως μονο τυχαιο δεν ειναι το γεγονος. Στη μια εχεις καλυτερη γεωμετρια, στην αλλη γεωμετρια συν καλυτερη ποιοτητα ατσαλιου. Η γεωμετρια στις καννες της Benelli ειναι λειαν επιοικως αστεια, η εταιρεια το ξερει και μας δουλευει κανονικα. Δεν ειναι τυχαιο οτι η οποια βελτιωση στη καννη απο Benelli οδηγα σε εντυπωσιακα αποτελεσματα.
Οταν μαλιστα η ιδια εταιρεια σου προσφερει οπλαρες απο το performance shop (που τα φτειαχνουν αλλοι γιαυτην). Οποτε τα 2 χιλιαρικα για οπλο που θελει βελτιωση ειναι παρα πολλα. Για ολα τα αλλα, design, μηχανισμο, εργονομια της βγαζω το καπελο
 
Αλήθεια είναι πως δεν έχω αλλάξει πολλά όπλα, μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού. Ξεκίνησα με μία franchy 48al,μετά με μία francy asso l,στη συνέχεια με μιά fabarm eurolion mk2 και τώρα με μία benelli rafaello crio.Είμαι της άποψης ότι όταν δεθείς με ένα όπλο το αλλαζεις όταν τα φτυσει.
Όλα τα όπλα σκότωναν, αλλά τη χαρά που μου δίνει η benelli δεν μου την έδωσε κανένα άλλο, παρ ότι ήταν αξιόλογα.
Τώρα αν σκοτώνει λιγότερο το υπεραναλυσαμε,Για μένα μία χαρά σκοτώνει, αρκεί να βρείς το σωστό τσοκ και τα κατάλληλα φυσίγγια και όλα καλά. Το τι αρέσει στον καθένα από μας είναι καθαρά υποκειμενικό, δεν έχουν όλοι τα ίδια γούστα.
Πάντως όπλο που να σκοτώνει δεν υπάρχει, αυτό το υπογράφω, υπάρχουν κυνηγοί που δεν σκοτώνουν, αυτό είναι σίγουρο. Δώσε το χειρότερο όπλο στον ψιλακη,στον μιτα ή τον μαυροματη και κάτσε δίπλα τους,αν δεν νιωσεις κουτός έλα πες μου.
 
Tασο να εισαι σιγουρος πως μονο τυχαιο δεν ειναι το γεγονος. Στη μια εχεις καλυτερη γεωμετρια, στην αλλη γεωμετρια συν καλυτερη ποιοτητα ατσαλιου. Η γεωμετρια στις καννες της Benelli ειναι λειαν επιοικως αστεια, η εταιρεια το ξερει και μας δουλευει κανονικα. Δεν ειναι τυχαιο οτι η οποια βελτιωση στη καννη απο Benelli οδηγα σε εντυπωσιακα αποτελεσματα.
Οταν μαλιστα η ιδια εταιρεια σου προσφερει οπλαρες απο το performance shop (που τα φτειαχνουν αλλοι γιαυτην). Οποτε τα 2 χιλιαρικα για οπλο που θελει βελτιωση ειναι παρα πολλα. Για ολα τα αλλα, design, μηχανισμο, εργονομια της βγαζω το καπελο
Συμφωνω σε ολα!
 
Εγω παλι βλεπω οτι η Benelli απλα δεν παρασυρθηκε απο την μοδα.Οπως και αλλες μεγαλες εταιριες.Και βλεπω επισης οτι καποιες που διευριναν τους αυλους αρχισαν να τους ψιλομαζευουν.Πχ beretta που πηγε στο 18,8 αλλα κατεβηκε στο 18,6 ενω κρατα και μοντελα με τους παλιους "συμβατικους" αυλους.Επισης και κωνους διαβασα οτι αρχισαν να κοντινουν.Απο 6εκ σε 3 πχ μαξους...και κυριως ολοι μα ολοι οι θερμοι υποστηρικτες των ανωτερων διευριμενων κανων(και κωνων)τις ..ξαναδιορθωνουν με αφτερ μαρκετ τσοκ!!!Παρ ολα αυτα εγω να συμφωνησω οτι οι διευριμενες κανες φερνουν καποιες βελτιωσεις στην τουφεκια.Ειναι ομως τοσο μεγαλες που να δεις πραγματικη διαφορα στο κυνηγι???Εγω εχω τις αμφιβολιες μου και ειναι βασιμες.Εκτος απο τις benelli εχω και μια H35titan.Πολυ καλη τουφεκια κατα κοινη ομολογια πολλων και δικης μου.Εγω ομως με την benelli κυνηγω!!Τυχαιο?????
Αυτο που ακουω-διαβαζω οτι η Benelli δεν σκοτωνουν μονο ως αστειο μπορω να το παρω.Δεν νομιζω να υπαρχουν και πολλα οπλα στην Ελλαδα που να σκοτωνουν τοσες παπιες οσες η benelli μου καθε χρονο.Ουτε εχω δει βιντεο στο γιου τουμπ με κυνηγι παπιας που να μην δεις μεσα και κανα δυο κοντακια κομφορτ...Δεν ειναι στην κορυφη της παγκοσμιας αγορας χωρις να σκοτωνουν. Ευτυχως τα περισσοτερα συνχρονα οπλα την δουλεια τους την κανουν καλα και η ποικιλια τους καλυπτει ολα τα γουστα.Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αξιζει να "ενδυσεις" εξτρα χρημα για να φερεις το κοντακι παρα σε κανες και κωνους.
Και για να ρθουμε στο θεμα μας ο "νεος μαυρος αετος"μου αρεσε παρα πολυ!!!!!Βελτιωσε το κλειστρο και το κομφορτ και πιστευω θα σκιζει!!!Το μονο προβλημα ειναι που θα βρουμε τα "ψιλα"!!!!!!!!!!.sarcastic.
 
Ο μύθος ότι η benelli δεν σκοτώνουν έχει βγεί από κάτι "καθηγητές" του χώρου μας που δόξα το θεό υπάρχουν πολλοί, αλλά η πλειοψηφία των χιλιάδων κυνηγών της χώρας μας και των εκατομμύριων παγκοσμίως έχουν άλλη άποψη. Ή benelli είναι ένα άψογα λειτουργικό όπλο, με προσεγμένη συναρμολόγηση, χωρίς εμπλοκές, προσεγμένο ντιζάιν και γιά τις αποστάσεις που ντουφεκαει ο μέσος κυνηγός μία χαρά σκοτώνει. Υπάρχουν όπλα που έχουν καλύτερα σκοτώματα και υπάρχουν και χειρότερα,δεν αντιλεγω,αλλά να φτάσουμε στο σημείο να λέμε ότι ένα όπλο δεν σκοτώνει; Αυτό δυστυχώς είναι ανέκδοτο. Όσο για την αξιοπιστία, πόσες εταιρείες είναι αντιγραφή του μηχανισμού της benelli;Μου έρχονται στο μυαλό πάρα πολλές. Γιά νά κλείσω προτιμώ ένα αξιόλογο και απροβληματιστο όπλο που να σκοτώνει στα 35-45 μέτρα που μπορώ και ρίχνω παρά ένα που σκοτώνει στα 100+ μέτρα και να μην είμαι σίγουρος ότι θα ρίξει το δεύτερο φυσιγγι.Αυτή βέβαια είναι η προσωπική μου άποψη που την εκφράζω χάριν της συζήτησης, χωρίς να λέω ότι δεν σέβομαι τις άλλες απόψεις, για να μην παρεξηγηθω.
Vinci φίλου τον έχει πηδήξει στις εμπλοκες ...πριν καν την βγάλει απ το κουτί....3 φορές άλλαξε ελατήριο...οχι κ δεν παθαίνουν οι μπενελι εμπλοκες....1700 για να του μαυρισει τα συκώτια...
 
Το ότι έτυχε ένα μεμονωμένο όπλο να κανει εμπλοκές δεν μπορεί να αναιρέσει ότι είναι με διαφορά ο πιο αξιόπιστος μηχανισμός αυτός της benelli,με μεγάλη διαφορά.επισης πολλές φορές το θέμα εμπλοκή μπορεί να οφείλεται και σε δικιά μας απροσεξία!
 
Vinci φίλου τον έχει πηδήξει στις εμπλοκες ...πριν καν την βγάλει απ το κουτί....3 φορές άλλαξε ελατήριο...οχι κ δεν παθαίνουν οι μπενελι εμπλοκες....1700 για να του μαυρισει τα συκώτια...
Και μερσεντες να πάρεις μπορεί να σου τύχει σκαρτη.Μία στις χίλιες αλλά μπορεί, άμα είσαι καντεμης άστα. Δεν μιλάμε βέβαια για τέτοιες περιπτώσεις, αλλά για την πλειοψηφία. Βέβαια τώρα που το λες παρατήρησα ότι πουλιούνται αρκετές vinchi.
 
Για τη Vinci το ακουσα κι εγω απο δυο διαφορετικα ατομα απο την παρεα της Ν. Αφρικης που την ειχαν στην κατοχη τους. Ατομα που κυνηγανε πολυ με πολλα κυνηγετικα ταξιδια στο εξωτερικο. Μου ειπαν χαρακτηριστικα οτι τους ειχε ταραξει στις εμπλοκες και την εδωσαν
 
η vinci εχει θεμα απο τη μερα που κυκλοφορησε. 2 εχω δει που δεν κανουν εμπλοκη
Σε πολλα ξενα φόρουμ συζητιέται για τα προβλήματα της vinci. Λογικό! Διαφορετικός σχεδιασμός απο καθε αλλο οπλο της benelli. Άλλες εταιρίες έχουν αμαυρώσει το όνομα τους λόγο των 'παιδικών ασθενειών'. ειναι μην σου βγει το ονομα που λεμε ;).
 
Και μερσεντες να πάρεις μπορεί να σου τύχει σκαρτη.Μία στις χίλιες αλλά μπορεί, άμα είσαι καντεμης άστα. Δεν μιλάμε βέβαια για τέτοιες περιπτώσεις, αλλά για την πλειοψηφία. Βέβαια τώρα που το λες παρατήρησα ότι πουλιούνται αρκετές vinchi.
Ένα δίκιο το 'χεις!!!ίσως ειμαι ο μοναδικός που έτρωγα 7 διαφορετικά είδη εμπλοκής απο χραπα χρουπα....!!!είχα καταλάβει μόνο για τις 3 τι έφταιγε τις υπόλοιπες 4 με τπτ!!!
 
κύριοι το θέμα εμπλοκές κρίνονται απο πολλοίς παράγοντες,όταν γίνονται πολλές κ σε συγκεκριμένο όπλο τότε κάπου υπάρχει πρόβλημα κ πρέπει να το κοιτάξουμε,μην ξεχνάμε ότι όλα τα όπλα βγαίνουν από εργοστάσια μαζικής παράγωγης κ είναι λογικό να υπάρχουν προβλήματα από αστοχίες υλικών από κακούς σχεδιασμούς είτε από κακούς εξιχνιοστικους ελέγχους (ανθρωπινός παράγοντας) κ γι αυτό μπορούν να βγουν κακές παρτίδες η μεμονωμένα,μην ξεχνάμε ότι μεγάλες αυτοκινητοβιομηχανίες κ μοτοβιομηχανιες κάνουν ανακλήσεις για πρόβλημα,αυτό γίνεται όταν υπάρχουν μαζικά μηχανήματα η εταιρίες κοιτάνε το μαρκετην την ποσότητα κ μέτρια ποιότητα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top